Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Grup Yorum Söyleşileri 30.Yıl Coşkusuyla Sürüyor

Grup Yorum Söyleşileri 30.Yıl Coşkusuyla Sürüyor
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 16:32

Grup Yorum Söyleşileri 30.Yıl Coşkusuyla Sürüyor

ANADOLU’YU KARIŞ KARIŞ GEZECEĞİZ!

ANKARA

Ankara’da 4 Ocak günü Hüseyingazi Kültür Araştırma Derneği’nde yapılacak Grup Yorum-30.Yıl Stadyum Konseri Söyleşileri için duyuru çalışmaları kesintisiz devam etti. 2 Ocak’ta Hüseyingazi Mahallesi’nde yapılan çalışmada halk ev ev dolaşılarak söyleşiye davet edildi. 200 bildirinin dağıtıldığı çalışmada 50 Yürüyüş Dergisi de halka ulaştırıldı.

Dikmen’de ise Grup Yorum söyleşisi için 100 adet el ilanı dağıtıldı. İlker Mahallesi-1. Cadde’de esnaflar ve tek tek evler gezilerek halk söyleşiye davet edildi. Ayrıca söyleşi sonrasında Berkin Elvan için dilek feneri uçurulacağı duyuruldu. Yapılan çalışmada 20 Yürüyüş Dergisi de halka ulaştırıldı.

4 Ocak’ta Hüseyingazi Mahallesi’nde, HÜKAD’da yapılan söyleşide Grup Yorum üyeleri Ankara’da yapılacak olan 30. yıl konseri için hazırlık sürecinden bahsettiler. İnönü’de 55 bine ulaşan ve daha sonrasında yapılan Bağımsız Türkiye konserlerinin 1 milyona kadar varan kitlesinin kendiliğinden olmadığını, bu kitlenin Grup Yorum dinleyicileri ve emekçileri tarafından çalışma yaparak toplandığını anlattılar. İki saat süren söyleşi mini bir konserle bitirildi. Söyleşiye 55 kişi katıldı.

Batıkent: Hüseyingazi’deki söyleşiden sonra Grup Yorum, akşam saatlerinde de Batıkent’te bulunan ve halkın, verilen sözlerin tutulmaması üzerine, belediyeye ait park ve araziyi işgal ederek, kendi emeğiyle yaptığı Pir Sultan Abdal Cemevi’nde bir söyleşi-dinleti gerçekleştirdi.

Söyleşi, Cemevi dedesi Cemal Şahin’in, Grup Yorum’un Cemevine gelmesinden onurlandıklarını dile getirdiği konuşmasıyla başladı. Dede’den sonra, Yenimahalle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Cevahir Canpolat söz aldı; Grup Yorum’un 30. yılını kutladığını ve bunun için kendilerinin de ne yapması gerekiyorsa yapacaklarını, Grup Yorum’un kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını söyledi.

Grup Yorum adına söz alan Cihan Keşkek, konser içeriğinden de bahsederek, konserin geçmişten günümüze Yorum tarihini anlatan bir kurguda olacağını, ses, ışık gösterileri ve senfoni orkestrasının olacağını, Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde kurulan Anadolu Halk Korolarının da bu konserlerde sahnede yer alacağını anlattı.

Dinleyiciler arasından söz alan bir kişi, Grup Yorum gönüllüleri oluşumunda seve seve yer alacaklarını, bunun için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söyleyerek önerilerini anlattı.

Bir başka dinleyici ise, Kobane ve Roboski konularında Grup Yorum’un ne düşündüğünü, buralara gitme planları olup olmadığını sordu… Kürt halkının kendi kaderini savunma hakkının tanınması için her zaman yanlarında olduklarını da söyledi.

Soru-cevap şeklinde devam eden söyleşide Grup Yorum, türkülerini de seslendirdi.

Cihan Keşkek’ten sonra, diğer Grup Yorum üyesi Seçkin Aydoğan söz aldı. Grup Yorum’un 30. yıl programıyla ilgili bilgiler veren Aydoğan, konser vermeyi düşündükleri stadyumların kiralanmasıyla ilgili kendilerine çıkarılan zorluklardan bahsetti. Grup Yorum gönüllüleri hakkında tekrar konuşan Aydoğan, çalışma yapanların ihtiyaçlarını giderecek insanlara da ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Dinleyicilerden kalabalık bir kitle Grup Yorum gönüllüsü olmak için isimlerini yazdırdı.

Söyleşiye türkü ve marşlarla devam edildi. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı, oldukça verimli geçen söyleşide cemevindeki takvimler dayanışma amacıyla Grup Yorum yararına satıldı.

ODTÜ: Grup Yorum’un 7 Ocak’ta yaptığı söyleşiyle ilgili çağrı afişinden; 5 Ocak’ta hazırlık, kütüphane, fizik, yemekhane ve yurtlar bölgesine 80 tane asıldı. Öğrenciler, bire bir konuşmalarda 30. Yıl Grup Yorum konserini birlikte örgütlemek için söyleşiye davet edildi.

