Örnek Resim

Anasayfa > KÜLTÜR - SANAT > Meydanları Grup Yorum’a Yasaklayamazsınız!

Meydanları Grup Yorum’a Yasaklayamazsınız!
Son Güncellenme : 28 Haz 2015 12:34

Meydanları Grup Yorum’a Yasaklayamazsınız!

Anadolu’nun Her Karış Toprağında Grup Yorum Konser Çalışması Yapıyor Halkımız

İstanbul ve Ankara’da Yorum konserleri yine yasaklandı. Yasaklayarak Yorum’u halkımızın gönlünden söküp alamazsınız.

Bakırköy’den sonra şimdi yüzbinler İzmir Gündoğdu Meydanı’nda Bağımsız Türkiye dedi…

Yüzbinlerin meydanları nasıl doldurduğunu konser öncesi verilen yoğun kolektif emeğin ürünü olduğunu göstermek için konser çalışmalarından kısa bir özet aktaracağız.

İZMİR

Aliağa: Aliağa Grup Yorum gönüllüleri 17 Haziran’da Foça’da afiş çalışması yaptı. 3 gönüllünün katıldığı çalışmada yaklaşık 50 afiş asıldı. Aliağa Grup Yorum gönüllüleri aynı gün Yenimahalle Çarşamba pazar çevresi ve Aliağa İzban çevresinde afiş çalışması yaptı. Ayrıca İzbana ait trenlerin içleri de el ilanlarıyla donatıldı.

15-16 Haziran’da Konak, Karşıyaka ve Bayraklı’da masalarda binlerce insana el ilanı verildi. 15 Haziran’da başlayan afiş çalışması gece yarısı saat 4:00’a kadar sürdü. Halktan insanlar fazladan bildiri alıp dağıtmak istediklerini söyleyenler, iş çıkışı gelip 1 saat de olsa çalışmalara katılanlarla Grup Yorum gönüllüleri arasına katıldılar.

Güzeltepe: 17 Haziran’da Güzeltepe Mahallesi’nde kapı kapı dolaşarak halkı Grup Yorum konserine davet eden Grup Yorum gönüllüleri oradan yürüyerek Çiğli metro istasyonuna gelerek konser bildirisini istasyonda dağıtmak istediler. Metroda çalışan İZBA çalışanları ve ÖGB’liler çalışmayı engellemeye çalıştılar. Bunun üzerine Grup Yorum gönüllüleri ÖGB ve İZBA çalışanlarıyla tartışarak yasal ve İzmir Belediyesi’nde çalışmasını yaptığı konserin hiç bir şekilde engelleyemeyeceklerini söyleyerek çalışmayı sürdürdüler. Bunun üzerine ÖGB Yorum gönüllülerine saldırarak metro seferlerini durdurdular. Halkında tepkisi üzerine çekilen ÖGB’lere karşı Grup Yorum’u ve gönüllülerini sahiplenerek alkışlarla tepkilerini gösterdiler. Yorum gönüllülerinin ısrarı ve kararlı çabalarıyla başa çıkamayan ÖGB’ler; resmi ve sivil polisleri çağırarak Yorum gönüllülerine saldırarak halk ile gönüllüleri karşı karşıya getirmeye çalışmaları üzerine, Yorum gönüllüleri ajitasyon çekerek durumu halka teşhir ettiler.

Konak: 18 Haziran’da Konak metro çıkışında masa açılarak toplu bildiri dağıtımı yapıldı. Hatay Pazarı’na gidilerek halka el ilanı dağıtıldı. Yarımada da yüzlerce afiş yapan 4 Grup Yorum gönüllüsü gözaltına alınarak çalışmaları engellenmeye çalışıldı. Kısa süre içinde gözaltılar serbest bırakıldı.

Kınık: Kınık Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği 20 Haziran’da çalışmalara devam etti. 17 Haziran’da Kınık’ta bulunan Çepni ve Tahtacı köyleri gezilerek konser duyuruları yapıldı. Elmadere, Büyükoba, Taştepe, Arpaseki Bağalanı, Çaltıköy, Aziziye ve Taşköprü’ye konser afişleri asılarak köy halkı konsere davet edildi. Köy halkının ilgisinin yoğun olduğu çalışmalarda halka sohbetler edildi. Ayrıca Soma Çarşamba Pazarı’nda konser bildirileri dağıtıldı ve konser afişleri asıldı.

ANTALYA

15-16-17 Haziran’da Halk Cepheliler Antalya’nın Kışlahan Meydanı’nda Grup Yorum’un 30. yıl İzmir konserine çağrı masası açtı. Saat 15.00-18.00 arasında açılan masada 1500 bildiri halka ulaştırıldı. 16 Haziran’da ise Grup Yorum afişleri asıldı.

MUĞLA

18 Haziran’da Marmaris’te konser çalışmaları devam etti. Çalışma kapsamında afişleme, bildiri dağıtımı yer alırken, Marmaris Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile konserin duyurusu yapılması bağlamında görüşme sağlandı ve olumlu yanıtlar alındı. Çalışmada ayrıca 8’er adet Dev-Genç dergisi ve Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı.

