Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 12:54

ÖZKAN GÜZEL AÇLIK GREVİNDE!  
YOLDAŞIMIZIN SESİNİ HER YERE TAŞIYACAĞIZ!
Tek Tip Elbise ve hapishanenin baskı ve yaptırımlarına karşı açlık grevinin 33. gününde olan (8 Haziran) Özkan Güzel için Avrupa’nın değişik şehirlerinde destek eylemleri yapılmaya devam ediyor.
Düsseldorf:
8 Haziran pazartesi günü, Düsseldorf’da Eyalet Parlamentosu önünde saat 12.00 ile 15.00 arası, Adalet Bakanlığı önünde de 16.00 ile 18.00 saatleri arası oturma eylemi yapıldı. Almanca “Özkan Güzel’e Tek Tip Elbise Dayatılmasına Son!” pankartının açıldığı eylemde sloganlar atıldı, bildiri dağıtıldı.
İki kişilik bir heyet oluşturularak parlamentonun sekreterliğine bildiri bırakıldı. Parlamento Sekreteri Bay Müller bu bildiriyi bütün parti gruplarına ulaştıracağını söyledi. Heyet daha sonra yolda rastladığı İçişleri Bakanı Ralf Jäger’a da bildiri verdi, kısaca konuyu anlattı  ve okumasını istedi. Bakan okuyacağını söyleyerek oradan ayrıldı. Heyetin bildirdiğine göre dışarıdaki atılan sloganlar ve yapılan konuşmalar içeriden duyuluyordu. Aynı pankart ve sloganlarla Adalet Bakanlığı’nın önünde oturma eylemi yapıldı. Ve tekrar içeriye giren heyet Adalet Bakanı Thomas Kutschaty’yi bilgilendirdi. Konuyu anlatmak üzere içeriye giden bir kişi Adalet Bakanı’nın durumdan haberdar olduklarını ve bunun üzerinde duracaklarını söyledi.
Belçika:
Belçika  Halk Cephesi 9 Haziran günü Brüksel’de bulunan Alman emperyalizminin Başkonsolosluğu’nun önünde Özkan GÜZEL’in sürdürdüğü açlık grevi direnişinde yalnız olmadığını göstermek için bir eylem gerçekleştirdi.
Alman emperyalizminin Konsolosluğunun kapısında yapılan eyleme 12  kişi katıldı. Almanca, Fransızca ve Türkçe atılan sloganlarda Özkan GÜZEL’in yalnız olmadığı haykırıldı.
1 saat süren eylem boyunca Almanca yazılı pankartta “Tek Tip Elbise İnsan Onuruna Yapılan Saldırıdır. Özkan Güzel Yalnız Değildir. Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük” yazıyordu.
Bielefeld:
6 Haziran’da Die Linke (Sol Parti) Almanya’nın Bielefeld Kenti’nde iki gün sürecek olan bir kurultay başlattı. Birçok milletvekilinin katıldığı kurultaya,  Anadolu Federasyonu’da bildirileriyle katıldı.  Milletvekillerine Özkan’ın kısa geçmişini anlatarak duyarlılık ve sahiplenme çağrısında bulunuldu. Federal parlamento milletvekilleri Andrej Hunko, Petra Pau, Harald Petzold hapishaneyi arayarak Özkan’in durumu hakkında bilgi alacaklarını ve davanın takipçisi olacaklarına dair söz verdiler.
Ayrıca Avusturya’da Viyana Alman Konsolosluğu önünde,  Berlin’de Adalet Bakanlığı’nın önünde, Hamburg’ta, SternSchanze Bahnhof’ta Özkan Güzel için çeşitli eylemler yapıldı.

