Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Roboski…

Roboski…
Son Güncellenme : 04 Oca 2015 7:27

Ezilen Halkların Acıları Birdir! Sorumlulardan Birlikte Hesap Soracağız!

Günler öncesinden başlamıştı Roboski anmasına çağrılar. Katleden devlettir, hesap soralım diyen Halk Cepheliler; Dersim, Elazığ, Sivas, Malatya, Antep’ten 27 Aralık akşamı yola çıktılar. Gece Amed (Diyarbakır)’e vardılar. Sabahın ilk saatlerinde, 28 Aralık 2014 günü Amed’de eylem yapıldı. Saat 8.00 de Amed AZC Plaza önünde “19- 22 Aralık’tan Roboski’ye Katleden Devlettir. Hesap Soralım” yazan pankart ve Roboski katliamı ile 19- 22 Aralık katliamının resimleri döviz olarak açıldı. Kürdistan Halk Cephesi olarak yapılan açıklamada şunlara değinildi:

“… Roboski ilk değil biliyoruz, Kürdistan’da Kürt halkını yıllardan beri katleden, yok etmeye çalışan iktidarlar Kürt halkının mücadele ve direnişiyle karşılaşmışlardır. Bugün de Kürdistan’da Kürt halkını “barış” yalanları ile teslim almaya çalışan katil AKP, sokak ortasında katliamlarına devam ederek “barışın” Kürt halkına getireceklerini gösteriyor! AKP “barış” dedikçe Kürt halkını daha fazla katlediyor… AKP’nin halka karşı kini büyük; halklara, devrimcilere; kendinden olmayan herkese acımasız. Adaleti AKP’den beklemeyeceğiz! Katillerimizden medet ummayacağız. AKP’nin “barış” yalanlarıyla halkı kandırmasına, bu katliamların hesapsız kalmasına izin vermeyeceğiz! Katledilen 34 köylünün hesabı mahşere kalmayacak. Roboskili anaların acıları ile kinimizi büyütüp yıllardan beri katledilen Kürt halkının hesabını soracağız.”

Halk Cepheliler, 27 kişiyle yaptıkları eylemin ardından, katliamın yaşandığı Roboski köyüne hareket ettiler. Daha önce Şemdinli’ye, Van’a, Silopi’ye, Kürt halkına yapılanların hesabını sormak ve acılarını paylaşmak için nasıl gittilerse şimdi de Roboskili ailelerin acısı ve adalet isteğini paylaşmaya gidiyorlar. Saat 15.00 sıralarında Roboski’ye varan Halk Cepheliler, burada Van Halk Cephesi ve İstanbul Halk Cephesi’nden gelen heyet ile birleşerek, Roboskili Aileler Derneği’nin önünden, pankart ve sloganlarla mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Mezarlığa doğru yaklaşık 3 kilometre süren yürüyüş boyunca Türkçe ve Kürtçe sloganlar attılar. Yaklaşık 60 kişinin olduğu yürüyüşe Roboskili ailelerden de katılım oldu, çevredeki insanlar alkış ve zafer işaretleri ile yürüyüşü selamladı.

Mezarlıkta yapılan saygı duruşu ve konuşmaların ardından, bir şehit ailesi de söz aldı. Anlatımın Türkçe çevirisi de yapıldı. Şehit aileleri, orada olan herkese teşekkür ederek, yaşadıklarını anlattılar. Anma hesap sorulacağına dair atılan sloganlarla bitirildi.

Roboski-Der’e giden Halk Cepheliler, burada ailelerin ısrarları sonucu evlere misafir oldular.Tertemiz odalara kurulmuş sıcacık sofralar aydınlık güzel insanlar… Hemen yardıma kalkan Halk Cephelilere gidilen her evde aynı sözlerle engel oluyor ev halkı: “Hayır, Siz bizim misafirimizsiniz”. “Bizde adettir” denilerek sofralar erkekler tarafından kuruluyor, Anadolu’daki birçok yerin aksine… Uzun uzun oranın yaşam koşulları üzerine konuşuluyor. Genç bir kız geliyor ve “benim abim öldürüldü orada, daha 16 yaşındaydı” diyor. Herkesin aklından hep 16 yaşında kalacağı geçiyor, tıpkı Berkin’in, Uğur’un hep aynı yaşta kalacağı gibi… Söylenecek çok söz yok, ama sorulacak çok hesap var!…

Yemekten sonra gidilen dernekte Servet Encü; katliamın tanığı ve katledilenler arasında katliamdan tek sağ kalan kişi olarak katliamı ve nasıl ölü taklidi yaparak sağ kaldığını anlattı, pür dikkat dinledi Halk Cepheliler… “Biz 14 kişilik bir gruptuk. Bizim önümüzde bir grup daha vardı. Önce önümüzdeki grup durdurulmuştu. Onlardan biri bizi aradı ve olduğumuz yerde kalmamızı istedi. Sonra üzerimize bombalar yağmaya başladı. Biz de sağlam bir kayanın altına saklandık. Heronlar üzerimizden geçiyordu. Ben bu arada ölü taklidi yapıyordum. Bombalama durdu ve ben de muhtarı aradım, vurulduğumuzu anlattım. Biz heronların gittiğini sandık ve çıktığımızda bizi de bombalamaya başladılar. Bu arada sonradan öğrendik, telsiz konuşmalarından, hemen heronları tekrar yönlendiriyorlar, sağ kalanlar var ve hepsinin öldürülmesine ilişkin talimatlar var. Bu kez diğer grubu da vurdular. Bombardımanda bir ben kurtuldum, benimle birlikte olan 34 akrabamı ve arkadaşımı yitirdim. Bombardıman sırasında acı bir koku etrafı sardı. Hiçbir yetkilinin gitmediği katliam yerine bizim köylüler gitti, kendi çabaları ile çocuklarının parçalanmış cesetlerini toplamaya çalıştı. Yaklaşık 50 köylü, sabah saat 05.30 sularında, katliamda yaşamını yitiren 34 kişinin cenazesini aldık. Yine sonradan öğrendik, ambulanslar da durdurulmuş, bekletilmiş arama noktasında, tam 4 saat. Ölenlerin 17’si donarak veya kan kaybından öldü, bilerek isteyerek. Biz kendi çabamızla cenazeleri alabildik. Devlet bilerek ve isteyerek yalan söylüyor. Ben olmasaydım yanımıza silah koyup teröristleri öldürdük diyecekti. Oysa yalan, başından beri bizim kim olduğumuzu biliyordu.”

