Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Kürdistan’da Tek Yol Devrim

Kürdistan’da Tek Yol Devrim
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 17:26

Berkin Elvan’dan Uğur Kaymaz’ın Katillerine Katillerden Hesap Soralım!

Berkin Elvan hemen bütün dünyada ADALET MÜCADELESİNİN sembolü oldu. Berkin Elvan deyince AKP faşizmi geliyor akla. AKP faşizmine karşı adalet için verilen mücadele geliyor akla.

Peki nasıl böyle oldu?

Elbette kendiliğinden olmadı.

Berkin Elvan 2013 yılında Haziran Ayaklanması’nda polislerin gaz tüfeği ile nişan alarak ateş açması sonucunda başından vuruldu.

Milyonların katıldığı Haziran Ayaklanması’nda elinde sapanıyla 14 yaşındaki Cepheli bir direnişçiydi Berkin. 269 gün boyunca ölüme karşı komada direndi Berkin.

Berkin’in katilleri belliydi fakat AKP’nin koruması altında olduğu için soruşturma dahi açılmadı.

Halk Cephesi Berkin’in katillerinini bulunması ve yargılanması için Berkin komada kaldığı 269 gün boyunca tek bir gün dahi Berkin için adalet istemedikleri gün olmadı.

Öyle ki, “emri ben verdim” diyen katil Tayyip Erdoğan bile “yatıyorlar, kalkıyorlar Berkin” diyorlar diyerek korkularını dile getirmek zorunda kaldı.

Berkin’e adalet mücadelesinde yüzlerce Cepheli gözaltına alındı. Tutuklananlar ve şehit düşenler oldu.

Bırakılmadı katillerin yakası. AKP’nin her türlü koruma kalkanlarına rağmen “yok” denilen kamera görüntüleri bulunup katil polisler teşhis edildi. Tanıklar bulunup konuşturuldu. Ve artık hiç kimse için sır değildir katiller.

Katiller cezalandırılana kadar da Berkin için adalet mücadelesi sürecek.

Katil AKP’ye karşı adalet mücadelesini sürdürmemek yeni Berkinlerin katledilmesine sessiz kalmak demektir. Bu şehitlikler, tutsaklıklar pahasına da olsa sürdürülmesi gereken bir mücadeledir.

Çünkü, adalet duygularını yitirenler başka bir şeyin mücadelesini de veremezler. Adalet için mücadele vermeyenler adaletsizliği meşrulaştırırlar.

İşte Fırat Özçelik’in Dolmabahçe Sarayı’na yaptığı eylem adalet mücadelesinin en somut halidir.

570 gün oldu hala Berkin’in katilleri yargılanmıyor.

Adalet ekmek, su, hava kadar gereklidir halka. Bizden adaletsizliğe boyun eğmemizi istiyorlar.

Kürdistan’da haklar ve özgürlükler mücadelemizin temelinde de ADALET mücadelesi vardır.

12 Yaşında Katledilen Uğur Kaymazlar’ın,  Roboski’nin, 17 Bin  ‘Faili Mechul’ün,  Lice’nin, Şırnak’ın ve  Diğer Toplu Katliamların, Köy Yakmaların, Boşaltmaların, Göçlerin Hesabını Sormalıyız  Uğur Kaymaz 2004 yılında babası ile birlikte 12 yaşında 13 kurşunla vurularak katledildi. Katlettiler, ‘terörist’ dediler.

10 yıl geçti üzerinden katiller cezalandırılmadı. 12 yaşındaki çocuğa karşı katiller “nefsi müdafa”dan açılan dava ile cezasız bırakıldı.

Ve Uğur Kaymaz davası sessiz sedasız kapatılmak isteniyor.

12 yaşındaki bir çocuğu katledip “nefsi müdafa” demek “beşikteki bebeklerinizi dahi katlederim” demektir.

Uğur Kaymaz davası Kürdistan’daki birçok katliam davası gibi, “faili meçhul” gibi sahiplenilmemiş, hesabı sorulmamış bir davadır. Onun için Katil Tayyip Erdoğan “kadın da olsa, çocuk da olsa” diyerek 1.5 yaşındaki bebeklerin dahi katliam emrini verebilmiştir.

Bu katillerden hesap sorulmadığı için Haziran Ayaklanması’nda meydanlardan “emri ben verdim” diyebilmiştir.

Roboski’de 17’si çocuk 34 kişiyi savaş uçaklarıyla “terörist sandık” diyerek bombalayarak katledebilmişlerdir.

Uğur Kaymaz’ın hasabı sorulmadığı için Kürdistan’da hergün 13-14 yaşındaki çocuklarımız katledilmektedir. Onun için Berkin Elvan gibi Kürdistan’da da Uğur Kaymazlar için adalet mücadelesini yükseltmek önemlidir.

Katliamcılarla  UZLAŞARAK  BARIŞ olmaz

2009 yılında AKP’nin “Kürt açılımı” gündeme geldiğinde Ahmet Türk “yeterki barış olsun, 17 bin faili meçhul’ü, Diyarbakır zindanlarındaki işkenceleri unutmaya hazırız” demişti.

Kürt milliyetçi hareket olgarşiyle uzlaşmak için katliamları, işkenceleri, Kürt halkının yaşadığı her şeyi unutmaya hazır oldu. Gündemine bile almadı. Roboski ailelerini katil Tayyip Erdoğan ile bizzat aynı masada yemek yemeye zorladı. Ancak ne barış geldi ne de AKP, Kürt halkını katletmekten vazgeçti. İşkenceleri, faili meçhulleri, katliamları unutmaya hazır oldukları için Uğur’un katilleri cezasız kaldı.

Onun için diyoruz ki, Berkin’den Uğur’a tüm katliamların hesabını sormak için, yeni katliamların önünü kesmek için Kürdistan’da da ADALET mücadelesini yükseltelim…

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.