Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Haberler

Haberler
Son Güncellenme : 04 Oca 2015 7:16

Berkin Elvan İçin Adalet Mücadelemiz  Katiller Cezalandırılana Kadar Sürecek!

Liseli Dev-Genç’liler tarafından 24 Aralık’ta “Berkin’in Katilleri Aranıyor!” adıyla eş zamanlı eylemler yapıldı. Taksim Galatasaray Lisesi önünde ve Kadıköy Boğa Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemlerde bir araya gelinerek açıklama yapıldı. Açıklamalarda Berkin’in katillerinin halkın adaletinden kaçamayacağı vurgulanarak “Berkin’in katilleri yargılanıncaya kadar yatıp kalkıp Berkin diyeceğiz” denildi. Taksim Galatasaray Lisesi önünde 8 kişiyle yapılan eylem, Kadıköy Boğa Meydanı’nda halkın da katılımı ile 50 kişiyle yapıldı. Eylemler topluca atılan sloganların ardından bitirildi.

Gazi: Gazi Mahallesi’nde 25 Aralık’ta Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nde bir araya gelen liseliler, Umudun Çocuğu Berkin Elvan Belgeseli’ni izlediler. Berkin Elvan Belgeseli’ni izlemek için bir gün öncesinde Gazi Ticaret ve Şair Abay Liseleri çevresine 30 ozalit asılarak liseli gençlik programa davet edildi. Ayrıca okul içinde yüzlerce el ilanı dağıtıldı.

İkitelli: Liseli Dev-Genç’liler 27 Aralık’ta mahallede yapılacak Berkin Elvan Belgeseli gösterimi için bir gün öncesinde Gülten Özaydın Lisesi önünde ve Parseller’de el ilanı dağıttı. Dört kişinin katıldığı çalışmada toplam 200 el ilanı öğrencilere ulaştırıldı.

ANTALYA

Halk Cephesi 27 Aralık’ta Kışlahan Meydanı’nda Berkin Elvan’ın katillerinin cezalandırılması için eylem yaptı. Eylemde “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın, Adalet İstiyoruz!” pankartı açıldı. Eylemde yapılan açıklamada şunlara değinildi:”…Berkinler’i, İbrahim Araslar’ı katleden asalaklar Dev-Genç’li arkadaşlarımızı ve ailelerimizi tehdit ediyor. Arkadaşlarımızın babasına eğer oğlunuz kızınız eylemlere gitmeye, hakkını aramaya devam ederse sizi hapse atarız, işinizden ederiz diyor, tehdit ediyorlar. Suçlarınıza yenilerini eklemeyin katiller! Simit satın, en azından onurlu yaşarsınız. Dev-Genç’lilere gözdağı vermeye çalışmayın. Hiçbir güç Berkin için, Haziran Ayaklanması şehitleri için adalet mücadelesi vermemizi engelleyemez.” denildi. Atılan sloganlardan sonra eylem sona erdi. Eyleme 18 kişi katıldı.

ADANA

İnönü Parkı’nda her pazartesi olduğu gibi bir araya gelen Halk Cepheliler Berkin’in katillerinin açıklanması ve adalet talebiyle eylem yaptı. Eylemde okunan açıklamada “Bu ülkenin Başbakanı çocukları katletme talimatı vermektedir. Günü gelip katlederek, günü gelip hapishanelere atarak gençliği bitireceğini sananlar gençliğin yükselen mücadelesi karşısında faşist baskı yasalarıyla yeni katliamların önünü açmaktadırlar. Dev-Genç’lilerin mücadelesini engellemeye yönelik faaliyetlerine hız veren katil polisler arkadaşlarımızı arayarak tehdit etmişlerdir. Bu tehdidin altında “adalet istemekten vazgeçin” mesajı vardır. Bizler hangi şart altında olursak olalım adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz” denildi. Eyleme 7 kişi katıldı. Haftaya aynı gün ve saatte yapılacak basın açıklamasına çağrı ile eylem tamamlandı.

