Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Halk Düşmanı AKP

Halk Düşmanı AKP
Son Güncellenme : 04 Oca 2015 7:21

İntiharların, Açlığın, Yoksulluğun Sorumlusu Halk Düşmanı AKP’dir, Hesap Soralım!

İşbirlikçi AKP iktidarı açlığın yoksulluğun ve buna bağlı olarak yaşanan intiharların, ölümlerin sorumlusudur. Katil AKP halkı sömürerek, ülkemizin gelir kaynaklarını, doğasını, suyunu emperyalist tekellere peşkeş çekerek zenginliğine zenginlik katıyor. Gülen AKP iktidarı arasında çıkar çatışmasından doğan 17 Aralık operasyonunda yaptıkları hırsızlıklar, rüşvet, adam kayırma, gün yüzüne çıktı. O kadar çalmışlar ki çaldıkları paraları koyacak yer bulamamış, gidip ayakkabı kutularına doldurmuşlardır. Her bir bakanın onlarca villası, yatı katı var. Tabi ki eski başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlunun sadece iki gemiciği var. Yanlış anlamayın gemi değil gemicik. Onlar ülkemizi satıp zenginleştikçe bizler biraz daha yoksullaştık. Onlar emeğimiz üzerinden sefa içinde yaşarken bizler maden ocaklarında, göçüklerde, iş cinayetlerinde ya da umutsuzluğa kapılarak intiharlarla daha fazla öldük. Şimdi 12 yıllık AKP iktidarında halkın durumunu anlatan araştırmaya bir göz atalım.

AKP’nin 12 yıllık iktidarında: Depresyon Araştırmalarına göre Türkiye’de her dört kişiden biri depresyondadır. İş kaybı, maddi sıkıntılar, yoksulluk gibi ekonomik etkenler de depresyonun yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Türkiye’de antidepresan ilaç kullanımı 2012’den bu yana 26 milyona ulaşmıştır.

Boşanmalar Türkiye’de 2012’de boşanma hızı, nüfus artış hızını geçti. Kaba boşanma hızı 2001’de yüzde 1.35’ten 2013’te yüzde 1.65’e yükseldi. Yaklaşık her beş evlilikten biri boşanmayla sonuçlanmaktadır.

İntihar, Türkiye’de son on yılda 25 binden fazla kişi intihar ederek can verdi. 2013’te intihar ederek ölenlerin sayısı 3 bin 189 oldu. İntihar eden her dört kişiden birinin 15-24 yaş aralığında olması daha da kaygı verici bir durumdur.

Son dönemde Türkiye’de en çok işlenen suçlar hırsızlık, dolandırıcılık ve yaralama oldu. 2005’ten itibaren bu tür suçlarda çok ciddi bir artış gözlendi. Kapkaççılık suçu işleyenlerin oranı 2003’te yüzde 1,2 iken 2012’de yüzde 3,6’ya yükseldi. Şantaj, yaralama, cinsel taciz ve gasp gibi suçları işleyenlerin oranı 2006’da yüzde 1,2 iken 2012’de yüzde 3,8’e çıktı.

AKP döneminde kadınlara yönelik şiddet yüzde 1400 oranında artarak rekor kırdı. Kadınlar hemen her gün namus, töre gibi sebeplerle yakınları tarafından öldürülmektedir. Her on kadından dördü hayatlarında en az bir kez fiziksel şiddete uğradığını söylemektedir.

Görüldüğü gibi AKP’nin iktidarı döneminde halkın sorunları kat be kat artmıştır.

Halk aç yoksul evine götürecek yemek bulamazken bu işbirlikçi utanmaz arlanmazlar halkın emeği üzerinden 2015 bütçesinden Başbakanlığa 222 adet araç satın alacak. Geçen yıl alınan araç sayısı 19 taneydi. Yani anlayacağınız 12 kat daha fazla araç satın alınacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulan ilk ekonomi brifinginde taşıt tasarrufundan söz etmişti. Taşıt tasarrufundan anladığı daha fazla araç almak oldu.

Halkımız bizler sustukça, haklarımıza sahip çıkmadıkça onlar daha fazla baskı ve sömürü yapacaklar.

Bundan dolayı sesimizin daha gür çıkması için örgütlenmekten ve mücadele etmekten başka çaremiz yok.

Bu hırsızlardan hesap sormak için mücadele eden devrimcilerin yanında yer alalım.

Çöpten ekmek toplamamıza muhtaç eden, işçileri madenlerde, inşaatlarda, göçüklerde öldüren bu faşist sisteme karşı sesimizi yükseltelim. Daha yaşanılası, halkların yaşam sorununun olmadığı, intihar etmediği bir sistem var. O da sosyalizmdir. Bizler bu faşist sisteme ve işbirlikçi AKP iktidarına karşı birlik olup savaşmalı daha adil yaşanılası bir sistem olan sosyalizmi halkımıza armağan etmeliyiz.


 

Armutlu’da AKP’nin Propaganda Yapmasına  İzin Verilmedi!

İstanbul’da Armutlu Köyiçi Meydanı’nda 29 Aralık Pazartesi günü İETT şoförlerine AKP takvimi dağıtan bir kişiyi fark eden Halk Cepheliler, bu kişiyi uyarıp teşhir ederek elindeki takvimleri alıp yırttılar. Halk Cepheliler katliamcı AKP’nin mahallelerine hangi yolla olursa olsun girmesine izin vermeyeceklerini söylediler.

Halk Meclisi Toplantıları Devam Ediyor!

Armutlu Halk Meclisi 28 Aralık’ta Cemevi çevresinde bildiri dağıtımı yaptı. Meclis üyeleri tarafından yapılan toplantıda, mahallede 10 Ocak günü büyük bir halk toplantısı yapılması kararı alınmıştı. İlk olarak bu bildirilerle toplantı çalışması başlamış oldu. Toplamda 50 bildirinin dağıtıldığı çalışma bir saat sürdü. Dört meclis üyesinin katıldığı çalışmada halkla meclis ile ilgili sohbet edildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.