Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Kamu Emekçileri Cephesi’nden

Kamu Emekçileri Cephesi’nden
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 22:03

Sultanahmet’teki bombalı eylemde ölen polis Kenan Kumaş’ın  ataması yapılmayan fizik öğretmeni olduğu ortaya çıktı!

ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER!

SİZE DAYATILAN ONURSUZLUĞU KABUL ETMEYİN!

Simit Satın Polis Olmayın!

Haziran Ayaklanması’nın en öne çıkan sloganlarından biriydi; “Polis Simit Sat, Onurlu Yaşa!”

Onur, sözlüklerde “insanın kendisine karşı duyduğu saygı”, “başkalarının gösterdiği saygının dayandığı değer, şeref” olarak tarif ediliyor.

Bu düzende polis olmak neden onursuz bir iş olarak ifade ediliyor peki? Çünkü polislik yoksul halk çocuklarına yaptırılan bir iştir. Çünkü polis, kendi halkına ve uğradığı zulme yabancılaşıp, kendi halkına zulüm uygulayan el haline gelir. Başkalarının çıkarları için “para karşılığında” kendisine ait olana sırtını döner. Bir nevi kendi sınıfına, halkına ihanet eder. İnsan, değerleriyle insandır. Bu değerlerin parayla alınır satılır olduğu bir yerde onur duygusundan da bahsedilemez. Yani yukarıdaki slogan uyarıcı, sahiplenici, yol gösterici söylemiyle bir gerçeğe işaret etmektedir.

Geçtiğimiz hafta, İstanbul Sultanahmet’te Turizm Polisi Şube Müdürlüğü’ne yönelik yapılan bombalı eylemde ölen polis Kenan Kumaş’ın öğretmen olarak ataması yapılmadığı için polis olduğu ortaya çıktı. Ölen polis binlerce atanmayan öğretmenden biri sadece… Üniversiteden mezun olduktan sonra bir süre sözleşmeli öğretmenlik yapmış; ancak işsiz kalınca polislik sınavlarına girmiş ve polis olmuş…

Ölen polisin akrabalarından biri, “…Üniversite mezunu ve fizik öğretmeniydi. Ama ataması yapılmadığı için polisliği tercih etti…” diyor. Bu beyanda bir doğru, bir de yanlış ifade var. “Ataması yapılmadı” doğru; ama “polisliği tercih etti” yanlış. Kenan Kumaş polis olmayı tercih etmedi. Bu bir tercih değildir, zorunda bırakılmadır… “Atanamayan öğretmen” tanımlaması da bu nedenle doğru değildir. Sanki bir imkansızlık nedeniyle ya da öğretmenin bir başarısızlığı nedeniyle atama mümkün olmuyormuş düşüncesini oluşturan bu kavram doğru değildir. Doğru olan ataması yapılmayan olmalıdır. Atama yapmak siyasi iktidarın tasarrufundadır.

Öğretmenleri, polis olmaya zorlayan bu düzendir. Her şehire üniversite açmakla övünüp sonra işsizlik cenderesinde boğup bırakan, yüzüne bile bakmayan bu acımasız sistemdir.

Devlet öğretmen için kadro bulamıyor, ancak imamlar için polisler için her yıl onbinlerce yeni kadro açılıyor. Oysa okullar, öğrenciler öğretmensiz, ülkenin her yerinde öğretmen açığı var. Fakat AKP 4-5 yıl üniversite okumuş öğretmenleri atamıyor, yerine imam ve polis kadrosu açıyor. Polisleri, kendi yağma talan ve soygun düzenlerini korumak için halka ve devrimcilere karşı kullanıyor.

Sultanahmet’te ölen polis ya da yaşadığını zanneden yüzbinlerce polis! Hepsi bu düzenin kurbanıdırlar. Ancak düzenin onursuzluğa, çaresizliğe zorlaması, bizim de bu zor karşısında boyun eğmemizi meşrulaştırmaz. Simit satarak az miktarda kazanılan parayla güvencesiz ama onurlu yaşam bu nedenle tercih edilmelidir. Polis olarak halkı aç, yoksul, işsiz, çaresiz, hasta, cahil, yoz bırakan bu düzenin devamını sağlıyorsunuz.. Polis olarak evi yıkılmasın diye sokaklara çıkan gecekonduluyu copluyorsunuz… Polis olarak, sizin gibi dayatmalara boyun eğmeyip direnişi seçen meslektaşlarınızı yerlerde sürüklüyorsunuz. Polis olarak parasız eğitim isteyen öğrencilere işkence ediyorsunuz… İşçiye, memura, emekliye, öğrenciye, evsize… Düşmanca bakmaya başlıyorsunuz… Polis olmak sıradan bir meslek tercihi değildir. Sınıfınızı, safınızı değiştirmek, halkınıza ihanet etmektir.

Atanmayan öğretmenler!

Aç da kalsanız polis olmayın. Hırsızlık, yağma ve talan düzeninin bekçiliğini yapmayın.


 

Ataması Yapılmayan Öğretmenler, Direnmeye Devam Ediyor

İSTANBUL

Avcılar: Ataması yapılmayan öğretmenler 8 Ocak’ta Avcılar’da masa açtılar. Havanın soğuk olmasına rağmen açılan masaya halk sahip çıktı. “Siz bu havada bile buradasınız, biz de imza vermeliyiz” diyerek imza verenler, kızıyla oğlunu özellikle masaya çağıranlar oldu. Bir saat açık kalan masada 60 imza toplandı. 200 bildiri dağıtıldı ve afiş yapıldı.

Gebze: Gebze’de Ataması Yapılmayan Öğretmenler Meclisi Girişimi 11 Ocak’ta Beşiktaş’ta yapacağı forumla ilgili Gebze Çarşı, Tatlıkuyu Köprüsü ve Cuma Pazarı girişinde toplam 40 tane afiş astı.

HATAY

Samandağ’da ataması yapılmayan öğretmenler 12 Ocak’ta masa açarak imza toplamaya devam etti. Bir saat açık kalan masamızda 25 imza toplandı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.