Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Dev-Genç’liler ile Röportaj

Dev-Genç’liler ile Röportaj
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 20:54

Dev-Genç Öğrenci Meclislerini Tüm Anadolu’ya Yayacak!

Dev-Genç’liler Anadolu’nun farklı illerinden gelen yoldaşlarıyla gerçekleştirdikleri kurultayda öğrenci meclislerini her yönüyle ele aldı.

Dev-Genç’liler ile 3-4 Ocak tarihleri arasında yapılan Dev-Genç Kurultayı ile ilgili yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

 

Yürüyüş: Dev-Genç kurultayı hakkında neler düşünüyorsunuz, neler hissetiniz?

Halil Yakut (Hatay): Kurultaya her ilden arkadaşlarımız, yoldaşlarımız ve halkımız katıldı. Öncelikle yürekleri devrim için atan onca yürekle iç içe olmak, birlik beraberlik içerisinde dayanışmayla kurultayın o devrimci havasını solumak heyecan vericiydi. Çeşitli konularda ülkemizdeki gençliğin durumu emperyalist sömürü, faşizm ve Dev-Genç’in durumu üzerine oturumlar düzenlendi. Bu oturumlar gerek bütün yoldaşlarımız, gerek halkımız üzerinde çok olumlu bir etki bıraktı ve son derece öğretici oldu. Oturumlardan geliştirdiğimiz teorik bilgilerimizi pratiğimize nasıl daha iyi bir şekilde yansıtabileceğimiz konusunda bir kez daha düşünme fırsatımız oldu. Halk Ayaklanması’nda, ülkemizdeki faşizm koşullarında ayaklanma öncesinde, gelişiminde ve sonrasında Dev-Genç’in üstlendiği yönlendirici misyonu bir kez daha gördük kurultay sürecindeki oturumlarımızda. Oturumların en iyi yönlerinden biriyse halkımızın sorularına cevap olabilmemizdeki teorik donanımımız ve bunu pratiğimizle en iyi şekilde yansıtabilmemiz oldu.

Her zaman olduğu gibi halkımızla iç içe bir kurultay gerçekleştirdik. Oturumların dışında yine devrim türkülerimizle, marşlarımızla, salonu saran halaylarımızla devrim heyecanımızı, coşkumuzu ve umudumuzu büyüttük. Bütün bunlar bize gençliğin devrime olan inançlarının ve umutlarının en somutlanmış halini gösterdi.

Rafet Hakyemez (Muğla): Hepimiz için büyük bir onurdu, burada olmak aynı havayı teneffüs etmek. Mücadelenin bizden neler beklediği ve neleri yapabileceğimizi öğrendik. Cüretimize cüret kattık, gücümüzün büyüklüğünü tekrar anladık.

Serkan Türkmen (Eskişehir): Coşkuluydu, Dev-Genç ruhunu taşıyan arkadaşlarla bir arada olmak, dayanışma ve inanç aşılayan bir kurultayın gerçekleşmesini sağladı.

Ferhat Dindaroğlu (Denizli): Dev-Genç tarihinin büyüklüğünü ve mücadelenin haklılığını bir kere daha gördük. Her dönemde ülke siyasetine yön veren ve gündemden asla geri kalmayan Dev-Genç’in her zaman gençliğin tek alternatifi olduğunu anladık.

Nursel Ergür (İzmir): Dev-Genç kurultayı bizim için bir onurdu, kararlılığımızı ve direnişimizi bir kat daha büyüterek devam edeceğiz.

 

Yürüyüş: Kurultaydan ne sonuç çıkardınız, kendi ilinize dair çıkardığınız sonuçlar         neler?

Halil Yakut: Kurultay bizlere her şeyden önce çok büyük ve birbirine sarsılmaz bağlarla kenetli bir aile olduğumuzu gösterdi. Her il kendi koşullarına göre mücadele veriyor, fakat az önce de söylediğim gibi hepimiz kocaman bir ailenin fertleriyiz.

Rafet Hakyemez: Meclislerin önemini kavradık. Sonuç olarak yürümenin yetmediğini artık koşmamız gerektiğini anladık. Kendi ilime dair çıkardığım sonuç öğrenci meclisinin nasıl bir ihtiyaç olduğunu kavramam oldu.

Serkan Türkmen: Daha çok örgütlenmeliyiz. Devrimciler olarak bizlere düşen görevin halk için, devrim için, Cephe için ne yapabilir sorusunu sormalıyız her an. Örgütlü olmanın bir zorunluluk olduğunu, yeni insan yaratmak iddiasında olan bizlerin, halkımıza ulaşmak için gece gündüz çalışması gerektiğini kavratıcı ve özellikle öğrencilerin devrim mücadelesinin dönemsel olmadığı, demokratik üniversite ve sosyalizm mücadelesinden öğrenci kesimin ayrı tutulamayacağı gerektiği vurgulandı.

