Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Adana’da Grup Yorum Gönüllüleri Konser Sabahına Kadar Çalışma Yaptılar

Adana’da Grup Yorum Gönüllüleri Konser Sabahına Kadar Çalışma Yaptılar
Son Güncellenme : 21 Haz 2015 20:01

Adana’da Grup Yorum Gönüllüleri Konser Sabahına Kadar Çalışma Yaptılar
GRUP YORUM GÖNÜLLÜLERİ
EMEKLERİNE, COŞKULARINI KATIK ETTİLER

Adana’nın çeşitli mahallelerinde 11 Haziran’da saat 23.00’da başlayan afiş çalışması sabah saat 04.00’a kadar devam etti. 4 kişinin katıldığı afişleme çalışmasında E-5 ve çarşı merkeze 1000 afiş yapıştırıldı. Afişleme sırasında Grup Yorum konserine mutlaka geleceklerini belirtenler oldu.
Şakirpaşa: Grup Yorum 30. Yıl Adana Konseri çalışmaları kapsamında 9 Haziran gecesi 4 Grup Yorum gönüllüsü Şakirpaşa Mahallesi’nde afiş çalışması yaptılar. Grup Yorum önlüklerini giyen gönüllüler Şakirpaşa Kapalı Semt Pazarı’nı, sokak aralarını konser afişleriyle donattılar. Çalışma sürerken bir esnaf ikramlarda bulundu. Yaklaşık 500 afişin asıldığı çalışma 5 saat sürdü.
Mıdık ve Hıdırlı: 10 Haziran günü 3 Grup Yorum gönüllüsü sesli duyuru aracıyla Mıdık ve Hıdırlı mahallelerini gezerek 300 afiş astılar. Çalışma esnasında halktan bir kişi duyuru aracını durdurup konser hakkında bilgi aldı ve evine asmak için bir afiş aldı. Anons aracıyla mahalle gezilerek çalışma sonlandırıldı.
Kiremithane: Adana’nın Kiremithane, Mutlu mahalleleri ve Kozan yolu üzerinde 2 Grup Yorum gönüllüsünün katıldığı çalışmayla 400 afiş asıldı.12 Haziran günü sabaha karşı Yüreğir Otogarı civarı ve köprü altları afişlerle donatıldı. 200 afişin asıldığı çalışma, konserin yapılacağı alan ziyaret edilerek bitirildi.
Narlıca: 10 Haziran’da Baraj Yolu Duygu Kafe civarında saat 18.00’da tanıtım masası açıldı. Grup Yorum önlüklerini giyen 5 kişi bildiri dağıtımı yaptılar. Masaya gelen insanlarla konser hakkında konuşuldu. 2 saat süren çalışmada 2000 el ilanı dağıtıldı. Adana’nın Narlıca Mahallesi’nde 3 Grup Yorum gönüllüsü 11 Haziran gecesi  kapalı pazar alanının direklerini komple afişlerle donattı. Gece saat 03.00’te, 200 afiş asıldı. 11 Haziran günü sesli anons aracıyla, Akdeniz, Seyhan, Yamaçlı, Güneşli, Süleyman Vahit, Havutlu, Havuzlubahçe, Dağlıoğlu, Şakirpaşa, Sanayi Bölgesi ve Akkapı Mahalleleri gezilerek konserin duyurusu yapıldı. Anons aracı geçerken zafer işareti yapanlar, ‘geleceğiz’ diye bağıranlar oldu…
10 Haziran’da Baraj Yolu Duygu Kafe Civarında saat 18.00’da tanıtım masası açıldı. Grup Yorum önlüklerini giyen 5 kişi bildiri dağıtımı yaptılar. Masaya gelen insanlarla konser hakkında konuşuldu. 2 saat süren çalışmada 2000 el ilanı dağıtıldı. 11 Haziran’da 4 Grup Yorum gönüllüsü Yenibey’de 250 afiş astılar. 3 saat süren çalışmada 50 adet sticker ve spreyle duvarlara “Grup Yorum Halktır Susturulamaz’’ yazılamaları yaptılar.