*

GRUP YORUM KONSERİ İÇİN BÜTÜN COŞKUMUZLA ÇALIŞIYORUZ!
21 Haziran’da Avusturya’nın Neunkirchen şehrinde düzenleyeceğimiz ikinci yaz festivaline bu sene Grup Yorum da katılacak. Bu yüzden ülkenin dört bir yanından el ele verip konser çalışmalarına başlandı.
Mattersburg ve yan köylerinde kapı kapı dolaşılıp, halka konseri sahiplenme çağrısı yapıldı ve el ilanı dağıtıldı. Ayrıca esnaflara ve dükkânlara afişler asıldı.
Avusturya’nın Graz şehrinde halkımıza yaklaşık 100 adet el ilanı ulaştırıldı ve 50’ye yakın afiş asıldı.
Neunkirchen, Ternitz ve Wimpassing bölgelerinde toplam 5000 adet el ilanı dağıtıldı ve esnaflara ve alevi derneklerine afişler asıldı.
Viyana’da Türkiyelilerin yoğunlukta yaşadığı bölgeler afişlerle donatıldı ve bunun dışında sebze ve meyve pazarında yaklaşık 1000 tane el ilanı halka ulaştırıldı. 4-5-6 Haziran tarihlerinde Viyana Alevi Topluluğu’nun düzenlediği festivalde masa açılıp, 300 adet el ilanı dağıtıldı. Her gün yaz festivaline katılma çağrısı yapıldı. Alevi derneği başkanı kitleye seslenerek “12 Eylül’den sonra tüm dünya halklarının sesi olan Grup Yorum’u 21 Haziran’da yaz festivaline katılarak birlikte sahiplenelim” çağrısını yaptı. Ayrıca 12 tane Yürüyüş Dergisi halka ulaştırıldı.

Tarih: 21 Haziran 2015 Saat: 11.00-19.00
Yer: Schafferhofergarten, Alleegasse 9, 2620 Neunkirchen

*

Unutmamak ve Alışmamak İçin  İdeolojimizle Beslendiğimiz  Toplantılarımız Sürüyor
Yozlaşmak; unutmak, alışmak, sıradanlaşmak demektir.  Unutmamak ve alışmamak için ideolojimizle beslenmeye devam ediyoruz, cümleleriyle yapılan çağrıyla bir aradaydık yine.
Her hafta olduğu gibi bu hafta’da Londra Kültür Merkezi’nde Halk Toplantısı düzenlendi. 7 Haziran günü düzenlenen toplantıda kahvaltıdan sonra seçimlerle ilgili yazılar okundu. Yürüyüş Dergisine yapılan baskınlardan söz edildi. Londra’da yapılan Yürüyüş Dergisi stantlarına ısrarla devam etmemiz gerektiği vurgusu yapıldı.  19 kişinin katıldığı toplantı 10 Haziran Çarşamba günü Steve için Türkiye Elçiliği önünde buluşmak üzere toplantı sona erdi.

*

40 Bin Kişi Emperyalist G7 Ülkelerini Protesto Etti!
HALKLARIN ÖFKESİNDEN KURTULAMAYACAKLAR!
6-7  Haziran günlerinde Almanya Garmisch-Partenkırchen’de bir araya gelen emperyalist G7 ülkeleri protesto edildi.
Bu sene Rusya’yı, Ukrayna’ya olan yardımlarından dolayı davet etmeyen emperyalist ülkeler, 6-7 Haziran günlerini özellikle Bavyera Eyaleti’nde polis devletine çevirdiler. 25 bin polis, 7 emperyalist ülkenin başbakanlarını korumak için seferber edildi. Haftalar öncesinden tren, sınır ve otobanlarda kontroller  yapılarak eylemci avına çıkıldı. Özellikle  burjuva  basınında, “İtalya’dan kara block (black block) gelecek ve polis arabalarına kamu mallarına zarar verecekler” diye halkı korkutmaya ve protestoyu kriminalize etmeye çalışan yazılar yayınlandı. Tüm bu keyfi baskı ve uygulamalara rağmen, 4 Haziran günü Münih şehrinde 40 bin kişi emperyalist politikalara karşı protesto düzenlediler.
6 Haziran günü zirvenin olduğu Garmisch-Partenkırchen’de Avrupa Dev-Genç düzenlenen yürüyüşe katıldı. Emperyalizm halkın ona olan nefretinden öyle bir korkuyor ki, her on kilometrede polis noktaları ve keyfi uygulamalarla karşı karşıya kaldık. Dev-Genç’lilerin bulunduğu bir araba bir buçuk saat boyunca keyfi aramaya maruz kaldı. Diğer araçlarda kimlik kontrolüne tabi tutuldu. 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşte Avrupa Dev-Genç üç pankart, flamalar ve kızıl bayraklarıyla yer aldılar.  Yürüyüş güzergahı boyunca helikopterler ile binlerce polis sürekli göstericileri taciz ederek bazı yerlerde biber gazıyla saldırdı. Buna rağmen yürüyüş sürdürüldü.