EDİRNE: Edirne’ye gelen katil Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu protesto etmek amacıyla Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde 24 Aralık’ta Dev-Genç’liler “Berkin’in Katillerini Üniversitemizde İstemiyoruz- Edirne Dev-Genç” yazılı pankart astılar.

Polis Terörü Halkın Haklı   Mücadelesini Engelleyemez!

Hatay’da 29 Aralık’ta AKP İl Kongresi ve Kongreye katılacak olan Ahmet Davutoğlu için çevre illerden gelen özel tim, TOMA’lar, zırhlı araçlar, polis helikopterleri her tarafa yayılarak insanları tedirgin etmeye çalıştı. Aynı bölgede bulunan derneğe gelen ailelere, devrimcilere “merhaba” diyen herkese “ sen DHKP-C militanısın, seni içeri almayacağız” diyerek, kurdukları arama noktasından içeri geçirmediler. Buna rağmen, “Abdullah, Ali İsmail, Ahmet ve Berkinler’imizin Katillerini Hatay’da İstemiyoruz/Halk Cephesi” yazılı pankartı içeriye geçirebilen Halk Cepheliler pankartı açamadan işkenceyle gözaltına alındılar. Sürekli slogan atan Halk Cephelileri sahiplenen aileler gözaltındakiler serbest bırakılana kadar Emniyet Binası’nın önünde bekleyerek sloganlar atıp marşlar söylediler. Özgür Kaba, Ömer Baran ve çocuk şubeye götürülen Eser Çelik ise 8 saatlik gözaltından sonra serbest bırakıldılar.

Gözaltılarınız Bizleri Engelleyemez!

Edirne Dev-Genç’liler 19-22 Aralık Katliamı’nın sorumlusu devletin katillerine karşı 24 Aralık’ta pankart asacak olan Gökhan Aytaç, İlhan Koman Parkı’nda kimlik sorgusu bahanesiyle işkenceyle gözaltına alındı. Pankarta da el konuldu. Gözaltına alınırken kolunda zedelenme oluşan Dev-Genç’li 5,5 saat sonra serbest bırakıldı.

Armutlu’da Ateşbaşı Sohbet  Yapıldı

Armutlu’da 28 Aralık’ta ateşbaşı sohbeti yapıldı. Armutlu Tepe bölgesinde biraraya gelinerek ateş yakıldı. 30’a yakın insan biraraya gelerek iki saat boyunca devrim şehitleriyle ilgili sohbet yapıldı. Tanıyanlar Engin Çeber’i anlattı. Engin’in nasıl devrimci olduğunu, devrimcilerle nasıl tanıştığını ve devrimci yaşamında neler yaptığı konuşuldu. Mahalle üzerine de yapılan sohbetten sonra türküler ve halaylarla sohbet sona erdi.


Umudun Sesi Bütün Halka Ulaşacak!

Halk Cepheliler bu hafta yaptıkları çalışmalarla umudun sesini halka ulaştırmaya devam ettiler.

 

İSTANBUL

Altınşehir: Halk Cepheliler 28 Aralık’ta yaptıkları çalışma ile Altınşehir halkına Yürüyüş Dergisi’ni ulaştırdı. 25 derginin halka ulaştırıldığı çalışmada halkın yaşadığı sorunlar üzerine sohbet edilerek, Halk meclislerinde örgütlenme çağrısı yapıldı.

Avcılar: Parseller Mahallesi’nde 24 Aralık’ta yapılan çalışmada esnaflar ziyaret edildi. Üç Halk Cepheli’nin katıldığı çalışmada 35 dergi halka ulaştırıldı.

Gazi: Halk Cepheliler 21 Aralık’ta yaptıkları çalışmada Gazi halkına Yürüyüş’ün yeni sayısını tanıttılar. 780 derginin halka ulaştırıldığı çalışmada ekmek yapan kadınların “eylem varsa biz de gelelim” demesi halkın devrimcilere ne kadar güvendiğinin bir göstergesi oldu.

İZMİR: Dev-Genç’liler 24 Aralık’ta Şirinyer’de Yürüyüş Dergisi masası açtı. Çalışma esnasında masaya gelen bir kişi Dev-Genç’lilerle iletişime geçmek, konuşup tanışmak istediğini söyledi. İki saat süren çalışmada 8 dergi halka ulaştırıldı.

