Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Cephe’nin 1 yılı -3

Cephe’nin 1 yılı -3
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 22:21

2014

1 Eylül- 31 Aralık

  1. 3. BÖLÜM

EYLÜL

-> 2-3 Eylül: 2 Eylül’de “Hasan Ferit için, Adalet için 4 Eylül’de Kartal Adliyesi’nde Olalım” kampanyası çerçevesinde Halk Cepheliler Okmeydanı Anadolu Parkı’nda çadır açtılar. Açılan çadıra saldıran polis 2 Halk Cepheli’yi gözaltına aldı. Mahalleye de saldıran polisin gelmesini engellediği ambulans sebebi ile kalp krizi geçiren bir kişi yaşamını yitirdi.

-> 3 Eylül 2014: 3 Eylül günü Silopi’ye, IŞİD’in katlettiği Ezidi halkıyla dayanışmaya giden Halk Cepheliler yola çıktı. 5 Eylül Cuma günü Silopi’de bulunan Ezidi halkına yardım kolilerini ulaştırdılar…

-> 4 Eylül 2014: Hasan Ferit Gedik’i katleden çetelerin yargılandığı davanın ikinci duruşması 4 Eylül tarihinde görüldü. 4 Eylül günü İstanbul’un Anadolu yakasında adeta olağanüstü hal yaşandı. Mahkeme 15 Eylül tarihine ertelendi.

-> 4 Eylül 2014: Hasan Ferit Gedik’in 2. duruşmasının görüldüğü 4 Eylül sabahı, çetecilerin kaldığı Maltepe Hapishanesi önüne Cephe Savaşçıları tarafından bomba düzenekli pankart asıldı.

-> Eylül 2014 İlk Haftası: Dev-Genç’liler ülkenin dört bir yanında açtıkları Seher Şahin Rehberlik ve Dayanışma Masaları’yla Seher Şahin’i mücadelelerinde yaşatmaya devam ettiler.

-> 6 Eylül 2014: Mecidiyeköy’deki TORUNLAR GYO Rezidans inşaatında asansörün 32. kattan düşmesiyle 10 işçi daha iş cinayeti sonucu katledildi. Halkın Mühendis Mimarları ve Devrimci İşçi Hareketi, sorumluların yargılanması için Torunlar Holding’in önünde her hafta eylemlerini sürdürdüler…

-> 12 Eylül 2014: Gazi Mahallesi’nde polis güne baskınlarla başladı. Onlarca kişi gözaltına alındı. Halk Meclisi’nin konteynerini çaldılar. Cepheliler baskınlara direnişle cevap verdi. “Katil Polis Mahalleden Defol” sloganlarının inlettiği sokaklarda çatışmalar yaşandı ve katiller karakola kaçtılar. Sabahın 9’unda başlayan direniş, akşam saat 20.00’de saldırıları ve gözaltıları protesto eden yürüyüşle devam etti. Gazi halkı çalınan Halk Meclisi konteynerinin yerine yeni bir büro yeri yaptı ve daha sonra çalınan konteyneri de polisten aldı.

-> 12-13 Eylül 2014: Gelenekselleşen Armutlu Güz Şenliği’nin 11’incisi, 12-13 Eylül tarihlerinde Küçükarmutlu Köyiçi Meydanı’nda yapıldı.

-> 14 Eylül 2014: İstanbul’da Geleneksel Halk Sofrası Pikniği yapıldı.

-> 15 Eylül 2014: Hasan Ferit Gedik’in katillerinin yargılandığı davanın 15 Eylül’deki 3. duruşmasında da hiçbir aşama kat edilemedi. “Güvenlik” nedeniyle davanın başka bir ile nakledilmesi için dosya Adalet Bakanlığı’na gönderilerek duruşma 19 Kasım 2014’e ertelendi. Ferit’in ailesi ve Halk Cepheliler, adliyeden çıkıp 250 kişiyle Kartal’a yürüyüş yaptı. Ve Kartal Meydanı’nda 19 Kasım’a kadar sürecek 75 günlük oturma eylemine başladı. Oturma eyleminin son bir ayı Açlık Grevi olarak sürdürüldü.

-> 17 Eylül 2014: 17 Eylül gecesi, 10 işçinin katledildiği Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatının sahibi Torunlar Holding’e ait Esenyurt Torium AVM binası Cephe Savaşçıları tarafından uzun namlulu silahlarla tarandı.

-> 21 Eylül 2014: Bu sene ikincisi düzenlenen Anadolu Halk Konseri 21 Eylül Pazar günü Mamak’ta Eski Kömür Deposu’nda yapıldı. Konsere yaklaşık 35 bin kişi katıldı.