ANTEP:
6 Haziran’da Grup Yorum’un Adana konseri için Antep’in, Düztepe bölgesinde Grup Yorum gönüllüleri tarafından 500 bildiri dağıtıldı. 8 Haziran’da Karataş bölgesinde  100 afiş ve 200 pullama yapıldı. Düztepe Mahallesi’nde ise 200 pullama yapıldı. 9 Haziran’da Karataş bölgesinde 70 afiş ve 150 pullama yapıldı. 10 Haziran’da Düztepe, üniversite, Karşıyaka ve Esentepe bölgelerinde afişlemeler ve pullamalar yapıldı. 11 Haziran’da Grup Yorum gönüllüleri bu defa Karataş 2. Bölge ve Güney kent bölgesinde afiş ve pullama çalışması yaptı. 100 afiş, 150 kadar pullama ile duvarlar ve billboardlar donatıldı.
6 Haziran’da Yeşilsu Meydanı’nda Grup Yorum gönüllüleri tarafından stant açılarak yapılan bildiri dağıtımında 25 bildiri halka ulaştırıldı. 8 Haziran’da Antep’in Düztepe Mahallesi’nde ve Yeşilsu Meydanı’nda Grup Yorum gönüllüleri tarafından stantlar açıldı. Açılan stantlarda bildiri dağıtımı ve müzikler eşliğinde halk konsere davet edildi. Toplamda 700 kadar bildiri halka ulaştırıldı. 9 Haziran’da stant açılmaya devam edildi. Düztepe ve Yeşilsu Meydanı Grup Yorum türküleri ve bildirileri ile halk konsere davet edilmeye devam edildi.

Antep’te Grup Yorum Standına Saldırı
11 Haziran’da Antep’in Yeşilsu Meydanı’nda açılan Grup Yorum’un 30. yıl konserine çağrı yapmak için açılan standa katil polisler ve zabıtalar saldırarak 1 kişiyi gözaltına aldı.
Gelen zabıtalar standın izinli olup olmadığını sorması üzerine masada bulunan Halk Cepheliler “stant açmak için izin almaya gerek olmadığını, meşru olduğunu ve günlerdir bu meydanda stant açıldığını, neden şimdi geldiklerini” sormuştur. Bunun üzerine zabıtalar “yeni haberimiz oldu” diyerek masanın kaldırılmasını istedi. Masayı kaldırmayacağını söyleyen Halk Cephelilere zabıta ve polisler saldırarak 1 kişiyi işkence ile gözaltına aldı. Masada bulunan Yürüyüş dergisine ve müzik çalara zabıtalar hiçbir hakları olmamasına rağmen el koydu. Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Mehmet Alkurt, oradan serbest bırakıldı.

MERSİN:
10 Haziran’da Kazanlı’da 700 afiş yapıştırıldı. Halkın ilgisi yoğundu; ikramda bulunanlar ve camlarına afiş yapıştırılmasını isteyen esnaflar konsere mutlaka geleceklerini söyledi. Yenipazar’da 90 afiş yapıştırıldı, Mersin Merkez’de ise yaklaşık 5000 bildiri dağıtıldı. 11 Haziran’da ise, Mersin Cumhuriyet Mahallesi’nde 150 afiş asıldı. Bir kahvede ajitasyon çekildi. Cumhuriyet Mahallesi halkı konsere davet edildi, Mezitli’de 200 afiş asıldı, Toroslar’da 150 afiş asıldı, etraftaki insanlar evlerinin camlarına dükkânlarının camlarına asmak istediler, afiş yapıştıran Grup Yorum gönüllülerine yardımcı oldular, Demirtaş Mahallesi’nde yaklaşık 150 afiş yapıştırıldı, Mersin Merkez’de ise 1000 bildiri dağıtıldı.


 

Stadyumlar Yasaksa Meydanlar Bizimdir…

Grup Yorum’un 30. yılında yaratılan değerlerin asıl sahibi halktır. Ve Grup Yorum her yaştan, her milliyetten ve inançtan milyonlarca emekçi ile buluşmasın diye stadyumlar sudan bahanelerle yasaklandı. Stadyumlar Yasaksa Meydanlar Bizimdir… Halkın sesini halktan koparmaya kimsenin gücü yetmez.. İstanbul, İç Anadolu, Ege, Akdeniz ve Kürdistan’da sokaklarda, meydanlarda, mahallelerde, halkın olduğu her yerde Konser çağrıları ve çalışmaları da vardı.

İSTANBUL
Okmeydanı: Büyük konserlerin bir ayağı 28 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Bakırköy Konseri için Okmeydanı girişinde bulunan Anadolu Parkı’nda 15 Haziran’da masa açıldı. Parka gelenlere ve yoldan geçenlere konser davetiyeleri dağıtılarak konsere çağrı yapıldı. 15.00’te 19.00’a kadar açık kalan masaya ilgi iş çıkışlarında yoğun idi. Masada 1000 civarında konser davetiyesi halka ulaştırıldı.
15 Haziran’da, yapılan Yorum Gönüllüleri toplantısında konserin önemi ve nasıl yapılabileceği konusunda plan-program çıkarıldı.  Adana konserinin coşkulu geçmesi, İzmir konseri çalışmalarındaki coşku aktarılarak bu konserler ve yarattığı siyasi sonuçlarının faşizme vurulan güçlü bir darbe olduğu vurgulandı.
Bu tartışmalardan sonra konser çalışmasının gün gün programı ve komiteleri oluşturuldu. Toplantıya 25 kişi katıldı.
Okmeydanı girişinde bulunan Anadolu Parkı’nda 15 Haziran gününde masa açılarak konser çalışması yapıldı. Masada 1000 konser bildirisi dağıtıldı.

