Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Kamu Emekçileri Cephesi’nden Haberler

Kamu Emekçileri Cephesi’nden Haberler
Son Güncellenme : 28 Haz 2015 12:05

Hatice Yüksel’in Açlık Grevi Günlüğü

Açığa Alınmamın 70. Günü…                                                

Çadır Direnişimin 21. Günü…                                          

Açlık Grevimin 1. Günü… 18 Haziran 2015

Bu sabah güne çadırımı temizleyerek başladık. Öğlen 13.30’da bir basın açıklaması yaparak açığa alınma sürecimi, yürüttüğüm mücadeleyi anlatarak eylemimi işime dönünceye kadar açlık grevine çevirdiğimi ilan ettim. “Açlık Grevindeyim Adalet İstiyorum” yazılı önlüğüm üzerimde olduğundan, gelip geçen pek çok kişi sohbet etmek ve destek sunmak için uğradı.

Bugünün kahramanı her zamanki gibi Zeynel Abi’ydi. Yine çalışkanlığı ve pratikliğiyle pek çok işimizi düzenledi. Daha önce de çadıra ziyarete gelen genç bir arkadaş eşiyle birlikte geldi, uzun uzun sohbet ettik. Yapılacak işler konusunda da görev almak istediğini söyledi. Bugün benim için önemli olan olaylardan biri de ailemle yaptığım görüşme oldu. Her ne kadar uzak dünya görüşlerine sahip olsak ve benim için çok endişelenmiş olsalar da, sana geri dön diyemeyiz, çıktın bu yola, tamamlayacaksın artık diyerek, desteklerini ifade ettiler.

 

Açığa Alınmamın 74. Günü…

Çadır Direnişimin 25. Günü…                                        

Açlık Grevimin 5. Günü…

Bugün çok güzel bir gün geçirdim. Bedenim açlığa alışmaya başladı sanırım. Baş ağrısı ve halsizliğim geçti. Haliyle çok enerjik uyandım sabah.

EHP ve Gençlik Muhalefetinden arkadaşlar farklı zamanlarda ziyarete geldiler. Buranın bir ilçesi olan Alpu’nun Eğitim-Sen temsilcisi ağabey de ziyaretime geldi, gelirken bir buket kırmızı karanfille gelmiş, çok mutlu etti beni. Bir arkadaş İzmir’de yapılan Grup Yorum konserinden arayarak bir şarkı dinletti. Telefondan bile dinlemek, kitlenin eşlik etmesini duymak beni aşırı heyecanlandırdı. Akşam da İstanbul Galatasaray Lisesi önünde açıklama ve destek açlık grevi yapan arkadaşlarım aradılar. Çoğu insan biliyor durumu, destekliyor diyorlar. Her ne kadar bu benim yürüttüğüm bir direniş gibi gözükse de ben bu işin çok küçük bir parçasıyım aslında. Asıl kahramanlar emeğiyle, kararlılığıyla destek olan, işin ucundan tutarak direnişi büyüten, yakın veya uzakta olup benimle birlikte bu heyecanı taşıyan insanlar. Bu duyarlılığı yaratan onlar aslında. Bu yüzden zaferi kazandığımızda asıl kazanım benim işime dönmem değil, birlikte çok ama çok güçlü olduğumuzu bir kez daha göstermiş olmamız olacak.

 

“Halk Düşmanı Vali Güngör Azim Tuna” Demek Suç Değildir

Eskişehir’de Kamu Emekçileri Cepheli Mehmet Doğan, Hatice Yüksel’in çadır direnişine destek olmak için gerçekleştirilen öğretmen buluşmasının çalışmasını yaptığı için polis tarafından karakola götürüldü. 22 Haziran’da Mehmet Doğan’ın çalıştığı okula giden polis, Hatice Yüksel’in açlık grevinin ve öğretmen buluşmasının, okullarda duyurusunu yaptığı için hakkında şikayet olduğunu gerekçe gösterdi.

Hatice Yüksel’in imzasının olduğu bildiride “Halk düşmanı Vali Güngör Azim Tuna” ifadesinin geçmesinden dolayı, okulları gezerek söz konusu bildiriyi dağıtan öğretmen Mehmet Doğan’ın kamu görevlisine hakaret suçlamasıyla ifadesi alınmak istendi. Doğan, savcılıkta ifade vermek üzere karakoldan serbest bırakıldı.

Kamu Emekçileri Cephesi, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Yeri yurdu belli olan öğretmen arkadaşımızın apar topar okuluna gidilerek karakola götürülmek istenmesi Hatice Yüksel’in mücadelesinin halk düşmanlarına yaydığı korkunun ifadesidir. Korkuları boşuna değil. Er ya da geç kazanacağız…” dedi.

 

Hepimiz Birimiz Birimiz Hepimiz İçin Zafer Direnen Emekçinin Olacak!

Kamu Emekçileri Cephesi direnen Hatice Yüksel ve Nuriye Gülmen ile ilgili 18 Haziran’da bir açıklama yaptı. Açıklamada: “Direnmek, hayatın onurlu damarı gereğidir. Hayatın en onurlu yanıdır. Haksızlığa uğranıldığında, baskıya maruz kalındığında gösterilen direnişlerin zaferi bir sonraki saldırıların önündeki en önemli set görevini görür. Hatice Yüksel 7 yıllık İngilizce öğretmeni, Nuriye Gülmen ise Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde asistan olarak çalıştığı görevinden atılan bir eğitimcidir. Sadece basın açıklamasına katıldı diye, haklarına sahip çıktılar diye mesleğiyle tehdit ediyorlar onları. Hatice ve Nuriye öğretmen nezdinde hepimize yapılmış bir tehdit olur.