-> 22-23 Eylül 2014: TAYAD’lı Aileler, Çayan Mahallesi’nde Hasta Tutsaklar için çadır açarak 1 ay orada kalacaklarını ilan etmişlerdi. Katil polisler ise TAYAD’lıların açtığı çadırın yanından sürekli geçerek taciz ettiler. 22 Eylül’de saat 05.30’da harbe çıkar gibi akrepleriyle gelen katiller 4 TAYAD’lıyı gözaltına aldılar. Çadıra yönelik yapılan saldırıyı teşhir etmek için TAYAD’lılar tarafından 23 Eylül günü yürüyüş yapıldı. Polisin taciz ve saldırılarına rağmen çadır bir ay boyunca açık kaldı.

-> 27-28 Eylül 2014: İzmir’de 27-28 Eylül’de Doğançay Halk Festivali yapıldı. Festivalde düzenlenen panelde konuşan Hasan Ferit Gedik’in dedesi olan Mustafa Dede yozlaşmaya karşı verilen mücadeleyi, ödenen bedelleri anlattı. En son da Grup Yorum sahne alarak umudun, kavganın türkülerini söyledi.

-> 30 Eylül 2014: Hasan Ferit’imizin katledilişinin 1. yılı dolayısıyla Gazi’de Halk Cepheliler tarafından 4 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş yapıldı. Mezarlığın girişinde, uzun namlulu silahları, tek tip kıyafeti ve bereleriyle iki milis havaya ateş ederek selamladılar kitleyi. Milisler kitlenin önünde yürüyerek Ferit’in mezarı başında yerlerini aldılar.

 

EKİM

-> 4 Ekim 2014: 4 Ekim 2014’te Gülsuyu Emek Caddesi üzerinde, Cephe taraftarı olan İsmail Doğan, Cepheliler tarafından daha önce uyarılan Ercan isimli uyuşturucu satıcısını yine uyarmaya gittiğinde İsmail Doğan silahla vuruldu.

-> 6 Ekim 2014: IŞİD’in Rojava Kantonu olan, Kürt halkının yaşadığı Kobane’ye yönelik 6 Ekim’de başlayan saldırıları Halk Cepheliler tarafından da eylemlerle protesto edildi. Kürdistan’ın çeşitli illerinde HDP’nin çağrısıyla yapılan protestolara AKP polisinin ve Hüda-Par gibi gerici faşistlerin saldırıları sonucu 50’nin üzerinde kişi öldürüldü… Cepheliler Kürdistan’da, diğer illerde ve İstanbul’da Kürt halkının yanında olduklarını eylemleriyle gösterdiler.

-> 8 Ekim 2014: Halkın Öğretmenleri 8 Ekim’de Gazi Şehitleri Cemevi önünde ücretsiz kurslara başladı. Öncelikle cemevinde iki derslik oluşturuldu. Birinin adına Gazi şehitlerinden Sezgin Engin’in, diğer dersliğe de Berkin Elvan Kütüphanesi ve Dersliği adı verildi. Daha sonra 16 Kasım günü de Eskişehir Gültepe Kültür Dayanışma Derneği’nde Gönüllü Eğitim Toplulukları derslere başladı.

-> 8 Ekim 2014: Ezidi halkıyla dayanışma amacıyla topladıkları yardımları götürmek için 9 Ekim’de yola çıkan Halk Cepheliler Erzincan İl Jandarma Komutanlığı tarafından durduruldu ve gözaltına alındı. Yardımlara valilik tarafından el konuldu. Direnişe geçen Halk Cepheliler 17 Ekim akşamı el konulan yardımları geri alarak Silopi’de Ezidi halkıyla dayanışma ziyaretini gerçekleştirdi.

-> 14-16, 21 Ekim 2014: İstanbul, Hatay ve Ankara’da Dev-Genç 45. Yıl Şenlikleri yapıldı. İstanbul’da birinci günü (14 Ekim) Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fındıklı Kampüsü’nde yapılan Dev-Genç 45. Yıl Şenliği’nin ikinci günü de Bomonti Kampüsü’nün sergi salonunda gerçekleşti.Ankara ODTÜ’de Dev-Genç’in 45. yılı kutlandı. 21 Ekim’de ODTÜ Fizik Bölümü önündeki alan pankartlarla donatıldı. Ardından gün boyu açık kalacak Dev-Genç, Halkın Mühendis Mimarları, Halkın Hukuk Bürosunun kitapların, tutsak ürünlerinin, dergilerin olduğu stantları, Fizik Bölümü önüne kuruldu. Bir yandan da Antalya ve Eskişehir’den gelen Dev-Genç’lilerle birlikte coşkulu halaylar çekildi. Şenliğe yaklaşık 2000 kişi katıldı.

-> 19 Ekim 2014: 19 Ekim günü Hollanda’nın Lahey şehrinde Dev-Genç’in 45. yılı dolayısıyla yapılacak olan Grup Yorum konseri, Hollanda devleti tarafından yasaklandı.

