Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Cephe’nin 1 yılı -1

Cephe’nin 1 yılı -1
Son Güncellenme : 04 Oca 2015 7:41

2014  –  1 Ocak – 30 Mart

  1. 1.BÖLÜM

-> 17-25 Aralık 2013: AKP-Cemaat Çatışmasında Ortaya Saçılan Sömürü Düzeninin Pislikleridir! Pisliği Devrim Temizler!

2014 yılına 17 Aralık 2013 yılından devreden oligarşi içi çatışmada en üst noktada seyreden AKP-Cemaat çatışması ile girildi. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında AKP’nin tüm pislikleri, hırsızlıklarıyla, oligarşik düzenin nasıl bir çürümüşlük içinde olduğu, AKP iktidarının halkı soymada vardığı nokta tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildi. Çürümüş oligarşik düzenin neredeyse tüm pislikleri ortaya saçıldı.

2014 yılına AKP’nin açığa çıkan hırsızlıklarına, yolsuzluklarına karşı yapılan eylemlerle girildi. Halk Cepheliler İstanbul’un yoksul mahallelerinde ve Anadolu’nun çeşitli illerinde yaptıkları “Zama, Zulme, Yolsuzluğa Son” yürüyüşleriyle çürümüş düzeni ve AKP’nin hırsızlıklarını, yolsuzluklarını teşhir ederek adaletli bir düzen için örgütlenme ve mücadele çağrısı yaptılar.

Bugün AKP bu çatışmada Fethullahçıları büyük oranda geriletti. Ve devlet içindeki Fethullahçı kadroları temizleyerek pisliklerinin üstünü örttü. AKP’li bakanların el konulan milyonlarca dolarlık rüşvet paraları faizleri ile geri iade edildi. Böylece AKP rüşvet almayı, hırsızlığı da yargı aracılığıyla meşrulaştırdı. Çürüme daha da derinleşmiş oldu.

 OCAK

-> Ocak 2014: “Ekmek, Adalet ve Özgürlük İçin Yürüyüş Okuyalım, Okutalım!” kampanyası başlatıldı.

-> 5 Ocak 2014: FOSEM’in 19 Aralık Hapishaneler Katliamı’nı içeren fotoğraflardan ve resimlerden oluşturduğu “Katliam… Direniş… Zafer… 19 Aralık” isimli sergisi 5 Ocak’ta İstanbul Gazi Mahallesi’nde Gazi Dörtyol Sultan Düğün Salonu’nda açıldı.

-> 6 Ocak 2014: Cepheliler, 6 Ocak’ta Taksim Meydanı’nda 12 saatlik açlık grevi yaparak Berkin Elvan için adalet istediler. Gün boyu Taksim Anıtı’na gelen Halk Cephelilere saldıran AKP’nin katil polisi, eyleme 6 kez saldırarak 13 Halk Cepheliyi işkencelerle gözaltına aldı. Berkin’e adalet için yapılan eylemler İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli illerinde her hafta düzenli olarak sürdü.

-> 12 Ocak 2014: Gazi’de, Küçükarmutlu’da, Okmeydanı’nda, Sarıgazi’de Binler AKP’nin Çetelerine Karşı Yürüdü! Tüm Pislik Yuvalarını Kurutacağız! Hasan Ferit’in Bayrağını Göklere Taşıyacağız! Halk Cephesi’nin başlattığı “Tüm İstanbul Bizim Olacak, Milyonlarca Hasan Ferit Olup Bataklığı Kurutacağız! Uyuşturucuya, Kumara İzin Vermeyeceğiz!” kampanyası kapsamında 12 Ocak tarihinde Küçükarmutlu’da, 26 Ocak tarihinde Okmeydanı’nda, 16 Şubat’ta Sarıgazi’de… 23 Mart’ta Ankara’da, binlerce kişinin katıldığı yürüyüşler yapıldı.

-> 20 Ocak 2014: Halkın Mühendis-Mimarları halk bahçelerini kuruyor. Geleneksel tarımın, geri dönüşü olmayacak şekilde yok edildiğini, uluslararası tohum tekellerinin üreticiyi kendilerine bağımlı hale getirdiğini belirten Halkın Mühendis-Mimarları, hayatın her alanında alternatif üretilebileceğini halk bahçeleriyle gösteriyor. Halkın Mühendis-Mimarları 20 Ocak tarihinde Küçükarmutlu’da belirlenen arazide ıslah çalışmasıyla, halk bahçelerini kurmaya başladılar.

