Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Berkin’den Uğur Kaymaz’a Katliamların Hesabını Soracağız! 

Berkin’den Uğur Kaymaz’a Katliamların Hesabını Soracağız! 
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 20:30

Berkin’den Uğur Kaymaz’a Katliamların Hesabını Soracağız!

Edirne’den Kürdistan’a Adalet Mücadelesini Büyütüyoruz!

BERKİN ELVAN’IN VE UĞUR KAYMAZ’IN KATİLLERİ CEZALANDIRILSIN!

Amed’de Berkin ve Uğur İçin Yapılan Bildiri Dağıtımına Polis Saldırdı.

Saldırı ve Gözaltılara Rağmen Berkin’in Toprağı Uğur’a, Uğur’un Toprağı Berkin’e Karıştı!

Berkin ve Uğur…. Aynı kurşunlarla aynı kişiler tarafından vurulan iki çocuk… İki genç… Biri 15’inde, biri 12’sinde vuruldu. Berkin ve Uğur için, devlet tarafından öldürülen tüm çocuklarımız için “Katilleri Birdir, Bunun İçin Sorulacak Hesapları da Bir Olacak” diyerek günler öncesinden 100 bin imza hedefli bir kampanyaya başlamıştı Kürdistan Halk Cepheliler… Yine bu kampanya programı içinde 5 Ocak olan Berkin’in doğum gününde, “Gerçek Doğum Günü Hesaplarının Sorulduğu Gündür” diyerek İstanbul Feriköy Mezarlığı’na giden Dev- Genç’liler Berkin’in başucundan aldıkları toprağı Uğur’un mezarına götürmek için yola çıktılar. 6 Ocak’ta Kürdistan Halk Cephesi ile buluşmak için yola çıkmışlardı. Ancak hem Berkin’in doğum gününde polisin saldırısı, hem yollarda yoğun kar yağışı nedeniyle 7 Ocak’ta Amed’de olabildiler. Sabah saatlerinde Amed’de Amed Özgürlükler Derneği’nde bir araya gelen Halk Cepheliler son hazırlıklarını da yapıp programlarına başladılar. Programlarında önce Berkin ve Uğur’un katillerinin cezalandırılması talebini anlatan bildiri dağıtımı, ardından 12.00’de Ofis-AZC Plaza önünde basın açıklaması yaparak Mardin- Kızıltepe’ye hareket etmek vardı. Kızıltepe’de Uğur’un mezarı ziyaret edilerek Berkin’in toprağı Uğur’un mezarına bırakılacak, Uğur’un mezarından alınan toprak da Berkin’in mezarına götürülecekti.

Toprak… Özgürlüğü, bağımsızlığı için uğruna ölümlere gidilip gelinen bir avuç kırmızı killi toprak… Berkin’in ve Uğur’un toprağı birbirine karışacak, birbirinde hayat bulacaktı. İkisi de o kara gözleriyle bakarak aynı toprağın altında adaleti bekliyordu çünkü.

Ancak daha bildiri dağıtımına başlayalı sırasında başladı polisin tacizi. TOMA’lar, çevikler, akrepler, sivil ve resmi polis otoları… Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tüm “güvenlik” güçlerini yığmıştı Ofis’in ortasına… Bir askerleri eksikti! Bildiri dağıtımı daha 10 dakika olmuşken polisin saldırısı başladı. Uğur’un, Berkin’in katilleri bu kez Kürdistan Halk Cepheliler’e saldırıyordu.

Manzara yine aynıydı: Saldırıya karşı direniş! Polis, bildiri dağıtırken önleri kesilen Halk Cepheliler’i yerlere yatırarak gözaltına almaya çalıştı. Ancak hem Halk Cepheliler’in direnişi, hem de halkın sahiplenmesi ile gözaltına alınanlar tek tek polisin ellerinden söküp alındı. Halk bir yandan polisi yuhalarken, bir yandan da gözaltılara engel olmak, işkenceyi önlemek için araya girdi. Bu sırada gözaltına alınanların bir kısmı geri alındı. Ancak AKP’nin katil polisleri TOMA’ları, akrepleri ve zırhlı araçları ile halka da saldırdı. Saldırının sonucunda 2’si 18 yaşından küçük, toplam 15 kişi gözaltına alındı.

