Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Bilgi güçtür: 10 Soruda Yaz Kamplarımız

Bilgi güçtür: 10 Soruda Yaz Kamplarımız
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 14:30

Tarihten, bilimden,
önderlerimizden, geleneklerimizden öğrendiklerimizle güçleneceğiz

1- Tatil Nedir? Devrimcilerin  Tatil Anlayışı Nasıldır?
Tatil; “Kanun gereğince çalışmaya ara verileceği belirtilen süre, dinlenme.” (TDK, Türkçe Sözlük)
Elbette bu düzenin “tatil” tanımıdır. Devrimciler için tatilin anlamı, sadece kasların, vücudun dinlenmesi veya beynin dinlenmesi değildir… Tatili, hem vücudun yorgunluklarının atılması ve beynimizin sürece dair yeni bilgilerle doldurulmasıdır. Yani hem eğitim, hem de yeni sürece hazırlıktır.

2- Yaz Kampı Ne Demektir? Yaz Kamplarımızın Muhtevası Nasıl Olmalıdır?
“Yaz kampı”, genelde deniz kenarında veya kırda, yayla, ormanlık alanlarda, çeşitli tesislerde veya dinlenme (tatil) için belirlenmiş alanlarda ailece veya farklı gruplarla topluca yapılan dinlencedir.
Elbette devrimcilerin yaz kampı anlayışı aynı tatil konusunda olduğu gibi, düzeniçi anlayışlardan farklıdır. Düzenin yaz kampı anlayışının özü, özellikle gençler için içki-sigara, pop, disko vb. yoz müzik tarzları eşliğinde hoplama-zıplama (uyuşturucuyla kendinden geçme) ve sapkınlığa kadar varan yozlaştırılmış cinselliktir.
Devrimcilerin ise yaz kamplarının içeriği halk kültürüne ve değerlerine uygun, paylaşma ve dayanışma esastır. Bencilliğe, bireyselliğe ve düzenin her çeşit yozluğuna izin yoktur. Bizim yaz kamplarımızda dinlenme ve eğitim iç içedir. Eğlenirken, dinlenirken hem birbirimizi daha iyi tanır, kaynaşır, bilgi düzeyimizi yükseltiriz, hem de tatil, kamp sonrası mücadelemize ivme katacak bir hazırlık yapmış, ruh ve beden olarak güçlenmiş oluruz.
Kamplarımızda devrimci eğitim grupları oluşturabiliriz. Skeçler, çeşitli oyunlar için gruplar oluşturup eğlenirken kaynaşır, eğitimi sürdürürüz. Paneller, yarışmalar, futbol-voleybol müsabakaları, konserler, tiyatrolar vb. ile kamplarımızı zenginleştirebiliriz. Tüm içerik devrime hizmet edecek şekilde düzenlenir. Bu devrimci öz etrafında düzenlenecek etkinlik örneklerini çoğaltabiliriz.

3- Yaz Kamplarımızı Nasıl Daha Fazla Yaygınlaştırıp Kitleselleştirebiliriz?
Öncelikle her türlü araçla birebir daha fazla insana ulaşmalıyız. Yaz kampı çalışmalarımız devrimci faaliyetlerimizin bir parçasıdır. Sadece kamp dönemi yaklaşırken değil en az altı ay önceden çalışmaları başlamalıdır.
Her kampa gelecek insanımızın en az bir kişiyi yanında getirme görevi olmalıdır.
Ekonomik durumu uygun olmayan insanlarımızın (özellikle de öğrencilerin) ihtiyaçlarını, kamp vb. ücretleri dayanışma ile çözülmelidir. Halkımızı da bilgilendirerek kampa katmalıyız. Dayanışma çok önemlidir. Kampımızın yiyecek, kalacak yer, çadır vb. öncelikli ihtiyaçlarını halkımızla dayanışarak gidermeliyiz.
Kamplarımızın içeriğini zenginleştirmeli, konserler, tiyatrolar, sergiler, aydın-sanatçılarla sohbetler, filmler vb. ile kitleselleştirmeliyiz.

4- Yaz Kampları Sadece “Dinlenme” Yerleri Midir?
Hayır değildir elbette. Kadroların, savaşçıların, taraftarların, sempatizanların yeni sürece hazırlanma, eğitimini devam ettirdiği, yeni atılımlar için kendini yenilediği yerlerdir. Hem dinlenme, eğitim, hem spor, hem de örgütsel tanışma, dayanışma, kaynaşma bir aradadır.

5- Devrimci Yaz  Kamplarının Oportünist-Reformist Veya Burjuva İçerikli Yaz Kamplarından Farkı Nedir?
Yaz kamplarımızda halkın ilerici olumlu değerleriyle kaynaşmış Cepheli kültürü daha da zenginleştirebiliriz.
Yaz kamplarında ise kolektif yaşam tarzı örgütlenir. Bireyselliğe, bencilliğe, yoz-çarpık ilişkilere, içki, uyuşturucu vb. düzenin yoz “eğlence” araçlarına asla izin verilmez.
Dostluk, kardeşlik, yoldaşlık ilişkileri büyütülür. Mücadelemizin ihtiyaçlarına göre düzenlenen bu kamplardan, katılan herkes yeni şeyler öğrenmiş, hayatı değişmiş daha güçlü bir motivasyonla tatil yapmış olur.