-> 17-18 Ocak 2014: AKP’nin işkenceci polisleri sabahın köründe İstanbul Çayan Mahallesi’nde onlarca evi bastılar ve 7 kişiyi işkenceyle gözaltına aldılar. Halk Cepheliler gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılana kadar Vatan Caddesi’ndeki işkence merkezinin önünde basın açıklaması yapıp oturma eylemine başladı… Oturma eylemine TOMA’lardan sıkılan basınçlı su ile saldıran polis iki Cepheliyi söküp alamadı. Bütün dünya iki Cephelinin faşizme karşı direnişine ve işkencecilerin aczine tanık oldu…

-> 22-27 Ocak: AKP’nin katliamcı polisinden hesap sormak için Halk Cepheliler 13, 22 ve 27 Ocak tarihlerinde Taksim Anıtı önünde yapılan eylemlerde AKP’nin katil polislerinin saldırısına uğradı. Onlarca kişi gözaltına alındı Berkin şehit düşene kadar eylemler İstanbul’un, Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde artarak sürdü.

-> 22 Ocak 2014: Cebeci Mezarlığı’nda Büyük Direnişin zafer kutlamasına ve şehitlerimizin anmasına 190 kişi katıldı.

-> 23 Ocak 2014: Bochum Hapishanesi’nde tecritte tutulan Şadi Naci Özpolat, zorla onursuz arama dayatmasına karşı görüşe çıkmayarak süresiz açlık grevine başladı.

-> 23-24-27 Ocak 2014: 19 Şubat 2013’de 28 İlde 184 devrimci memurun gözaltına alınıp 72’sinin tutuklandığı Kamu Emekçileri Cepheli memurların mahkemesinde 11 aydır İstanbul’da tutuklu olan 32 kişiden 24’ü daha tahliye oldu. Böylece AKP’nin komplosu çökmüş oldu. Bir sonraki mahkemede de kalan tutuklu memurların tamamı tahliye oldu.

-> 24 Ocak 2014: Yeni albümü “Halkın Elleri”ni çıkaran Grup Yorum, Türkiye’de ve Avrupa’da yaptığı bir dizi söyleşinin ardından albüm tanıtım konserlerine başladı. Dört hafta boyunca süren albüm tanıtım konserlerinin ilki 24 Ocak akşamı Galatasaray Lisesi önünde yapıldı.

-> 24 Ocak 2014: Milli Eğitim Bakanlığı önünde 10 Dev-Genç’li basın açıklaması yapıp, Berkin’in karnesini almak ve Berkin’i vuranların cezalandırılması talebiyle toplandı. Henüz pankartlarını bile açmadan başbakanlık korumaları tarafından işkencelerle gözaltına alındılar.

-> 25-26 Ocak 2014: Uluslararası Tecrite Karşı Mücadele Sempozyumu Hollanda’nın Amsterdam Şehrinde Yapıldı. Sempozyumda “Yeni Mücadele Biçimleri”, “Halk Ayaklanması”, “Emperyalist Müdahaleler”, “Göçmen Sorunu”, “Siyasi Tutsaklar” konuları tartışıldı.

-> 31 Ocak 2014: İsviçre TAYAD Kuruldu.

 

ŞUBAT

-> Berkin Elvan’ı Vuran Polislerden 229 Gün Sonra Halk Cephesi’nin Mücadelesi Sonucunda 7 Polis İfade Vermek Zorunda Kaldı: “Bilmiyorum, Hatırlamıyorum, Görmedim!”

-> 2 Şubat 2014: İstanbul Okmeydanı Serhat Düğün Salonu’nda “28 Yıllık Devrimci Basın Tarihinde Yürüyüş’ün 400. Sayısı Yemeği” düzenlendi.

-> 2 Şubat 2014: Bayrampaşa Hapishanesi davasının13. duruşmasında Jandarma Genel Komutanlığı’nın Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği iki yeni belge ile “Hayata Dönüş Operasyonu”nun “Ana Harekat Planları” ortaya çıktı. Bu plana göre Bayrampaşa Hapishanesi’ndeki katliam saldırısının adı “Tufan”, Ümraniye Hapishanesi’ndeki katliam saldırısının adı da “Boran ve Atmaca” olarak belirlendiği öğrenildi.