Saldırı sonrası tekrar bir araya gelen Halk Cepheliler, ikiye ayrılarak bir kısmı gözaltıları sahiplenmek için Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nün önüne, diğer grup da programı devam ettirerek Kızıltepe’ye yola çıktı. Yanlarında Berkin’in toprağı vardı. Halk Cepheliler gerçekleşen saldırı sonucu gecikseler de saat 15.00 sıralarında Kızıltepe’ye vardılar. Burada Uğur Kaymaz’ın annesi ve Eğitim-Sen’den yaklaşık 10 kişinin de gelmesiyle birlikte Uğur Kaymaz’ın mezarına vardılar. Baba oğul mezarları bir aradaydı… Önce Uğur’un ve babasının mezarlarına karanfiller bırakıldı. Uğur’un mezarı başında Uğur Kaymaz ve Berkin Elvan nezdinde tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Mezarlıkta açılan “Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz’ın Katilleri Cezalandırılsın-Halk Cephesi” pankartıyla birlikte Uğur’un ve Berkin’in katillerinin bir olduğu, bunun için de hesaplarının bir olduğunun anlatıldığı Halk Cephesi açıklaması okundu. Berkin ve Uğur için, davası yeni sonuçlanarak 28 bin lira gibi bir kan tazminatı ile sonuçlanan Ceylan’ın paramparça olmuş bedeni için adalet mücadelesinin mutlaka sürdürüleceği anlatıldı. Uğur Kaymaz’ın annesi de Kürtçe bir konuşma yaparak, “Uğur’u 12 yaşında terörist diyerek vurdular. 12 yaşında bir çocuk nasıl terörist olur? Berkin’i de tıpkı böyle vurdular. İkisi de aynıdır” diyerek hesaplarının sorulması konusunda dileklerini ifade etti. Konuşmanın ardından Berkin’in mezarından getirilen toprak Uğur’un mezarına döküldü, Uğur’dan da Berkin için toprak alındı. Sonrasında Uğur ve Berkin için bir şarkı söylendi. Anma “Uğur Kaymaz Ölümsüzdür, Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak, Biji Bıratiya Gelan, Şehit Namırın” sloganları ile bitirildi. Anmaya yaklaşık 20 kişi katıldı.

Amed’de bildiri dağıtılırken gözaltına alınanlar için de ek olarak 24 saatlik süre alınmıştı. Daha sonrasında çıkarıldıkları mahkeme sonucunda haftada 3 gün imza konarak 6 kişiye denetimli serbestlik verildi. Gözaltına alınan herkes serbest bırakıldı.

***

Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz’ın Katillerini Biz Yargılayacağız!

Kürdistan Halk Cephesi 7 Ocak’ta yayınladığı açıklamayla Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz için adalet mücadelesine saldırıları teşhir etti, adalet mücadelesinin asla engellenemeyeceğini dile getirdi. Açıklamada, Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz için adalet mücadelesini birleştirerek katillerin cezalandırılması için bir kampanya başlatıldığı, bu kampanya kapsamında Kürdistan’ın birçok ilinde imza toplanıp bildiri dağıtıldığı anlatıldı. Polisin 26 Aralık’ta Amed’de, 28 Aralık’ta Urfa’da açılan imza standına saldırıp Halk Cephelileri gözaltına aldığı teşhir edilerek, daha bir gün önce katil polislerin Cizre’de Ümit Kurt adında 14 yaşında bir çocuğu kalbinden vurarak katlettiği anlatıldı ve katillerden mutlaka hesap sorulacağı vurgusu yapıldı.

***

Halkın Adaletinden Kaçamayacaksınız!

9 Ocak’ta Dersim Yeraltı Çarşısı üstünde toplanan Halk Cepheliler “Baskılar Bizi Yıldıramaz! Halk Cephesi” pankartı ve dövizleri açtılar. Dersim Halk Cephesi tarafından yapılan eylem sloganlarla başladı, saldırılar teşhir edildi. DHF’nin de katılarak destek verdiği açıklamaya 15 kişi katıldı.

***

AKP, Kan Bedeli Verip Kurtulmak İstiyor!