BURSA: 24 Aralık’ta yapılan çalışmada Adaköy’deki esnaf, köy kahveleri ve evler gezildi. Yapılan çalışmada 10 dergi halka ulaştırıldı. 28 Aralık’ta ise Bursa Haklar Derneği önünden başlayan Yürüyüş Dergisi tanıtımı Heykel, Timurtaşpaşa, Zafer Plaza Meydanı, Cumhuriyet Caddesi istikametinden Şehreküstü Meydanı’na kadar sürdü. 10 kişinin katıldığı çalışmada 35 dergi halka ulaştırıldı.

ERZİNCAN: Dev-Genç’liler 28 Aralık’ta Geçit beldesinde Yürüyüş Dergisi’nin tanıtımını yaptı. İki saat süren dergi dağıtımında 42 dergi halka ulaştırıldı.

MALATYA: 25-26 Aralık tarihlerinde Paşaköşkü Mahallesi’nde yapılan dergi tanıtımında ilk gün 120, ikinci gün 40 olmak üzere toplam 160 dergi halka ulaştırıldı. Uzun zamandan sonra karşılarında Halk Cepheliler’i gören halk “Tekrar gelmenize çok sevindik, bir derginizi almışız çok mu” diyerek sevgilerini dile getirdiler.

ANTEP: Dev-Genç’liler 24 Aralık’ta yaptıkları tanıtımda Narlı’da 28, Pazarcık’ta 22 dergiyi halka ulaştırdılar.

KARS: Dev-Genç’liler 25 Aralık’ta yaptıkları çalışmada 38 Yürüyüş Dergisi’ni halka ulaştırdılar.

AMED: Yürüyüş Dergisi okurları 25 Aralık’ta Bağlar-Dörtyol bölgesindeki esnaflara ve evlere giderek Yürüyüş Dergisi’nin tanıtımını yaptı. Roboski Katliamı, 19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı üzerine halkla sohbet edildi. Halk katliamları AKP’nin yaptığını, bu katliamların hala devam ettiğini belirtti. Dağıtımda 40 dergi halka ulaştırıldı. 27 Aralık’ta ise Kaynartepe Mahallesi’nde esnaflar gezilerek dergi dağıtımı yapıldı. Dergi dağıtımında Roboski’ye gidileceği duyurularak halk davet edildi. 13 dergi halka ulaştırıldı.

ERZİNCAN: Dev-Genç’liler 29 Aralık’ta Ulalar Beldesi’nde Yürüyüş Dergisi dağıtımı yaptı. Yavuz Bingöl’e tepki gösteren halka, sanatın halk için olması gerektiği, halkın kültüründe böyle riyakârlığın olmadığını ve boykot edilip dinlenilmemesi gerektiği konuşuldu. Ayrıca Şeb-i Arus Etkinliği’nde pankart açan 2 devrimcinin işkenceyle gözaltına alındığı da anlatıldı. Dergi dağıtımında 55 adet Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

GEBZE: Çayırova Emek Mahallesi’nde 28 Aralık’ta Devrimci İşçi Hareketi dergi çalışması yaptı. Çalışma sırasında halkla sohbet edildi. İşçi meclislerinde örgütlenmenin, işçi haklarına sahip çıkmanın önemi anlatıldı. Çalışmada 40 dergi satıldı.

DENİZLİ: 28 Aralık’ta Pınarkent’te Halk Cepheliler tarafından Yürüyüş Dergisi’nin 448. sayısının dağıtımı yapıldı. Evlerin kapısı tek tek çalınarak halkla sohbet edildi. Toplamda 38 dergi halka ulaştırıldı.

KOCAELİ: Dev-Genç’liler 21 Aralık’ta Tavşantepe Mahallesi’nde dergi dağıtımında 15 dergiyi halka ulaştırdı. Dergi dağıtımı sırasında mahalleden birçok kişiyle güncel gelişmeler üzerine sohbet edildi. Aynı gün içerisinde İzmit, Esentepe ve Erzurum Mahallelerinde yapılan dağıtımda 45 dergi dağıtıldı.

