Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Cephe’nin 1 yılı -2

Cephe’nin 1 yılı -2
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 17:54

1 Nisan – 30 Haziran

  1. 2. BÖLÜM

NİSAN

-> 1 Nisan: Kaderimizi ve Kendi Yolumuzu Çizdiğimiz Yerdeyiz: Kızıldere’de!

Halk Cepheliler 1 Nisan’da başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden yola çıktılar Kızıldere’ye doğru. Bu sefer yanlarında Alişan, Muharrem, Hasan Ferit ve elinde ekmeğiyle hep 15 yaşında kalan Berkin de vardı. (Sayı 412, sayfa 11)

-> 6 Nisan: Dünya halklarının baş düşmanı terörist ABD, 3 devrimcinin başına 3’er milyon dolarlık ödül koyduğunu açıkladı. Bunun üzerine Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi Basın Bürosu’nun açıklama yaptığı 428 Nolu bültende: “Dünya halklarının onurlu damarı olan biz Cepheliler, sizin sonunuz; dünya halklarının ise ekmek, adalet, özgürlük özlemi olmaya devam edeceğiz!” denildi.

-> 13 Nisan: 13 Nisan’da İstanbul Bakırköy’de Halk Cephesi tarafından Grup Yorum’un “BağımsızTürkiye” konserinin 4üncüsü yapıldı. Konsere ülkenin dört bir yanından -Avrupa ülkelerinden de çok sayıda katılan oldu, 1 milyondan fazla kişi katıldı…

-> 16-17-18 Nisan: 5. Eyüp Baş Uluslararası Emperyalist Saldırganlığa Karşı Halkların Birliği Sempozyumu İstanbul’un Gazi Mahallesi’nde Yapıldı!

-> 18 Nisan: 30 Mart-17 Nisan Umudun Kuruluşunu Kutlama ve Devrim Şehitlerini Anma Günleri çerçevesinde İstanbul Okmeydanı Sibel Yalçın Parkı’nda, 18 Nisan akşamı 600 şehit anılarak umudun kuruluşunun 20. yılı kutlaması yapıldı.

-> 27 Nisan: Halk Cepheliler tüm illerde, merkezi olarak, İstanbul Taksim’de yapılacak eylemlerin öncesinde kurulan halk sofralarında 1 Mayıs’ın coşkusunu yaşadı. 27 Nisan günü Halk Cephesi tarafından düzenlenen geleneksel 1 Mayıs Pikniği Gazi Sarıtepe Piknik Alanı’nda yapıldı.

-> 28 Nisan: İstanbul Armutlu’da 28 Nisan’da evlere yapılan baskınlar sonucunda 13 kişi gözaltına alındı.

 

MAYIS

-> 1 Mayıs: 39 Bin Polis, 50 TOMA… AKP, faşist terörle halkı teslim alamadı! Her sokakta binlerce Mehmet, binlerce Berkin Cephe saflarında direndi! 1 Mayıs sabahı Cepheliler Okmeydanı’na hapsedilmeye çalışıldı fakat başaramadılar. Okmeydanı’na kurulan polis barikatları aşılarak Taksim’e yönelindi. Taksim’e çıkan tüm sokaklar, tüm caddeler direniş alanıydı. Polis barikatları bir bir aşıldı. Onlarca yaralı, onlarca gözaltı verildi. Şişli, Bomonti, Feriköy, Nişantaşı, Kurtuluş, Dolapdere, Tarlabaşı, Cihangir… hepsinde Cepheliler vardı. Akşam saat 21.00’e kadar süren çatışmalarda Taksim’i gören son barikatlara kadar dayanıldı…

-> 6 Mayıs: 6 Mayıs günü saat 18.00’de Şişli Cami önünde toplanan Halk Cepheliler üç devrimcinin (Musa Aşoğlu, Zerrin Sarı, Seher Şen) başına üçer milyon dolar ödül koyan ABD’yi bildirilerle halka teşhir etti.

