Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Halk için devrim yolunda 30 yıl

Halk için devrim yolunda 30 yıl
Son Güncellenme : 04 Oca 2015 7:55

HALK İÇİN DEVRİM YOLUNDA 30 YIL

Dünden Bugüne, Yarınlara Uzanan Bir Yol…

Bostancı’da Devrimci Sanat Her Dönemin İktidarlarına Meydan Okudu!

Grup Yorum yeni çıkaracakları Ruhi Su albümünün “Dünden Yarına Ustalarımız, Ruhi Su” albümünün tanıtımı için Bostancı Gösteri Merkezi’nde 27 Aralık’ta sevenleriyle buluştu.

Konserin başlamasına saatler kala Bostancı Gösteri Merkezi’nde toplanılmaya başlandı. Fuaye alanında Ruhi Su taş plaktan gelen cızırtılı sesiyle selamladı sevenlerini. Dünden gelen gür sesi bugünün, yarınların devrimcilerine ses oldu, ışık oldu…

Tanıtımların ardından konser Ruhi Su’nun “Ay Dost” diyen gür sesiyle başladı… İlk şarkının ardından Grup Yorum adına yapılan konuşma Ruhi Su’nun yaşamıyla başladı. Ruhi Su’nun tutsaklık sürecinde beton duvarlara haykırdığı sıcak türkülerin bugünün devrimci sanatçılığına yol gösterdiği söylendi. Bugün söylenen bitmez tükenmez halk destanlarının onun sesinde hayat bulduğu, bugünlere geldiği vurgulandı. Ardından, onun türkülerinden düzenin ne kadar korktuğuna vurgu yapılarak türkülerden korkan bir düzenin yıkılmaya mahkum olduğunun altı çizildi ve Grup Yorum’un bu korkuyu daha da büyüteceği vurgulandı.

Bu sözlerin ardından Haziranda Ölmek Zor şarkısıyla devam etti konser. Büyük usta Nazım Hikmet de anıldıktan sonra İnan Altın söz alarak “Tüm ustalarımızı öğretmenlerimizi, köklerimizi, geleneklerimizi yaratanları selamlıyoruz.” dedi ve kendi öğrencilerini, Umudun Çocukları Orkestrası’nı sahneye çağırdı. Umudun Çocukları Büyü şarkısını çok sesli orkestralarıyla çaldılar. Konser Berkin şarkısıyla devam etti, binler tek bir ağızdan “Uyan Berkin” dedi… Berkin’i kendi kardeşi, oğlu gibi sevenler, yoldaşları hem gözyaşı döktü, hem sorulacak hesabını haykırdı…

Konser, zaferin geleceğine duyulan güvenin coşkuyla söylenen marşlar ve Ruhi Su türküleriyle devam etti. Ardından Seçkin Aydoğan söz alarak “Taa yolumuzun başlangıcına Kızıldere’ye uzanacağız… Kızıldere’de Mahir Çayanlar, darağacında Denizlerle, Dursun Karataş’la açılan devrim yolunu 45 yıldır adımlayan Dev-Genç’lilerimiz bugün buradalar.” dedi ve 3-4 Ocak’ta yapılacak olan Dev-Genç Kurultayı’na çağırdı herkesi. Dev-Genç sloganlarıyla Ulaşa Ağıt ve Kızıldere türkülerini söyledi Grup Yorum.

Halay türkülerinin ardından emperyalizme karşı verilen mücadelenin meşruluğunu anlattı İbrahim Gökçek. “Dünya halklarından korkuyor emperyalizm. Emperyalizme direnmekten başka yol yok! Onların bize kandan, gözyaşından başka verecekleri hiçbir şey yok! Kürt halkının da özgürlüğü, bağımsızlığı ancak savaşmaktan geçer!” dedi ve dinleyiciler de “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganlarıyla Yorum’un sesine ses kattılar. Ardından Gökçek AKP’nin baskı yasalarına değinerek devrimcilerin ve halkın da kendi yasalarını uygulayacağının altını çizdi. Konser bu konuşmanın ardından Defol Amerika şarkısıyla devam etti. Konserin ilk bölümü Çav Bella şarkısıyla bitirilirken, Liseli Dev-Genç’liler adına Sıla Abalay sahneye çıktı. Dağılmak üzere olan kitle liselilerin hesap soran sesiyle irkilerek dikkatle dinlediler, Berkin’in arkadaşının sözlerini. Abalay “Berkin’in katillerini unutmayacağız! Berkin hesapsız kalmayacak! 5 Ocak Berkin’in doğum günü değil, bizim hesap günümüz olacak! Berkin’in katillerini unutmadık, katillerini biz yargılayacağız” dedi ve Berkin’i mezarına kadar uğurlayan 3 milyona çağrı yaptı 5 Ocak’taki yürüyüş için. Halk Cepheliler yüzlerce insanı kattıkları halaylarla ara boyunca Yorum türküleriyle devrim şehitlerini andı…