-> 7 Şubat 2014: Çağdaş Hukukçular Derneği hapishanelerde uygulamaya konulan camlı avukat görüş yerlerine karşı 7 Şubat’ta Kandıra F Tipi Hapishanesi önünde eylem yaptı.

-> 8 Şubat 2014: Halk Cepheliler, Hasan Ferit’in hesabını sormak, yozlaşmaya karşı değerlerimizi korumak, birlik ve beraberliği yaşatmak için Gülsuyu Mahallesi’nde futbol turnuvası ve halk şenliği düzenledi.

-> 10 Şubat 2014:Yunanistan’da işbirlikçi Samaras hükümeti dünya halklarının baş düşmanı katil Amerika ve işbirlikçi faşist AKP iktidarının dayatmasıyla 10 Şubat’ta 4 Cepheliyi gözaltına alarak tutukladı.

-> 10 Şubat 2014: Dev-Genç’liler “2785 Tutsak Öğrenci Serbest Bırakılsın” kampanyasının ilk eylemini 10 Şubat’ta oturma eylemi ile başlattı.

-> 13 Şubat 2014: Devrimci İşçi Hareketi ve Direnişteki Greif İşçileri DİSK’in 47. Yılı Kutlamasına İzin Vermedi. DİH’li işçilerin ve Greif işçilerinin kürsüyü işgal etmesiyle içkili “kutlama” yapılamadı.

-> 14 Şubat 2014: Grup Yorum, üyelerine yönelik yurtdışı yasağının kaldırılması için; AKP’nin sanata saldırılarının son bulması için;14 Şubat’tan itibaren, Diren Kazova Kazak ve Kültür evinde 1 ay sürecek açlık grevine başladı. Açlık Grevi eylemi 32 gün sürdü.

-> 20 Şubat 2014: Dev-Genç’liler hapishanelerdeki tutuklu 2 bin 785 öğrencinin serbest bırakılması talebiyle İstanbul’da Cevahir AVM önünde açlık grevi çadırı açtı. AKP’nin polisi 30 kez saldırdı, Dev-Genç’liler 30 kez çadırlarını yeniden kurdu.

MART

-> 8 Mart 2014: Kapitalizmin emeğimizi sömürmesine, kadınlarımızı meta haline getirmesine ve burjuvazinin Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün içini boşaltmasına, yıllardır izledikleri politikalar ile 8 Mart’ın çıkış amacından uzaklaştırmasına karşı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak Anadolu’nun dört bir yanında kutlandı. İstanbul Kadıköy’de yapılan mitinge Halk Cephesi kortejinde 400 kişi katıldı.

-> 11 Mart 2014: 269 gündür komada olan Umudun Çocuğu Berkin Elvan şehit düştü.

269 gündür “UYAN BERKİN” dedik. 14 yaşındaki Berkin 15 yaşına komada girdi. Tüm Türkiye Berkin’in uyanmasını bekledi… 269 gün boyunca BERKİN için adalet istedik. Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce eylem yapıldı. Yüzlerce Cepheli gözaltına alındı. Tutuklandı. Muharrem Karataş Berkin Elvan’a adalet için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yaptığı roketli saldırıdan sonra şehit düştü. Tüm Türkiye’de ve hatta dünyada Berkin Elvan Adalet mücadelesinin sembolü oldu.

-> 12 Mart 2014: Halk Cepheliler 12 Mart’ta Gazi Katliamı şehitlerini ve direnişi anmak için Gazi Mahallesi’nde anma düzenledi. Anmanın bitiminde katılan 1500 kişi Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak için Gazi Mahallesi’nden Okmeydanı’na geçti.

-> 12 Mart 2014: Berkin Uyudu Tüm Türkiye Uyandı

Türkiye halkları onurlu bir evladını daha toprağa verdi! Berkin Elvan, tüm Türkiye ve dünya halklarının adalet simgesi oldu. Sadece İstanbul’da cenaze törenine 3 milyonu aşkın insan katıldı. Türkiye’nin 63 ilinde ve birçok ülkede Berkin’in resimleri ve ekmekleriyle milyonlarca insan sokaklara çıktı, adalet istedi, AKP’den hesap sordu.

