Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Cepheli

Cepheli
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 21:14

YOLDAŞLARIMIZ KUŞANDIĞIMIZ  FEDA YELEĞİMİZDİR

Zorluklarla dolu, engellerle dolu bir mücadele yürütüyoruz. Baskılar, gözaltılar, işkenceler, bedeller ve daha birçok zorluklar yaşıyoruz. Bunlar mücadele içinde var olan gerçekliklerdir.

Mücadele etmeyi tercih etmek aldığımız bilinçli bir karardır. Gönüllülük esas olan devrim mücadelesinde bizi güçlü kılan, diri tutan duygularımızdır. Bu duygularımız yoldaşlık ilişkilerimizdeki duygularımız saf, temiz, karşılıksızdır. Bize bunu sağlayan temel kaynağımız ideolojik netlik ve sağlamlığımızdandır. Duygularımız ideolojimizle birleşince doğru düşünür ve duygularımızı örgütleriz…

Yoldaşlarımızla aramızda olan bağ bizi mücadeleye bağlayan, engelleri, zorlukları aşma kuvvetini veren duygulardır. Yoldaşlık en kutsal değerdir. Yoldaşlık ilişkileri çıkarsız, hesapsız, menfaatsizdir. Yoldaşlık ucunda ölüm de olsa aynı yolda yürüyebilmektir.

Yoldaşlık emektir, yoldaşlık sevgidir, saygıdır. Yoldaşlık sahiplenmedir, birbirine sıkı sıkıya kopmaz bağlarla bağlanmaktır. Hissetmektir, değer vermektir. Yoldaş olmak güç olmaktır. Yaşama gücü verir, direnme gücü verir, savaşma gücü verir…

 

Nedir Bizi Birbirimize Bağlayan?

Biz bir aileyiz. Hem de büyük bir aileyiz. Aynı amaç uğruna yani idealler uğruna dövüşüyoruz. Hedefimiz eşit, sömürüsüz, adil, insanın insanca yaşayabildiği bir yaşamdır. Hedefimiz sosyalizmdir. Sosyalizm hedefimize de savaşarak ulaşacağız. Bu savaşta yoldaşlarımızla birlikte omuz omuza bedeller ödeyerek, zorlukları alt edeceğiz. Bu iddiaya sahip olduğumuz için birbirimize kopmaz bağlarla bağlı olan yoldaşlık gücünün karşısında hiçbir güç duramaz.

Yoldaşlık birbirini büyütmek, geliştirmektir. Karşılık beklemeden birbirine emek veren tek ilişki yoldaşlıktır. Biz yoldaşlarımıza emek veririz. Çünkü verilen emeğin neye hizmet edeceğini, niçin verdiğimizi biliyoruz. Neden emek veririz? Bizim bir amacımız var. Sosyalizmi kurmak istiyoruz. Bunu halk ile birlikte savaşarak yapacağız. Bunun için örgütlülüğü geliştirmek, halkı örgütlemek, savaşı büyütmemiz gerekiyor. Yoldaşımıza verdiğimiz her emek yoldaşımızın gelişmesine, büyümesine neden olacak. Yoldaşlarımızın büyüyüp gelişmesi mücadelenin, örgütlülüğün de gelişmesi demektir. Yoldaşlarımızla bir savaş içerisinde olacak, emek vereceğiz. Bu savaş yoldaşımızın kişiliğine değin yoldaşımızda olan eksik ve zaaflarına karşı bir savaştır. Verdiğimiz bu savaşla yoldaşımızı düzenin kiri pasından arındırmak ve örgütlemektir amacımız.

Her yoldaşımız bizim için çok değerlidir. Biz yoldaşımızı sahipleniriz. Eksiği de, hatası da, olumlusu ve olumsuzluğuyla bizimdir. Her yoldaşımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Bizim olacak, görüp kabul edecek ve ilkelerimizle, kurallarımızla, devrimci eğitimle yok edip örgütleyeceğiz. Her yendiğimiz eksiklikte düşmana taktığımız bir çelme, attığımız tokattır.

Yoldaşlık tereddütsüz canını emanet etmektir. Bu yoldaşlık ilişkisinde duyulan güvendir. Çünkü şunu biliriz. Yoldaşımız ne yapacaksa bizim için yapacak. O canını, örgütün olduğunu bildiği için gözü gibi bakar. Yoldaşımızın canı bizimdir. Bizim olan ise örgütündür. Bunun için her şey çok kıymetlidir.

