Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Birliğimiz Gücümüzdür

Birliğimiz Gücümüzdür
Son Güncellenme : 26 Haz 2015 12:15

 Birliğimiz Gücümüzdür! Yozlaşmaya Kentsel Dönüşüme Adaletsizliklere Karşı Birliğimizi Büyütelim!

Armutlu Halk Meclisi çalışanlarının örgütlediği büyük halk toplantısı 21 Haziran’da yapıldı. Armutlu Sondurakta yapılan toplantıya 250 kişi katıldı.

Armutlu Halk Meclisi, Halkın Hukuk Bürosu Avukatları, Mimar Meclisi, Halkın Mühendis Mimarları ve mahallenin muhtarlarının katıldığı toplantıya katılan her temsilci, kendi alanları ile ilgili projelerini anlattılar. Mimar Meclisi mahallenin jeolojik ve mimari yapısını halka anlattı. Avukatlar ise faşizmin politikalarına karşı haklarını, neler yapılması gerektiğini anlattı.

Halkın Mühendis Mimarları’nın konusu ise Armutlu’yu güzelleştirme yarışması halkın (ev, bahçe, arazi) gibi sorunlarını nasıl çözebilecekleri idi. Mahalle muhtarları ise başta kentsel dönüşüm olmak üzere mahallenin önemli sorunlarını anlattılar. Toplantıda temsilcilerin yanı sıra katılan yöresel sanatçılar türkülerini söylediler. Toplantıda yapılan açıklamada: “Birliğimiz gücümüzdür, yozlaşmayı, kentsel dönüşümü, adaletsizlikleri, sorunlarımızı bu düzende ancak kendimiz çözebiliriz. Oligarşinin baskılarını, adaletsizliklerini, yozlaştırmaya çalıştığı mahallelerimizi ancak halkın birliği ile çözebiliriz.” denildi.

 

Halk Bahçeleri İlk Hasadı Verdi

Halk Bahçeleri Meclisi’nin Sarıyer’deki Küçükarmutlu Mahallesi’nde kurdukları Şenay ve Gülsüman Halk Bahçesi’nde çalışmalar devam ediyor. Şenay ve Gülsüman Halk Bahçesi’nde 18 Haziran’da ilk hasat başladı. Halk bahçeleri, sömürüye ve tüketime dayalı kapitalist sisteme karşı bugünden yarına kurulacak olan sosyalist sistemdeki tarımın bir ön modelidir. Halk Bahçeleri Meclisi: “Her hafta pazar günü saat 13.00’dan sonra bahçemizde buluşup çalışıyoruz. Dostlarımız, meslektaşlarımız ve halkımız hepinizi toprağa umut ekmek için bahçemize bekliyoruz” çağrısı yaptı.

 

Yıkımlara ve Yozlaşmaya Karşı Halk Meclislerinde Birleşelim

Armutlu Son durakta 17-18 Haziran’da yıkımlara karşı yapılacak büyük halk toplantısının çağrı afişleri asıldı. Baltalimanı Reşitpaşa ve mahallenin 3. ve 4. bölgelerine toplamda 250 afiş asıldı. Afiş asarken halkla toplantı konusunda sohbet edildi ve toplantıya davet edildi.

 

Yerinde Islah İstiyoruz

Okmeydanı Mahallesi’nde AKP’nin Beyoğlu Belediyesi eliyle yapmak istediği rant ve yıkım saldırısına karşı Okmeydanı Halk Meclisi panel düzenliyor. 21 Haziran’da Sibel Yalçın Parkı’nda yapılacak olan panelin çalışmaları mahallede sürüyor. 17 Haziran’da afiş çalışması yapıldı. “Kentsel Dönüşüme Hayır Yerinde Islah İstiyoruz” yazılı afişlerden 90 adet asıldı. Ayrıca 21 Haziran’da yapılacak panelin çağrısının olduğu 13 ozalit asıldı. 18 Haziran’da afiş çalışmalarına devam edildi. Piyalepaşa ve Mahmut Şevket Paşa bölgelerine 90 afiş ve 20 ozalit asıldı. Afişleme sırasında halka panel ile ilgili bilgi verilerek panelle ilgili 18 Haziran Dikilitaş bölgesinde kurulan semt pazarında masa açılarak panel için bildiri dağıtımı yapıldı.

17-18 Haziran tarihlerinde Örnektepe, Piyalepaşa ve MŞP bölgelerinde kapı çalışması yapılarak panelin duyurusu yapıldı.

Halk Meclislerinde Örgütlenelim!

Sarıgazi’de 17 Haziran’da Halk Meclisi toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda Halk Meclisi broşürü okunup, üzerine sohbet edildi. Halk Meclislerinin seçim sonrası süreçte, halka umut olacak tek örgütlülük olduğu vurgulandı. 5 kişinin katıldığı toplantı 1.5 saat sürdü.

