Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Grup Yorum 30. Yılında…

Grup Yorum 30. Yılında…
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 13:15

GRUP YORUM 30. YILINDA TÜRKÜLERİNİ ANADOLU HALKIYLA BİRLİKTE SÖYLEYECEK!
ADANA: Şakirpaşa: 3 Haziran tarihinde, Grup Yorum gönüllüsü  4 kişi, Grup Yorum önlükleri giyerek esnafları dolaştı. Konser tanıtımı yapılarak dükkân camlarına 100 adet konser afişi yapıştırıldı. Esnafın bir tanesi “isterseniz 10 tane asın” diyerek Grup Yorum sevgisini dile getirdi. Sohbetler sırasında esnafların bazıları Grup Yorum’u çok sevdiklerini, konsere mutlaka geleceklerini söylediler. Su ve yemek ikramında bulunan bir esnaf, AKP iktidarına karşı birlik olunması gerektiğini söyledi. Çalışma sırasında direk ve camlara 100 adet sticker yapıştırıldı.
6 Haziran tarihinde, Şakirpaşa Mahallesi’nde açılan masada konser çalışması yapıldı. 500 el ilanı dağıtıldı. Çalışmalar sürerken, Grup Yorum korosu masaya gelerek enstrümanlarıyla Grup Yorum türküleri söyledi. Koro üyeleri önlükler giyerek el ilanı dağıtmaya devam etti. 4 saat açık kalan masa, 8 Haziran Pazartesi günü tekrar açılmak üzere kapatıldı.
7 Haziran akşam saat 19:00’da başlayan afiş çalışması sabah saatlerine kadar sürdü. Sabah  05:00’e kadar Adana sokaklarını afişleyen Yorum gönüllüleri Akkapı’dan çarşıya kadar 1200 afiş, Baraj yolu bölgesine 400 afiş, Toros mahallesi-Mafesığmaz bölgesine 400 afiş, Şakirpaşa Mahallesi’ne 300 afiş yaptı.
Akkapı: 2 Haziran tarihinde, Grup Yorum gönüllüsü 3 kişi, Grup Yorum önlükleri giyerek afiş çalışmasına çıktılar. Çalışma devam ettiği sırada, 2 öğrenci gelerek konser çalışmalarına yardım etmek istediklerini söylediler ve Grup Yorum önlüklerini giyerek afiş yapıştırmaya başladılar.
Dershane çıkışında gelen bir Grup Yorum Gönüllüsü ile birlikte çalışma yapanların sayısı 6 oldu.  Mahalle esnafından bazıları geçmişte Grup Yorum üyelerini evlerinde misafir ettiklerini ve ihtiyaç olursa seve seve konuk edebileceklerini söylediler. Çalışma sırasında 30 adet büyük boy, 100 adet küçük boy konser afişi duvarlara yapıştırıldı.
Aynı gün, konser bildirileri dağıtıldı. Bildiri dağıtımı sırasında megafonla duyuru yapıldı. 500 el ilanı bitirildikten sonra 150’ye yakın sticker yapıştırıldı. Ana caddede “Grup Yorum Halktır Susturulamaz” sloganları atıldı ve çalışma sonlandırıldı.
Akkapı Mahallesi’nde üç kişi, bir kova ve bir fırça ile başlayan afiş çalışması halkımızın desteği ile büyüdü. İlerleyen saatlerde 8 kişi olarak devam eden çalışmada kova, fırça, su gibi tüm ihtiyaçlar halkımızdan temin edildi. Günün ilk ışıkları ile son bulan afiş çalışmasında sürekli selam verenler, mutlaka konsere geleceğini söyleyenler, kolay gelsin diye seslenenler oldu. Toplam 2300 afiş yapıldı.