 

Yoldaş Olmak Birbirimize Yelek Olmaktır

Emperyalizm bizi yok etmek için her yöntemi kullanıyor. Emperyalizmin bu saldırılarını boşa çıkartmak, ona darbeler vurmak mücadeleyi büyütmekten ve yoldaşlık ilişkilerimizi geliştirmekten geçer. Emperyalizm mücadele içinde açık bıraktığımız bir kapıdan içeriye sızmaya çalışır. Bunu yoz kültürüyle, kendi ideolojisiyle yani bize ait olmayan kültürüyle yapar. Buna izin vermemek için birbirimizi koruyacağız. Yoldaşlık birbirinin sırtına geçirilen yelektir. Bu yelek yeri gelir soğuktan, yeri gelir yağmurdan, yeri gelir rüzgardan, yeri gelir kurşunlardan korur bizi. Koruyup kollayan olur bizi. Biz yelek olacağız. Gün olur yoldaşımız için saatlerce yürürüz, uykusuz kalırız. Gün olur yoldaşımıza yardımcı oluruz. Gün olur yoldaşımız için düşünür, kafa yorarız ve saatlerce bıkıp usanmadan konuşur, anlatır, öğretmeye çalışırız. Her bir yoldaşımızın eksiğini gösterip doğruyu anlatmak, her bir yoldaşımızın ihtiyaçlarına cevap vermek, gidermek sorumluluğunu taşırız. Yoldaşlarımız için her türlü fedakarlığı göze alırız.

Yoldaşlık birbirinin her şeyi olmaktır. Hüznü de, mutluluğu da, umudu da, öfkeyi de yüreğinin derinliklerinde hissetmektir. Birlikte gülebilmektir ağız dolusu… Şehitlerimiz bize yoldaşın en güzelini canlarıyla öğretmişlerdir. Hesap sormaktır, adalet olmaktır yoldaşlık. Erdal Dalgıç, Engin Çeber’in hesabını sormak için işkencecilerden hesap sordu. İbrahim Çuhadar adalete susayan yüreklerde yanan ateşe bir damla su olmak için halk düşmanlarının beyinlerinde patlayarak feda etti kendisini. Rıza komutan çatışmanın ortasında yoldaşını korumak, onun güvenliğini almak için feda etti kendisini. Yoldaşına kalkan oldu. Tıpkı 18’inde Sibel komutan gibi, Muharrem gibi…

Yoldaşlık güçtür, direnme gücü verir. Yoldaşlık eli hep omuzlardadır. Bu el en zor zamanlarda ayağa kalkmamızı sağlar. Bu el bizi kaldırır, yürütür, koşturur ve hedefimize vardırır.

Fedalarla, fedakârlıklarla, emekle, sevgiyle, sahiplenmeyle… daha pek çok duygularla doludur yoldaşlık. Birimiz hepimiz için hepimiz birimiz için direnmek, bedelleri göze almaktır. 7 yıl boyunca tecrit zulmüne karşı direnen özgür tutsakları sahiplenmek, sesi olmak… 7 yıl boyunca 4 mevsim, gece gündüz alanlarda olmak haykırmak… Gözaltına alınmak, cop yemek, işkence görmek, tutuklanıp tecrit hücrelerine konulmak…

“Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için” dedik direndik ve Güler Zere yoldaşımızı zulmün elinden çekip aldık.

Yoldaş olmak bir çift göz olmaktır. Yoldaşımızın bir kemiği için ölümü dahi göze alırız. Aradan yıllar geçse de unutmayız, vazgeçmeyiz, hesabını sorarız… ölürüz de yoldaşımızdan vazgeçmeyiz, ölürüz de yoldaşımızı teslim etmeyiz…

Tüm eksik, hata, zaaf, yanlışlarımızın tek bir ilacı vardır. O da sevgi… Sevgimizle yoldaşlarımızı iyileştirerek, emeğimizle güçlendireceğiz, yoldaşlarımızın doktoru olacağız.

Her yoldaşımızı sevdiğimizde, her yoldaşımıza emek verdiğimizde, her yoldaşımızı sahiplendiğimizde, her yoldaşımızın eksiğini tamamladığımızda, her yoldaşımızı eğitip geliştirdiğimizde, mücadelede kalıcılaştırdığımızda biz de güçleneceğiz. Her yoldaşımız hedefe koştuğunda, vardığında kazandığı zafer bizim de olacak.

Yoldaşlık bağlarımızı büyütüp geliştirdiğimizde, yoldaşlarımıza yelek olduğumuzda düşmana darbeler vuracağız…

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.