Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Kürdistan’da Tek Yol Devrim

Kürdistan’da Tek Yol Devrim
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 14:23

Sırrı Süreyya Önder: “Çözüm Sürecini MHP ile de yürütürüz”
KÜRT SORUNUNU OLİGARŞİ ÇÖZEMEZ, DEVRİM ÇÖZER!

Seçimlerden önce katıldığı bir televizyon programında, HDP’li Sırrı Süreyya Önder “çözüm süreci” için herkesle görüşebileceklerini ve bu süreci MHP ile de yürütebileceklerini söyledi.
“MHP ile de yürütürüz. Yeter ki ciddiyet olsun… Kim olursa olsun, kim gelirse gelsin bu normları kabul eden herkesle konuşuruz.” (CNN Türk)
Ciddiyet olursa herkesle yürütecek süreci… Fakat bu yaklaşımın kendisinin ne kadar ciddi olduğu tartışılır. Ülke gerçeklerinden kopuk, ayakları havada ve yaşanan tüm tarihi gerçekleri bir yana bırakan bu yaklaşımın kendisi ciddiyetsizdir, tutarsızdır…
AKP ile değil MHP ile bile yürütürüz demekle hiçbir şey yürümüyor… Yürüyebilmesi için öncelikle ülke gerçeğine bakmanız gerekir… Kendi çelişkilerinden bir türlü kurtulamayan, bir krizden çıkıp başka bir krizin içine giren bir sistemin ulusal sorunu çözebileceği beklentisi içine girmek de, oligarşi gibi gerici, ulusal sorunu çözmekten aciz bir gücün partilerinden çözüm beklentisi içinde olmak da gerçeklerden kopmaktır.
İşte AKP ile süren 13 yıllık süreç ortadadır. AKP’den büyük umutlarla, beklenti içindeydi Kürt milliyetçi hareket. Beklentilerini, hayallerini politik belirlemelere dönüştürüp propagandasını da yaptılar. Hatta seçimden önceki son hamle Dolmabahçe Deklarasyonu’yla büyük umutlar da pompaladılar. Ancak bunun hemen arkası ve halen devam eden süreç “çözüm” denilen süreçten ne kadar uzak olunduğunu da ortaya koydu.
AKP bunca yıllık iktidarı ve sistemin en istikrarlı süreci içinde bu çözümü getiremedi… Getiremediği gibi oligarşinin yapısal krizinden o da kurtulamayarak yeni bir kriz sürecinin başlangıcında bulunuyor şu anda.
Böyle bir süreçte oligarşinin başka partileri de çözebilir gibi bir beklenti yaratmak Kürt halkını aldatmaktır, oyalamaya devam etmektir.
Çünkü ne AKP, ne MHP ve ne de CHP gibi düzen partilerinin Kürt sorununu çözme iradeleri ve güçleri yoktur. Emperyalizm ve oligarşinin düzeninde halkların kurtuluşu, özgürlüğü için bir çözüm üretilemez. Bu düzende halklar daha fazla baskı ve daha fazla sömürülmekten başka bir gelecekle karşılaşamazlar. Kürdistan’da “çözüm süreci” denilen sürecin bütünü açısından bakıldığında da, seçim öncesinde yaşananlara ve Kobane eylemleri dönemine ilişkin yaşananlara bakıldığında bu gerçek çok çıplak görülecektir.
Oligarşi her “çözüm”den bahsettiğinde Kürt halkı daha fazla katledilmekte, daha fazla sömürülmekte ve kölece bir yaşama mahkum edilmektedir. Çünkü egemenin çözümden anladığı halkaların direniş dinamiklerinin yok edildiği ve teslim alınarak silahsızlandırıldığı bir süreçtir.
Bugün AKP’sinden CHP’sine tüm düzen partilerinin ortak noktası da burasıdır: Kürt halkının direnişinin ve savaşının bitirilerek silahsızlandırılması ve bölgede emperyalizm ve oligarşi için istikrarlı, rahat sömürü yapacakları alanların açılması… Bunu yapmak için ise hiçbir beklentiyi karşılayabilecek durumda değillerdir. Ya hiçbir beklentiye girmeden tam bir teslimiyet içine girerek sistemle bütünleşeceksiniz ya da “çözüm süreci” denilen süreç sürekli devam eden ancak hiç bitmeyen bitirilemeyen bir süreç olarak devam edecektir.
Yani kısacası siz oligarşinin tüm partileri ile süreci yürütmek isteyebilirsiniz. Ancak yürütemezsiniz. Çünkü oligarşinin bunu yapacak gücü ve iradesi yoktur.
Bu nedenle bir kez daha diyoruz Kürt sorununun tek çözümü vardır: Devrim… Tek Yol Devrim demeden ve bunun için oligarşiye karşı mücadeleyi, savaşı büyütmeden Kürt sorunu çözülmez, çözülemez.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.