MERSİN: 4-5 Haziran tarihinde, Mersin Merkez’de Grup Yorum’un 30. yılında Adana’da gerçekleştireceği dev konser için afiş çalışması yapıldı. Toplam 190 afiş asıldı, çalışmaya 4 kişi katıldı.
2 Haziran tarihinde, Mersin Hastane Caddesi’nde Grup Yorum gönüllüleri tarafından stant açıldı. Bir buçuk saat açık kalan masada konser tanıtımı yapıldı, masada 600 bildiri ve 1 adet Grup Yorum fuları halka ulaştırıldı masanın açık kaldığı süre boyunca Grup Yorum şarkıları çalındı.
4 Haziran tarihinde, Mersin Özgür Çocuk Parkı’nda 30. yıl konserinin tanıtımı için masa açıldı. Açılan stantta  600 bildiri, 2 Tarihi Yazanlar Konuşuyor, 1 Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş kitabı ve 1 Grup Yorum fuları halka ulaştırıldı, 2 saat açık kalan masada çalışma boyunca Grup Yorum şarkıları çalındı. Çalışmaya 5 kişi katıldı. 5 Haziran’da Mersin’de taş binanın önünde konserin tanıtımı için stant açıldı. Masa’da 650 bildiri halka ulaştırıldı. 1 saat açık kalan masada Grup Yorum şarkıları çalındı. Dev-Genç’liler masayı belirledikleri saatte kapatıp bildiri dağıtımına devam ettiler.
4 Haziran tarihinde, Mersin’in Tarsus ilçesinde  esnaflar dolaşıldı. Grup Yorum’un 13 Haziran’da Adana’da yapacağı konserin duyurusu yapıldı ve esnaflarla birlikte camlara afişler asıldı.

ANTEP: 1-5 Haziran tarihleri arasında, Düztepe’de  Adana konserine çağrı afişleri asıldı. 150 afişin asıldığı çalışma boyunca halktan insanlar “Benim duvarıma da as. Grup Yorum’sa elbette geliriz, biz çocukluğumuzdan beri Yorum’cuyuz” diyerek Grup Yorum’u sahiplendi.
2 Haziran tarihinde, 100 pul ve 150 afişle Antep’in Karşıyaka Mahallesi donatıldı.
Aynı gün Düztepe Mahallesi’nde, Grup Yorum gönüllüleri Grup Yorum türküleri eşliğinde masa açtı. Grup Yorum’un herkesi Adana Uğur Mumcu Meydanı’na davet ettiği söylendi ve halkla yasaklar üzerine sohbetler edildi. 16.30’da masa sonlandırıldı.

HATAY: 4 Haziran tarihinde, saat 14.00’da Samandağ’da Abdullah Cömert Parkı’nda ve Antakya’da müzenin önünde 13 Haziran’da yapılacak olan Grup Yorum’un 30. yıl konserine çağrı yapma amaçlı aynı anda masalar açıldı. Çalışmalarda halka konser çağrısı yapılarak, konser hakkında bilgilendirildi. 6 Haziran tarihinde, Antakya ve Samandağ’da 13 Haziran Grup Yorum meydan konserinin duyurusu yapıldı. Afişleme sırasında Grup Yorum konseriyle ilgili halk bilgilendirildi. Yorum severler Grup Yorum’un konserinin Hatay’da olmasını istediklerini ve onları çok sevdiklerini belirttiler. Coşkulu geçen afişlemede halkın sahiplenmesi çok yoğundu. Gün sonunda yüzlerce Grup Yorum afişleri ve stickerler ile Hatay duvarları donatıldı.

*

Grup Yorum 30 Yaşında!

