Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Bugün Berkin’in Doğum Günü…

Bugün Berkin’in Doğum Günü…
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 17:19

Bugün Berkin’in Doğum Günü, Katillerden Hesap Sorma Günü!

Bize Ölüm, Size Uyku Yok!

Umudun çocuğu Berkin Elvan 5 Ocak günü, doğum gününde vurulduğu yerden mezarına yapılan yürüyüşte, mezarı başında hesabının sorulacağı sözüyle anıldı.

5 Ocak’ta, Berkin Dev-Genç’lilerin mücadelesiyle dolu bir yaşına daha girdi. Yeni yaşında vurulduğu yerde yapılan anmayla program başladı. 5 Ocak’ın sabahında Berkin’den de küçük çocuklar yazılamalara ve bildiri dağıtımlarına başladı, “Okmeydanı’nda duymayan kalmasın, 5 Ocak Berkin’in hesap günü!” diyerek.

Eylem saati yaklaşırken Mitralyöz türküsüyle halaylar çekti Berkin’in yoldaşları… Ardından Umudun Çocuklarıyla Grup Yorum elemanları gelerek “Uyan Berkin” şarkısını söylediler.

Anma programı, Okmeydanı’nda vurulduğu yerden yaklaşık 700 kişinin katılımıyla kurulan 3’lü kortejle başladı. Önde Liseli Dev-Genç’lilerin pankartı ve Berkin fotoğraflarıyla yürüyen kitle Şark Kahvesi’ne çıkıp oradan evinin önüne inerken, katil polisler kitleyi TOMA ve akreplerle tehdit etmeye çalıştıysa da program önceden belirlendiği gibi devam etti. Şark Kahvesi’nden Berkin’in evinin önüne sloganlarla inildi ve ardından Feriköy Mezarlığı’na geçildi. Otobandaki köprüden karşıya geçerken de TOMA’lar, çevik ve özel harekat polisleri Dev-Genç’lileri arkadan takip etti.

Feriköy Mezarlığı’na “Haklıyız Kazanacağız” marşı ve “On Beşinde Bir Fidan” sloganıyla yüründü. Ardından Berkin’in mezarı başına gelinerek burada anma yapıldı. Liseli Dev-Genç adına söz alan Sıla Abalay, “Berkin 45 kiloyla vuruldu, 16 kiloya düştü. Berkin’in bedenini, canını aldılar; ekmeğini çaldılar. Berkin’in 16 kiloluk bedeninin üstüne Ak Saraylar inşa ettiler. Hiçbir şey yanlarına kalmayacak, hesapsız bırakmayacağız” sözleriyle Berkin’in ölümsüzlüğünü vurguladı ve herkesi saygı duruşuna davet etti. “Berkin Elvan Ölümsüzdür” ve “Berkin’in Katili AKP’nin Polisi” sloganlarının ardından “Bize Ölüm Yok” marşı söylendi hep bir ağızdan. Yapılan açıklamada “Tüm AKP çalışanlarına sesleniyoruz, siz Berkin’in çocukluğunu elinden aldınız, biz de sizin çocuklarınızı elinizden alacağız. Sabrımız kadar öfkemiz de büyüktür, artık söz eylemini bitirmiştir” denilerek Berkin için Dolmabahçe Sarayı’na eylem düzenleyen DHKC savaşçısı Fırat Özçelik’ten de bahsedildi. Onun bıraktığı hesabın liselilerin genç omuzlarında olduğunun altı çizilerek “Bize ölüm yok, size uyku yok… Ya Berkin’in katillerini halka teslim edersiniz, ya da saraylarınıza dayanacak olan halkın savaşçılarını beklersiniz” denildi. Hesap soran sloganların ardından Uyan Berkin şarkısı söylendi, mezara çiçek ve yıldızlı bere bırakıldı.

Ardından söz alan Liseli Dev-Genç’liler, Berkin şehit düştüğünden beri yaptıkları boykotlarla ve direnişlerle gün gün onunla birlikte büyüdüklerini vurguladılar. Fırat Özçelik ve “Talimatı Berkin’den aldım” diyerek Ankara’da yaptığı eylemin ardından 5.000 polisin saldırısıyla şehit düşen DHKC savaşçısı Muharrem Karataş da anıldı. Sloganların ardından “Berkin’in katillerini arıyoruz” sloganıyla başlayan kampanya ve Berkin gibi çocuk yaşta katledilen Uğur için Dev-Genç’lilerin Mardin’e mezarına gideceklerini aktardı. Anma son olarak Hasan Ferit mahkemesine yapılan çağrıyla bitirildi.


 

Yeni Berkinler Direnişlerde Büyüyor!

Anma programı bitip dağılırken Okmeydanı’nda Berkin’in katilleri halka saldırdı. Yüzünde kızıl maskeleriyle Cepheliler, polisin saldırısına molotof ve taşlarla karşılık verdiler. Bir TOMA yakıldı. Bunun hıncıyla polis azgınca saldırarak yine hedef alarak yoğun şekilde gaz attı ve TOMA’larla kitleyi dağıtmaya çalıştı. Zaman zaman artan çatışmalarda kitle uzun süre dağılmadı, mahallesine, onuruna sahip çıktı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.