Ferhat Dindaroğlu: Düzenin gençliğe yönelik her türlü saldırısını, her anında alternatifler sunmamız gerektiğini gördük. Devrimin zorunluluğunu biliyoruz. Buna öncülüğü gençlik yapacaksa eğer, gençliği devrim saflarına çekecek olan da Dev-Genç’tir. Denizli için durum, ülkenin genelinden pek de farklı değil. Gençliği yozlaştırmaya çalışan bir düzen, gençlik mücadelesini sindirmeye çalışan faşizm, buna karşı durmaya çalışan bizler varız.

Nursel Ergür: Dev-Genç kurultayında bulunduğumuz kampüslerde, sınıflarımızda eğitimin gericileştirilmesine, piyasalaştırılmasına karşı sessiz kalmayıp arkadaşlarımızı da bu konuda bilgilendirip Dev-Genç saflarında mücadele edeceğiz, etmeliyiz. Biz Dev-Genç’liler yapılan zamlara, yozlaşmaya karşı alternatifler üreterek, sorgulayan, araştıran, bir gençlik yaratacağız.

 

Yürüyüş: Kurultayda gözlemlediğiniz eksikler var mı, sizce neler eklenmeliydi?

Halil Yakut: Ben kurultayda bir eksiklik görmedim. Kurultayımıza gelen insanlarımızın hepsi bütün oturumlara aktif bir şekilde katılım gösterdi. Gerekli anlarda molalarımız oldu, herkesin yiyecek ve içecek ihtiyacı karşılandı. Ayrıca halaylarımızla, türkülerimizle hepimizin coşkusu hiç durmadan artmaya devam etti.

Ferhat Dindaroğlu: Tek eksikliğin, bazı konuşmaların çok fazla hazırlanmamış olması ve panelistlerin heyecanlı olmalarıydı. Bunun haricinde hemen hemen her konuya değinilmesi ve dolu dolu geçmesi tatmin ediciydi.

Serkan Türkmen: Konuşmanın çok uzun sürmesi, odaklanma noktasında zorlayıcı olsa da, genel olarak kurultay gayet coşkuluydu.

Nursel Ergür: Dev-Genç kurultayı çok güzeldi, konuşmalar ve sinevizyon çok güzeldi.

 

Yürüyüş: Eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Halil Yakut: Bizler bu büyük aile olarak, Dev-Genç ailesi olarak şanlı tarihimizin şanını sürdürmeye, direniş geleneklerimize yeni gelenekler katmaya, doğru bildiğimiz haklı olduğumuz bu meşru mücadeleyi hiç durmadan sürdürmeye devam edeceğiz. Bizler Dev-Genç’lileriz, geleceğin umudu bizleriz! Yaşasın Dev-Genç, Yaşasın Dev-Genç’liler

Hepinizi İstanbul’daki tüm arkadaşları devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklıyorum ve bizi misafir edenlere teşekkür ediyorum.

Rafet Hakyemez: Hepinizi İstanbul’daki tüm arkadaşları devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklıyorum ve bizi misafir edenlere teşekkür ediyorum.

Serkan Türkmen: Selam olsun Dev-Genç’e…

Ferhat Dindaroğlu: Ülkemizde zorlu süreçler başlıyor. Ayaklanan bir halk, buna öncülük eden bir gençlik, bastırmaya çalışan faşizm var. Yeni yasa ve düzenlemelerle halkı sindirmeye çalışanlara karşı yapmamız gereken tek şey mücadeleyi yükseltmektir.

Nursel Ergür: İstanbul’daki arkadaşlarımıza ve bizi hoşgörüyle karşılayan halkımıza teşekkür ederiz. Öğrenci meclisleri piyasalaştırılmaya çalışılan üniversitelerde, öğrencilerin hakkını aramaya devam edeceğiz ve elbette ki alacağız, zamlara, katlamalı harçlara karşı, öğrencinin parasıyla ayakkabı kutularını dolduran AKP hükümetine karşı en meşru talebimiz olan parasız, bilimsel, demokratik eğitimi savunuyoruz ve elbette ki AKP hükümetinin baskısı daha çok artacak. Ama biz Dev-Genç’liyiz, gücümüzü tarihimizden ve geleneklerimizden alırız, bizim gücümüz, daha fazla bizden korkuyorlar, bu yüzden okullarda sivil polislerle, faşistlerle saldırıyorlar ama biz Dev-Genç’lileriz. Baskılar bizi yolumuzdan döndüremeyecek ve kararlılığımızı daha da arttırıyor. Kısacası biz Dev-Genç’liler istediğimiz her şeyi bedeli ne olursa olsun alacağız.

Yaşasın Dev-Genç, Yaşasın Dev-Genç’liler!..

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.