Örnek Resim

Anasayfa > Uncategorized > Direnen Nefa İşçisi Erkan Munar’ın 105 Günlük Direnişi Zafere Dönüştü!

Direndik ve Kazandık! Direnen Nefa İşçisi Erkan Munar’ın  105 Günlük Direnişi Zafere Dönüştü!
Zaferin Adı Bir Kez Daha Devrimci İşçi Hareketi!

Hep demişizdir bu ülkede hak, hukuk, adalet yok diye. İşte bunun son örneği direnen Nefa Tekstil işçisi Erkan Munar’dır. Tam 105 gün önce maaşına zam istediği için Nefa Tekstil Fabrikası’ndan patronu tarafından işten atıldı. Ve sadece işine geri dönebilmek için tam 105 gün fabrika önünde kurduğu çadırında geceli gündüzlü, soğuk sıcak demeden, bir taşın üzerinde direndi. Bu ülkede işine geri dönmeyi istemek bile bedeller gerektiriyor, direnmek gerekiyor, yılmamak gerekiyor, gözaltına alınmayı işkenceler görmeyi göze almayı gerektiriyor. Direnen Nefa işçisi Erkan Munar 105 günde, 7 defa gözaltına alınıp, direniş çadırı patron artıkları tarafından yakılması pahasına vazgeçmedi, bedeller ödedi, direndi ve kazandı!
Zaferimiz tüm işçi sınıfının zaferidir. İşçi alanında kazandığımız zaferlere bir yenisini daha ekledik… Küçük zaferlerden büyük zaferler yaratacağız demiştik. İşte adım adım ilerliyoruz. Zaferi kazanmada belirleyici olanın nicelik değil, nitelik olduğunu bir kez de Erkan Munar gösterdi. Tek bir işçiydi, ama iradesiyle 105 gün direndi. Örgütlü bir işçi olmanın gücüyle, devrimci bir işçi olmanın onuruyla direndi Erkan Munar. Bazı zamanlar çadırının merkeze uzaklığından kaynaklı yanına arkadaşları ulaşamadı ama o bunu hiç sorun etmedi. Mütevaziliğiyle, sabrıyla direndi. Geçmiş direnişlerden okudu, öğrendi. Bursa’da metal işçilerinin direnişi başladığı zaman yüreği metal işçileriyleydi ve ondan aldığımız selamları Bursa’da 13.000 işçiye ulaştırdık.  Direnişleri direnişimdir dedi, metal işçilerini gün gün takip etti. İNANDI, DİRENDİ VE KAZANDI!
Bahtiyar bebeği dünyaya geldi ve sadece 1 gün yanında kalabildi, arkadaşlarına emanet edip çadırına koştu. Çünkü işi tüm işçiler gibi, ekmeği, onuruydu Erkan Munar’ın. Çadırı patron işbirlikçisi dalkavuklar tarafından yakıldığında, bebeği daha 1 günlükken hemen çadırına koştu ve çadırının daha büyüğünü kurdu, yakılan pankartının yerine daha büyüğünü astı. ÇOK İSTEDİ, DİRENDİ VE KAZANDI!
Direnen Nefa işçisi Erkan Munar’ın 105 günlük işi, ekmeği, onuru için yaptığı direniş tüm işçi sınıfına örnektir. Türkan Albayrak, Cansel Malatyalı, Senepa Stempa işçisi Salih Savaş ve Doluca Şarap işçisinin kazandığı zaferlere bir yenisi daha eklendi. Erkan Munar tüm işten atılan, katledilen işçiler adına direndi ve işçilerin iradesini patrona kabul ettirerek siyasal bir zafer kazandı. Zaferi kazandıran da budur işte. Patronlara bir kez daha işçilerin sahipsiz olmadığını, direnenlerin olduğunu gösterdi. İşçileri, canları sıkıldığında kapı önüne koyamayacaklarını gösterdi. Örgütlü bir işçi, devrimci bir işçi olarak direndi. Mücadele alanını yaydı. Haftanın 5 günü Nefa fabrikası önünde, 1 gün Kültür Üniversitesi önünde, 1 gün patronun evinin önünde, 1 gün de Düzce’deki fabrikasının önünde direnildi. PLANLI, PROGRAMLIYDI, ÖRGÜTLÜ BİR DİRENİŞTİ NEFA DİRENİŞİ.
Tüm işçiler adına, burjuvaziye karşı direndi ve aynı zamanda SİYASAL BİR ZAFER kazandı. Erkan Munar patron sendikalarına değil iradesine güvendi, değerlerine tutundu, inancından güç aldı ve sendikasız da direnildiğini, patron sendikalarını sırtımızdan atmamız gerektiğini gösterdi. DİRENDİ ve KAZANDI.
Onun direnişinde Soma’da katledilen 301 maden işçisi, Ermenek’te katledilen 18 madenci, Torunlar İnşaat’ta katledilen 10 işçi, Marmara Forum inşaatında çadırda yanarak katledilen 11 işçinin ve daha binlerce işçinin yüreği, alınteri, emeği var. Belki fiziki olarak yoklar ama adaletsizliğin kol gezdiği bu ülkede sorulacak hesaplarıyla 105 gün boyunca direniş çadırında hep yanımızdaydılar. Sınıf kinleriyle ısıttılar yüreklerimizi. Sıcacık nasırlı elleriyle ısıttılar ellerimizi. İşte biz devrimci işçiler, bu yüzden trilyonluk sarayları olan patronlar karşısında daha güçlüyüz ve onlar yenilmeye mahkûm. Çünkü biz yapıyoruz o sırça sarayları, bizim emeğimiz, bizim oluk oluk akan kanımız var o sırça sarayların temellerinde. Yüzlerce kez gömüldük o temellere. İşte bu yüzden bugün direnen işçiler kazanıyor. İşte bu yüzden Erkan Munar’ın direnişi 105.günde zafere dönüştü. Ve katledilen tüm işçiler için direniş çadırımız her gün hakkımızı çalanlardan hesap sordu.
Erkan Munar’ ın kabul edilen talepleri şunlardır:
1-Yeni iş olanağı sağlandı.
2-Direniş sürecinde geçen 105 günlük maaş.
3-Yakılan çalınan çadırların yerine 5 adet çadır kendisine verilecek.
Ve talepler kabul edildiği için 9 Haziran Salı günü sabahtan itibaren Nefa fabrikası önündeki çadırımızı kaldırdık. DİRENİŞ ZAFERE DÖNÜŞTÜ.
Direnişimizde emeği geçen başta büyük ailemiz olmak üzere tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz ve daha nice zaferleri hep birlikte yaşayacağız.
Kuracağımız işçi meclisleriyle tekil direnişlerden kitlesel direnişlere uzanan bir süreç yaratacağız ve daha büyük zaferler kazanacağız!
PATRON SENDİKALARI ÇARE DEĞİL, ÇARE İŞÇİ MECLİSLERİDİR!
İŞÇİYİZ HAKLIYIZ  KAZANACAĞIZ!
YAŞASIN DİRENİŞ YAŞASIN ZAFER!
DEVRİMCİ İŞÇİ HAREKETİ