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Şenlik Köyü’nde 28 Eylül 2009 günü arazide bombanın patlaması sonucu ölen Ceylan Önkol için Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi ailesine kan bedeli olarak 28 bin 208 lira 85 kuruş maddi tazminat verilmesini kararlaştırdı. Dersim Halk Cephesi yaptığı açıklamada: “Suçlu olan Uğur, Ceylan, Berkin, Enes değil, suçlu olan halkın çocuklarını, halka olan kinlerinden sebep, sokak ortasında katleden ahlaksızlar katillerdir… Yeminimizdir! Ceylan’ın o parçalanmış bedeninin kini ile halkın adaleti olup, eteğine ölü bedeninin parçalarını toplayıp koyan anaya biz adaleti getireceğiz. Yeminimizdir; Berkin’in hesabı mahşere kalmayacak, hesabını soracağız katillerden” denildi.

***

Saldırarak, Salyalarınızı Akıtarak Halkların Kardeşliğine Engel Olabildiniz Mi? Bir Kez Daha Biz Kazandık! Uğur’un Mezarını Karanfillerimizle Bezedik!

Wan Halk Cephesi, 9 Ocak’ta bir açıklama yayınlayarak, AKP’nin katil polisleri tarafından katledilen Uğur Kaymaz’ın Mardin Kızıltepe’deki mezarına 7 Ocak’ta gitmek için bildiri dağıtımı yapan Kürdistan Halk Cepheliler’in gözaltına alınmasını protesto etti. Halk Cepheliler 24 saat gözaltında kaldı. Açıklamada: “…Gözaltıları alıp Berkin’in mezarından alınan toprağı yerde bırakmayarak Mardin’e Kızıltepe’ye ulaştırdı Cepheliler. Ve aileyi de alarak Uğur’un mezarı başındaydılar… Her sıktığınız kurşunda öfkemiz çığ gibi büyüyecek ve tükürüğümüzle boğacağız sizi. Berkin, Uğur, Ceylanlar kâbusunuz olacak, geceleri uykularınız kaçacak… çocuklarımızın dökülen kanlarının hesabını soracağız” denildi.


 

Berkin Elvan’ın Katillerinden Hesap Soracağız!

Berkin’in katilleri yargılanıncaya, adalet gerçekleşinceye kadar eylemleri sürdürme kararlılığında olan Halk Cepheliler, bu haftada “Berkin için Adalet” eylemleri yaptı.

ANTALYA: Antalya Halk Cephesi 10 Ocak’ta Berkin Elvan’ın katillerinin cezalandırılması için adalet nöbeti eylemindeydi. Eylemde “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın Adalet İstiyoruz” pankartı açıldı. Eylemde yapılan açıklamada Berkin Elvan’ın katilleri yargılanıncaya kadar adalet eylemlerinin süreceği ifade edildi. Antalya Halk Korosu tarafından Berkin için yazılan şarkı söylendi, hesap soran sloganlar atıldı.

TEKİRDAĞ: Dev-Genç’liler 11 Ocak’ta Berkin Elvan için Alkaya mevkiinde bulunan üst geçide “Berkin’in Hesabını Soracağız–Dev-Genç” pankartını astılar. Asılan bu pankartla 576 gündür Berkin’in katillerinin yargılanmadığı ama katillerden mutlaka hesap sorulacağı belirtildi.

KOCAELİ: Dev-Genç’liler 11 Ocak’ta İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’nda Haziran Ayaklanması sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurularak katledilen Berkin Elvan için eylem yaptı. Berkin için adalet mücadelesinin yükselişinden korkan katil sürüsü, basın açıklamasına Güvenlik Şubesi, Terörle Mücadele Şubesi, yüzlerce polisiyle gelerek acizliklerini ve korkularını sergilediler. Dev-Genç’in yaptığı açıklamada: “Basın açıklamasına dahi yüzlerce polisin gelmesi faşist iktidarın korkusunun günden güne büyüdüğünün göstergesidir. Faşist AKP ve katil polisleri bilmeliler ki, korkularını daha da büyüteceğiz, her yerde birer Berkin olup hesap sormak için karşılarına çıkacağız” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.