Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Bizim Mahalleden

Bizim Mahalleden
Son Güncellenme : 21 Haz 2015 19:36

BİZİM MAHALLEMİZ BİZİM MARKETLERİMİZ:  HALK MARKETLER

Küçükarmutlu’da yeni bir yaşamı kurmanın yeni adımı halk marketin ikincisi de açıldı. Mahallenin kurulduğu 80’li yılların sonunda mahallede dönüşümlü olarak işletilmesi ve kooperatifleşmesi kararlaştırılan dükkanlar bugün halk marketlere dönüştü.
Yıllar önce Küçükarmutlu halkı mahallesini kurarken evlerin sınırlarını, konumlarını devrimci mühendislerle birlikte belirlemişti. Herkese eşit şekilde paylaştırılan evler birbirinin önünü kapatmayacak şekilde yerleştirilmiş, alt yapısı imece şekilde örgütlenmişti.
Küçükarmutlu halkı mahalledeki yaşam kurallarını birlikte belirlemişti. Bugün hala mahalledeki yaşam bu kurallara göre şekillendirilmektedir. Bu kurallara göre mahallede işletilecek olan dükkanlar dönüşümlü olarak işletilecek ve mülkiyeti daima halka ait olacak şekilde mahalleden taliplilere tahsis edilmişti.
Bugün bu dükkanlardan iki tanesi halk market adıyla işletilmektedir. Halkın örgütlülüğü ve dayanışması sayesinde giderek gelişen halk marketler emperyalizmin bu kuşatması altında, halk iktidarı iddiasını temsil etmektedir. Kar uğruna kardeşlerin birbirine düştüğü, yılların dostluklarının bozulduğu, yuvaların dağıldığı bir dünyada hiçbir kişisel çıkar gözetmeden yalnızca halkın çıkarları için işletiliyor halk marketler.
Kendi ayakları üzerinde duran ve giderek gelişen halk marketlerde amaç halkın ürettiği sağlıklı gıdaları en ucuz şekilde yine halkla buluşturmak. Yani üretimden tüketime kadar halkın alternatifini oluşturmak. Ev kadınlarına ayıracağımız reyonlarda evde yapılan salça, reçel, mantı, erişte, biber kurusu, patlıcan kurusu vb. ürünler satılacak. Böylece kadınlarımız evden ayrılmadan ev ekonomisine katılacaklardır. İleri dönemlerde geliştirilecek böylesi bir çalışma ilerde bir kooperatif şekline dönüşüp halkın kolektif üretimlerinin birer markası haline gelebilir.
Halk marketteki diğer bir hedefimiz ise yöresel ürünleri satmak. Her yörenin insanı, aracıları devre dışı bırakarak kendi yöresine has ürünleri yollayıp satabilir. Böylece üreticiden, doğrudan tüketiciye ulaşılabilmektedir. Bir yörede üretilen bir ürünün fiyatı araya giren tüccarların yüzünden tüketiciye ulaşana kadar katlanmaktadır. Halk market bu tüccarları devre dışı bırakacak ve halkın örgütlü gücü sayesinde ucuz ve kaliteli ürün satabilecektir.
Halk market, Berkan Abatay Spor Salonu, Şenay Gülsüman Halk Bahçesi, Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi, Rüzgar türbini, Kazova gibi düzene karşı oluşturduğumuz alternatiflerimizden birisidir. Koskocaman bir dünyada emperyalizmin devasa kurumları karşısında çok küçük örnekler gibi gözükebilir fakat hiç de öyle değildir. Küçükarmutlu Mahallesi emperyalizmin tüm saldırılarına rağmen, etrafı gökdelenlerle sarılmış olmasına rağmen kendi kurallarıyla, değerleriyle yaşamaya devam ediyor.
Yarattığımız tüm bu örneklerde olduğu gibi halk marketler de halka umut veren çalışmalardan birisi olmuştur. Küba emperyalizmle uzlaşırken, biz emperyalizme halk marketlerimizle, spor salonlarımızla, rüzgar türbinlerimizle kafa tutuyoruz.”Bunlar ayak takımı, apartman bile yönetemezler”,”ayaklar baş olursa orada kıyamet kopar” diyerek halkı aşağılayanlara cevabımız halk marketlerdir. Giderek büyüyen ve kendini yenileyen halk marketlerimizle burjuvaziye cevap veriyoruz: Biz ayak takımıyız. Bu marketleri biz işletiyoruz.  İşletirken de burjuvazinin yöntemleriyle değil kendi yöntemlerimizle işletiyoruz, burjuvazinin değerleriyle değil kendi değerlerimizle yönetiyoruz.  Halkın olduğu komitelerle yönetiyoruz marketleri; burjuvazi gibi paraya tapan, kibirli yöneticilerle değil. Burjuvazi diyor ki ticarette babana bile güvenmeyeceksin. Biz ise halka ve çalışma arkadaşlarımıza güvenerek işletiyoruz. Burjuvazi diyor ki başarıya giden her yol mübahtır, biz diyoruz ki halka zarar veren, halkın değerleriyle çelişen hiçbir ürünü satmayacağız.
Halk marketler kendini geliştirerek büyümeye devam edecek. Üretimden tüketime kadar halkın alternatifini örgütlemeye, kendi yöntemlerimizle yönetmeye devam edeceğiz. Halk marketlerden, Hasan Ferit Uyuşturucu ile Savaş ve Kurtuluş Merkezi’nden, Berkan Abatay Spor Salonu’ndan öğrendiklerimizle halk iktidarını yöneteceğiz.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.