ARKADAŞIMIZ ANIL SAYAR’I FAŞİZMİN ELİNDEN ALANA KADAR HER YERDE ONUN SESİ OLACAĞIZ!
Hollanda’dan Türkiye’ye 1 Mayıs kutlamaları için giden Anadolu Gençlik’li Anıl Sayar için arkadaşları sahiplenmeye onu faşizmin elinden almak için eylemlerine devam ediyor.
5 Haziran günü, saat 17:00’da Anadolu Gençlik’in çağrısı üzerine Hollanda’nın Rotterdam şehrinde Türkiye Başkonsolosluğu önünde toplanıldı.
Eylem saat 17:15 “Anıl Sayar Onurumuzdur”, “Anıl Sayar Serbest Bırakılsın”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” sloganları ile başladı. Atılan sloganların ardından bir açıklama okundu. Açıklama da “1 Mayıs’ı kutlamak suç değil, görevdir ve Anıl Sayar’da bir devrimci olarak bu görevini yerine getirdi” denildi. Eylem haftaya yine aynı yerde toplanma çağrısıyla 25 kişinin katılımıyla sona erdi.
 Hollanda Dışişleri Bakanlığı İle Bir Görüşme Yapıldı
Anadolu Gençlik 4 Haziran Perşembe günü saat 17:30’da Hollanda’nın Lahey’de (Den Haag) bulunan parlemento binasında Hollanda Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İşçi Partisi (PVDA) üyesi Marit Maij ile bir görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmede 1 Mayıs tutsağı Anıl Sayar ve 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı hakkında bilgi verildi. Anıl Sayar’ın hukuksuzca gözaltına alınıp tutuklanarak Silivri Hapishanesi’ne gönderildiği anlatıldı. Savcı önüne dahi çıkartılmadan keyfi bir şekilde tutuklanan Anıl Sayar’ın, bir Hollanda vatandaşı olduğu ve Hollanda devletinin vatandaşına sahip çıkması gerektiği vurgulandı.
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye seçimlerini takip etmek için Ankara’ya gideceğini ve orada bulunan Hollanda Başkonsolosluğu ile bu konuyu konuşacağını ve konuyla ilgileneceği konusunda söz verdi.
Son olarak “Anıl Sayar’a Özgürlük Çadırı”mızı ve imza kampanyasını anlatığımız  görüşmemiz sona erdi.
7 Haziran Pazar günü Anadolu Gençlik çalışanları “Anıl Sayar’a Özgürlük Kampanyası”na destek vermek için Amsterdam Alevi Kültür Merkezi (Amsterdam AKM) de  bir kahvaltı ve  toplantı düzenleyerek sahiplenme çağrısı yaptı.
Kahvaltı ve konuşmaların ardından destek amaçlı 14 Yürüyüş Dergisi satıldı. Kahvaltıya yaklaşık 100 kişi katıldı. Dergi dağıtımının ardından kahvaltı sona erdi.
*
Almanca ‘beHAK BÜLTEN’ Çıktı!
Bremen’de, tamamı Almanca olarak iki haftada bir yayınlanacak olan ‘beHAK BÜLTEN’ ilk sayısıyla beraber Bremen halkıyla buluştu.
İlk sayısı 4 sayfa olarak yayınlanan bülten, ilk etapta Bremen’deki Alman anti-faşist kurum ve kuruluşlara ulaştırılacak.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.