Yeni Yılda Binlerce Yeni İnsan Yaratacağız!

Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nde 28 Aralık günü, yeni yıl programı yapıldı. Günler öncesinden, ozalitlerle el ilanlarıyla, kapı çalışmalarıyla, kahvelerde-kafelerde yapılan konuşmalarla açılan masalarda halk kutlama programına ve Hasan Ferit’e verilen sözü tutmaya, yozlaşmaya karşı mücadeleye çağrıldı.

Tek tip elbiseleriyle sahneye çıkan çalışanlar “Hoşgeldiniz” dedikten sonra uyuşturucuya karşı savaşta bayraklaşan Hasan Ferit Gedik nezdinde tüm devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. “Güneşi İçenlerin Türküsü” şiiri okundu. Saygı duruşundan sonra, kuruluştan bu yana geçen mücadele sürecini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra Engin Çeber Halk Tiyatrosu’nun uyuşturucu kullanan ve devrimcilere yakın olan iki gencin hayatını konu alan oyunları sergilendi. Tedavi gören kişiler ve kurum çalışanlarının sergilediği oyun, uzun süre alkışlandı. İbrahim Karaca da okuduğu şiirlerle programa renk kattı. Bir Liseli-Dev-Genç’li şiir okudu ve program Grup Umut Yağmuru’nun söylediği türkülerle son buldu. Programa 105 kişi katıldı.


Cephe Milisleri Halkın Adalet Özlemidir!

Adaletin olmadığı yerde halk kendi adaletini yaratacaktır.

Cephe milisleri 19-22 Aralık Katliamı ve bütün adaletsizliklerin hesabını soruyor!

Cephe milisleri 19-22 Aralık Katliamı’nın hesabını sormaya devam ediyor. İstanbul’un bir çok mahallesinde ve Anadolu’da 19-22 Aralık Katliamı Cephe milisleri tarafından yapılan eylemlerle protesto edildi…

İSTANBUL

Çayan: Halkın silahlı gücü Cephe Milisleri mahallelerde dolandırıcıları, hırsızları, uyuşturucu satıcılarını cezalandırmaya devam ediyorlar.

Cephe Milisleri 23 Aralık gecesi sabah saatlerine kadar hırsızlığa, fuhuşa, uyuşturucuya karşı devriye atarak nöbet tuttular.

24 Aralık’ta ise bir dolandırıcıyı cezalandırdılar. Mahalle esnaflarından birkaç kişiyi sahte parayla dolandırmaya, halkı kandırmaya çalışan dolandırıcı, halk tarafından Cephe Milislerine bildirilmişti. Cephe Milisleri bu dolandırıcıyı yakaladı ve Çayan halkına teşhir ettikten sonra cezalandırdı. Cephe Milisleri dolandırıcının aldığı paraları esnaflara iade etti. Cephe Milisleri, 25 Aralık’ta ise Sokullu Caddesi’nde havaya ateş ederek “Çayan Cephe’dir Mücadeledir”, “Umudun Adı DHKP-C”, “DHKC SPB Katillerin Peşinde” sloganları ve ajitasyonlarla ozalit çalışması yaptılar.

Gazi: Halk Çocuklarını Zehirleyenler, Devrimcilere Kurşun Sıkanlar!.. Cephe Milisleri Bulur ve Adaleti Uygular. Çünkü Cephe Halktır!

Cephe Milisleri, 21 Aralık’ta ellerinde uzun namlulu silahları ve molotoflarıyla, 19-22 Aralık Katliamı’nın hesabını sormak için yaptıkları korsan eylemle geceyi aydınlattılar. Düz bölgesinden, Nalbur’a kadar silahlarıyla ve ajitasyonlarıyla yürüyen Milisler, halk düşmanı, işkenceci katil polislerin Shortland araçlarıyla saldırmasına silahlarıyla ve molotoflarıyla cevap verdiler. Saatlerce süren çatışmada milisler namlularından çıkan her kurşunla atılan her molotofla, taşla 19 Aralık katliamının hesabını sormak için halk düşmanlarına vurdular. 1 sivil ekip otosu yakıldı. 1 sivil ekip otosunun da camları kırıldı.