-> 7-8 Mayıs: Berkin için 7 Mayıs’ta Gazi Mahallesi’nde bulunan Şair Abay Konanbay Lisesi’nde yapılan boykotta Liseli Dev-Genç”liler okulu işgal ettiler. 8 Mayıs’ta da süren boykota 400 kişi katıldı ve okul tatil edildi.

-> 13 Mayıs: Soma Kömür İşletmeleri A. Ş.’nin Karanlıkdere Yeraltı Kömür Ocağı’nda büyük bir yangın ve katliam yaşandı. Resmi rakamlara göre 301 maden işçisi yeraltında katledildi.

-> 14 Mayıs: 14 Mayıs günü Soma halkı bütün gün sokaklarda AKP’ye karşı eylemler ve yürüyüşler düzenledi. Başbakan Erdoğan’ın belediyeden çıkışı sırasında halk başbakanın konvoyuna taş ve şişelerle saldırdı ve konvoydaki araçları parçaladı. Canını zor kurtaran başbakan ve bakanlar çevredeki iş yerlerine sığındı. Başbakan meydandaki bir markete kaçarak buraya sığındı.

Soma’da katledilen maden işçileri için Halk Cepheliler 16 Mayıs’ta AKP Şişli ilçe binası önünde eylem yaptı. Polisler eylem saatlerinde de TOMA’ları, onlarca sivil ve çevik po- lisleriyle Halk Cephelilerin etrafını sardılar.

-> 22 Mayıs: Liseli Dev-Genç’liler, 22 Mayıs’ta, Berkin Elvan’a, haziran şehitlerine ve Soma’da katledilen 301 madenciye adalet istemek için, Okmeydanı’nda, İstanbul Ticaret Odası Lisesi’nde, dersleri boykot ettiler. Boykota saldıran polis Okmeydanı Cemevi bahçesinde cenaze törenine katılan Uğur Kurt’u, başından vurarak katletti. Bir gün sonra Okmeydanı’nda yapılan eylemlerde polis, Ayhan Yılmaz’ı da katletti. Bu katliamları protesto etmek için ülkenin her yanında eylemler yapıldı.

İstanbul Gazi Mahallesi Şair Abay Konanbay Lisesi’nde başlayan Liseli Dev-Genç’lilerin boykotu dalga dalga ülke çapına yayıldı… Ankara ODTÜ’de, İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde, İstanbul İTÜ’de, İstanbul Ticaret Odası Meslek Lisesi’nde, Sarıgazi Lisesi’nde, Dersim’deki çok sayıda lisede ve Hatay’daki bazı liselerde boykot ve işgaller yapıldı.

-> 27 Mayıs: İstanbul Okmeydanı’nda BERKAN ABATAY -589- SPOR MERKEZİ açıldı.

-> 30 Mayıs: 2013 Haziran Ayaklanması’nın yıldönümünde Cepheliler mahallelerde 30 Mayıs’ta “Berkin’den Soma’ya Adalet İçin Boykota” çağrısı yaptı… Cephe’nin çağrısına esnaflar Gazi’de, Okmeydanı’nda, Çayan’da, İkitelli’de, Sarıgazi’de, 1 Mayıs’ta, Gülsuyu’nda yüzde yüze yakın katılım sağladı…

-> 31 Mayıs: Haziran Ayaklanması’nın yıldönümünde AKP faşizmi yine terör estirdi. 31 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak isteyen herkes ya duvar diplerine dizilmiş ya da yere yatırılmış, kolları arkadan kelepçelenmiş, başlarında eli silahlı polisler terör estiriyor… 12 Eylül’den farklı olarak tankların yerini TOMA’lar almış, habire basınçlı su sıkıyor.