BURSA

22 Haziran’da Bursa Heykel Meydanı’nda Yorum masaları açılıp bildiriler dağıtıldı. Halka Grup Yorum’a yapılan baskılar ve yasaklamalar anlatılıp AKP’nin baskı politikaları teşhir edildi. Yaklaşık bir saatin ardından masaya bir grup zabıta gelerek “bu durumun yasal olmadığını ve izin alınması gerektiğini” söylediler. Grup Yorum gönüllüleri, bunun keyfi bir tutum olduğunu ve baskıların, yasakların çalışmalarını engelleyemeyeceğini, konsere kadar çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

 

İstanbul’da Vereceğimiz 30. Yıl Konserimiz Yasaklandı!

İSTANBUL VALİSİ   VASİP ŞAHİN SUÇ İŞLİYOR!

Grup Yorum, 13 Haziran’da Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda, 20 Haziran’da İzmir Gündoğdu Meydanı’nda verdiğimiz 30. yıl konserlerimizin ardından üçüncüsünü İstanbul’da, dördüncüsünü Ankara’da vermeye hazırlanıyordu. Ardı ardına 5 Temmuz Ankara konseri ve 28 Haziran İstanbul konseri valiliklerce yasaklandı.

Grup Yorum bugüne kadar gerçekleştirdiği konserlerde tek bir sorunun dahi yaşanmadığını; konserlerde halkın büyük bir coşkuyla türküler söyleyerek konsere katılım sağladığı belirtildi.

Grup Yorum “valiliğin faşizmin ideolojisiyle davrandığını, yetkilerini halkın huzuru için değil, AKP nin çıkarları için kullandığını, Vasip Şahin’in yasaklarıyla “halkı infiale sürüklediği” söylendi.

Vali Vasip Şahin için suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Grup Yorum açıklamasında şunları söyledi:

“Konser yapmak, basın açıklaması yapmak, gösteri yapmak anayasal bir haktır. Ama AKP’nin İstanbul valisi, tamamen keyfi davranıyor. Bu hakkımızı kullanmamızı gasp ederek anayasal bir suç işliyor. Hiç yoktan yere bir konseri yasaklayarak, halkta korku, panik, kargaşa oluşmasını sağlamaya çalışıyor. Terörizm bu değilse nedir?

İstanbul Valisi Vasip Şahin suç işliyor! SUÇLARI:

– Görevi kötüye kullanmak.

– Anayasal hakların kullanımını engelleyerek anayasa suçu işlemek.

– Terörist faaliyetlerde bulunmak…”

*

Ankara’da Grup Yorum Konser Çalışmaları

Yorum gönüllüleri tarafından 21 Haziran’da Kızılay Yüksel Caddesi, Selanik Caddesi, Bayındır Sokak, Mithatpaşa Caddesi ve Meşrutiyet Caddesi civarında 100 afiş yapıldı. Aynı gün Sakarya Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi üzeri, Kocatepe Camii civarı, Konur 1, Konur 2, Karanfil, Yüksel, Akay, Kennedy Caddesi, Libya Caddesi, Kurtuluş Parkı, Kolej civarı yaklaşık 500 afiş yapıldı. 23 Haziran’da Sakarya Caddesi, Konur Sokak, Yüksel Caddesi, Seyranbağları Mahallesi, Kuğulu Park ve Tuzluçayır Meydanı’na pankartlar asıldı.Toplamda 6 pankart asıldı. Geçilen her yere konser stickerları yapıştırıldı. 2 saat süren bu çalışmaya 11 kişi katıldı.

Ayrıca Ankara’nın Sakarya, Sıhhiye, Cebeci, Batıkent, Mamak, Yüzüncüyıl, Seyranbağları mahallelerinde afişleme, kuşlama ve kapı kapı bildiriler dağıtıldı.

 

*

 Umudun Türkülerini Hiç Durmadan Söylemeye Devam Ediyoruz

Oligarşiye ve emperyalizme karşı Grup Yorum türküleriyle devrim türkülerimizi söylüyoruz. 1985’ten beri Yorum’un türkülerini söylüyoruz. Grup Yorum 30 Yaşında. Grup Yorum gönüllüleri olarak, Grup Yorum’un 30.Yıl konser çalışmasını yapmaktan onur duyuyoruz. Son bir haftadır İstanbul’un yoksul gecekondu mahallelerinde Grup Yorum çalışması yapılmayan bir mahalle kalmadı…

Grup Yorum 30. yıl etkinlikleri tek bir alanda değil, tüm İstanbul’daydı.

İSTANBUL’un Bağcılar, Okmeydanı, Çağlayan, Gazi, Bahçelievler, Armutlu, 1 Mayıs, Alibeyköy, Altınşehir, Mecidiyeköy, Çayan, Esenler, Esenyurt, İkitelli, Şirinevler, Kadıköy, Kartal, Gülsuyu, Sultanbeyli, Kuruçeşme, Zeytinburnu, Sarıgazi ve daha isimlerini sayamacağımız onlarca mahallede Liseli Dev-Genç’liler, TAYAD’lılar, Halkın Mühendisleri, DİH’liler, Halk Meclisleri, Kamu Emekçileri Cephesi, Emekliler Cephesi hafta boyunca İstanbul’un dört bir yanında Grup Yorum konser çalışması yaptılar.

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.