Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik

Ülkemizde Gençlik
Son Güncellenme : 04 Oca 2015 8:57

ÖZEL GÜVENLİK BİRİMLERİ ÖGB’LER, POLİS, İDARE YETMEDİ!

AKP Üniversitelerde  Faşistleriyle Saldırıyor!

Üniversitelerde Dev-Genç’in kararlı, ısrarlı çalışmalarıyla gençliğin devrimci-demokratik mücadelesi yükseldikçe AKP faşizminin de rahatsızlığı artıyor, korkusu büyüyor. Gelişen mücadeleyi engellemek için ÖGB’leriyle, katil polisleri ve gerici faşist idarecileriyle yaptıkları saldırılar yetmiyor. Yarım asır boyunca yaptıkları gibi besleyip büyüttükleri faşistlerini silahlandırarak saldırtıyor. Hiçbir bedelden kaçınmayan kararlılıkla, faşizmin her türlü saldırısını boşa çıkaran mücadele geleneği Dev-Genç’lilerin ellerinde daha da büyüyecek, her türlü faşist saldırıya gerekli cevap verilecektir.

Mersin Üniversitesi’nde Faşist Provokasyon ve Dev-Genç’lilerden Dayanışma

Mersin Üniversitesi’nde 22 Aralık’ta Özgür Öğrenci Derneği’nin açtığı masaya gelen faşistler sözlü tacizde bulundu. Özgür Öğrenci Derneği’nin çağrısı üzerine devrimci dayanışmanın gereği olarak Dev-Genç’liler faşist bir saldırıya karşı masanın olduğu bölgede birlikte beklediler. Faşistlerin okuldan çıktığı haberini alan Dev-Genç’liler masadan ayrılarak çalışmalarına devam ettiler.

Üniversitelerimizde Faşist Saldırıları Püskürteceğiz!

Akdeniz Üniversitesi’nde Dev-Genç’lilerin çalışmalarına tahammül edemeyen faşistler, 17 Aralık’ta Grup Yorum söyleşisi sırasında yapmaya çalıştıkları gibi bu kez de ardından hukuk fakültesinde gerçekleşen Selçuk Kozağaçlı söyleşisine saldırdı. 24 Aralık’ta Akdeniz Üniversitesi Merkez Kampüsü Olbia Çarşısı’nda yardımlaşma masası açan Öğrenci Kolektifleri’nin tam kaşısına faşistler masa açtı. Devrimci öğrencileri yaptıkları bozkurt işaretleri, “allahu ekber” nidaları ve açtıkları müzikle rahatsız etmeye çalıştılar. Bir süre sonra faşistlerin masasına arabalarla okul dışından da faşistler geldiler. Öğrenci Kolektifleri’nin çağrısı üzerine Dev-Genç’liler ve diğer devrimci-demokrat öğrenciler faşist saldırı hazırlığına karşı masaya desteğe geldi. Faşistler tabanca ve bıçaklarla saldırıya geçtiler. Devrimci öğrenciler taş, sopa ve soda şişeleriyle karşılık verip, saldırıyı püskürttü. Faşistlerin saldırısına kadar ortalıkta gözükmeyen ÖGB ve polis ekipleri tetikçilerinin zor duruma düştüğünü görünce faşistleri koruma amaçlı devrimci öğrencilere karşı barikat kurdu. Polis korumasıyla okuldan çıkan faşistlerin ardından devrimci öğrenciler okulda protesto yürüyüşü yaptıktan sonra eylemi iradi olarak bitirdi.

Gasp Edilen Haklarımızı Geri İstiyoruz!

Faşist Saldırıları  Püskürteceğiz!

Dev-Genç’liler 28 Aralık’ta İzmir Karşıyaka İş Bankası önünde eylem yaptı. Sloganlarla başlayan eylemde yapılan basın açıklamasında, okullarda gasp edilen haklar anlatıldı. Sivil faşistlerin, AKP’nin katil polisleriyle el ele, kol kola üniversitelerde, devrimci-demokrat, ilerici öğrencilere saldırtılmasının bilinçli bir politika olduğu açıklanarak, AKP’nin katil polislerini ve sivil faşistleri okullarda görmek istemediklerini, saldırıya karşı her türlü direnmenin meşru olduğu vurgulandı. Bu mücadele kararlılığıyla okullarda gasp edilen hakların geri alınacağı dile getirilerek bitirilen eyleme 5 kişi katıldı.