-> 20 Ekim 2014: Büyük Direnişte şehit düşen kahraman 122’ler, 14 yılın ardından 20 Ekim’de Cebeci Mezarlığında Halk Cepheliler tarafından anıldı.

-> 22 Ekim 2014: 300 bin mezun, atanmayı bekliyor, AKP öğretmen değil polis atıyor. Ataması yapılmayan öğretmenler, Hatay’da 22 Ekim günü eyleme başladılar. “Öğrencilerimize kavuşana kadar direneceğiz!” diyerek, her gün açtıkları stantta; ancak birlikte direnilirse haklarının kazanılacağını anlatıp imza topladılar. Eylemler Türkiye genelinde yayıldı.

-> 24 Ekim 2014: Polis 24 Ekim’de sabah 05.00 saatlerinde Küçükarmutlu’daki 25 eve baskın düzenledi. Basılan yerlerin arasında Halk İçin Mühendislik Mimarlık Dergi Bürosu da vardı. 24 Ekim gecesi Armutlu Mahallesi’ne yapılan baskınlarda gözaltına alınan 13 kişi 27 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemeden serbest bırakıldı.

-> 25 Ekim 2014: Gazi Mahallesi’nde çeteler tarafından yakılan Muharrem Karademir Aile Çay Bahçesi’nin açılışı, 25 Ekim’de mahalle halkının katılımıyla gerçekleşti.

-> 28 Ekim 2014: İş cinayetleri durmak bilmiyor. 28 Ekim 2014 tarihinde, Karaman-Ermenek ‘te 18 madenci Has Şekerler’e ait kömür madeninde su altında mahsur kaldı. Haftalar boyu madencilerin cesetleri madenden çıkarılamadı. Karaman’a gitmek için İstanbul’dan 29 Ekim’de yola çıkan Halk Cepheliler sabah saatlerinde, Karaman’a 150 km kala jandarma tarafından durduruldu, Ermenek’e gitmeleri engellenmek istendi. İki günlük beklemenin ardından Halk Cepheliler, polisleri atlatarak Karaman’a girdiler.

-> 30 Ekim 2014: 30 Ekim’de Fransa’nın başkenti Paris’te Halk Cepheliler Recep Tayyip Erdoğan arabasının yaklaşık 5 metre uzağında ” ‘Soma ve Karaman’da Katliamların Sorumlusu Katil Erdoğan’dır. Hesap Soracağız’ Halk Cephesi” pankartını açıp sloganlar atarak protesto ettiler. Pankart açıldığı sırada Erdoğan’ın korumaları aracı hızla uzaklaştırdı.

 

KASIM

-> 1 Kasım 2014: 1 Kasım günü, Armutlu Halk Marketi’nin açılışı yapıldı. Alevi Dedesi’nin okuduğu duanın ardından Armutlu Cemevi Yönetim Başkanı Ayşe İşeri kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında marketin neden ve nasıl kurulduğunu anlattı.

-> 1-2 Kasım 2014: 1-2 Kasım 2014 tarihlerinde Gazi Mahallesi Büyükpark’ta, Sanat Festivali’nin 2.’si yapıldı. Birçok sanat dalından sanatçının bir araya gelerek düzenlediği sanat buluşmasının bu yılki konusu “İşçi Ölümleri ve İşçi Direnişleri” idi.

-> 1-2 Kasım 2014: 2. Uluslararası Eda Yüksel Halk için Bilim, Halk için Mühendislik Mimarlık Sempozyumu, 1-2 Kasım tarihlerinde İstanbul Küçükarmutlu’da gerçekleştirildi.

-> 5 Kasım 2014: Armutlu halkı, şehitlerinin anısına katliamın yıldönümü olan 5 Kasım’da yemek verdi ve anma gerçekleştirdi. 5 Kasım günü önce cemevi bahçesinde anma yapıldı.

-> 6 Kasım 2014: Dev-Genç’liler Edirne’den Van’a, Amed’e; Dersim’den Çanakkale’ye, İzmir’e, Muğla’ya, Ankara’ya; Hatay’dan, Kocaeli’ye, Tekirdağ’a… kadar 14 ilde liselerde işgaller, boykotlar direnişler gerçekleştirdi. İstanbul’da 9 lisede, 3 üniversitede boykot ve işgaller yapıldı. Ülke genelinde yapılan boykot ve işgallerde 100’ün üzerinde Dev-Genç’li gözaltına alındı, ikisi tutuklandı. Dev-Genç Milisleri YÖK’ün kuruluşunun yıldönümünde 1. Levent’te bulunan ÖSYM Binası’nı tarama eylemi gerçekleştirdi.

