Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Hasan Ferit Gedik Mahkemesi Yine Başlayamadı!

Hasan Ferit Gedik Mahkemesi Yine Başlayamadı!
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 17:47

Hasan Ferit Gedik Mahkemesi Yine Başlayamadı!

Bu Dava Mahşere Kalmaz!

29 Eylül 2013’te Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı savaşırken yine bu çeteler tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik’in 5. duruşması 6 Ocak günü görüldü.

İçerde mahkeme görülürken bu davayı sahiplenmek için kar ve soğuğa rağmen Halk Cepheliler, adalet isteyen pankartları ve kızıl flamaları ile dışarıdaydı. Adliye önündeki polis bariyerlerine “Bilin, Halkın Ekmeğidir Adalet… Adaletin Ekmeğini de Kendisi Pişirmeli Halkın, Gündelik Ekmek Gibi Bol, Pişkin, Verimli…” pankartı asıldı. TAYAD’lı analar beyaz başörtüleri, Ferit’in avukatları “Hasan Ferit Gedik Davası Sürgün Edilemez, Adalet İstiyoruz-Halkın Hukuk Bürosu” pankartıyla adliye önündeydi. Saat 10.30’da basına açıklama yapıldı. Sloganlarla başlayan eylemde, Hasan Ferit için bir yıldır adalet istediklerini; fakat bugüne kadar sanıkların ifadelerinin dahi alınamadığı belirtildi. Açıklama “Hasan Ferit’in katilleri nereye giderse gitsin halkın adaletine hesap vermekten kaçamayacaklar. Sabrımız sonsuz değildir” denilerek bitirildi.

Mahkemenin, davayı başka şehre alınması talebinin cevabı Adalet Bakanlığı’ndan henüz gelmezken mahkeme sanıklar gelmediği -getirilmediği- için yine başlayamadı. Dava 4 Mart tarihine ertelendi.

Mahkeme çıkışında avukatlar ve aileler açıklama yaptı. Av. Ebru Timtik, Adalet Bakanlığı’ndan dosyanın gelmemesi nedeniyle ailelerle birlikte Ankara’ya gittiklerini belirterek “Adalet Bakanlığı kendi mahkemesini ciddiye almıyor. Biz bu mahkemelerin adaletine güvenmiyoruz. Biz halka, halkın adaletine güveniyoruz” dedi.

Hasan Ferit’in ailesi, davayı sahiplenen herkese ve basına teşekkür etti. Nuray Gedik “Oğlum toprağın altında adalet bekliyor” dedi.

Katliamın yaşandığı gün, Hasan Ferit şehit düşerken, Gökhan Aktaş da başına isabet eden kurşunla ağır yaralanmıştı. Basına konuşan Aktaş’ın annesi, dört mahkemedir giremediği duruşmaya ilk defa bugün girebildiğini anlattı. Aktaş’ın annesi ayrıca “Kanımın son damlasına kadar oğlumun arkasındayım. Ben oğlumla gurur duyuyorum. Acaba Emine Erdoğan da oğluyla gurur duyabiliyor mu? O, sokağa çıkıp başı dik yürüyebiliyor mu?” diye sordu.

Halk Cepheliler, yozlaşmaya karşı mücadelede bayraklaşan Hasan Ferit için adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini, davanın sürülme tehditlerine karşı mücadele edeceklerini bir kez daha gösterdiler.

Mahkeme öncesinde, halka Hasan Ferit’in duruşmasına katılım çağrısı yapıldı. Bağcılar Yenimahalle’de 3 Ocak’ta Yürüyüş Yolu’nun başına, Demirkapı ve Göztepe Mahalle Meydanı’na, Fatih Mahallesi’ne Hasan Ferit Gedik mahkemesine çağrı ozalitleri asıldı. 5 Ocak günü ise Yenimahalle dolmuş durağına ve cadde üzerine çağrılar asıldı. “Hasan Ferit Gedik İçin Adalet İçin 6 Ocak’ta Kartal Adliyesi’ndeyiz” yazılı ozalitlerden toplam 7 adet asıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.