Baskılar Gözaltılar Bizi Yıldıramaz

Malatya’da AKP’nin katil polisleri 26 Aralık’ta Tuğçenur Özbay ve Doğukan Semih Özkaya’yı sokak ortasında kaçırarak gözaltına aldı. Bir sonraki gün de Ali Kurudere sınavda olduğu sırada okulundan zorla gözaltına alındı. Gözaltına alınan Dev-Genç’liler, kendilerine işbirlikçilik teklif eden polise gereken cevabı verdi. Malatya Dev-Genç konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “AKP’nin işkenceci katil polislerine sesleniyoruz! Bizleri işkencelerle, işbirlikçilik tekliflerinizle, ailelerimiz üzerinden korkutamaz, yıldıramazsınız. Bizler Dev-Gençli’yiz 45 yıldır bu topraklarda Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesi veren bizleri Malatya’da ve İnönü Üniversitesi’nde çalışma yapmaktan alıkoyamayacaksınız.” denildi.

DEV-GENÇ KURULTAYI ÇALIŞMALARI

İSTANBUL

Armutlu: Armutlu Mahallesi’nde 26 Aralık’ta Dev-Genç’in 3-4 Ocak tarihlerinde yapılacak olan kurultayın çağrı afişlerinden yüzlerce asılarak kurultaya çağrı yapıldı.

Okmeydanı: Okmeydanı Anadolu Kahvesi önünde Dev-Genç Kurultayı’na çağrı için 25 Aralık’ta masa açıldı. Masada çağrı bildirileri dağıtıldı, Yürüyüş Dergisi ve Grup Yorum biletleri halka ulaştırıldı.

İkitelli: Liseli Dev-Genç’liler Dev-Genç Kurultayı’na çağrı için 28 Aralık’ta afişleme yaptı. Yapılan çalışmada Parseller bölgesine toplam 30 afiş asıldı.

DERSİM

Dersim Dev-Genç’liler 24 Aralık’ta Tunceli Üniversitesi’nde kurultaya çağrı masası açtı. Açılan masada üniversitelerdeki hak gaspları için imza toplanırken tutsak ürünleri, kitaplar, Yürüyüş Dergisi ve Tavır Dergisi de sergilendi. Masada 75 imza toplanırken tutsak ürünleri ve Yürüyüş, Tavır dergileri öğrencilere ulaştırıldı. Kurultaya çağrı afişleri de okulun belli yerlerine yapıldı. Masada Roboski Katliamı’nın yıl dönümünde Roboski’de olunacağını belirten afişler asılırken, okula da araç kalkış yerini belirten afişler asıldı.

MALATYA

25 ve 26 Aralık’ta da Dev-Genç’liler Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde afiş çalışması yaptılar. Mühendislik, Hukuk, İletişim, Adalet MYO, Eğitim Fakültesi, İşletme ve İktisadi Bilimler Fakültelerinde Dev-Genç Kurultayı’na çağrı, Öğrenci Meclisleri ve de “Gasp Edilen Haklarımızı İstiyoruz Alacağız” afişlemeleri yapıldı. 3 Dev-Genç’linin yaptığı çalışmada her iki günde toplam 60 afiş yapıldı. Çırağan Kafe’de “Gasp Edilen Haklarımızı İstiyoruz, Alacağız” kampanyasına ait yüze yakın bildiri dağıtı1dı, 1 adet Yürüyüş Dergisi verildi. Dev-Genç’liler 26 Aralık’ta Malatya merkezinde de dershanelerin yoğun olduğu bölgede Dev-Genç Kurultayı’na çağrı içeren 15 afiş astı.

