Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 28 Haz 2015 12:00

Haziran Şehitlerini Anıyor, Ayaklanma Ruhunu  Geleceğe Taşıyoruz

 

“Haziran Şehitlerini anıyor, ayaklanma ruhunu geleceğe taşıyoruz” konulu piknik 21 Haziran günü Essen-Werden’de yapıldı. Saat 14.00’da programı saygı duruşuyla başladı. Günün anlamına ilişkin konuşmayı Faruk Ereren yaptı.

Konuşmanın ardından DAYEV (Dortmun Aile, Gençlik ve Dayanışma Evi) kadın korosu da sahneye çıkarak şiirler eşliğinde türkülerini, şarkılarını seslendirdiler.

Konuk olarak gelen Arif Yeşilyurt’da “Geçit Yok” şiirini okuyarak herkesin beğenisini ve alkışlarını kazandı. Koronun halay türküleri ile halaylar çekildi. Bu arada sofralar hazırlanmıştı bile. Herkesin birbirini göreceği biçimde büyük bir sofra açıldı. Yemekler yenildi. Program yemekten sonra da devam etti. Etkinliklerin duyuruları yapıldı. Sonra bu çocuklardan doğal bir çocuk korosu oluştu ve çocuklar yağmur geçene kadar Uyan Berkin, Çav Bella ve Büyü şarkılarını söylediler. Çöpler toplandı. Hep birlikte Özkan için hapishane önüne gidildi ve pikniğe 150 kişi katıldı.

Berlin: Berlin’de 21 Haziran günü Haziran Ayaklanması ve 46 gündür Alman devletinin yıldırma, boyun eğdirme politikasına karşı direnen devrimci tutsak Özkan Güzel’le dayanışma pikniği yapıldı.

Londra: Haziran Direnişi Şehitlerim Londra’da 13. Anadolu Halk Sofrası Pikniği Yapıldı.

Kahvaltı sırasında kısa bir hoş geldiniz konuşmasından sonra günlük program aktarıldı. Piknik alanına 2 Nisan’da İdil Kültür Merkezi’nde tutuklanan Stephen Kaczynski için İngilizce olarak “Stephen Kaczynski’nin Hukuksuzca Tutuklanması Suçtur, Derhal Serbest Bırakılsın!” yazan pankart açıldı.

Akşam yemeğine kadar, bir yandan oturup sohbet etmenin tadı yaşanırken, diğer yandan davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla devam eden piknik sırasında, çocuklarımızın da çok eğlendiği ip çekme, çuval yarışması, yakar top ve mendil kapmaca gibi eğlenceli oyunlar oynandı, çekişmeli yarışmalar yapıldı. Konuşma ve saygı duruşundan sonra Steve’in “Kalpten Çok Çok Selam” cümlesiyle sonlanan bilgi ve inanç dolu coşku veren mektubu okundu.

 

Standlarımızı Çoğaltıyoruz! Dergi Sayısını Artırmak Devrim Hedefine Yaklaşmaktır!

Gerçeklerin habercisi Yürüyüş dergisi, halk düşmanlarının baskılarına ve baskınlarına rağmen bıkmadan, usanmadan, yılmadan yoluna devam ediyor.  Bizler de dergimizi sahiplenmek ve halklarımıza doğruları anlatmak için stantlarımıza devam ediyoruz. Londra’da dergi stantlarımızı her yerde yaygınlaştırmak için Yürüyüş dergisi emekçileri emek ile gönülden çalışıyorlar.

Her cumartesi olduğu gibi bu hafta da 14.00 – 16.00 arası açılan stant boyunca 11 Yürüyüş dergisi, 2 Bizim Gençlik dergisi ve 2 Halk Cephesi İngilizce broşürü halklara ulaştı. Halkımızla sohbetler edildi, gerçekleri bizden öğrenmeleri içindi bütün çabamız.

Yine Edmonton Mahallesi’nde açılan stant da,  Mahir Yürekliler, 14 Yürüyüş Dergisi ve 2 Grup Yorum CD’si halklara ulaştırıldı.

 

 

 

NE ALMAN DEVLETİ NE TÜRKİYE FAŞİZMİ TÜRKÜLERİMİZİ YASAKLAYAMAZ!

21 Haziran sabahı saat 06.00’da sahne kurulmaya ve alan etkinlik için hazırlanmaya başlandı. Konukları 6 metrelik ‘Grup Yorum Halktır Susturulamaz’ pankartı karşıladı. Stantların açılmasının ardından, program ‘Anadolu’ şiiriyle başladı. Almanca ve Türkçe yapılan “hoş geldiniz” konuşmasının ardından Anadolu Federasyonu adına konuşma yapıldı.

Konuşmanın ardından, Gülistan Keleş bağlamasıyla türküler söyledi. Daha sonra yerel müzik grubu, Grup Zaman şarkılarını seslendirdi. Sonra davul-zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Bu yıl ilk kez festivale katılan Grup Yorum’un engellenmeye çalışıldığı anlatılarak sahneye çağrıldı. Eski şarkıları ve Ruhi Su albümünden oluşan şarkılar seslendirdiler. Avusturya’da kurulan Yorum korosunun sahnede kendilerine eşlik ettiğini söyleyerek dinleyicilerden koro için alkış istedi. Saat 19.00’a kadar, Neunkirchen şehir parkından sokaklara umudun türküleri taşındı. Kitap, dergi, tutsaklarla dayanışma stantları açıldı, Dünden Yarına albümü ve Tavır dergisi dinleyenlere ulaştırıldı. 700’ün üzerinde insanın katıldığı festival, bir dahaki sene görüşmek üzere sonlandırıldı.