1985 yılından bugüne uzanan bir serüven. Halkın yaşamının, acılarının, sevinçlerinin, duygularının notalarla anlatıldığı, türkülere dönüştüğü koskoca 30 yıl… Halktan yana sanat anlayışıyla yola çıkılan, bu yolculuğun hiçbir evresinde bundan ödün verilmeyen, aynı anlayışın bugün de taptaze, dipdiri tutulduğu 30 yıl…
Devrimci, sosyalist ideolojisi, kapitalist adaletsizliğin karşısındaki duruşu nedeniyle, kurulduğu ilk günden itibaren iktidarların baskısını, şiddetini üstüne çekti.
Her yolu denediler, susturmak, ortadan kaldırmak için. Onlar vurdukça Yorum büyüdü. Onlar yasakladıkça, tutukladıkça, sansürledikçe halkın bağrında serpilip boy vermeye devam etti.
25. yılını 2010 yılında İstanbul İnönü Stadyumu’nda kutlayan grup, Türkiye’de görülmüş en muhteşem biletli konseri gerçekleştirdi. 55.000 biletli seyircinin izlediği konser, aynı zamanda bir rekordu…
İnönü Konseri’nden sonraki 5 yıl boyunca çok daha büyük konserler verdi. İstanbul Bakırköy’deki Bağımsız Türkiye Konserleri’nde yüz binleri topladı. AKP iktidarı, her geçen gün büyüyen, güçlenen bu sesi susturmak için bu sene amansız bir mücadeleye başladı. Önce Bağımsız Türkiye Konseri’ni ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasakladı. 30. yıl konserleri için başvurduğu tüm stadyumlardan ‘red’ cevabı alan grup, kutlamaları meydanlarda yapmaya, ücretsiz halk konserleri düzenlemeye karar verdi…
Grup Yorum, Türkiye’nin 5 ayrı bölgesinde yapacağı konserlerle 30. yılını yüz binlerce dinleyicisi ile kutlamaya hazırlanıyor…
30.Yıl Konserleri’nin ilki 13 Haziran günü ADANA-UĞUR MUMCU MEYDANI’nda düzenlenecek. Adana, Mersin, Tarsus, Kazanlı, Antakya, İskenderun, Samandağ, Antep… Akdeniz’in dört bir yanından on binlerce kişi 30.YIL  AKDENİZ KONSERİ’nde birleşecek… Bir diğer 30.Yıl Konseri 20 Haziran günü İZMİR-GÜNDOĞDU MEYDANI’nda gerçekleşecek. İzmir’in tüm ilçelerinin yanısıra Uşak, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Antalya…  yüz binlerce kişi 30.YIL EGE KONSERİ’nde buluşacak.
İSTANBUL, 28 Haziran günü yapılacak olan 30.Yıl Konseri’ne ev sahipliği yapacak… Bakırköy Halk Pazarı’nda Tekirdağ’dan Edirne’ye, Çanakkale’den Bursa’ya, Kocaeli’den Kırklareli’ne kadar tüm Marmara 30.YIL İSTANBUL KONSERİ’nde buluşacak.
4 TEMMUZ GÜNÜ, ANKARA SIHHİYE MEYDANI’ndaki 30.Yıl Konseri ile devam edecek. Eskişehir, Afyon, Kayseri, Çorum, Samsun, Amasya… İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi halkı 30.YIL İÇ ANADOLU KONSERİ’nde buluşacak…
DERSİM’de yapılması planlanan ve Diyarbakır’dan Elazığ’dan, Van’dan Malatya’ya kadar tüm bölgeyi kapsayacak olan konser ile ilgili gelişmeler netleştikçe paylaşacağız…
Adana konseri için 1 hafta kaldı…
İzmir konseri için 2 hafta… İstanbul konseri için 3, Ankara konseri için 4 hafta…
Grup Yorum ülkemizin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar tüm halkımıza eşsiz konserlerle seslenmeye hazırlanıyor…
Senfoni orkestrası eşliğinde verilecek olan konserde dans ve tiyatral gösterilerin yanı sıra, konuk sanatçılar da sahne alacak… 11 ildeki Grup Yorum Anadolu Halk Koroları da konserlerde sahnedeki yerlerini alacaklar.
30. yıl konserine Türkiye halkları bir nehir gibi akacak… 2015 yılı, Grup Yorum’un ve bu ülkenin tarihine geçecek 30. yıl konserleri ile umut dolu bir yıl olacak…
Tamamı ücretsiz halk konserleri şeklinde olacak bu konserlere; faşizme, yozlaşmaya karşı olan, bağımsız, eşit özgür bir ülke isteyen tüm halkımızı davet ediyoruz…
Grup Yorum