Sarıgazi Öğrenci Meclisi Kuruldu

Sarıgazi Öğrenci Meclisi 26 Aralık’ta Sarissa Kitapevi’nde ilk toplantısını yaparak öğrenci meclisinin kuruluşunu ilan etti. Toplantıya 4 ayrı liseden toplam 40 öğrenci katıldı. Toplantıda kısaca öğrenci meclislerinin önemi ve okullardaki yeri üzerine sohbet edildi. Okullardaki sorunlar ve bunlarla ilgili yapılacaklar üzerine konuşuldu. Konuşmalarda okullarının her yerinde kameraların varlığının, sürekli izleniyor olmanın önemli bir sorun olduğu, bunun yanında kantin fiyatlarının çok yüksek olmasının da ele alınması gerektiği öne çıktı. Sarıgazi Öğrenci Meclisi, gelecek hafta okullardaki kamera ve kantin sorunlarıyla ilgili imza kampanyası başlatma kararı ile ilk toplantısını tamamladı.

ODTÜ’de Dev-Genç’lilerin Öğrenci Meclisi İçin Oda İşgali Günlükleri

1.Gün (25 Aralık 2014)

Kahvaltımızın ardından okulun her bölümünde, kütüphanede, yemekhanede ve yurtlarda afiş asıp bildiri dağıtmak için gruplar halinde çalışma yaptık. Okulun merkezi yerlerine “Fizik’te dayanışma odamızı inşa ediyoruz!”, “ODTÜ Öğrenci Meclisi” yazılamaları yaptık. Fizik bölümünün önünde bildiri dağıtarak öğrencilere meşru talebimizi, yönetimin tavrını anlattık. ODTÜ emekçileriyle konuştuk, yanımızda olacaklarını ve talebimizin yerinde olduğunu söylediler.

Afiş yapımının ardından 13.00’da Üçlü Amfi’de işgal ettiğimiz bölümü panolarla kapayıp bir masa koyduk. Alanı kapatacak boydan boya “İşgaldeyiz” ozalitimizi astık.

Derslere girip çıkan öğrencilere, akademisyenlere ve emekçilere talebimizi, düşüncelerimizi anlattık. Odamızı inşa edeceğimiz yeri boyamak, odaya elektrik çekmek için birkaç arkadaş kablo almaya gitti. Biz de dergi okuması yaparak, üstüne sohbetler ettik; şiirler okuduk. Türküler söyledik. Akşam üzeri saat 18’de yönetimden haber geldi. Çıkmamızı istediklerini, hakkımızda tutanak tutulacağı ve soruşturma açılacağı söylendi. Biz çıkmayacağımızı, odamızı bırakmayacağımızı, nöbette olduğumuzu söyledik. Sabah rektörün bizimle görüşmek istediği söylendi, temsilcilerimizi yollama kararı aldık.

Okulda rektör danışmanı ve rektör yardımcısını görmeye gittiğimizde bize Öğrenci Meclisi Topluluğu’nun kurulamayacağı, bu işlevde ÖTK’ların olduğu, turnuvalar düzenleyeceğimizi, koro kuracağımızı söylediğimizde bağımsız topluluklara girmemiz gerektiği söylendi. Bunun üzerine ÖTK’ları tanımadığımızı, her türlü kültürel, spor vb. etkinliği yapacak bir topluluk olduğumuzu ve bu topluluğu onlar kabul etmese de kurduğumuzu ve bu topluluk için bir oda inşa edeceğimizi söyledik. İnşa lafını duyunca okul yönetiminden habersiz hiçbir şey yapamayacağımız, bir kapı kolu bile değiştiremeyeceğimiz cevabını aldık. Bizim talebimizin meşru olduğunu, onların çabalarının boşa olduğunu, odamızı inşa edeceğimizi söyledik. Akşam 8’de arkadaşlarımız gelince türküler söyleyerek halay çektik. Ardından 5 arkadaşımızı orada nöbet için bıraktık.