İşte tam da bu nedenle Hatice öğretmen bugün, Eskişehir meydanında açtığı çadırında Nuriye öğretmen ise Eskişehir Doktorlar Caddesi’nde açtığı imza masasıyla günlerce direniyor.

Hatice ve Nuriye Öğretmen direniyor, direnecek. Çünkü her ikisi de Kamu Emekçileri Cepheli iki aydın. KEC’li olmak, direnirken tarihin ve halkın bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmamak ve bunun gerekliliğini yapmak demektir. Hatice Öğretmen bedeniyle direniyor. Biz de açlığını paylaşarak ona eşlik edebiliriz. Direnişine güç, yüreğine yürek katabiliriz. Mail atmadan onun haberlerini en yaygın biçiminde yaymaya, onun için imza toplamaktan eylem yapmaya kadar ne yapabilirsek yapmalıyız. Bu direniş bizimle kazanacak. Hatice Yüksel bizimle işine dönebilecek. Nuriye Gülmen bizimle birlikte uğradığı haksızlığın hesabını sorabilecek” denildi.

 

Kamu Emekçileri Cepheliler, Hatice Öğretmene Destek İçin Açlık Grevindeler…

Kamu Emekçileri Cepheliler, basın açıklamasına katıldığı için açığa alınan ve işine geri dönmek için açlık grevinde olan öğretmen Hatice Yüksel’e destek olmak üzere 1 günlük açlık grevine başladılar. Destek açlık grevi, 20 Haziran günü Galatasaray Lisesi önünde yapılan basın açıklaması ile başladı.

Basın açıklamasında “…Arkadaşlarımıza yalnız olmadıklarını göstermek için, her türlü hak gasplarına karşı direneceğimizi belirtmek için biz de bugün burada, Birimiz Hepimiz, Hepimiz Birimiz anlayışıyla bir günlük destek açlık grevindeyiz” denildi. Eyleme 50 kişi katıldı. Saat 15.00’da ise KESK İstanbul Şubeler Platformu, açlık grevinde olan KEC’lileri ziyaret ederek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kamu Emekçileri Cepheliler, Hatice Yüksel’in işe geri dönmek için başlattığı süresiz açlık grevine destek olmak için 1 günlük destek açlık grevini, 21 Haziran günü saat 14.00’da yapılan basın açıklaması ile bitirildi.

Süresiz açlık grevinin 6. gününde olan Hatice Yüksel’e destek olmak ve direnişini duyurmak için, KEC’liler 21 Haziran’da Eskişehir’de bisiklet ile şehir içinde dolaşılarak duyuru yapıldı.

Kocamustafapaşa: Kocamustafapaşa Dayanışması 21 Haziran’da Hatice Yüksel’e destek için pankart astı.

Kamu Emekçileri Cephesi Açıklaması: Balıkesir’den, Hatice Öğretmene Destek…

Kamu Emekçileri Cephesi Balıkesir’den, Hatice Yüksel’e destek açıklaması yaptı. Açıklamanın yapıldığı Ayvalık’ta, Hatice Yüksel’in direnişiyle ilgili stickerlar, dağıtılan bildiriler ile insanların çoğunun direnişten bilgisinin olduğu dikkat çekti. 19 Haziran’da saat 18.00’de bir basın açıklaması yapılacağı ve peşine imza masası açılacağı duyuruldu. Basın açıklamasına HDP, EMEP, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi destek verdi. Açıklamaya 20 kişi katıldı.

 

Sürgünlerle Haklı Mücadelesini Engelleyemeyeceksiniz

Soma’da 13 Mayıs 2014’teki maden katliamı üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve bir grup avukat, 17 Mayıs’ta gözaltına alınmıştı. Soma Linyit Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Ayşegül Ersoy, saldırıda 12 yaşındaki bir çocuğun gözaltına alınmasını önlemek istedi. Fakat Ayşegül öğretmen de gözaltına alındı.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ayşegül öğretmen hakkında, “memura direnme ve kamu malına zarar verme” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından Manisa’nın Kırkağaç ilçesine sürgün edildi. . Eğitim-Sen Soma Temsilciliği tarafından 35 yıllık öğretmen olan Ayşegül Ersoy’un Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından haksız bir şekilde sürgün edilmesine karşı 17 Haziran’da Soma Hükümet Konağı önünde eylem yapıldı. Açıklamaya Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği üyeleri de katılarak destek sundular. “Ayşegül Öğretmen Yalnız Değildir! Baskılar Bizi Yıldıramaz! Somayı Unutmadık Unutturmadık” sloganlarının atıldığı basın açılmasına yaklaşık 60 kişi katıldı.

 

Öğretmenlerin İntihar Ettiği Bir Ülkede Bütçeniz Batsın, Sisteminiz Çöksün

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Meclisi Balıkesir’de yaşayan öğretmen Selma Koşan’ın intihar etmesiyle ilgili 18 Haziran’da bir açıklama yaptı. Açıklamada: “Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, ataması yapılmadığı için bir süredir vekil öğretmenlik yapan İngilizce öğretmeni Selma Koşan’ın intihar haberini aldık. (….)

Ataması yapılmayan 300 bin öğretmen her geçen gün mutsuzluğa, işsizliğe, açlığa, intihara sürükleniyor. (…) Tüm ataması yapılmayan öğretmenlerimize sesleniyoruz. Hiçbir koşulda intiharı seçmeyelim. Basın açıklamasına katıldığı için işten atılan Hatice Yüksel gibi kendi haklarını almak için Eskişehir’de açlık grevi direnişini sürdürüyor. İntiharı değil onun yolunu seçelim” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.