-> 13 Kasım 2014: İkitelli’de 13 Kasım’da, Yozlaşmaya Karşı Birol Karasu Halk Şenliği’nin 2’ncisi Yıldız Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

-> 15-16 Kasım 2014: Liseli Dev-Genç’liler, “YÖK kaldırılsın Berkin’in Katilleri Cezalandırılsın” şiarıyla yaptıkları boykottan aldıkları güçle 15-16 Kasım tarihlerinde Gazi Büyük Park’ta ‘Liseli Dev-Genç Kurultayı’ yaptılar.

-> 16 Kasım 2014: Hatay Ataması Yapılmayan Öğretmenler Ankara’ya yürüdü. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen 3 bin öğretmen “Adaletli Atama İstiyoruz, Koşulsuz Atama İstiyoruz, Öğretmeniz Haklıyız Kazanacağız” sloganlarıyla Maliye Bakanlığı önünden Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar yürüyüş yaptı.

-> 23 Kasım 2014: Grup Yorum, 30. yıl konser çalışmaları çerçevesinde söyleşilere başladı.

-> 23 Kasım 2014: Halk Cepheliler, halka ve devrimcilere baskı uygulayarak terörünü meşrulaştırmaya çalışan, onurumuz kızıl maskelerimizi hedef gösteren AKP’ye ve baskı yasalarına karşı, 23 Kasım’da Okmeydanı’nda yürüyüş yaptı. Aynı içerikli eylemler ülkenin dörtbir yanında sürdürüldü…

-> 25 Kasım 2014: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri, okul idaresinin yaz döneminde hırsız gibi girip kaçırdığı eşyaları ve yıktıkları Seher Şahin Dayanışma Odası’nı geri almak için okulda bulunan MSGSÜ Kitap Satış Reyonunu 25 Kasım’da işgal etti. Dev-Genç’liler işgal direnişiyle, gasp edilen odalarını geri aldılar.

 

ARALIK

-> 5 Aralık 2014: TAYAD’lı aileler 5 Aralık’ta hapishanelerde parası ödenmeden yayın alma yasağına karşı Metris Hapishanesi önünde eylem yaptılar.

-> 8 Aralık 2014: Dünya madenciler gününde Zonguldak’ta panel yapıldı. Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi’nin, 8 Aralık’ta düzenlediği panele, Halkın Mühendis -Mimarları da katıldı.

-> 14 Aralık 2014: 14 Aralık Pazar günü Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Mevlana’nın Vuslat Gecesi adı altında yapılan “3. Şeb-i Arus” İstanbul etkinliğinde yalanların, riyakarlığın, sahtekarlığın ortasına iki devrimcinin açtığı pankart bomba gibi düşüverdi… Pankartı açan devrimciler gözaltına alındı, ama o pankart açılmış, sloganlar haykırılmıştı: BERKİN ELVAN’IN KATİLİ TAYYİP ERDOĞAN…

-> 17 Aralık 2014: 17 Aralık 2014 günü ABD Başkanı Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro eş zamanlı olarak kameraların karşısına geçerek iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden düzenlemek ve normalleştirmek için diplomatik görüşmelere başlayacaklarını duyurdular.

-> 19 Aralık 2014: 19 Aralık’ta Antep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Eski NATO genel sekreteri Rasmussen, Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Fatma Şahin’in katıldığı sempozyum yapıldı. Onca güvenlik önlemine rağmen 2 Halk Cepheli Sempozyumun çıkışında “Katil NATO Defol! 19-22 Aralık’ın Hesabını Soracağız” yazılı pankartı açarak protesto etti. 2 Halk Cepheli gözaltına alındı.

-> 19-22 Aralık 2014: 19-22 Aralık katliamı 14. yılında ülkenin dörtbiryanında yapılan eylemlerle, yürüyüşlerle, pankartlarla, milis eylemleriyle protesto edilerek şehitler anıldı.

-> 24 Aralık 2014: Liseli Dev-Genç’liler tarafından 24 Aralık’ta “Berkin’in Katilleri Aranıyor!” adıyla eş zamanlı eylemler yapıldı. Taksim Galatasaray Lisesi önünde ve Kadıköy Boğa Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemlerde bir araya gelinerek açıklama yapıldı.

-> 25 Aralık 2014: ODTÜ’de Dev-Genç’liler topluluk odası inşa etmek için işgale başladı!

-> 27-28 Aralık 2014: Kürdistan Halk Cephesi Roboski’de savaş uçaklarıyla katledilen 34 Kürt köylüsünün katledilmesini protesto ederek Roboski’de yapılan anmalara katıldı.

-> 27 Aralık 2014: Grup Yorum yeni çıkaracakları “Dünden Yarına Ustalarımız, Ruhi Su” albümünün tanıtımı için Bostancı Gösteri Merkezi’nde 27 Aralık’ta sevenleriyle buluştu.

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.