2.Gün (26 Aralık 2014)

Sabah nöbette olmayan arkadaşlarımız okula geldiler, odamızın yerinde kahvaltı yaptık. Gece nöbetteki arkadaşlarımız duvarları boyayıp pankart hazırlamışlar. Pankartı hazırlık bölümüne astık. Kahvaltımızı bitirip temizliğe başlamışken sekreterlerden biriyle Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı geldi. Dekan “bu hukuki değil, ne yapıyorsunuz burada, muhatabınız benim, benimle konuşacaksınız, temsilcilerinizi yollayın konuşalım!” dedi. İki temsilci yolladık. Temsilcilerimiz dekan sekreteriyle görüştü. Sekreter, bir dilekçe yazmamızı, “derdimiz”i anlatmamızı, dekanın bize destek olmaya çalışacağını söyledi. Dilekçe yazacağımızı fakat nöbette ve yerde ısrarcı olacağımızı söyledik. Ardından arkadaşlarımızla beraber bir dilekçe yazdık, nöbete devam ediyoruz.

Yeni gelen arkadaşlarımızdan biri kimlik göstermeyi reddedince güvenliğin “Bu gün özel, emir aldık, göstereceksin” dediğini öğrendik. Yönetim içeriye arkadaşlarımızı da malzemelerimizi de almak istemediğini açıkça belirtip önlemlerini almıştı. Bunun üstüne ne yapacağımızı düşünüp sohbet ederken dekanın bizimle görüşmek istediği haberini aldık. 3 ODTÜ’lü arkadaşımızdan oluşan ekibi yolladık. Dekan ve Dekan Yardımcısı bizi bekliyorlardı. Verdiğimiz dilekçeyi okuduklarını, bizi çok ‘anarşist(!)’ bulduklarını söylediler. Biz devrimci öğrenciler olduğumuzu ve yeniden neden Öğrenci Meclisi kurduğumuzu anlattık.

ÖTK içinde yer almamızın işimizi kolaylaştıracağını bu adla bir topluluk kurulamayacağını, kurulsa bile o alanın bizim olamayacağını söylediler. Topluluk konusunu düşüneceğimizi bu konuda anlaşmaya açık olduğumuzu ancak bunu öncesinde yönetimin reddettiğini söyledik. Başka bir topluluk kursak bile bu odadan vazgeçmeyeceğimizi, temelleri atacağımızı söyledik. Odayı kurmamamızı, salı günü bir komisyon kurup konuşmamızı önerdiler. Görüşmeye geleceğimizi ama çalışmayı yürüteceğimizi söyledik.

Saat 22.00 sularında odamızın inşaatını başlattık. İnşaatın ilk saati bittiği esnada elektriklerimiz kesildi. Nedenini sormaya Nöbetçi Amirliğe gidince ‘genel bir kesinti var’ cevabını aldık. Fakat bu esnada bölümün dekanlığı dahil bir de ‘yılbaşı partisi’ düzenlenen Mimarlık’ta elektrikler yanmaya devam ediyordu. Biz de kararlığımızı ve devrimci yaratıcılığımızı kullanarak yeni yollar aramaya başladık. İlk olarak elektriği dışarıda bulunan bir lambadan çektik, yarım saat geçmeden nöbetçi memurdan aldıkları haberle oranın elektriğini de kestiler. Yine gittiğimizde aynı cevabı aldık. Sonra sokak sensöründen elektrik çekmeye başladık, inşaatın bitmesine 15 dakikalık zaman kaldığı sırada onu da kestiler, bu son damla olunca elektriğin gelmesi için 15 dakika mühlet verdik. Bu mühleti de konuşma talebimizi de reddetmeleri sonucu rektörlük ve öğrenci işlerinin kapısı da dahil 10 camı demir sopalarla kırdık. Bunun ardından da elektriğimiz verilmeyince inşaatı durdurup beklemeye başladık. Saldırı ihtimaline karşı 11 kişi nöbet tuttuk.