Gazi Cephe Milisleri 24 Aralık’ta pazar sokağında bulunan Sultangazi Tekel’i işleten Ercan adlı alçağı vurarak cezalandırdı. Hasan Ferit’in katilleriyle kol kola gezen çeteler Engin Çeber Halk Kütüphanesi’ni 20 Aralık’ta tarayarak kundaklamıştı. Cephe Milislerinin yaptığı açıklamada:” Bu halk düşmanı çeteci şerefsiz, Gazi’de çetelere silah dağıtmış, çetelerin silahlarını saklamış, devrimcilere karşı kurşun sıkmış ve provokatörlük yapmıştır. Bu çeteci serserinin işlettiği mekân olan Sultangazi Tekel birçok pisliğin döndüğü bir yerdir. Ercan şerefsizini bundan dolayı cezalandırdık” denildi.

Cephe Milisleri 27 Aralık günü yaptıkları açıklama ile İstanbul Gazi Mahallesi’nde bir torbacıyı cezalandırdıklarını duyurdu. Torbacılık yaparak halkın çocuklarını zehirleyen ve aynı zamanda hırsızlık yaparak, halkın malını çalan Sivaslı İlhan isimli kişiyi 27 Aralık günü yakalayan Cephe Milisleri, bu halk düşmanının önce suçlarını mahalle halkına açıklayıp teşhir etti. Ardından da Gazi Düz bölgesinde bacaklarından kurşunlayarak cezalandırdı.

Armutlu: Armutlu Mahallesi’nde 25 Aralık’ta Cephe milisleri pompalı silahlarla devriye attılar. Milislerin devriye sırasında halka yönelik yaptıkları konuşmalarda torbacılardan hesap sorulacağını, mahallede barındırılmayacağını söyleyerek, torbacıların Cephe’ye bildirilmesini istediler. Meydandan mahallenin içlerine sloganlarla ve silahlarla ateş ederek giren Cephe milisleri, mahalle içlerinde ajitasyonlarla dolaştılar. Tepe meydanda halka konuşmalar yapıp, sloganlar atılırken iki akrep aracıyla karakoldan gelen işkenceci katiller Cephe milislerinin ateşiyle karşılaşınca geri kaçtılar.

Sarıgazi: Cephe milisleri mahallede 26 Aralık’ta silahlı korsan eylem düzenledi. Sancaktepe Belediyesi önündeki caddeyi molotoflarla kesen Cepheliler, belediyeyi ve önünde bekleyen çevik kuvvet ve zırhlı araçları silah, havai fişek ve molotoflarla vurdu. “19-22 Aralık Katliamının Hesabını Soracağız-Cephe” yazılı pankartın asıldığı eylemde umudun sloganları atıldı. Eylem sırasında müdahale edemeyen katil polis eylem iradi olarak bitirildikten sonra kimlik kontrolü yaparak aczini gizlemeye çalıştı.

Beylikdüzü: Cephe Milislerinden Carrefour-Sa Beylikdüzü Şubesine Bombalama Eylemi

Hapishanelerde 19-22 Aralık direnişini selamlamak, şehitlerin hesabını sormak için Fransız tekeli Carrefour ve Sabancı holding ortaklığıyla faaliyet yürüten Carrefour-Sa’nın Beylikdüzü şubesi 21 Aralık’ta Cephe Milisleri tarafından bombalandı.

Tuzla: Mahallede 19 Aralık katliamının hesabını sormak için Cephe Milisleri tarafından 20 Aralık’ta Tuzla AKP ilçe binasına bomba ve Cephe bayrağı bırakıldı. Ancak yaşanan teknik sorundan kaynaklı bomba patlamadı. Yapılan açıklamada: “Aradan 100 yıl geçse de 19 Aralık’ta katledilen yoldaşlarımızı unutmayacağız. Onları diri diri yakanları unutmayacağız. Tüm katillerden hesap soracağız” denildi.