Okmeydanı, Gazi, Alibeyköy, Çayan, Sarıgazi, Gülsuyu, 1 Mayıs mahalleleri kuşatma altına alındı. Taksim’e giden bütün yollar trafiğe kapatıldı. Vapur, metro, metrobüs, otobüs seferleri iptal edildi. 25 bin polis ve 50 TOMA ile Ayaklanmanın yıldönümünde AKP, korkularını bastırmak için halka saldırdı.

Cepheliler Okmeydanı, Çayan ve Gazi mahallelerinde tankerlerle otabanı trafiğe kapatarak gece geç saatlere kadar polis ile çatıştı.

 

HAZİRAN

-> 1 Haziran: Cephelilerin polis terörüne karşı direnişlerde yüzlerini kapattıkları kızıl fularlar üzerinden halk düşmanı AKP’nin başlattığı tecrit saldırısına karşı, Galatasaray Lisesi önünde 1 Haziran’da “Adalet Sağlanıncaya Kadar Kızıl Maskelerimizi Çıkarmayacağız” çağrısıyla toplanan Halk Cephelilere katil polisin saldırmasıyla 30’un üzerinde Halk Cepheli gözaltına alındı. Bu kampanya kızıl fularlar takılarak tüm ülke çapında sürdürüldü.

-> 4 Haziran: Dev-Genç’liler “Berkin İçin Adalet, Tutsak Öğrenciler İçin Özgürlük” sloganıyla adım adım Ankara’ya yürüyüşe başladılar. Yürüyüş 10 Haziran’da Ankara’da sona erdi.

-> 11-15 Haziran: TAYAD’lı Aileler, Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önünde kefen ve önlüklerini giyerek hasta tutsakların serbest bırakılması, hapishanelerde uygulanan 24 saat kamera ve camdan kafes uygulamasının iptali için imza masası açtı; polisin saldırısı üzerine eylemi 5 günlük çadır eylemine dönüştürdü. 5 günlük açlık grevinin ardından, TAYAD’lı aileler 23 Haziran’da Galatasaray Lisesi önünde yine 5 günlük çadır açarak eylemini devam ettirdi. 28 Haziran’da biten açlık grevinin ardından TAYAD’lı aileler aynı taleple adım adım Ankara’ya yürüdüler.

-> 19 Haziran: Gazi Halk Komitesi, Belediye’nin “Uyuşturucuya Karşı Tedavi Merkezi” için yer talebini aylardır oyalaması üzerine 19 Haziran’da Gazi Büyük Park’taki Nikah Salonu’nu işgal ederek Tedavi Merkezi haline getirdi.

-> 20-21-22 Haziran: Halk Cephesi’nin her yıl düzenlediği Anadolu Halk Festivali bu yıl 20-21-22 Haziran’da Ankara’da yapıldı.

-> 28 Haziran: Cephe Hallkın Vatanıdır! Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek Konserinde, Avrupa’nın Dört Bir Yanından 15 Bin Türkiyeli’yi Birleştirdi.

***

-> 29 Haziran: Halkın avukatları, bürolarının kuruluşunun 25. yılını 29 Haziran akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde verilen Grup Yorum konseriyle kutladı.

-> 30 Haziran: Gülsuyu Mahallesi’nde, Hasan Ferit’in vurulduğu yerde, 30 Haziran günü adalet yemini eden devrimcilere çeteler silahla ateş ederek saldırdılar. Ardından direnişe geçen devrimciler akreplerin de saldırısına uğradı ve Hasan Ferit Meydanı’na kadar barikatlar kurarak taşlarla polis-çete saldırısına karşı koydular.

30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece Cepheliler tarafından çetelere karşı misilleme ve uyarı eylemi yapıldı. Çetelerin üs ve karargâh olarak kullandığı cadde Tekel ve yanındaki kahve uzun namlulu silahlarla taranarak tahrip edildi. Polisin gece boyunca attığı devriyeler adalet eylemimiz karşısında işe yaramadı. Eylemde ‘Umudun Adı DHKP-C’ sloganları atan Cepheliler kayıp vermeden geri çekildi.