 

Yunanistan’da Türkiyeli Devrimcilerin Davasına Katılım Çağrısı 

Atina’da 26 Haziran’da yapılacak Türkiyeli Devrimcilerin mahkemesine katılım çağrısı ve Türkiyeli devrimciler ile dayanışmayı içeren afişlerin çalışması yapıldı.

1500 afiş Atina’nın merkezi bölgesindeki tüm alanlara afiş yapıştırıldı.

Hamburg: Özkan Güzel zaferi dışarıda verilen sahiplenmelerin dayanışma ile birlikte kazandı. Dışarısı içerisi birlikte kazandık bu zaferi. Yoldaşımızı sahipsiz bırakmadık. Özkan Güzel zaferi kazanmadan önce yapılan eylemler;

Sternschanze Bahnhofta toplanan Halk Cepheliler sık sık “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur, Özkan Güzel Onurumuzdur, Yaşasın Açlık Grevi Direnişimiz” ve Almanca sloganların atıldığı eylemde Almanca açıklama okundu ve el ilanları dağıtıldı. Halaylar çekilip türküler söylenen eylem 1 saat sürdü ve yaklaşık 20 kişi katıldı.

İsviçre: İsviçre’nin Zürih şehrinde de Özkan Güzel’in haklı eylemine destek için çeşitli etkinlikler yapıldı. İsviçre TAYAD Komitesi Zürih’in merkezi yerlerinden biri olan Staufacher’da üç günlük dayanışma çadırı kurdu.

Kurulan dayanışma çadırında toplam olarak 21 protesto mektubu imzalatıldı, Yürüyüş dergisi dağıtıldı. Dayanışma çadırı üçüncü gününde sonlandırıldı.

İsviçre’nin Bern şehrindeki Alman Konsolosluğu önünde 19 Haziran Cuma günü saat 12.00’da eylem yapıldı.

 

Sol Parti NRW Eyaleti Kongresinde Dayanışma Çağrısı

20 Haziran günü Almanya’nın Dortmund kentinde SOL Parti NRW Örgütlenmesinin  düzenlediği kongreye, Anadolu Federasyonu çalışanı da katıldı.

Federasyon çalışanı kongre divanına konuşma talebinde bulunarak, Özkan Güzel’in direnişi hakkında ve Yürüyüş dergisinin yasaklanması hakkında konuşmak istediğini bildirdi.

400 kişinin bulunduğu salonda Özkan Güzel için tüm delegeleri dayanışmaya, hemen pazartesi hapishaneye telefon, fax ve mail yolamasını istedi.

 

Özkan Güzel Tek Tip Elbiseye Karşı 48 gündür Sürdürdüğü Açlık Grevini Zaferle Sonuçlandırdı!

Essen Hapishanesi Özkan Güzel’in tek tip elbise giymenin zorunlu olmadığı bir hapishaneye gönderilme talebini kabul etti. 22 Haziran’da başlayan görüşmeler 23 Haziran Salı günü, Özkan Güzel’in de başından beri talebi olan, tek tip elbise giyme zorunluluğu olmadığı bir hapishaneye gönderilme isteğinin kabul edilmesiyle sonuçlandı.

Westfalen Eyalet Parlamentosu milletvekili SPD’li Serdar Yüksel birkaç gün önce eyalet parlamentosuna, soru önergesi vermişti.

Bunun üzerine parlamentoda bir komisyon kurulmuş ve bu sorunun çözülmesi için Serdar Yüksel başkanlığında Essen Hapishanesi’ne bir heyet gönderilmişti. Serdar Yüksel´in Özkan Güzel ve hapishane idaresiyle daha sonrada Özkan’ın avukatıyla yaptığı görüşmeler sonucu, anlaşmaya varılmış ve bu anlaşma bir protokol ile tutanağa geçirilmiş.  Serdar Yüksel bu anlaşmanın garantörü olarak tutanağın altına imza atmıştır.

Özkan Güzel kazandığı bu zaferle Almanya hapishanelerinde yaratılan direniş geleneğini bir adım daha ileriye taşımıştır.

 

Bulgaristan’dan Steve Kaczynski’ye Mektup

“Eyüp Baş Emperyalizme Karşı Hakların Birliği Sempozyumu” çalışmalarında yer alan ve burada ilan edilen Anti Emperyalist Cephe bileşenlerinden olan Bulgaristanlı dostlar Steve Kaczynski’ye mektup gönderdi.

Sempozyumlardan birebir tanıdıkları dostlarının faşist bir düzenin hapishanesinde tutuklu bulunduğunu öğrenen 23 Eylül Direniş Hareketi’ndekiler Steve Kaczynski’ye mektup yazdı, kartlar gönderdi.

Bulgarca, Türkçe, Rusça, İngilizce yazılan kartların yanı sıra, Bulgaristan Komünist Partisi’nin faşizme karşı zaferinin 70. yılı dolayısıyla yayınladığı takvim de gönderildi.

“Halkların dayanışması sınıfsal birlikteliğin gücüdür. Yaşasın sosyalizm yolunda mücadeleyi yükseltenler! Yaşasın sosyalizm! Bedellerle yürüyor, dayanışma ile büyüyor kavgamız!

Haklıyız Kazanacağız.

Steve Kaczynski derhal serbest bırakılmalıdır.”

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.