Örnek Resim

Anasayfa > HABER > “Adalet İstiyoruz Alacağız” kampanya eylemleri…

“Adalet İstiyoruz Alacağız” kampanya eylemleri…
Son Güncellenme : 21 Haz 2015 20:32

Taksim Meydanı’nda “Adalet İstiyoruz Alacağız” Eylemine Polis Saldırdı!
BU HAYKIRIŞ MİLYONLARIN TALEBİDİR!
ADALET İSTİYORUZ ALACAĞIZ!

“Adalet İstiyoruz Alacağız” kampanyası kapsamında, 13 Haziran’da Galatasaray Lisesi önünde eylem yapmak isteyen Halk Cepheliler’e azgınca saldıran polis onlarca Halk Cepheli’yi gözaltına aldı. Bunun üzerine Halk Cepheliler Taksim anıtına çıkarak pankart açtı, eylem yaptı. Polis Halk Cepheliler’e tekrar saldırdı.
AKP, iktidarda kaldığı 13 yıl boyunca yoksul, aç bıraktığı halka sadaka gibi dağıttığı gıda yardımlarıyla, yeşil kartlarla ağızlarına birer parmak bal çaldı. Ama Anadolu halkları için ekmek kadar gerekli olan bir başka ihtiyaç vardı ki, bunu karşılayamadı. AKP gibi işbirlikçiliği ayyuka çıkmış bir iktidar, halk için adil bir düzen kuramazdı. Adalet sadece onlar için vardı. Adalet sarayları Rıza Zarraf’lara, çetelere, tecavüzcülere adalet dağıtıyordu. Adalet için ölmüş, öldürmüş…Ve adalet için yıllarca hapishanede yatmış bir halkın çocuklarıyız biz. “Biz adaletsiz yaşayamayız” diyen Halk Cepheliler’in eylemine yapılan saldırı çeşitli kurumlar tarafından protesto edildi.
Halkın Mühendisleri Mimarları, Armutlu, Esenler, Bahçelievler, İkitelli, Gülsuyu Gülensu, 1 Mayıs Halk Cephesi de Galatasaray Lisesi önünde yaşanan gözaltılarla ilgili şu açıklamayı yaptılar.
“Soruyoruz katil AKP’ye, hangi kanunda yazıyor demokratik bir eyleme azgınca saldırmak. Soruyoruz; adliye saraylarınızdan adalet dağıtılıyor da bizim mi haberimiz yok.  Daha öğrenemediyseniz şunu da söyleyelim;  baskılarınız, gözaltılarınız, işkenceleriniz bizi yıldıramayacak. Siz saldırdıkça biz daha da güçleneceğiz çünkü biz halkız, halkı temsil ediyoruz. Adalet talebini halkın gündemine sokacak, korkularınızı gerçeğe dönüştüreceğiz” dediler.
Eskişehir Halk Cephesi: “Onların adalet saraylarının adaleti yok. Adalet halkın ellerinde. Diş ile tırnak ile söke söke alacağız adaleti. Berkin Elvan’ı, Hasan Ferit Gedik’i, Gezi şehitlerini, Soma’da katledilen 301 işçiyi, Ermenek’te ocakta boğulan işçileri adaletsiz bırakmayacağız. Bunun için saldırıyorlar. Adaleti biz sağlayacağız. Halk sağlayacak” açıklamasıyla tepkisini dile getirdi.
Bahçelievler Halk Cephesi ve Bahçelievler Liseli Dev-Genç ise “Adalet İstiyoruz!” kampanyasını başlattıklarını yaptıkları açıklamalarla duyurdular:
“HALKIMIZ; Her gün dile getirdiğimiz belki dilimizde bir beddua, belki bir lanet, belki bir ah çekişin yine halkın ellerinde olan adaletin, yine bizim evlatlarımızda halkın evlatlarında Elif Sultan’da, Şafak’ta, Bahtiyar’da yankılanan adalet isteğimizi şimdi daha gür sesle hep beraber haykırma vaktidir. ‘Halkın ekmeğidir adalet’, ekmeğimizin geleceğimizin ve vatanımızın sahibi bizleriz…”

Adalet İstiyoruz!
Yaşasın Halkın Adaleti!
İstanbul-Gazi: Gazi Mahallesi’nde “Adalet İstiyoruz!” kampanyası, 9 Haziran akşamı yapılan tencere tava eylemiyle başladı. Halkın eyleme ilgisi çok yoğundu. Eylem saatinde Gazi Özgürlükler Derneği önünde bir araya gelen kitle; “Adalet İstiyoruz!, Ne İstiyoruz? Adalet! Kim İçin? Halk İçin! Yaşasın Halkın Adaleti!” sloganlarıyla, tencere tava çalarak eyleme başladı. Coşkulu geçen eyleme 30 kişi katıldı.
Berkin’i anma ve yürüyüşe çağrı ozalitleri Sekizevler bölgesine 5 ozalit asıldı.

Alibeyköy: Alibeyköy Halk Cepheliler, 12 Haziran’da adalet kampanyası çerçevesinde F Tipi Film’i izledi. Neden bu filmin izlendiği üzerine konuşulduktan sonra, yeni başlayan adalet kampanyasının amacı, herkesin üzerine düşen görevler ve hedefler anlatıldı. Daha sonra Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklamasının duyurusu yapıldı.