Dikmen: Ankara Dikmen’de 5 Ocak’ta Hacı Bektaş-i Veli Kültür Vakfı’nda, Grup Yorum’un Ankara’da yapılacak olan 30. yıl konseri ile ilgili söyleşi yapıldı. Grup Yorum üyesi söyleşide Grup Yorum’un halk olduğunu, konserlerini birçok sanatçı gibi büyük paralarla örgütlemediğini, halkla, halkın olanaklarıyla örgütlediğini söyleyerek 30. yıl konserlerini de halkla örgütleyeceklerini belirtti. Önemli olanın stadyumu dolduracağımıza inanmak olduğunu vurgulayan Grup Yorum üyesi “başarmak için herkesin yapacağı bir şey vardır, buradaki herkesten beklediğimiz de herkesin yapabildiği ölçüde çalışmalara katılması” dedi. Söyleşinin ardından Grup Yorum gönüllüleri oluşturuldu. Daha sonra da küçük bir dinleti verildi. Berkin’in doğum günü olduğu için Uyan Berkin ve Büyü türküleri de söylendi. 40 kişinin katıldığı söyleşi 1 saat sürdü.

Söyleşi bittikten sonrada Ahmet Arif Parkı’na gidildi ve orada Berkin’in doğum gününde Berkin için adalet istendi. “Adalet İstiyoruz, Berkin Elvan On Beşinde Bir Fidan, Halkız Haklıyız Kazanacağız, Umudun Çocuğu Berkin Elvan, Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz” sloganlarının atıldığı eylemde Berkin’in fotoğrafının olduğu pankart açıldı ve Berkin için dilek fenerleri uçuruldu.

ESKİŞEHİR

30.yılını stadyum konserleriyle kutlamaya hazırlanan Grup Yorum, Eskişehir’de 4 Ocak’ta iki söyleşi düzenledi. Haziran Ayaklanması şehitlerinden Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz ve Mehmet Ayvalıtaş’ın ailelerinin de katıldığı ilk söyleşi saat 14.00’da Gültepe Kültür Dayanışma Derneği’nde yapıldı. Hatay’dan gelen şehit aileleri kendi illerinde de söyleşilerin yapılmasını isterken stadyum konserinin neden Hatay’da yapılmadığını da sordu. 30. yıl stadyum konserleri hakkında bilgi veren Grup Yorum üyeleri, bölgelerde merkezi illeri seçtiklerini söyleyerek, katılımcılara bu konserleri birlikte örgütleme çağrısı yaptı.

İkinci söyleşi aynı gün Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapıldı. 30. yıl konserlerinin içeriğine dair ayrıntılar bilgi veren Grup Yorum üyeleri, gelen sorular üzerine konserin içeriği, biçimiyle ilgili konuları önümüzdeki aydan itibaren şekillendirmeye başlayacaklarını ifade etti. Grup Yorum konserlerinin sadece müzikal bir etkinlik değil, bir eylem alanı olduğunun da vurgulandığı iki söyleşiye 60 kişi katıldı. Stadyum konserlerinde çalışacak gönüllülerden iletişim bilgileri alınarak söyleşiler tamamlandı.

ÇORUM

Çorum’un Alaca ilçesinde 6 Ocak’ta Grup Yorum 30. yıl konser söyleşisi yapıldı. Alaca’da çay ocağında Grup Yorum sevenleri ilk defa Grup Yorum üyeleri ile bir araya geldi. Söyleşide Grup Yorum üyeleri konser hazırlık sürecinden bahsettiler. “Herkes yapabildiği ölçüde çalışmalara kendini ve çevresindekileri katarsa zaten sorunsuz şekilde konseri örgütleriz” denildi. Grup Yorum konserlerinin sadece müzikal bir etkinlik değil bir eylem alanı olduğunun da vurgulandığı söyleşiye 35 kişi katıldı. Stadyum konserlerinde çalışacak gönüllülerden iletişim bilgileri alınarak söyleşi tamamlandı.

SİVAS

Grup Yorum’un 30. yıl konserlerine hazırlık amaçlı Sivas Halk Cephesi’nin organize ettiği “Söyleşi ve Dinleti” 5 Ocak’ta HBVAV (Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı) Sivas Şubesi’ndeki düğün salonunda gerçekleşti.

Günler öncesinden söyleşi hazırlıkları için yaklaşık 2000 el ilanı dağıtıldı. 50 adet afiş esnafların işyerlerine asıldı. Ayrıca 15 adet ozalit yine mahallelerde uygun yerlere asıldı. El ilanı dağıtımı sırasında bile halkın ilgisi ve coşkusu görülmeye değerdi.

Salona üzerinde “30. Yılında Hiç Durmadan Hep İleri! Türküler Susmaz Halaylar Sürer!” yazılı pankart asıldı. Tavır ve Boran yayınlarından son çıkan kitaplar ile Tavır ve Yürüyüş dergilerinin yer aldığı bir masa oluşturuldu. Uğur Kaymaz ve Berkin Elvan’ın katillerinin yargılanması ve adalet talebiyle başlatılan imza kampanyası formları da masada yer aldı.

