Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Gençliğin Gündeminden

Gençliğin Gündeminden
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 17:42

Geleceğimizi Çalanlara Karşı  DEV-GENÇ Saflarında Örgütlenelim!

Hırsızlık, yolsuzluk, katliam, kan, irin, pislikten ibaret olan bu düzende eğitim sisteminin de ‘Halk için’ olması beklenemez. Bizler senelerce eğitim sistemiyle sınavlarla çevresine duyarsız, sorgulamayan, düşünmeyen hale getirilirken AKP hırsızlığını burada da gösteriyor. Tüm hayatımızı birkaç saatlik sınavlara bağlayanlar bu kez de soruları çalarak verilen onca emeği de yok sayıyor. 2014 KPSS sınavında soruların çalınarak bir dershane zincirinin personeline dağıtıldığı ortaya çıktı. AKP halka, emeğe düşmandır.

Bu düzen de geleceğimizi belirleyecek olan bu sınavlar olamaz. Okula başladığımızdan mezun oluşumuza kadar sınavlara tabi tutuluyoruz. KPSS sorularının çalınmadığını, bunun mümkün olmadığını söyleyenler; ayakkabı kutularında para saklayanlardır. Halkın emeğini, hakkı olanı çalanlar bu soruları çalanlardır.

Liselerde not baskısı-dayak-idare polis işbirliğiyle, üniversitelerde YÖK’le faşist yüzünü gösteren AKP KPSS sorularının çalınmasıyla bir çok öğrencinin geleceğiyle oynuyor. Buna tepki gösteren, hakkı olanı savunan halk için eğitim talebini haykıranları da F tiplerine dolduruyor.

Bu düzene, bu eğitim sistemine karşı gelirsen seni katlederim, hapse atarım diyenlere boyun mu eğeceğiz? HAYIR! Bizler 6 Ocak 1969’da katil Amerikan Büyükelçisi Kommer’in arabasını yakan, ODTÜ’de devrim ateşini yakan Mahirler’in, Ulaşlar’ın, Cevahirler’in yolundan gidenleriz. Bu zulüm, katliam, hırsızlık düzenine karşı ‘ya benim tarafımdasın ya da bedel ödersin’ diyenlere karşı mücadelemizi büyütmeliyiz. Geleceğimizi çalanlar, sınavlara bağlayanlar Berkin’i katledenlerdir, binlerce öğrenciyi F tiplerinde tecrit işkencesiyle sindirmeye çalışanlardır.

Evet, bu ülkede adalet yoktur! Ama halkın, bizim de adaletimiz var. Adalet ellerimizde. Geleceğimizi bizden çalanlara karşı hakkımız olanı savunmak için, halk düşmanlarından hesap sormak için adalet mücadelemizi büyütelim, Dev-Genç saflarında örgütlenelim!


Dünya ve Gençlik Tarihinden

5 Ocak 1930: Sovyetler’de tarımın kolektivizasyonu başladı.

6 Ocak 1969: ODTÜ’ye gelen Amerikan Büyükelçisi Robert Kommer’in (Vietnam Kasabı) otomobili Dev-Genç’liler tarafından yakıldı.

5 Ocak 1993: Devrimci mücadeleyle öğrenci olduğu İstanbul’da başlayan Ali Efeoğlu Dev-Genç’in militan kadrolarındandı. İşkenceciler tarafından gözaltına alınıp kaybedildi.

9 Ocak 1996: Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, ToyotaSa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe Sabancı Center’ın 25. katında DHKP-C tarafından cezalandırıldılar.


Temel Haklarımızı İstiyoruz Alacağız!

Edirne’de 31 Aralık günü Dev-Genç’liler “Temel Haklarımızı İstiyoruz Alacağız” kampanyasına başladıklarını, Saraçlar Caddesi’nde yaptıkları basın açıklaması ile halka duyurdular. “Temel Haklarımızı İstiyoruz- Edirne DEV-GENÇ” pankartı ardında “Öğrenciyiz Haklıyız Kazanacağız, Halk İçin Bilim Halk İçin Eğitim”, “Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz”, “Parasız Eğitim İstiyoruz” sloganları atıldı. Karlı havaya ve dondurucu soğuğa rağmen yapılan basın açıklamasına alkışlarla destek verenler oldu.

Antep Öğrenci Meclisi Çalışmaları Sürüyor!

Antep’in Kalyon bölgesinde Öğrenci Meclisi Girişimi 31 Aralık günü masa açtı. Masaya gelen öğrencilerle öğrenci meclisleri anketi yapıldı, okul ve mahallelerindeki sorunlar ve çözüm yolları üzerine sohbet edildi, düşünceler alındı, bildiriler dağıtıldı. Bir buçuk saat süren çalışmada Dev-Genç’liler 10 Yürüyüş Dergisi’ni gençliğe ulaştırdı. Ayrıca, Uğur Kaymaz ve Berkin Elvan’ı katleden polislerin yargılanması için başlatılan imza kampanyası için imzalar toplandı.


Dev-Genç Kurultay Çalışmaları  Kurultay Gününe Dek Sürdürüldü

Okmeydanı: Okmeydanı Liseli Dev-Genç’liler 25 Aralık’ta Okmeydanı Anadolu Kahvesi’nde masa açıp bildiri dağıtımı yaparak halkı Dev-Genç kurultayına davet etti. 300 adet bildiri dağıtılırken, 150 afiş asıldı. Masada bildirinin yanı sıra Yürüyüş Dergisi de halka ulaştırıldı. İki saat açık kalan masaya halkın ilgisi yoğundu.

Armutlu: 4. Levent’te 2 Ocak’ta pankart asan liseli Dev-Genç’liler sonra ”Yaşasın Dev-Genç Yaşasın Dev-Genç’liler” sloganları eşliğinde yaklaşık 300 kuşlama yaptılar. Liseli Dev-Genç’lilerin astığı pankarta ilgi yoğundu. Çalışmaya iki liseli Dev-Genç’li katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.