Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Kentsel Dönüşüm Politikalarını Yok Sayıyoruz!

Kentsel Dönüşüm Politikalarını Yok Sayıyoruz!
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 20:21

Kentsel Dönüşüm Politikalarını Yok Sayıyoruz!

Yerinde Islah, Yerinde Dönüşüm ve Tapumuzu İstiyoruz!

Vermiş oldukları tapu mücadelesi ile gündemden hiç düşmeyen Yıkımlara Karşı Alibeyköy Halk Komiteleri 5 Ocak’ta Akşemsettin, Karadolap, Alibeyköy Merkez ve Çırçır mahallelerinde; “Kentsel Dönüşüm Politikalarını Yok Sayıyoruz, Yerinde Islah Yerinde Dönüşüm ve Tapumuzu İstiyoruz” sloganlarıyla harekete geçtiler. Eyüp Belediyesi’ne yaklaşık 1 km kala araçlarından inerek sloganlar ve alkışlarla belediyeye doğru yürüyüşe geçen hak sahipleri belediyenin önüne geldiklerinde etrafları polislerle ve demir bariyerlerle kuşatıldı.

Halk komiteleri adına yapılan konuşmalarda; “Eğer vatandaşların bulundukları ilçelerde belediyenin kapısına gelmesi engelleniyorsa bu zihniyet çürümüşlüğünün başlıca örneğidir. Bizler kırk yıllık geçmişin alınteri ve ellerimizdeki nasırları ve geleceğimiz olan çocuklarımız için bugün buradayız. Buradan Eyüp Belediye Başkanı’na sesleniyoruz! Vatandaşların Eyüp Belediyesi’ne girmesi şu an yasaklanmış durumda. Aşağıya inin iradenizi gösterin!” çağrısı yapıldı. Yapılan bu açıklamalar sık sık hak sahipleri tarafından alkışlarla, sloganlarla kesildi. Açıklamadan sonra görüşme heyeti olarak seçilen temsilciler önce CHP meclis grubu tarafından kabul edildiler. Heyet CHP grubunda taleplerini anlattıktan sonra CHP meclis gurubu adına yapılan konuşmalarda tapu talebinde bulunan halkın yanında olacaklarını belirttiler.

Bu görüşmenin ardından AKP meclis grubu ile görüşmek isteyen halk komitesi temsilcileri, AKP meclis grubunu meclisin çalışma günü olmasına rağmen belediyede bulamadılar. Eyüp Belediye Başkanı’yla görüşme talebini orada bulunan tek AKP’li meclis üyesi İsmet Laçin’e iletip beklemeye başladılar. Belediye başkanının 5 kişilik bir temsilci heyeti ile görüşeceği belirtildi. Belediye başkanı ile görüşmeye giden temsilciler bekleme salonunda 10 dakika bekletildikten sonra belediye başkanının “sizinle görüşmek istemiyorum” cevabıyla karşılaştılar. Buna tepki gösteren temsilciler “Halktan bu kadar korkmanıza gerek yok. Eğer irade benim diyorsanız ispatlamanız için görüşmek zorundasınız!” dediler. “Ben kimseden çekinmiyorum, mahallelerde sizinle görüşürüm” diyen başkana heyet “eğer sözünüzün arkasındaysanız sizin belirttiğiniz bir tarihte bizler bütün hak sahiplerini bir salonda toplamaya ve sadece tapu konusunu konuşmaya hazırız” dedi. Bu teklifi kabul ettiğini söyleyen belediye başkanı halka gözükmemek için arka kapıdan belediyeden ayrıldı. Görüşme heyeti dışarıda bekleyen yaklaşık 500 kişilik halka yaşanan durumu aktardıktan sonra sloganlarla eylem bitirildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.