Zafer Direnen Emekçinin Olacak

Tam 103 gündür direnen Nefa Tekstil işçisi Erkan Munar ile dayanışma amaçlı 4 Haziran’da Kıraç Kuruçeşme Mahallesi’nde bir gece düzenlendi. Gece ilk olarak tüm devrim şehitleri ve yaşamını, emeğini satarak kazanırken yitiren tüm işçiler adına yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Sonrasında sahneye yerel sanatçı Muharrem Çam çıktı ve türkülerini direnen tüm işçiler için söyledi. Ardından Devrimci İşçi Hareketi’nden halk şairi Necati Demirci, sahneye çıkarak ölümünün 52. yılında Nazım Hikmet’i anarak şiirlerine başladı ve Nazım ustadan seçtiği “Salkım Söğüt” ve “Güneşi İçenlerin Türküsü” şiirlerini tüm işçiler için okudu. Ardından Tiyatro Simurg sahneye çıktı ve Mehmet Esatoğlu “Bir İşçi” adlı skecini oynadı. Tiyatro gösteriminin ardından sahneye çıkan Umut Yağmuru türküleri ve halayları ile kitleyi coşturdu. Şarkı arasında söz alan, Direnen Nefa İşçisi Erkan Munar yaptığı konuşmada 103 günlük işine geri dönme mücadelesini anlattı ve Ankara’da CHP Genel Merkezi önünde açlık grevi yapan Sarıyer Belediyesi işçilerine selam gönderdi. Gecede sık sık “Yaşasın Nefa Direnişimiz!”, “Nefa İşçisi Yalnız Değildir!”, “Direne Direne Kazanacağız!” sloganları atıldı. Geceden önce mahallede yapılan yürüyüş ile Yürüyüş dergisine yapılan baskın ve AKP’nin katil polisleri halka teşhir edilerek, baskıların devrimcileri yıldıramayacağı vurgulandı. Yürüyüşe 30 kişi katıldı.