 

TEMMUZ

-> 2 Temmuz: 2 Temmuz 2014 sabahı, Anadolu Alevi Hareketi’nin de içinde olduğu DKÖ’lerle birlikte Sivas Alibaba Mahallesi’ndeki Cemevinde toplanarak 35 canımızın yakıldığı Madımak Oteli’nin önünde şehitler anıldı.

-> 5 Temmuz: Uyuşturucu çetelerinin katlettiği Hasan Ferit Gedik’in mahkemesi yaklaşırken ailesi ve avukatları 5 Temmuz günü Küçükarmutlu’da yapılan basın toplantısında, 14 Ağustos’ta 1 milyon olup hayatı durdurma çağrısı yapıldı.

-> 5 Temmuz: Cepheli TAYAD’lılar 5 Temmuz günü Gazi Mahallesi’nde silahlarla ve molotoflarla korsan eylem yaptılar. Yüzü maskeli beş kişilik bir ekiple Gazi Cemevi önündeki caddeye çıkarak atılan molotoflarla yol trafiğe kesildi. İki direk arasına “24 Saat Kamerayla Gözetlemek Şerefsizliktir” yazılı pankart asıldı.

-> 6 Temmuz: Halkın Mühendis Mimarları ve Armutlu halkının kolektif emeğiyle büyüyen Şenay ve Gülsüman Halk Bahçesi’nde 6 Temmuz tarihinde dikim şenliği yapıldı.

-> 7-17 Temmuz: Dev-Genç’liler, bu sene Hasan Selim Gönen adını verdikleri 12. Geleneksel Yaz Kampını 7-17 Temmuz 2014 tarihlerinde gerçekleştirdiler.

-> 8 Temmuz: İsrail, Filistin halkına saldırmaya devam ediyor. İsrail ordusu 8 Temmuz’dan itibaren Gazze’ye 1300’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi. Hava saldırılarının yanı sıra kara harekatı da yapan İsrail’in 51 gün süren saldırılarında 2 bin 159 kişi katledildi, 11 binden fazla kişi yaralandı, Gazze bir harabeye döndü. Katil siyonist İsrail’in Filistin halkına karşı katliamı sürerken Halk Cepheliler her yerde bu katliamın hesabını sormak için alanlarda oldu.

-> 11 Temmuz: Mersin’de bu yıl beşincisi düzenlenen ve iki gün süren Evvel Temmuz Festivali büyük coşkuyla yapıldı.

-> 13 Temmuz: Gazi Mahallesi’nde “Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Savaş ve Kurtuluş Merkezi”nin açıldı.

-> 15 Temmuz: Hatay’da Evvel Temmuz Halk Festivali 55 bin yüreğin tek yumruk olduğu büyük bir halk korosuyla kutlandı.

-> 17 Temmuz: Halk Cepheliler Mayıs ayında polis kurşunuyla katledilen Uğur Kurt için CHP Beyoğlu İlçe Binasını işgal ettiler.

-> 29 Temmuz: Düzenle barış yolunda hızla ilerleyen Kürt milliyetçileri oligarşiye rüştünü ispatlamak için devrimcilere saldırmaya devam etti. 29 Temmuz günü Çayan, Okmeydanı, Gazi başta olmak üzere, İstanbul’un birçok mahallesinde Halk Cephelilere saldıran Kürt Milliyetçileri sola, devrimcilere saldırma geleneklerine bir yeni halka daha eklediler.

-> 31 Temmuz-3 Ağustos: 31 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 14. Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında yürüyüşler, konserler, sergiler, paneller, söyleşiler, şiir dinletileri yapıldı.