Alibeyköy: Eyüp Haklar Derneği’nde Halk Cepheliler, 15 Haziran’da Grup Yorum Gönüllüleri ile toplantı yaptı. Toplantıda Gazi, Kartal, Okmeydanı ve Adana konserlerinin coşkusu ile kitle çalışmaları konuşuldu. Saya Yokuşu, Cengiz Topel, İmar Blokları, Yeşilpınar bölgelerinden oluşan 4 ayrı komite kuruldu. Dörtyol ve Gülpa Meydan’dan 4 otobüs kaldırma, 30 tane ozalit yapma ve her bölge komitesinin en son çarşamba gününe kadar  kapı çalışmasını, stand açmayı, afiş yapıp bildiri dağıtmasını programlaması kararlaştırıldı. Toplantıya 10 kişi katıldı.

Bahçelievler: 28 Haziran’da Grup Yorum’un Bakırköy Halk Pazarı’nda yapacağı büyük konser için Pazar Pazarı’nda 15 Haziran’da masa açıldı. Halka sesli çağrı yapılarak konserinin önemi anlatıldı. 500 adet bildiri dağıtıldı.

Gazi: 15 Haziran’da Gönüllüler Toplantısı için Gazi Mahallesi Nalbur bölgesinde sesli çağrı yapıldı, bildiri dağıtıldı. Kafeler, esnaflar gezildi.
Akşam dernek önünde biraraya gelen Grup Yorum gönüllüleriyle Bakırköy konserinin önemi üzerine konuşuldu. Büyük konserler örgütlemenin zor olmadığı, ancak bunun yolunun daha kolektif çalışmaktan geçtiği üzerinde duruldu. Sonra herkese tek tek büyük İstanbul konseri için ne yapabileceği soruldu. Alınan önerilerle konser örgütleme programı çıkarıldı. Buna göre her gün afiş yapacak, bildiri dağıtacak, masa açacak, otobüs duraklarını dolaşacak… ekipler oluşturuldu. Daha sonra toplu olarak bildiri dağıtmaya çıkıldı. Nalbur ana cadde boyunca Gazi Büyük Park’a inildi, sloganların atıldığı çalışmada iki binden fazla bildiri dağıtıldı.  Büyük Gazi Parkı’ndaki insanlar, Gazi konserini hatırlatarak, çok beğendiklerini, mutlaka Bakırköy’de de olacaklarını belirttiler. Çalışma park alanında Yorum şarkılarıyla çekilen halaylarla bitirildi.

Esenler: 14 Haziran’da Esenler Karabayır’da Grup Yorum 30.Yıl konseri çalışması yapıldı. Mahallenin cadde, sokak ve esnaflarını gezen devrimciler, halka 500 konser ilanı ulaştırdı.

TAYAD’lı Aileler: 15 Haziran’da Grup Yorum konserine çağrı ilanları dağıtıldı. 6 kişinin katıldığı dağıtım, Şişli Postanesi’nden başlayarak, Mecidiyeköy metrobüs durağı önüne kadar devam etti. Toplamda 200 bildiri dağıtıldı.

İZMİR:
Yeni Grup Yorum Gönüllülerinin Katılımıyla Konseri Duymayan Kalmayacak
Grup Yorum’un İzmir’de 20 Haziran’daki  konserinin tanıtım çalışması için 11 Haziran’da Bornova ve Egekent 2 bölgesinde 7000 bildiri dağıtıldı. 2 kişinin yaptığı çalışma akşam saat 16.00’dan gece saat 24.00’a kadar sürdü.
Şu ana kadar 24.000 afiş asıldı. 100.000’den fazla davetiye dağıtıldı. Hergün şehrin değişik noktalarında masalar açılıyor. Masalarda Grup Yorum İzmir Halk Korosu da konserler veriyor.
Bütün bu çalışmalar Grup Yorum gönüllüleri ile birlikte yapılıyor. Yorum gönüllüleri, kimi çalışmalara çocukları ile birlikte katılıyor. Konsere 4 gün kaldı, çalışmalar daha da yoğunlaşıyor. Kalabalık gruplar halinde bildiriler dağıtılıyor, afişlemeler yapılıyor. 20 Haziran’da İzmir’de bir tarih yazmak için Yorum gönüllüleri gece – gündüz demeden çalışıyor.