6- Yaz Kamplarımızda  Ne Tür Faaliyetler Düzenlenir?
Tüm faaliyetlerimizi devrim hedefi ve iddiamızı büyütüp güçlendirecek şekilde düzenleriz. Yaptığımız her faaliyet devrime hizmet edecek şekilde hayata geçirilir. Kamptaki yaşamımız, devrimden sonra örgütleyeceğimiz, tüm halkla birlikte düzenleyeceğimiz yaşamımız gibidir. Sosyalizmde nasıl yaşayacaksak kampta da öyle yaşarız.
Eğitim faaliyetlerimiz (dinlenirken) temel olsa da skeçler oyunlar, halk oyunları dersleri, spor müsabakaları, bilgi yarışmaları, halkın geleneksel oyunları (ip çekme, çuval yarışı, mendil kapmaca, çeşitli top oyunları vb. de olabilir), tiyatro, konser (devrimci sanatçılar, Grup Yorum vd. getirilebilir) faaliyetleri, yöresel yerel sanatçılar getirerek kamplarımızı zenginleştirerek yaygınlaştırabiliriz.

7- Yaz Kamplarımızın  İçeriğini Nasıl,   Ne Gibi Faaliyetlerle Zenginleştirebiliriz?
Önceki sorunun cevaplarına ek olarak, söyleşilerle, devrimci-demokrat sanatçıları, şairleri, tiyatrocuları, sinemacıları etkinliklerimize katabiliriz. Destekler duruma getirebiliriz. Çağrıcı yapabiliriz. Sanat Meclisi bileşenlerini, onların çevrelerini etkinliklere katabilir, onların bilgi-deneyim ve yeteneklerini insanlara aktarmasını sağlayabilir, güncel gelişmelere ilişkin paneller, seminerler, kültür geceleri vb… yapılabilir…
Tüm zenginleştirici faaliyetlerimiz devrimin ve halkın adalet cephesini büyütmeye yönelik olmalıdır.
Kamplarımızı halkın ekmek, adalet ve özgürlük kavgasını, dayanışmasını büyütecek şölenlere dönüştürmeli, halkın en geniş kesimlerinin katılımını hedeflemeli, daha fazla kaynaşıp birleşmesini hedeflemeliyiz.

8- Yaz Kamplarımızın Örgütlenme Açısından Önemi Nedir?
Örgütlenme açısından önemlidir. Zira yeni insanların devrimcilerle tanışması, kaynaşması için ortam hazırlar. Yeni insanların yeni bilgiler edinmesini, devrime dair bilincinin açılmasını sağlar. Yeni insanların devrimci kültürü, Cepheli yaşam kurallarını tanıması sağlanır. Yeni insanlar, yeni yaşamı, yani devrimci yaşamı pratik örnekleriyle görür ve tercihlerini yapmalarına yardımcı olur.
Cepheliler de yeni insanları örgütlemek için bu zemini iyi değerlendirmeli, devrim cephesine yeni insanlar katmalıdır.
Hem dinlenip, eğlenip hem de devrimci eğitim şansını elde eder insanlar. “Böyle de eğleniliyormuş, dinlenebiliniyormuş” deme şansı sağlar pratik faaliyetleri görüp tanıdıkça insanlarımız.
Düzenin verdiği yoz eğitim ve bilgilerle beyinleri bilinçleri, anlayışları çarpıtılan insanlarımız, devrimci eğitim ve bilgilerle aydınlanacak, gerçek insan özüne ulaşacak, kendi kurtuluşu için, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için bir şeyler yapma ve savaşma imkanına sahip olacaktır.

9- Yaz Kamplarında  Devrimci Eğitim ve Faaliyetler Sürer Mi?
Elbette sürer, devrimcilik 7-24, yaz-kış süren bir yaşam faaliyetidir. Nasıl eğitim gruplarımızda, okullarda, derneklerde, evlerde, kurumlarda, hapishanelerde, bulunduğumuz her yerde eğitim ve devrimci faaliyetlerimiz sürüyorsa, kamplarımızda da sürecektir.
Her şey devrimci, her faaliyet umudu büyütmek için bir araçtır bizim için.
Yeni yeni insanlarla, yeni yeni eğitim gruplarıyla kolektif eğitim çalışmalarımız artarak sürecektir. Yeni insanlar kolektif, birlikte yaşamı pratik içerisinde Cephelilerden öğrenecek ve öğretecektir gittiği yerlerde. Ayrık otları gibi yayılacaktır Anadolu topraklarında her köşe bucağa Cepheliler ve Cephe kültürü değerleri.

10- Yaz Kamplarını Nasıl Bağımsız, Demokratik,  Sosyalist Bir Ülke Kurma Kavgasının Bir Cephesi ve Merkezlerinden Biri  Haline Getirebiliriz?
Yaz kamplarımız bizim alternatif devrimci, Cepheli yaşamı, sosyalizmi, dinlenme (eğitim) anlayışını halkımıza pratik olarak gösterebileceğimiz yerlerden biridir. Bu yüzden yaz kampları çalışmalarımız tüm yıla yayılan faaliyetlerimizin de parçasıdır. Büyük ailemizin yaşamımızın bir parçasıdır kamplarımız. Halkımız kampta gördüklerini, öğrendiklerini çevresine anlatacak, sarmaşık gibi tüm ülkemize yayılacağız.
Hedefimiz, iddiamız büyüktür. Bu hedef ve iddiamızın büyüklüğüne uygun bir şekilde yaz kampı çalışmalarını yapmalı, büyük düşünmeli, yeni yaşam olan sosyalizmi bugünden halkımıza göstermeliyiz. Alternatif biziz her konuda. Yaz kampları konusunda da alternatif olduğumuzu her şekilde, her yönden göstermeli, yaşatmalıyız.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.