3.Gün (27 Aralık 2014)

Sabahleyin evlerinden gelen arkadaşlarımızla kahvaltı yaparak bir önceki günün kritiğini yaptık. Saat 11’de dekan, dekan yardımcısı ve 3 Eğitim-Sen’li akademisyen bizimle konuşmaya geldiler. Olanları anlattığımızda ÖGB darbını şikayet etmemizi ama illegal bir iş yaptığımızı bu yüzden soruşturma yiyeceğimizi ve engellemelere rağmen sonunda okula polis gireceğini söylediler. Biz bunları bildiğimizi ve elbette göze aldığımızı kararlılığımızı ve cüretimizi belirttik. Bizimle salı günü görüşmek istediklerini, salıya kadar söz verdiklerini burayı yıkmayacaklarını ama bizim de nöbet tutmamamızı söylediler. Bize topluluk ve başka bir yerde oda konusunda rektörü zorlayacaklarını söylediler. Biz işgalde geri adım atmayacağımızı, salı günü görüşeceğimizi, ama bundan sonuç alamayacağımızı çünkü bizim meşruiyetimize inanmadıklarını söyledik. 1.5 saatlik görüşmenin ardından kararımızı ve cüretimizi görünce gittiler. İç hizmetlerin tacizleri eşliğinde elektrik ve ısı olmadan günümüzü 4 kişi nöbet tutarak tamamladık.

4.Gün (28 Aralık 2014) tarihinde de işgal devam etti.

Wan Dev-Genç Kütüphanesi Açıldı!

Kürdistan’da Yeni Mevzilerle Umudu Büyütüyoruz!

Bir süredir çalışmaları devam eden Wan Dev-Genç Kütüphanesi 27 Aralık’ta yapılan etkinlikle açıldı. Büronun açılışı üç gün öncesinden kafeler ve esnaf dolaşılarak halka duyuruldu. Açılış programı, tüm devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşuyla başladı. Katılanlara, Wan Merkezde 6 aydır süren Dev-Genç çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ardından Hüseyin Bilen yaptığı konuşma ile Dev-Genç’lilerden neler öğrendiğini, bundan sonra Wan Dev-Genç olarak Wan Merkezde yapacakları çalışmayı ve hedefleri anlattı. Ardından ikramlar yapıldı ve dengbejlik yapan bir amcanın söylediği türkü dinlendi. Açılışa gelen misafirler sohbetlere zenginlik kattı. 19 Aralık ve Roboski Katliamı üzerine yapılan sohbetlerin ardından ertesi gün Roboski’de yapılacak anmanın çağrısı ile açılış sona erdi.

Dev-Genç’liler: Tehditleriniz Komplolarınız Bizi Yıldıramaz

Tekirdağ Dev-Genç 28 Aralık günü yaptığı açıklama ile polisin muhalif öğrencileri sindirmek için okul içlerine girdiğini ve okul yönetimiyle işbirliği yaptığını bildirdi. Yapılan açıklamada 18 Aralık günü Yetiş Çam isimli bir işçinin Namık Kemal Üniversitesi Dekanlığı tarafından okula çağrıldığı belirtilerek, dekanın odasında Terörle Mücadele Şubesi elemanlarının beklediği ifade edildi. Polisin Yetiş Çam’a muhbirlik teklif etmekle birlikte devrimcilerle gezmesi halinde işinden olacağının söylendiği ifade edildi. Açıklamada Dev-Genç’liler “AKP’nin katil Tekirdağ polisini uyarıyoruz. Arkadaşlarımızı taciz etmekten vazgeçin. Aksi takdirde bedelini misliyle ödersiniz” dediler.

Örgütlülüğümüzü Halk Meclislerinde Büyütüyoruz

İkitelli Özgürlükler Derneği’nde 24 Aralık günü Halk Meclisi toplantısı yapıldı. Toplantıda, mahallenin sorunları ile ilgili daha önce yapılan anket sonuçları değerlendirildi. Halk Meclisleriyle örgütlenmenin daha da büyüyeceği, halkın her kesiminin Halk Meclislerinde sorunlarına çözüm bulacağı üzerine tartışıldı. Bir sonraki toplantıda daha çok insana ulaşılması ve herkesin çevresindekilerle anket yapması için karar alındı. Toplantıya toplam 10 kişi katıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.