Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Sınıf kini

Sınıf kini
Son Güncellenme : 11 Oca 2015 19:21

EMEKÇİLER 100 LİRA İÇİN ÖLDÜRÜLÜYOR!

Mecidiyeköy’de, Ali Sami Yen Stadı yerine yapılan Torunlar Center inşaatında, asansörün yere çakılması sonucu 10 işçi katledilmişti.

Her gün en az 2-3 işçinin iş cinayetinde katledildiği ülkemizin vahşi kapitalist çalışma sektöründe, 10 işçi daha işbirlikçi tekellerin kar hırsına kurban edildi.

14 yılda (bunun 13 yılı AKP iktidarıdır) “iş kazaları’ adı altında, iş cinayetlerinde katledilen işçi sayısı 15 bindir. Sadece AKP döneminde (2002- 2013) katledilen işçi sayısı 14 bini geçmiştir.

Sanki ortada “savaş” vardır. Anadolu’da Kurtuluş Savaşı’nda bile ölen insan sayısı 12 bindir. İş cinayetleri bu rakamları aşmıştır.

İş cinayetlerine deprem, sel, trafik kazaları ve hastalıklardan ölen insanlar da eklenince; halkımız her dakika birer-onar, yüzer, biner katledilmektedir. Ve tüm bunları halk düşmanı olarak, sınıf kiniyle yapmaktadırlar.

Neden? Erdoğan’ın da yakın arkadaşı olan Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı(GYO) sahibi Aziz Torun, katliam sonrası alelacele yaptığı açıklamada; “İşçi güvenliği ve işçi sağlığı şirketi ciddi bir eleman sayısı ile buradaki iş güvenliği ve işçi sağlığını kontrol ediyor” (08 .09.2014-Cumhuriyet) diye rahatça, arkadaşı Erdoğan gibi hiç yüzü kızarmadan yalan söylüyor.

AKP dönemiyle birlikte palazlanan karlarını %98.5 arttıran işbirlikçi tekellerden Torunlar GYO’nun sahibi Aziz Torun bir seri katil ve halk- emekçi düşmanıdır.

Gözlerini kar hırsı bürüyen; işçiye, emekçiye bir pul kadar değer vermeyen bu patronlar, piyasada 20 ila 100 lira arasında değişen bir fiyatta satılan asansör “stoper’ini (durdurucu da diyebiliriz b.n) alıp taktırmayarak katliamın hazırlayıcısı ve planlayıcısı olmuşlardır.

“Stoper” isimli asansör parçasını bir tehlike anında asansörü güvenliğe alıp durduran bir parçadır. Yani bir asansör için de olmazsa olmazdır. Çünkü insanların can güvenliği ve sağlığı için çok önemlidir bu aparat…

DHA’ya açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel ise bakanını korumak için elinden geleni yapıyor…

“Bunlar, üretime dalmışlar, insan emniyetini unutmuşlar. Facianın temel nedeni, asansörü en üstte tutması gereken stoperlerin olmaması. Bu kadar küçük bir parçayı takmazsan facia olur, bunlar kabul edilmez. Ehliyetsiz kişilere insanların canını teslim etmişler. Tam delillendiremedik ama asansörün istiap haddinin 2 bin 700 kilo olduğu söyleniyor. Ama bu aşılmış gibi.” (Cumhuriyet 11.9.2014)

Asansöre stoper takılmadığı gibi bir de yükle- insanı bir arada taşıyor bu katil işbirlikçi tekeller.

Asansörü kullanan operatör işçi 5 gün önce işe başlamış, deneyimsiz, lakin patronlar için bunun bir önemi yoktur. Onlar için tek önemli şey; paradır, kardır!

20 ile 100 TL arasında değişen fiyatlarla satılan bir stoper parçasını o patrona aldırtmayan sadece ve sadece kar hırsıdır. İşçi sağlığı ve güvenliğinin bir önemi yoktur. Nasılsa vatanımız “işsizler” cenneti… İş cinayetlerinde katledilenlerin yerini hızla yenileri doldurulacaktır.

AKP’ye, işbirlikçi tekellere bu pervasızlığı, fütursuzluğu veren bu düzendir belki ama aslolarak da örgütsüzlüğümüzdür. Sınıf bilincine sahip olunmamasıdır.

AKP gibi faşist iktidarlar ve onların palazlandırdığı işbirlikçi tekeller, hergün bu şekilde canımıza kastediyor, onlarca, yüzlerce insanımızı katlediyor…

Örgütlenelim, bu pervasızlığa izin vermeyelim.

Sınıf kinimizi hergün büyütecek bu katillerin, halk düşmanlarının karşısına tek yürek olup, 122’ler gibi feda ruhuyla, Haziran Ayaklanması’nda olduğu gibi öfkemizin seliyle milyonlar olup dikilelim.

İşçiler- emekçiler 100 liralık “stoper” için katlediliyor. İzin vermeyelim.

Sınıf kinimizi büyütüp hesap soralım…

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.