Okmeydanı: 10 Haziran’da Adalet Bakanlığı’na “Hasan Ferit için Adalet İstiyoruz!” talebiyle 40 kişi e-mail gönderdi. 10, 11 ve 12 Haziran’da MŞP, Yolağzı ve Örnektepe bölgesinde kapı çalışması yapıldı.
Berkin Elvan anması için,11 Haziran’da mahallenin çeşitli yerlerine toplam 5 adet ozalit asıldı.

Armutlu: 10 Haziran’da Halk Cepheliler ‘Adalet İstiyoruz” başlıklı bildiri dağıttılar. Toplam 214 bildiri dağıtıldı.
Bağcılar:
13 Haziran’da  Taksim’de basın açıklaması yapan Halk Cephelilere saldırıyı protesto etmek için Bağcılar Yürüyüş Yolu’na çıkarak gözaltılar anlatıldı ve ‘Adalet İstiyoruz’ başlıklı bildiriler dağıtıldı. Bağcılar Halk Cephesi toplam 150 bildiri dağıttı.

Çayan:
10 ve 11 Mayıs tarihlerinde “Adalet İstiyoruz” bildirileri dağıtılarak kapı çalışması yapıldı. Toplam 170 kapı çalındı. Çalışmada kampanya anlatıldı ve kurulacak olan adalet çadırına çağrı yapıldı.

Esenler:
11 ve 12  Haziran’da Esenler’de ‘Adalet İstiyoruz’ başlıklı bildiri dağıtıldı, kapı çalışması yapıldı. Çiftehavuzlar’da kapı çalışması yapıldı. Halkla sohbet edildi. Toplam 100 bildiri dağıtıldı.

İkitelli:
11 Haziran’da Berkin’in anmasına çağrı ozalitlerinden 5 adet asıldı.

Altınşehir:
14 Haziran tarihinde Altınşehir’de Adalet İstiyoruz kampanyası için 50 kapı çalındı ve Berkin Elvan’ın anması için çağrı yapıldı.

ANKARA-Dev-Genç:
Adalet savaşçıları Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’un Berkin Elvan’ın katillerinin açıklanması ve Halk Meclisleri’nde yargılanması için yaptıkları Çağlayan Adliyesi’ndeki rehine eyleminden sonra, katil AKP halk ve devrimciler üzerindeki baskılarını arttırdı. Berkin için adalet istedikleri için tutsak düşen Dev-Genç’liler için Ankara Dev-Genç’liler 12 Haziran’da Ankara Yüksel Caddesi’nde eylem yaptı. Eyleme 13 kişi katıldı.


Bu Ülkede Adalet Yok!
Adalet İstiyoruz Alacağız!
Cam Kafes ve Kameralar Kaldırılsın! 

TAYAD’lı Aileler evlatlarının sesini dışarıya taşımaya devam ediyorlar. 15 Haziran günü AKP önünde basın açıklaması yaptılar. Saat 13.00’da sloganlarla başlayan açıklamaya basın metni okunarak devam edildi.  TAYAD’lı Aileler 1986’dan bu yana her zaman evlatlarının yanında olduklarını;  bundan sonrada olmaya devam edeceklerini; ne evlatlarından ne de onların düşüncelerinden vazgeçmeyeceklerini belirttiler.
“Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur, Sürgün Sevklere Son, Kamera İşkencesine Son, Tecrit İçinde Tecrit İşkencesine Son, Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz”  sloganları atıldığı eylemde TAYAD’lı Aileler şu açıklamayı yaptı:
“Evlatlarımız bundan önceki saldırılarınızı nasıl boşa çıkardılarsa, cam kafes ve 24 saat kamera ile gözetleme saldırılarınızı da öyle boşa çıkaracaklardır. Dost da düşman da evlatlarımızı ve onların dışarıdaki sesi soluğu olan biz TAYAD’lı Aileleri iyi tanır. Tarih hiçbir zulüm karşısında sessiz kaldığımıza tanık olmamıştır.
Bu saldırılarla yetinmeyen AKP iktidarı Bakırköy Hapishanesi’ndeki kadın evlatlarımızı zorla Silivri Hapishanesi’ne sürgün sevk etmeye çalışmaktadır. Bakırköy Hapishanesi’nin arazisi AKP iktidarının yalakası olan işadamı Ali Ağaoğlu’na satılmıştır. Hangi çıkarlar doğrultusunda bu satışın gerçekleştiğini bilmiyoruz; fakat şu bir gerçek ki evlatlarımız Ali Ağaoğlu’nun kar ve rant hırsı dolayısıyla şehir dışına sürülmeye çalışılmaktadır.”

 

Gazi Mahallesi’nde Adalet İçin Film Gösterimi Yapıldı
Gazi Mahallesi’nde “Adalet İstiyoruz Alacağız” kampanyası kapsamında ilk film gösterimi yapıldı. Nalbur-Muhtarlık Parkı’nda 12 Haziran akşamı “O da Bir Ana” filmi izlendi; kampanya üzerine ve film üzerine sohbet edildi. Ülkede yaşanan Büyük Ölüm Orucu Direnişi ile İrlandalı yurtseverlerin verdiği mücadele arasında  bağ kuruldu. Dünyanın her yerinde sömürücülere karşı savaşılarak kazanılacağı üzerinde duruldu ve adalet kampanyasının nasıl örgütlenebileceği  konuşuldu.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.