Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Halkın Ekmeğidir Adalet…

Halkın Ekmeğidir Adalet…
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 15:30

Halkın Ekmeğidir Adalet, Bu Ülkede Adalet Yok Kendi Ellerimizle Sağlayacağız Adaleti!

Tepeden tırnağa adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Yediğimiz ekmekten içtiğimiz suya kadar adaletsizliği hissediyoruz. Bizi insanlığımızdan etmeye çalışıyorlar. Biz ise bu insanlık dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. Çocuklarımızın sokak ortasında öldürülmesini, madenlerde diri diri yakılmayı, hapishanelerdeki tecriti kabul etmiyoruz. Halk adaletsiz kalmaz. AKP’nin faşizmine karşı kendi adaletimizi yaratacağız. Hesap soran olacağız.
Adalet Kampanyası’yla ilgili Bağcılar, Gazi Halk Cephesi ve Halkın Mühendis Mimarları 6 Haziran’da birer açıklama yaptılar. Yaptıkları açıklamada: “Artık yeter! Adaletsizlik yeter! Adalet İstiyoruz! Katledilen çocuklarımız için, katledilen işçiler için, hapishanelerde katledilen tutsaklar için, Hasan Feritler, Berkinler, Ali İsmailler için, bizden çalınanlar için, yağmalanan vatanımız, sömürülen halkımız için adalet istiyoruz. Halkız biz ve artık adaletsiz yaşamak istemiyoruz. AKP iktidarı Türkiye tarihinde gelmiş geçmiş en adaletsiz iktidardır. AKP’nin adaletsizliği ile zulmü ile katliamları ile kontra bombaları ile kurşunları ile gaz bombaları ile iş katliamları ile her gün azar azar öleceğimize mücadele edecek, direnecek, savaşacak ve adaleti ellerimizle sağlayacağız. Bizden çalınanların hesabını soracağız. “Adalet saraylarının adalet dağıtmadığını göstermeyi sürdüreceğiz” denildi.
Aynı kampanya çerçevesinde TAYAD’lı Aileler’in yaptığı açıklamada: “Bizler 12 Eylül karanlığından bu yana önce bu saldırılarla sindirilmek istenen evlatlarımızı, sonra da onların bağımsızlık düşlerini, adalet taleplerini yani düşüncelerini sahiplendik.  Evlatlarımızı tutsak aldıkları yetmezmiş gibi onlardan düşüncelerinden vazgeçmeleri istendi. “Teslim mi olacaksınız, ölecek misiniz?” diyordu katiller Ulucanlar Hapishanesi’nde evlatlarımıza. Devlet hapishanelerde de saldırılarına devam etti. Ulucanlar’dan, Ümraniye’den, Buca’dan ve 6 kadını diri diri yaktığı 20 hapishanede gerçekleşen 19-22 Aralık Katliamı’ndan tanıyoruz bu devleti. Sırtımıza inen coplardan, yaka paça yerlerde sürüklenirken yediğimiz tekme ve tokatlardan tanıyoruz bu devleti. O yüzden de diyoruz ki bu ülkede adalet yok! Biz TAYAD’lılar bu adaletsizliğe de sessiz kalmayacak tüm gücümüzle karşı çıkacağız. Tüm halkımızı adalet mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz” denildi.

Adalet İstiyoruz!  Vermezlerse Alacağız!
Çayan Halk Cephesi 7 Haziran’da bir açıklama yayınlayarak, “Adalet İstiyoruz” başlıklı kampanyanın başladığını duyurdu. Açıklamada:  “Adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz, adalet istemenin suç olduğu bir düzende yaşıyoruz… Çayan Mahallesi yıllardır devrimcilerin halkla iç içe yaşadığı adaletsizliğe, sömürüye zulme karşı birlikte mücadele ettiği bir mahalledir. Defalarca kez polis saldırmış, evlerimiz basılmış halktan insanlar, Yürüyüş dergisi okurları, dağıtıcıları tutuklanmıştır. Halen daha Çayan Mahallesi’nden 7 kişi tutuklu bulunmaktadır.
Adaletsizlik denince aklımıza sadece gözaltılar, tutuklamalar gelmiyor, kentsel dönüşüm politikalarıyla konut hakkımız elimizden alınıyor, eğitimin, ulaşımın paralı hale getirilmesiyle yoksul gençlerimizin büyük bir çoğunluğu liseyi dahi bitiremiyor. Emekli maaşları büyük oranda kesintiye uğradı, emeklilere resmen çabuk ölün deniyor. Sigorta primlerimizi artık işveren değil, kendimiz yatırıyoruz. Asgari ücretten daha az ücretlerle çalışmak zorunda kalıyoruz. Kürt kimliğimizle özgürce yaşayamıyoruz, kadın olduğumuz için erkeklerden daha düşük ücretlere çalıştırılıyor türlü ayrımcılıklara maruz kalıyoruz. Yoksulların verdikleri vergi oranları, zenginlerinkini kat kat geçiyor. Türkiye gelir dağılımındaki adaletsizlikte dünyada 2. durumda. İş cinayetlerinde geçen yıl 1600’e yakın işçi katledildi. Çocuklarımız aç, yetersiz beslenmeden dolayı hastalanıyor hatta açlıktan ölüyorlar.
Adalet İstiyoruz!  Katledilen çocuklar için, Hasan Ferit için, Berkin Elvan için, Şafak Yayla için, Bahtiyar Doğruyol için, Elif Sultan Kalsen için adalet istiyoruz. Soma’da katledilen maden işçileri için adalet istiyoruz, Torunlar inşaatında katledilen işçiler için adalet istiyoruz, Kobane’deki katliamı protesto ettikleri için katledilen halkımız için adalet istiyoruz, Roboski’de, Reyhanlı’da katledilen halkımız için adalet istiyoruz, Çayan Mahallesi’ni savundukları için tutuklananlar için adalet isiyoruz, Dev-Genç’liler için adalet istiyoruz, konserleri yasaklanan Grup Yorum için adalet istiyoruz, F Tipi hapishanelerde tecrit işkencesi altında tutulan özgür tutsaklar için adalet istiyoruz. Her gün patronların zulmü altında sömürülen milyonlarca işçi için adalet istiyoruz… Vermezlerse biz alacağız” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.