Halk Cepheliler Roboski’den ayrılırken, aileler tekrar Halk Cepheliler’e “Hoş Geldiniz Başımız Gözümüz Üstüne” dediler. Saat 19.30 sıralarında vedalaşarak tekrar arabalarına binen Halk Cephelileri, hep birlikte “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak, Şehit Namırın” sloganları ile uğurladı Roboskililer…

Uzlaşmayacak,  Barışmayacak, Katliamcılardan  Hesap Soracağız!

Erzurum, Mahallebaşı Mahallesi’nde yapılan Roboski katliamını anma programına 28 Aralık’ta Halk Cephesi de katıldı. Halk Cephesi saat 12.00’de toplanarak Mahallebaşı Mahallesi’ne doğru harekete geçti. Mahallebaşı girişine gelindiğinde pankartlarını açıp kortej halinde ve sloganlar eşliğinde alana doğru yürüyüşe geçildi. Alana giriş esnasında toplanan kitle Halk Cephesi’ni “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganıyla karşıladı. Yapılan yürüyüş, sokak tiyatrosu ve sinevizyon gösterimiyle son buldu. Halk Cephesi program boyunca ve yürüyüş esnasında “Roboski’nin Hesabını Soracağız”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Uzlaşmayacak Barışmayacak Katillerden Hesap Soracağız”, “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş”, “Kurtuluş Kavgada Zafer Cephede” sloganları attı. Sloganlara kitlenin de yoğun bir şekilde katıldığı görüldü.

25-26 Aralık’ta Dersim’de Roboski Katliamı’nın yıldönümü için masa açıldı. İki gün açılan masada 500 bildiri halka ulaştırıldı. Stantta 5 Halk Cepheli Roboski için çağrıda bulundu, Yürüyüş dergisi ve kitaplar tanıtıldı. 1,5 saat yapılan çalışmada 34 köylünün katilinin AKP iktidarı olduğu ve hesap sorulması gerektiği anlatıldı ve bildiriler dağıtıldı. Stantlarda Yürüyüş Dergisi ve kitaplar da tanıtıldı. 26 Aralık’ta Halk Cepheliler Hozat’ta Roboski’ye çağrı için bildiri dağıtıp afiş astılar. Yaklaşık 200 bildirinin dağıtıldığı çalışmada 10 afiş asıldı.

Mersin, Fuat Moral Mahallesi Yeni Yol’da (ana yol) bulunan, Nevin Yanıt Atletizm Spor Kompleksinin duvarına “19-22 Aralık Hapishaneler Katliamının Hesabını Soracağız! /Dev-Genç” yazılı pankart asıldı. Asılan pankart, ertesi gün AKP’nin işkenceci katil polisleri tarafından kaldırıldı.

Baskılar, Gözaltılar, Tutsaklıklar Umudu Büyütmemize Engel Olamayacak!

Elazığ Halk Cephesi Liseli Dev-Genç’lilerin mahkeme sonrasında tahliyeleri hazmedemeyip, Dev-Genç’lileri gözaltına alan polislerle ilgili, 31 Aralık’ta açıklama yaptı. Açıklamada: “Bugün Elazığ’da 6 aydır tutsak olan Dev-Genç’liler Murat Gündoğan ve Ali Cem Kaya’nın mahkemesi vardı. İkisi de tahliye edildiler. Mahkeme sonrasında Dev-Genç’liler Hozat Garajında bir eylem yaptı. Komplonun çökertildiği ve arkadaşların tahliye olduğu açıklandı. Açıklama sırasında kamera çekimi bahanesi ile taciz eden polis kovuldu. Bu sırada yaşanan tartışmada polis devrimcileri tehdit etti. Ancak eylemin yapılmasını engelleyemedi. Eylem sonrası, yolda yürüyen Halk Cephelileri polis GBT yapacağız diyerek durdurdu ve zorla gözaltı aracına bindirdi. Tahliyeleri hazmedemeyen komplocu, işkenceci Elazığ polisi Coşkun Özdemir, Uğurcan Küçük ve 5 Dev-Genç’liyi gözaltına aldı. Ayrıca “Arkadaşlarımızın başına gelecek her şeyden Elazığ polisi sorumlu olacaktır. Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın” denildi. 1 Ocak günü Dev-Genç’liler serbest bırakıldılar.

Uğur İçin, Berkin İçin,   Adalet İçin Bir İmza da  Sen Ver!

Kürdistan Halk Cephesi yaptığı açıklama ile 21 Kasım 2004’te AKP’nin katil polisi tarafından katledilen Uğur Kaymaz ve 16 Haziran 2013’te Haziran Ayaklanması sırasında, polisin attığı gaz bombasıyla ağır yaralandıktan sonra, yaşam mücadelesi verip şehit düşen Berkin Elvan’ın katillerinin cezalandırılması için imza kampanyası başlattığını duyurdu. Yapılan açıklamada “Çocuklarımızın katilleri bulunana, yargılanana kadar adalet özlemimizi her yerde duyuracağız!” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.