*

Grup Yorum, Ruhi Su Türküleriyle Mücadeleye Çağırıyor!
“Dünden Yarına Ustalarımız – Ruhi Su” Albümümüzle, mücadeleye çağırıyoruz. Halk için iyi ve güzel olan, ileri olan her şeyi sahipleneceğiz! Halk için müzik geleneğini sürdürdüğümüz ustalarımızı, mücadelemizde yaşatacağız…
30. yılımızda, Anadolu’nun yetiştirdiği ustalarımızdan, ölümleri ile ömürlerini türküleştiren şehitlerimizden güç alarak yeni kültürü yaratmaya devam ediyoruz. Dört bir yandan kuşatılsak da, sağa sola savrulmadan emin adımlarla yürüyoruz devrim yolunu. Devrimci müzik geleneğini sürdürdüğümüz ustalarımızın, ozanlarımızın şarkılarından oluşan “Dünden Yarına” adını verdiğimiz albümlerimizle de, halkımızı, bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine çağırmaya devam ediyoruz.
İlk olarak Ruhi Su ile başladık. Öğretmenimiz, ustamız Ruhi Su’nun şarkılarını yeniden yorumladık. 30.yılımızın ilk üretimi olan Ruhi Su türküleriyle karşınızdayız.
Neden Ruhi Su ile başladık?
Çünkü; Anadolu türkülerine sesiyle hayat veren ustamız, “Benim işim sanat yapmak” deyip, mücadelenin seyircisi olmadı. Hayatı, kavgayı ve sanatı kopmaz bağlarla ele aldı. Küçük burjuva sanatçıların dayattığı “tarafsızlık”, “bireycilik”, “örgütsüzlük” anlayışlarına karşı “örgütlü mücadeleyi” savundu. “Toplumsal dönüşümleri gerçekleştirebilecek olan örgütlülüklere sanatın önemli derecede katkısı olacağını ve böyle bir örgütlülük içinde yer almak gerektiğine” inandı…
Sadece türküleri yorumlamakla kalmadı Ruhi Su; kendi sözleri ve besteleriyle zengin bir hazine bıraktı bize. Büyük bir halk ve vatan sevgisiyle ömrünün sonuna kadar mücadeleye devam etti. “Kıyamet dedikleri ha koptu ha kopacak / Yoksuldan halktan yana bir dünya kurulacak” diyerek tarafını kesin çizgilerle halktan yana seçti…
30. yılımızda, Ruhi Su ustamızın albümünü yapmanın, onun nezdinde bütün devrimci ozanlarımıza karşı görev ve sorumluluğumuzu yerine getirmenin onur ve gururunu yaşıyoruz…
30 yıllık tarihimizde bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine bağlı kalacağımızı haykırdık. Emperyalizmin yoz kültürünün karşısında barikat oluşturduk. Emperyalizme karşı olan, ezilen, sömürülen halkların sesi olduk. “Dünden Yarına – Ustalarımız / Ruhi Su” albümümüz emperyalizmin yoz kültürüne karşı bir barikat olacaktır.
Grup Yorum

*

Grup Yorum’dan Okullaşma Yolunda Bir Adım!

Anadolu bizimdir… Tarihi, kültürü ve değerleriyle yaşayan, soluk alan emekçi halkındır. Anadolu’nun değerlerini savunan, sahiplenen halkın sanatçılarının birinci görevi bu kültürü yaşatmak ve korumaktır. Yaklaşık iki yıldır devam eden Grup Yorum Anadolu Halk Koroları çalışması hem bu sorumluluğu yerine getirmede hem de devrimci müzik geleneğine yeni bir mevzi kazandırmada bir adımdır.
30 yıllık bir deneyimi paylaşmayı hedefliyoruz bu çalışmamızda. Grup Yorum’a müzisyen yetiştirmenin yanı sıra, farklı projelerle Anadolu insanı-nın müzikal ve kültürel anlamda ufkunu genişletmeyi hedefliyoruz. Ustalarımızdan aldığımız gücü, Anadolu’nun dört bir yanındaki müzisyen arkadaşlarımızla, öğrencilerimizle paylaşıp bu topraklarda yazılan destanları ölümsüzleştirmek istiyoruz. Bunun için başlattığımız çalışmalarda Bursa, Eskişehir, Ankara, İzmir, Adana, Antakya ve Dersim’de, Antalya’da halk korolarımızı kurduk. Bu şehirlerde gerçekleştirdiğimiz konserlerimizde halk korosu sahnede bizimleydi. 30. Yıl coşkusunu yaşadığımız bugünlerde Anadolu halk koroları yine yanımızdalar. 5 şehirde yapacağımız büyük meydan konserlerinde korolarımız sahnede bize güç katacak.
Anadolu halk korolarının çalışmaları yalnızca konserlerle sınırlı kalmayacak. Festivaller, folklor araştırmaları, sanatsal projeler ve müzik albümleri Grup Yorum Anadolu Halk Koroları’nın sürekli ve düzenli çalışmaları arasında olacak.
Anadolu Halk Koroları, emekçi Anadolu halkının dününü aydınlatmada, yarınını kurmada görev üstlenecek bir okul olma hedefiyle yola çıkıyor.
Grup Yorum

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.