ÇANAKKALE

19-22 Aralık katliamının yıldönümü dolayısıyla 23 Aralık’ta Çanakkale-Cuma Pazarı’na “19-22 Aralık Katliamının Hesabını Soracağız, Cephe” yazılı bombalı bir pankart asıldı. Eylemle, Çanakkale’de ve Anadolu’nun dört bir tarafında katledilen devrimcilerin hesabı bir kez daha soruldu.

KARABÜK

Karabük’te 21 Aralık gece saat 03.00’de “19-22 Aralık’ın hesabını soracağız DHKC/Dev-Genç” yazılı bomba süsü verilmiş pankart, Bostanbükü’ne asıldı. Asılan pankart saat 11.00 sularında bölgeye gelen polis tarafından fünyeyle patlatıldı.

Katil Torunlar’dan Hesap Soracağız!

Halkın Mühendis-Mimarları 28 Aralık’ta Torunlar Holding’e ait Torium AVM’de pankart açtı. Açılan pankartta “Kaza Değil Katliam, 10 İşçinin Katili Torunlar’dan Hesap Soracağız” yazıyordu. Halkın Mühendis Mimarları pankartı açtıktan sonra yaptıkları konuşmada Torunlar Holding’in 10 işçiyi katlettiği ve bunun üstünün kapatılmaya çalışıldığını söylediler. Ardından Faruk Çelik’in ortaya koyduğu kan parası yüzsüzlüğü teşhir edildi. Halkın Mühendisleri slogan atarken Torium AVM’de bulunanlar alkışla destek verdiler. Bunun üzerine Özel Güvenlik Birimleri azgınca saldırıp Halkın Mühendis Mimarlarını yerlerde sürükleyerek gözaltına alarak kimsenin görmeyeceği bir odaya götürdüler.

Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!

Antalya TAYAD’lı Aileler, 30 Aralık’ta Kışlahan Meydanı’nda hasta tutsakların serbest bırakılması için eylem yaptı. Eylemde “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın” yazan pankart açıldı. Yapılan açıklamada: “Bizler TAYAD’lı Aileler olarak evlatlarımızın onurlu sesi olmaya devam ediyoruz. Tedavisi mümkün olmayan tutuklu ve hükümlülerin tedavilerini yaptırabilmeleri için tahliye edilmeleri gerekmektedir. Ağır hasta tutsakların F Tiplerinde tutulması başlı başına ölüm demektir. AKP’nin evlatlarımızı katletmesine izin vermeyeceğiz, evlatlarımızı zulmün elinden çekip alacağız. Biz hasta tutsakların özgürlüğü için AKP’den merhamet istemiyoruz. Hasta tutsakların özgürlüğünü mücadelemizi yükselterek gerekirse bedel ödeyerek biz sağlayacağız…” denildi. Atılan sloganların ardından eylem sona erdi.

Sorunlarını Halk Kendisi Çözer

Mahallelerde halkın yaşadığı sorunların tartışılması ve çözümü için yapılan toplantılar devam ediyor. Sorunları yaşayan halksa, sorunları da ancak halk çözer. Halk bu toplantılarla birliğin gücünü görüyor, her geçen gün kendine daha çok güveniyor.

İSTANBUL

İkitelli Halk Meclisi 3. Toplantısı Yapıldı

İkitelli’de 28 Aralık’ta Halk Meclisi toplantısı 3. kez yapıldı. Mahallede daha büyük bir yerde halk kürsüsü kurulması ve öncesinde ev toplantıları yapılması, yöre derneklerinin gezilmesi kararı alındı. 10 Ocak’ta tüm mahallenin katılacağı bir halk toplantısı yapılmasına karar verildikten sonra iş bölümü yapılarak toplantı bitirildi.