 

Yaz Kamplarımız Eğitici ve Dinlendiricidir

Esenler’de 17 Haziran “Yaz Kampı” konulu yazı okunup bunun üzerine sohbet edildi. 2 liseli öğrenciyle yapılan sohbette tatil deyiminin burjuva ve devrimci açısından farklılığı; tatilin dolu dolu yaşandığı aynı zamanda eğitimi içeren yönüyle dinlendirici olduğu anlatıldı. Yaz kamplarımız üzerine yapılan sohbet yaklaşık 2 saat sürdü.

Sarıgazi’de Liseli Dev-Genç’liler 17 Haziran’da Yürüyüş dergisindeki “Yaz Kampı” konusunu okuyup,konu üzerine sohbet etti. Yaz kamplarının düzene alternatif olduğunu, ne tür faaliyetler yapıldığını, kendimizi geliştirebileceğimiz alanlar yarattığı vurgulandı. 2 Liseli Dev-Genç’linin katıldığı sohbet sonunda yaz kamplarına katılımın yüksek olması için çalışma yapılma kararı alındı. Sohbet 1 saat sürdü.

 

Gebze Halk Okulu Yıl Sonu Programı

Gebze Halk Okulu, yıl sonu faaliyeti olarak 18 Haziran’da Darıca Hayvanat Bahçesi’ne gezi düzenledi. Hayvanat bahçesine yapılan geziye öğretmenlerimiz, öğrenciler ve velilerle beraber toplam 24 kişi katıldı. Öğrenciler, gezinin genelinde heyecanlı ve mutluydular. Ama bazen de burukluk yaşadılar.

Çünkü öğrencilerimiz bir yıl boyunca okudukları hikâyelerde kimi zaman insanların, kimi zaman da hayvanların gözünden dünyadaki sorunları, adaletsizliği, yapılan zulümleri öğrenmişlerdi. Hayvanları tel örgülerinin arkasında görmeleri ve hayvanların gerçek doğasında, gerçek yaşam alanında yaşayamamaları onları üzdü. 4 saatlik gezi boyunca öğrencilerimizdeki bu burukluk zaman zaman devam etti.

 

Okmeydanı Yaz Faaliyetleri Çalışmaları Yapıldı

Sibel Yalçın Parkı’nda yaz faaliyetleri kapsamında bu hafta yapılacak faaliyetler için çalışmalar yapıldı. 19 Haziran’da yapılacak film gösterimi ve 20 Haziran’da başlayacak olan Yöre Tanıtım Geceleri için afiş ve duyuru çalışması yapıldı. Bu hafta Sivas yöresinin tanıtımı yapılacak gecenin afişlerinden kahvelere 20 adet asılırken, mahallede 3 adet büyük ozalit asıldı. Gece için yerel sanatçılardan, yöre derneklerinden ve Sivas’lı olan halktan destek ve katkı istendi.

Okmeydanı Halk Meclisi’nin yaz faaliyetleri için kullandığı Sibel Yalçın Parkı’nda, adalet kampanyası ile beraber yürütülen film gösterimlerine bu hafta 19 Haziran’da Kemal Sanal’ın “Davacı” filmi izletilerek devam edildi. Film gösterimi için ön çalışmaları yapıldı. Teknik hazırlıkları ve kitle çalışmasının yapıldığı film gösterimi saat 21.00’de başladı. Parka gelen çocuklu ailelerin de ilgi ile karşıladığı film gösteriminde düzenin adalet anlayışının ne demek olduğunu halkın diliyle anlatan film ilgi çekti. Film gösterimi ile düzenin adalet anlayışı olan bürokrasi, evrakçılık ve rüşvetin değil, halkın adaletinin hâkim olduğu bir düzenin olması gerektiği anlatılmak istendi. Film gösterimine 35 kişi katıldı.

Sarıgazi’de Halk Meclisi Toplantısı Yapıldı

Sarıgazi’de 22 Haziran’da Halk Meclisi toplantısı yapıldı. Toplantıda mahalle halkının sorunları ve sorunların çözümü üzerine tartışıldı. Çözümlerle ilgili kararlar alındı. Bundan sonra da mahalle halkının sorunlarının çözümleriyle ilgili toplanma kararı alınarak toplantı sona erdirildi.

Toplantının ardından Sarıgazi Halk Meclisi bir aileyi tanışma amacıyla ziyaret etti. Yapılan ziyarette aileye halk meclisi anlatıldı. Halkın sorunlarının tek çözümünün halk meclisinde birleşmek olduğu anlatıldı. Ziyarette ailenin sorunu dinlendi ve çözümü için karar alındı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.