Konserin ikinci bölümü de aynı coşku ve inançla sürdü. Cihan Keşkek Yorum’un 30 yılının bir taraftan da Türkiye tarihinden bir kesit olduğunu aktararak madencilerin dilinden onları anlattı. Yerin altına her iniş aynı zamanda bir vedadır madenciler için… Ve ağır ağır başladı Madenciden şarkısı, ardına Soma’da, Ermenek’te ve Zonguldak, Şırnak madenlerinde ölen sayısız işçiyi katarak…

Ardından Sanat Meclisi’nden gelen İbrahim Karaca, Hilmi Yarayıcı ve diğer sanatçılarla beraber Ruhi Su ile bütünleşen Zahid Bizi Tan Eyleme Türküsünü söylediler. Sonra tutsaklık, hapishaneler ve Mahsus Mahal… Aydın, demokrat, devrimci kim varsa yolu geçer hapishaneden… Ruhi Su’nun hapishane duvarlarını titrettiği bu türkü, bu kez Yorum’un dilinde, 19 Aralık direnişçilerinin elinde bayrak oldu. 19 Aralık görüntüleri eşliğinde Mahsus Mahal türküsü Yorum’un yeni düzenlemesiyle söylendi ve 19 Aralık’ın hesabını soran sloganlarla büyük alkış topladı…

Ruhi Su Dostlar Korosu sahneye çıktı ve ardından Almanya Acı Vatan şarkısını canlandırmayla söyledi Grup Yorum. Çekilen halayların ardından Roboski’de katledilen Kürt gençleri, çocukları için Herne Peş marşı söylendi. Haklıyız Kazanacağız marşıyla konser bitirilirken son olarak İnan Altın 25. Yıl’da İnönü Stadyumunda yapılan konseri anımsatarak iddialarını büyütürken faşizmin korkularını da büyüttüklerini Anadolu illerinde yapılacak stadyum konserlerine valiliklerin şimdiden yasaklar koymaya çalıştığını söyledi. Tüm yasaklamalara rağmen bu konserlerin yapılacağını ve her Yorum dinleyicisinin bu konser çalışmalarında Grup Yorum gönüllüsü olarak Yorum’un sesini milyonlara taşıyabileceğini söyledi. Bostancı Gösteri Merkezi’nden Halk Cepheliler yine Umudun sloganları ile ayrıldılar…

Emperyalizmin Yoz Kültürüne, Faşizmin Yasaklamalarına, Gözaltılarına, Tutuklamalara,

Katliam Ve Her Türlü Terörüne Rağmen 30 Yıl…


 

Ruhi Su Konser Çalışmaları Son Güne Kadar Sürdü

 1 Mayıs: Halk Cepheliler 23, 24 Aralık günlerinde mahallenin farklı bölgelerine, Grup Yorum’un Bostancı Gösteri Merkezi’nde 27 Aralık tarihinde yapılacak “Dünden Bugüne Ustalarımız – Ruhi Su” konserinin pankartlarını astı. 1 Mayıs Mahallesi’nde, 3001 Cadde, Sağlık Ocağı, Cemevi bölgesi, Anadolu Haklar Derneği inşaatı, 30 Ağustos Parkı’na toplamda 20 Grup Yorum pankartı astı. Halk Cepheliler pankartları asarken halka konser hakkında bilgiler verdi.

Armutlu: Armutlu Mahallesi’nde 26 Aralık’ta Grup Yorum Bostancı konserinin çalışmaları afişler ve pankartlar asılarak yapıldı. Konserin çağrı afişlerinden mahallenin pek çok yerine yüzlercesi yapıştırıldı. Konsere çağrı pankartlarından mahallenin çeşitli yerlerine asıldı.

Avcılar:Avcılar Marmara Caddesi’nde Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılacak olan Grup Yorum konserinin afişleri, 25 Aralık’ta 35 adet asıldı.

İdil Kültür Merkezi: İdil Kültür Merkezi çalışanları, Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılacak olan Grup Yorum Ruhi Su albümü tanıtım konserinin çalışması çerçevesinde 24 Aralık’ta Kadıköy Bostancı civarını pankart ve afişlerle donattı. Kadıköy ve Bostancı bölgesinde, halkın konser afişlerine ilgisi yoğundu.


 

Antep, Adana, Hatay, Antalya, İzmir, İstanbul, Ankara, Zonguldak…

ANADOLU’NUN DÖRT BİR YANINDA

GRUP YORUM 30. YIL SÖYLEŞİLERİ SÜRÜYOR

Grup Yorum severler, Grup Yorum Gönüllüleri, Halk Cepheliler ve halktan pek çok kişinin çalışmalarına katıldığı 30 Yıl Grup Yorum Söyleşileri devam ediyor.