-> 12 Mart 2014: Berkin Elvan’ın cenazesinin ardından 12 Mart akşamı AKP’nin örgütlediği faşist bir grup Okmeydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Hedeflerinde mahalleyi yakıp yıkmak, Berkin’in ailesine saldırmak, cenazeye katılan milyonların hıncını çıkarmak vardı. Fakat Cepheliler buna izin vermedi; Fatih 1453 adlı faşist çetelerin öncülüğünü yapan Burak Can Karamanoğlu Cepheliler tarafından cezalandırıldı. Ayrıca AKP’nin 14 seçim irtibat bürosu yakılarak kullanılmaz hale getirildi.

-> 16 Mart 2014: 16 Mart 1978 günü İstanbul Üniversitesi çıkışında devrimci öğrencilere yönelik yapılan faşist saldırı sonucunda, 7 devrimci katledilmişti. Yaptıkları katliamdı. Yaşanan bu katliamın sorumlularının devlet tarafından bilinmesine rağmen, devlet faşist katliamın üzerini örtmeye katilleri aklamaya çalıştı. Ancak Dev-Genç’liler yaşanan katliamı da, katliamın sorumlularını da unutmadı.

-> 18 Mart 2014: Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden katılımcıların yer aldığı “Düşünce Özgürlüğü, Örgütlenme Hakkı ve Politik Tutsaklara Özgürlük” adıyla 18 Mart’ta Almanya’da Anayasa Koruma Örgütün’ün önünde saat 11.30‘da uzun yürüyüş başladı.

-> 21 Mart 2014: Newroz Bayramı, başta Gazi Mahallesi olmak üzere Armutlu, Sarıgazi, 1 Mayıs mahallelerinde ve Anadolu’nun çeşitli illerinde Cepheliler tarafından “Kawa’dan Cengiz’e, Haziran Ayaklanması’ndan Berkin’e Bu Ateşi Büyüteceğiz” sloganıyla kutlandı.

-> 21 Mart 2014: 21 Mart’ta bir yıldan fazla bir zamandır ‘11 çelik kapı’ gibi yalanlarla tutsak edilen Halkın Hukuk Bürosu avukatları tahliye oldu.

-> 25 Mart 2014: 25 Mart sabaha karşı AKP’nin eli kanlı polisleri düşman bir ülkeye çıkarma yapar gibi Okmeydanı ve Örnektepe’ye girdiler. Sibel Yalçın Parkı’nda bir saat boyunca arama yapan polisler 10’a yakın evi ve bir işyerini bastılar. Aynı “operasyon” kapsamında Çayan Mahallesi’nde de iki eve ve bir işyerine baskın düzenlediler.

-> 28 Mart 2014: 28 Mart’ta Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Halk Cepheliler “Berkin’in Katilleri Cezalandırılana Kadar Susma Türkiye” ve “Berkin’in Hesabı Mahşere Kalmayacak” diyerek 24 saatlik oturma eylemini başlattılar.

-> 30 Mart 2014: 30 Mart 2014 yerel seçimleri yapıldı.

Seçimlerden “sürpriz” çıkmadı. Oligarşi alternatiflerini yaratamıyor. Partilerin İl Genel Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde aldıkları oy oranları; AKP yüzde 43.3, CHP 25.64, MHP 17.67, BDP 4.68 oy aldılar. AKP’nin hırsızlık, yolsuzluk, faşist terör ve ortaya saçılan tüm pisliklerine, işsizliğe, açlık ve yoksulluğa rağmen hala bu kadar yüksek oy alıyor olması düzenin açmazlarıdır.

-> 30 Mart 2014: 30 Mart-17 Nisan, Devrim şehitlerimizi anma ve parti’nin kuruluşunu kutlama günlerinde ülkenin her tarafında Cepheliler yaptıkları eylem ve etkinliklerle Umudu selamladılar.

-> Şubat ve Mart Aylarında: Cepheliler, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde, yalan vaatlerle halkı kandırmak için mahallelerde seçim bürosu kuran düzen partilerinin irtibat bürolarına yönelik eylem düzenledi. Okmeydanı ve Bahçelievler’de MHP ve AKP ilçe binaları molotoflanarak tahrip edildi. Ayrıca örgütlü olunan diğer mahallelerde düzen partilerinin pankartları, seçim büroları, araçları tahrip edildi ve düzen partilerinin temsilcileri mahallelerden kovuldu.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.