Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Röportaj…

Röportaj…
Son Güncellenme : 18 Oca 2015 21:48

Daha Fazla Çocuklar Katledilmesin Diye ADALET Mücadelemizi Büyüteceğiz

5 Ocak’ta, Berkin Elvan’ın doğum gününde, mezarı başında yapılan anmadan sonra mezarından toprak alarak Kürdistan’da Uğur Kaymaz’ın mezarı başında anma yapan Halk Cepheliler ile yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

 

Yürüyüş: Halk Cephesi’nin, Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz için adalet talebiyle başlattığı kampanya dahilinde eyleme katıldınız. Bu kampanyadan bahseder misiniz?

Sıla Abalay: Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz’ın katilleri ve hesapları birdir. Onun için Berkin’in ve Uğur’un katilleri cezalandırılsın diye adalet taleplerimizi daha fazla yükseltiyoruz. Bildiğiniz üzere Berkin Elvan 15 yaşında 16 kiloyla katledildi hala katili bulunamadı. Uğur Kaymaz 12 yaşında 13 kurşunla katledildi. Biz de bunun için “Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz İçin Adalet İstiyoruz” adlı kampanya başlattık. Türkiye’de onlarca, yüzlerce çocuk katlediliyor. Son olarak Ceylan Önkol için tazminat parası olarak 28 bin lira verildi. Soruyoruz bir küçücük çocuğun hayatı sadece 28 bin lira mı? Biz de onun Berkin Elvan’ın Uğur Kaymaz’ın ve tüm çocuk yaşta katladilen çocukların hesabını soracağız.

 

Yürüyüş: Başlattığınız imza kampanyasında 100 bin hedef koydunuz. Azımsanmayacak bir rakam, bu hedefe ulaşmak için nasıl bir programınız var?

Sıla Abalay: Biz 100 bin hedef koyduk çünkü Berkin’in cenazesine 3 milyon kişi katıldı. 3 milyon kişinin katıldığına göre 100 bin hedef koymamız biraz az bir hedef oluyor ama yine de çok ciddi bir hedeftir. Uğur Kaymaz’ı tanıyan neredeyse hiç kimse yok. Bizim hedefimiz bir yandan da Uğur Kaymaz’ı tanıtmak olmalıdır.

Berkinler, Uğurlar, Ceylanlar, İbrahimler katlediliyor sokak ortalarında. Biz de onun için adalet mücedelemizi büyütmeliyiz, büyütmeye devam edeceğiz. Daha fazla genç yaşta çocuklar ölmesin diye adalet mücadelesi veriyoruz, adalet istiyoruz ve bunu sadece imza kampanyaları ve basın açıklamalarıyla olmayacağını biliyoruz ama biz ne kadar Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz dersek yargılamak zorunda kalacaklardır.

 

Yürüyüş: Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan; Kürdistan için ‘Çocuk da olsa kadın da olsa gereken yapılacak’ demişti. Haziran Ayaklanması sürecinde ‘Polise talimatı ben verdim’ diyerek saldırıları en yetkili ağızdan sahiplendi. Sizce Tayyip Erdoğan’ın suçu nedir, Azmettiren diyebilir miyiz?

Eser Çelik: Tayyip Erdoğan’ın suçu sadace genç yaştaki çocukları öldürmek değildir. Tayyip Erdoğan’ın suçu Amerika ne derse onu yapması; kim olursa olsun vuracaksın çocuk da, kadın da olsa vuracaksın demesi katil olduğunu ortaya çıkartıyor. Bizler biliyoruz kimin katil olduğunu. Tayyip Erdoğan sadece azmettiren değildir katildir. Onlarca genç yaştaki çocuklara vur emrini verendir, kadınları vurandır. Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinden beri binlerce işçi katledildi. Son olarak Soma’da 301 madenci yanarak, Ermenek’te 18 işçi boğularak katledildi. Bu sadece son birkaç ay içinde olanlar. Son bir yılda sadece Gezi Parkı’nda 9 kişi katledildi. Tayyip Erdoğan sadece azmettiren değil, katildir.

Yürüyüş: Amed’de bildiri dağıtırken polisin saldırısına uğradınız, sizi sahiplenen halktan insanlar da gözaltına alındı. Polis neden bu kadar pervasız saldırdı sizce?

Eser Çelik: Bildiğiniz üzere kendi katliamlarını saklamak halkı sindirmek için katladiliyor. Bize ‘yatıyorlar kalkıyorlar Berkin diyorlar’ dediler. Evet yatacağız, kalkacağız Berkin diyeceğiz, gerekirse hiç yatmayacağız Berkin ve Uğur diyeceğiz. Ama bizim hedefimiz sadece Berkin ya da Uğur değildir. Bizim hedefimiz, katillerin cezalandırılmasıdır. Ama polisin saldırma amacı bir daha Berkin Elvan ve Uğur Kaymaz demeyelim, bir daha eylem yapmayalım… Bizi sindirmeye bizim devrimciliğimizi bitirmeye çalışıyorlar. Arkadaşlarımıza gözaltındaki işkencelerde hep Sultanahmet’teki eylemden bahsetmişler ve savcı bir arkadaşımıza ‘beni de patlatın’ dedi. Ama bu saldırılarıyla sindiremeyecekler bizi. Arkamızda koskocaman halkımız var. Halkın tepki gösterdiğini gören işkenceciler halktan 2 kişiyi gözaltına aldı. Sadece bir daha tepki gösteriseniz bir dahakine daha fazlasını yaparız, demeye çalışıyorlar. Ama halkı korkutamayacaklar.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.