İZMİR- Aliağa: 30 yıldır umudun türkülerini söyleyen Grup Yorum, 30. Yıl konser programı için Aliağa’da söyleşi yaptı. 19 Aralık’ta yapılan söyleşi öncesinde İzmir Halk Cephesi mahalle gençliği tarafından Cici Sokak diye bilinen Kurtuluş mahallesinde, Körfez 2’de ve Aliağa şehir merkezinde afiş ve duyuru çalışmaları yapıldı.

Söyleşi, Erzurum Xınıs Beş Kardeş Köylüleri Cemevi’nde yapıldı. Grup Yorum üyeleri Selma ALTIN, İnan ALTIN ve Dilan BALCI’nın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide; Grup Yorum üzerindeki baskılara ve iki gün önce Ege Üniversitesi’nde Kürt Milliyetçilerinin yaptığı saldırıya da değinildi. Daha önce yapılan ve yüz binlerin katıldığı konserlerin halkın katılımıyla hedefine ulaştığı, 30. yıl konserinin de böyle olacağı vurgulandı. Maraş Katliamı ve 19-22 Aralık Hapishaneler Katliamının da anlatıldığı söyleşi dinletiyle devam etti. Bize Ölüm Yok ve Keçe Kurdan gibi türkülerin söylendiği dinletide halk halaya durdu. Yaklaşık iki saat süren söyleşiye 300 kişi katıldı.

ZONGULDAK: Zonguldak Halk Cephesi ve Dev-Genç 23 Aralık’ta Grup Yorum’un 8 Ocak 2015 tarihinde Zonguldak’ta yapacağı 30. yıl söyleşisi için Zonguldak Merkez ve Kilimli ilçesinde afiş çalışması yaptı. Toplamda 40 adet afiş şehrin çeşitli yerlerine asıldı.

ADANA: Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Grup Yorum söyleşisi için 28 Aralık’ta el ilanları dağıtıldı. 30 Aralık’ta gerçekleşecek söyleşi için Adana İnönü Parkı ve Çakmak Caddesi’nde bildiri dağıtımına 5 kişi katıldı. “Konser olacak mı?” diye soranlara Haziran ayında gerçekleşecek stat konserlerinin duyurusu yapıldı. 20 Kasım’da Çakmak Caddesi’nde açılan Grup Yorum standına saldırmış olan belediye zabıtaları da selam vermek istediler, saldırmakla ne yaptıklarının anlamını kavramadıkça selamlarının hiçbir değeri olmadığını belirterek, gerekli cevap verilerek uzaklaştırıldılar.

ESKİŞEHİR: Eskişehir’de 3 Ocak’ta Yapılacak Grup Yorum konseri çalışmaları çerçevesinde, 23–24–25 Aralık tarihlerinde Adalar’da Halk Cepheliler ve Dev-Genç’liler Grup Yorum Konseri bilgilendirme masası açtı. Çalışmada 3 günde 1000 bildiri halka ulaştırıldı. Adalar, Bağlar, Gültepe ve Büyükdere Mahallelerinde toplamda 400 adet konsere çağrı afişi ve 50 adet Anadolu Halk Korosu tanıtım afişi yapıldı. Öğrenci gençliğin Anadolu Halk Korosu çalışmasına ilgisi yoğundu.

ODTÜ’de Keyfi İşten Çıkarmaya Hayır, Ekin Erdem Evliya Yalnız Değildir!

Halkın Mühendis Mimarları 30 Aralık’ta bir açıklama yayınlayarak ODTÜ’den (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) keyfi işten çıkarmaları protesto etti. Açıklamada; 1 Aralık’ta Eğitim-Sen üyesi asistan Ekin Erdem Evliya, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Türer’le yaşadığı tartışma sonrasında öğretim üyesinin Ekin Erdem Evliya hakkında görevlerini yerine getirmediği gerekçesiyle bölüm başkanlığına şikâyet dilekçesi yazdığı belirtiliyor.

19 Aralık’ta banka promosyonu görüşmeleri için toplanan yüzlerce ODTÜ emekçisi, arkadaşları Ekin Erdem Evliya’nın keyfi olarak işten atılmak istenmesini protesto etmek için inşaat mühendisliği bölümüne yürüdü. Olay ardından inşaat mühendisliği bölüm başkanlığı gerçeklerle ilgisi olmayan, abartılı bir açıklama yaparak öğretim üyesine saldırıldığını iddia etti. Yaşananların çarpıtıldığı gibi, “sınıf basma”, saldırıya geçmeyle ilgisi olmadığını belirten Halkın Mühendisleri; “Ne yazık ki Eğitim-Sen baskıya dayanamamış, koşulsuz ve teslimiyetçi bir özür metni yayınlayarak geri adım atmıştır… Prof. Dr. Ahmet Türer saldırıya uğrayan bir mağdur değil, üniversitedeki öğretim üyesi statüsünü bir asistana karşı küfür ederek, darp ederek, işinden atılması için uğraşarak kötüye kullanan birisidir. Hakkında rektörlük ve bölümü tarafından soruşturma açılması gerekmektedir” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.