Soma – Kınık: Kınık’da Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği Grup Yorum’un İzmir’de ki 30. yıl konser çalışmaları kapsamında 8 Haziran’dan itibaren; Kınık, Bergama ve Dikili’de konser afişleri yaptı. Zabıta ve polisin engellemesiyle karşılaşmalarına  rağmen  işçiler afiş yapmaya devam etti. Bergama merkezde 8 Haziran’da Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği masa açtı. Konser afişlerini astıkları sırada polis, belediye izni olmadığı gerekçesiyle afişe müsaade etmeyeceklerini söyleyerek GBT yaptı. Yapılan afişleri sökmeyeceklerini söyleyen dernek çalışanları afişe devam ettiler.
Bergama geleneksel kermesinde de konser tanıtım standı açıldı. 9 Haziran’da açılan stant 14 Haziran’a kadar açık kalacak.

Aliağa – Menemen: Grup Yorum Gönülüleri 14 Haziran’da Menemen Asarlık, Yeni Mahalle, Menemen merkezde afiş çalışması yaptı. 4 Grup Yorum gönüllüsünün katıldığı çalışma akşam saatlerine kadar devam etti. Daha sonra her akşam saat 20.00’de masa açılan Aliağa Sahil kafe önüne geçildi. Halkın yoğun ilgisinin olduğu masada 2 bin bildiri halka ulaştırıldı. Yeni Grup Yorum gönüllülerinin katılımıyla çalışmalar devam ediyor. Konseri duymayan kalmayacak.

AYDIN:
Grup Yorum 30. Yıl Ege Konseri çalışmaları için Aydın Sevgi yolunda masa açıp bildiriler dağıtıldı, konser çağrısı yapıldı. Yaklaşık 3 saat açık kalan masada 600’e yakın bildiri dağıtıldı. Grup Yorum 30. Yıl Aydın Gönüllüleri; “Grup Yorum halkın türkülerini söylemeye devam edecek, hiçbir komplo teorileri bu zamana kadar bizlere engel olamadı ve de olamayacak. Örgütlü bir gücü ne katil komplocu polisler nede başka hiçbir güç yenemez. 20 Haziran’da İzmir Konserine Tüm Halkımızı Umudun Türkülerini Söylemeye Davet Ediyoruz…” çağrısı yaptı.

ANKARA:
Grup Yorum’un 30. yılı sebebiyle 5 Temmuz’da Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak olan Grup Yorum Büyük Ankara Halk Konseri’nin çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.
15 Haziran’da Liseli Dev-Genç’liler tarafından Tekmezar (Hacı Bektaş-ı Veli) Parkı’nda bildiri dağıtımı yapıldı. Yaklaşık 200 bildirinin dağıtıldığı çalışmada, masa açılarak konserin tanıtımı yapıldı. Kızılay bölgesinde Sakarya Caddesi’nde masa açan TAYAD’lıların da Grup Yorum önlükleri giyerek yaptığı çalışmada yaklaşık 1000 adet bildiri dağıtıldı.
Akşam saatlerinde de Mamak Bölgesi’nde yapılan çalışmada yaklaşık 250 adet afiş yapıldı. 4 Grup Yorum dinleyicisinin katıldığı afişleme çalışması yaklaşık 3 saat sürdü.
Grup Yorum Ankara 30. yıl konser gönüllüleri konser çalışmalarını konuşmak için bir araya geldiler. Toplantıya Grup Yorum üyelerinden Cihan Keşkek de katıldı. Adana konserinden gelen Cihan Keşkek öncelikle konser izlenimlerini paylaştı. Adana’daki  coşkulu konserin hazırlıkları sırasında gönüllülerin gece gündüz çalışıp on binleri meydana topladığını söyledi. Ardından konserden 2-3 dakikalık video izlendi. Ardından Ankara’da yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi; kolektif çalışmanın örgütlenmesiyle kalan 21 günde konseri Ankara’da duymayan kalmayacağı dile getirildi.. Bunun için komiteler kurulması gerektiği ve komitelerin birbirlerinin eksiklerini tamamlamaları gerektiği vurgulandı.. Kurulan basın komitesinin ilk çalışması olan konser çağrı videosu izlendi. Son olarak öneriler alındı konser içeriği, kurulacak standlar ve irtibat bürosu üzerine öneriler alındı. Toplantıya 34 kişi katıldı.

 

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.