ESKİŞEHİR

25 Aralık günü, Gültepe Kültür Dayanışma Derneği’nde halk toplantısı düzenlendi. Mahalle halkının katıldığı toplantıda, mahalle sorunlarının çözümü için neler yapılabileceği tartışıldı. Sorunlarının çözümünün halkın örgütlü gücü olduğu konuşuldu, halkın örgütlü gücünün halledemeyeceği problem olamayacağı tarihten örneklerle anlatıldı. Mahalle halkının sorunlarını tespit edecek bir komite kurulması kararlaştırılmasıyla toplantı sona erdi. 7 kişinin katılımıyla yapılan toplantı iki saat sürdü.

Ne Düzeniniz Ne de Siz Meşru Değilsiniz!

Antep’te haftalardır katil polisin ailelere, Halk Cephelilere, Dev-Genç’lilere yönelik baskı ve tacizlerine karşı 27 Aralık’ta eylem yapıldı. Yeşilsu Meydanı’nda bir araya gelen Halk Cepheliler ve Dev-Genç’liler “Polis, Ailelerimizi Ve Arkadaşlarımızı Taciz Etmekten Vazgeç! Baskılar Bizi Yıldıramaz! Halk Cephesi/Dev-Genç” pankartı açarak basın açıklamasına başladı. Basın açıklamasını gören polisler kameralarıyla hızlıca gelip çekim yaparak taciz etmeye çalıştı. Okunan basın açıklamasında 45 yıllık tarihi ne polisin işkencelerinin ne de katliamlarının bitiremediği, Osmanlı’dan öğrendikleri oyunlarla devrimcileri yıldıramayacakları vurgulandı. Ailelerin evlerine giderek iyi polis numaralarına yatmalarının ne aileleri ne de mücadele eden devrimcileri etkileyebileceğini, boşuna çaba içerisinde oldukları” anlatıldı. Halk Cephelileri kameraya çeken polisleri de bir Cepheli kamerayla çekti. Kameraya çekilmelerinden rahatsız olan katiller gözaltına almakla tehdit etti. Polisleri teşhir eden Dev-Genç’lilerin attığı sloganlardan sonra eylem bitirildi. Eyleme 14 kişi katıldı.

Antep’te Şehit Mezarları                 Ziyaret Edildi!

Halk Cepheliler 7 yıl süren büyük ölüm orucu direnişi şehitlerinin mezarlarını ziyaret etti. 22 Aralık günü mezar başında yapılan anmada Bize Ölüm Yok marşı söylendi. Halk Cepheliler anmadan sonra Fatma Koyupınar, Bekir Baturu ve Demet Taner’in mezarlarını ziyaret ettiler.

19-22 Aralık 2000’de hapishanelerde yapılan katliamda şehit düşenleri anma ve katillerden hesap sorma eylemleri bu hafta da devam etti.

İSTANBUL

Sarıgazi: Sarıgazi Haklar Derneği’nde 22 Aralık’ta 19-22 Aralık şehitleri anıldı. Şehitler için yapılan saygı duruşunun ardından şehitlerin özgeçmişleri okundu. Ardından F Tipi film gösterimi yapıldı. Anmaya 30 kişi katıldı.

Çayan: Çayan Mahallesi Sokullu Caddesi’nde 19 Aralık katliamı için 21 Aralık’ta meşaleli yürüyüş yapıldı. Yürüyüş “19-22 Aralık Katliamı’nın Hesabını Sorduk Soracağız”, “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganlarıyla başladı. Sokullu Caddesi’nde 19 Aralık’ı anlatan ajitasyonlar çekilerek devam edildi. Çayan’ın sokakları gezilerek Dilan Kafe önünde gelindi ve burada bir basın açıklaması okundu. Açıklamada “19 Aralık’ın unutulmayacağı ve asla unutturulmayacağı, o gün 20 hapishaneye birden katletmek için saldıranların bugün Soma’da, Ermenek’te emekçi halkı katletmeye devam ettiği” anlatıldı. Açıklamanın ardından sloganlar ve marşlar söylenerek eylem bitirildi. Eyleme toplam 75 kişi katıldı.