İki bölümden oluşan etkinliğin ilk bölümünde 30. yıl konserleri ile ilgili konuşmalar yapıldı. Grup Yorumun tarihi ve çizgisi ile ilgili bilgiler verildi. Konserler için gönüllü çalışmak isteyenlerin irtibat numaraları alındı. Ardından türküler ve çekilen halaylarla, “Hernepeş ve Çav Bella” marşlarıyla söyleşi sona erdi.

İmza masasında toplam 190 imza alındı. Birçok insanın salona sığmadığı için kapıdan dönmek zorunda kaldığı söyleşiye toplam 750 kadar kişi katıldı.

Özgür Tutsaklardan Grup Yorum Söyleşi Çalışmalarına Destek

Zonguldak’ta 8 Ocak’ta düzenlenecek olan Grup Yorum 30. Yıl Konseri Söyleşisi için yapılmakta olan afiş çalışmalarına İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Hapishanesi Özgür Tutsaklarından da destek geldi. Özgür Tutsaklar hazırladıkları afiş ve 2015 yılı takvimini Zonguldak’a ulaştırdı. Özgür Tutsakların hazırladığı afişler afişleme çalışmalarında da kullanıldı.

Grup Yorum Anadolu Halk Koroları Çalışmaları Ülke Genelinde Devam Ediyor

Bursa’da Grup Yorum-Halk Korosu çalışmaları devam ediyor. 6 Ocak’ta Heykel Meydanı’nda halk korolarına çağrı içeren bildiriler dağıtıldı. Grup Yorum’u sevenlerin ilgi gösterdiği çalışmada, koroya katılmak istediğini, çocuklarına da haber vereceğini söyleyenler oldu. Yoğun kar altında çalışma 1 saat sürdü.

Grup Yorum Halk Koroları Kuruluyor

Bursa: Birlik olan halkın ve halkın sanatının gücüne olan inancımıza güvenerek diyoruz ki, “Bir ülkenin türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür.” Bursa’daki halkımızı koroya katılmaya, umudun türkülerini hep beraber söylemeye çağırıyoruz.

Gönüllü ders verecek müzik emekçilerinin desteklerini bekliyoruz!

İletişim No: 0 554 496 44 57

Grup Yorum Adana Halk Korosu Çalışmalarına Devam Ediyor

Adana’da Grup Yorum halk korolarına katılım için adres ve iletişim bilgilerini paylaşıyoruz. Katılmak isteyenler Baraj Yolu’nda Şiva Kafe’ye gelebilir.

İletişim No: 0546 200 42 33

Ateşbaşı Sohbetlerde Paylaştıklarımız Dünümüz, Bugünümüz, Yarınımızdır

Bağcılar

Yeni Mahalle Üç Karanfiller Halk Sahnesi’nin olduğu yerde 2 Ocak’ta ateş başı sohbet yapıldı. 4 kişi ile başlatılan sohbete, katılanlardan birinin yazdığı şiirin okumasıyla başlandı. 19 Aralık Katliamı’nın ve Berkin’in hesabının sorulacağını anlatan şiirden yola çıkılarak, Fırat Özçelik’in Berkinler’in hesabını sormak için gerçekleştirdiği eylem üzerine konuşuldu. Askeri eylemler ve demokratik eylemlerde militanlık, korku ve kaygılarımız üzerine sohbet edildi. Sonradan gelenlerle ateş başı sohbetin nasıl daha düzenli yapılabileceği konuşuldu. “Gerisi Hayat” marşının söylendiği sohbet, haftaya aynı gün aynı saatte, Namık Kemal Parkı’nda bir araya gelme sözü verilerek bitirildi. Sohbete 9 kişi katıldı.

Okmeydanı

Her hafta Okmeydanı Gençlik Komitesi tarafından düzenlenen ateş başı sohbeti bu hafta Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda yapıldı. Sohbette bu hafta Fethullah Gülen ve Tayyip Erdoğan arasındaki rant kavgası tartışıldı. “Dini kullanarak halkı sömüren, insanları katledenler elbet halkın adaleti ile karşılaşacaktır” vurgusu yapıldı. 18 kişinin katıldığı sohbet, halaylar çekilerek sonlandırıldı.

Gazi

İstanbul Gazi Mahallesi’nde her hafta yapılan ateş başı sohbeti bu hafta 3 Ocak günü yapıldı. Bu hafta sohbette Gülsuyu Mahallesi’ndeki halk düşmanı çetelerin saldırısı ve Cepheliler’in verdiği cevap tartışıldı. Mahallede ajitasyon çekilerek yapılan çalışma Hasan Ferit Gedik’in mahkemesine çağrı yapılarak bitirildi. Sohbete 60 kişi katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.