Halk Cephesi, festival boyunca merkezde ve ilçelerde açtığı stantlarla Yürüyüş Dergisi’ni, kitapları halka ulaştırdı, hasta tutsaklar için imza topladı, tutsak ürünlerini halkla buluşturdu. Ayrıca Hozat, Ovacık ve Dersim Merkez’de düzenlediği yürüyüşlerle, alanlara astıkları pankartlarla Hasan Ferit Gedik’in 14 Ağustos’taki mahkemesine çağrı yaptı. Grup Yorum Hozat ve Ovacık’ta konser verdi.

AĞUSTOS

-> 5 Ağustos: Dev-Genç’liler 5 Ağustos’ta İstanbul Altınşehir’de, 9 Ağustos’ta Ömürtepe son durakta “Yozlaşmaya Karşı Öğrenci Meclislerinde Birleşelim!” şiarıyla çadır açtılar.

-> 7-10 Ağustos: Düzenin Tatil Anlayışına Bir Alternatif Daha: Kürdistan Halk Cephesi Yaz Kampı Dersim, Elazığ, Malatya, Van, Antep ve Erzincan Halk Cepheliler Dersim-Ovacık Yeşilyazı Köyü çayırlığında kurdukları çadırlarla 7-8- 9-10 Ağustos tarihlerinde yaz kampında buluştu.

-> 10 Ağustos: Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. AKP’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.7, MHP ve CHP’nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.5, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş da yüzde 9.8 oy aldı.

-> 11-14 Ağustos: İdil Halk Tiyatrosu 8. Türkiye Tiyatro Buluşması’na katıldı. İdil Halk Tiyatrosu oyuncuları da yozlaşmayı anlatan “Siz Olsaydınız Ne Yapardınız” isimli oyunlarını 11 Ağustos günü buluşmanın açılış yürüyüşünde Sığacık Kalesi önünde, 12 Ağustos’ta Orhanlı Köyü’nde, 13 Ağustos’ta ise Turgut Köyünde oynadılar.

-> 14 Ağustos : Hasan Ferit Gedik’i katleden çetecilerin yargılandığı davada 14 Ağustos günü polis, Hasan Ferit için adalet isteyenlere, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarına, ÇHD’li avukatlara ve davaya müdahil olacak avukatlara saldırdı.

-> 14 Ağustos: Cepheli Savaşçılar, dünyanın en büyük “Adalet Sarayı”na girip, adalet istedi! Adalet için, işkenceci polislere “Yere yat” komutu vererek, içinde adaletin olmadığı sarayı silahlarıyla taradılar.

-> 16 Ağustos: 16 Ağustos gecesi saat 02.25’te Ataşehir-Yenisahra’da bir süredir takip edilen bir polis timi, Hasan Ferit’in hesabını sormak için, Cephe Savaşçıları tarafından tarandı.

-> 17 Ağustos: Filistin Halkı İçin Canlı Kalkan Olmaya Gidiyoruz…17 Ağustos günü Şişli Camii önünde toplanan yaklaşık 200 Halk Cepheli Filistin’e gidecek olan arkadaşlarını uğurlamak için eylem yaptılar. 20 Ağustos’ta Lübnan’a ulaşan Halk Cepheliler Mısır tarafından haftalarca oyalanarak, vize verilmeyerek Filistin’e girmeleri engellendi.

-> 24 Ağustos: Eğitim alanında devrimci alternatifi yaratmanın bir parçası olarak okuma yazma kursu, el becerileri kursu, çocuklarla etüd çalışmaları, ilkyardım ve temel sağlık, film, şiir, kitap okuma gibi konularda çalışmalar yürütecek Anadolu Halk Okulu, 24 Ağustos’ta yapılan programla İstanbul Bayramtepe’de açıldı.

-> 31 Ağustos: Kınık’ta, Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği açıldı… Kınıklı Maden işçileri kurdukları Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği’nin açılışını kalabalık bir kitleyle yaptı. 31 Ağustos’ta gerçekleştirilen Grup Yorum konserinde sadece Kınıklılar değil, çevre ilçelerden de gelen 5 bin kişi bu sevince, coşkuya, umuda ortak oldu.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.