ERZURUM

Erzurum Halk Cephesi ve Dev-Genç, 19-22 Aralık hapishaneler katliamında ve 7 yıl süren büyük direnişte canlarını feda eden devrimcileri anmak için bir program yaptı. Program 20 Aralık’ta İHD binasında yapıldı. Program “Devrim Yürüyüşümüz Sürüyor” şarkısının müziği eşliğinde iki kişiden oluşan sancak ekibinin cephe yürüyüşüyle sahnede yerini almasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından, hapishaneler katliamına ilişkin yapılan açıklamayla devam etti. Şiirler, belgesel gösterimi, müzik dinletisi ve serbest kürsüden oluşan programın ardından topluca söylenen “Gündoğdu” marşıyla anma sona erdi. Anmaya 33 kişi katıldı.

MERSİN

24 Aralık’ta Kazanlı Mahallesi meydanına Halk Cephesi tarafından hapishaneler katliamıyla ilgili “19-22 Aralık 2000 Hapishaneler Katliamının Hesabını Soracağız- Halk Cephesi” yazılı pankart asıldı.

MUĞLA

Dev-Genç tüm baskılara rağmen devrim şehitleri anmasını 24 Aralık’ta Sınırsızlık Meydanı’nda yaptı. 12 kişinin katıldığı anmaya halkın ilgisi yoğundu, Dev-Genç’liler sık sık halk tarafından alkışlandı. Anma etkinliğinde Dev-Genç’liler tarafından Grup Yorum’un ‘Özgür Tutsak’ şarkısı coşkulu bir şekilde söylendi. Ardından Pablo Neruda’nın ‘Bir Ceza İstiyorum’ şiiri okundu. Anma devrim şehitlerine bir dakikalık saygı duruşuyla tamamlandı. Daha sonra kapalı alanda yapılacak anmaya geçildi. Burada Büyük Ölüm Orucu Direnişi anlatıldığı konuşmalardan sonra “Diri Diri Yaktılar” belgeseli izletildi.

Tecrit İçinde Tecrit İşkencesine Hayır!

Eskişehir’de 28 Aralık’ta Adalar Migros Önünde TAYAD’lı Aileler masa açtı. “Tecrit içinde tecrit işkencesine hayır!” kampanyası kapsamında açılan masada hapishanelerde uygulanan tecriti anlatan bildiriler dağıtıldı. Bildiride cam kafes baskısıyla avukat-müvekkil arasındaki gizliliğin yok edilmeye çalışıldığı, takılmaya çalışılan kameralarla da tutsakların sürekli gözetlenme duygusuyla baskılanmaya çalışıldığı anlatılırken; TAYAD’lı Aileler olarak tutsakların yanında olduklarını ve içeride tutsakların, dışarıda ise kendilerinin işkence ve tecrite karşı mücadelenin süreceği vurgulanıyor. Masada 100’e yakın bildiri halkımıza ulaştırıldı.

Katil Polis Elini Evlatlarımızın Üzerinden Çek!

TAYAD’lı Aileler 26 Aralık’ta Antalya Attolos Meydanı’nda yaptığı eylemle katil polisi teşhir etti. Eylemde yapılan açıklamada polisin Dev-Genç’lilerin evine giderek aileleri tehdit ettiği ifade edildi. Polis saldırılarından yılmayacaklarını belirten TAYAD’lı Aileler açıklamanın ardından sloganlar atarak eylemlerini bitirdiler.

Muğla’da Yılbaşı Programı

Muğla Dev-Genç ve Denizli Dev-Genç 26-28 Aralık tarihleri arasında bir araya gelerek sürdürdükleri çalışmalardan deneyimlerini, sorunları ve çözüm yollarını paylaştılar. Programlarına yeni yıl kutlamasını da alan Dev-Genç’liler kutlama günü hep beraber hazırladıkları akşam sofrasına oturdular. Yemeğin ardından Grup Yankı’nın katılımıyla türküler söylendi, halaylar çekildi. Yeni yıla dair yapılan bir konuşmadan sonra herkes değerlendirme ve düşüncelerini dile getirdi. Yeni mücadele yılını karşılamak üzere pasta kesildi. Bir arada olunduğu süre içerisinde “Meclis” ve ” Gada Malin” filmleri izlendi ve filmler üzerine değerlendirme yapıldı

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.