Erkan Munar’ın Direnişi Adım Adım Zafere Yürüyor!
Direnen Nefa Tekstil İşçisi Erkan Munar tam 104 gün önce hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için şiarıyla yola çıkarak 104 gün boyunca fabrika önünde kurduğu çadırında uğradığı haksızlığı ve işini geri istediğini tüm işçilere, yoldan geçen şoförlere, iş bulmaya gelen işsizlere kısacası ulaşabildiği herkese anlattı. Kış soğuk demeden çadırında 7 kez gözaltına alındı. Bu da yetmezmiş gibi patron Ahmet Erkan Över tarafından 5 gün önce çadırı yakıldı. Tüm baskılarına rağmen direnen Nefa işçisini teslim alamadılar, hak bildiği yoldan döndüremediler. Ve son olarak Erkan Munar direnişinin 103 ve 104. günlerinde Kültür Üniversitesi önünde 3 gün boyunca basın açıklaması ve oturma eylemleriyle direnişini öğrencilere ve halka anlattı. 3 günde toplam 200’e yakın bildiri halka ulaştırıldı. Eylemlerde sık sık “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Yaşasın Nefa Direnişimiz”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganları atılarak, halka ajitasyonlarla işçi düşmanı patron Ahmet Erkan Över teşhir edildi.


DUYURU!
Sarıyer Belediyesi İşçileri CHP’nin  Talimatı İle Polisler Tarafından Yerlerde Sürüklenerek, Oturdukları Yerden Kaldırılmıştır!
28 Mayıs 2015 tarihinden bu yana Ankara’da CHP Genel Merkezi önünde eylem yapan Sarıyer Belediyesi işçileri yine CHP Genel Merkezi’nin talebi ile polisler tarafından yerlerde sürüklenerek oturdukları yerden kaldırılmıştır. CHP 28 Mayıs’tan bu yana, işçilere sürekli ya kendisi saldırmış ya da faşist polislere saldırtmıştır. Her fırsatta halktan yana olduğunu vurgulayan CHP işçi düşmanı tavrını sürdürmektedir. Sarıyer Belediyesi’nde taşeron şirkette çalışan işçiler sorunlarının çözümü olarak CHP’yi görmüş ve binalarını işgal etmişlerdi. Binadan dövülerek atıldıklarından dolayı kapının önünde oturmaya başlamışlardır. Genel Merkez’in önünü “kamu alanını işgal ettiler” diyerek savcılığa şikâyet ederek polis çağırmaktadır. CHP’ye ders vermek için tüm duyarlı aydın, sanatçı ve halkımızı Sarıyer Belediyesi işçilerine destek vermeye çağırıyoruz.
Ankara Devrimci İşçi Hareketi


Direnen İşçilerin Yanında Her Zaman Yer Alacağız
Devrimci İşçi Hareketi, Ankara Yüksel Caddesi’nde, CHP Genel Merkezi’nde 10 gündür açlık grevi ve oturma eylemi yapan Sarıyer Belediyesi taşeron şirkette çalışan işçiler ile ilgili 5 Haziran’da yaptıkları basın açıklamasında son zamanda HDP’ye yapılan faşist saldırıları kınadı. Kürt halkının yalnız olmadığı belirtildi. Açıklamada şunlara değinildi: “Bu gün buraya Sarıyer Belediyesi’nden işten atılan ve 28 Mayıs gününden bugüne CHP Genel Merkezi’nin önünde haklarını alamadıkları için direnen işçilerini direnişinin zaferle sonuçlandığını açıklamak isterdik. Sarıyer Belediyesi, CHP’li bir belediye. Seçim meydanlarında “biz iktidara gelirsek ne ezen olacak, ne de ezilen” diyen bir partinin mensubu, Şükrü Genç tarafından yönetilen bir belediye. Üç gündür belediye ile ve CHP Genel Merkez avukatlarının aracılığı ile yürütülen bir anlaşma zemini sonuçsuz kalmıştır” denildi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.

En Çok Görüntülenen Filmler

Arşiv

Son PDF Sayılarımız

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.