Örnek Resim

Anasayfa > HABER > TAYAD’lı Aileler’den

TAYAD’lı Aileler’den
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 13:43

TÜM ŞEHİT VE TUTSAK AİLELERİMİZİ ÖRGÜTLEMELİYİZ…

TAYAD’ın asıl görevlerinden biridir aile ziyaretleri. Çünkü TAYAD’ın varoluş nedenlerindendir şehit ve tutsak aileleri arasında dayanışma ve birlikteliği sağlamak. Bu nedenle her TAYAD’lı asıl işinin şehit ve tutsak ailelerini bir çatı altında toplamak olduğunu bilmelidir. Nasıl ki günlük yapacağımız işlerimizi hiç aklımızdan çıkarmadan zamanında ve sistemli yapıyorsak şehit ve tutsak ailelerini ziyaret etmeyi de belirli bir sistem içinde yaptığımız işlerimiz arasına koymayı başarmak zorundayız.
Elbette tek işimiz aile ziyaretleri değil. Bunun yanında haftalık düzenli yaptığımız faaliyetlerimiz de var. Dergi dağıtımından, bildiri dağıtımına, basın açıklamasına kadar pek çok işimiz var. Sorumluluğunu taşıdığımız bir evimiz, çocuklarımız var. Bundan sonra da olacaktır. Aile ziyaretlerine gitmek için bu işlerimizin bitmesini, sorumluluklarımızın azalmasını bekleyemeyiz.
Bizler şehitlerimizin ve tutsaklarımızın bize güvenerek bıraktıkları mücadelenin bu işlerini de yapacak, onların bize emanet ettikleri ailelerine de sahip çıkacağız.
Şehit ve tutsak ailelerimizi ziyaret etmek bu nedenle önemlidir. Şehit ve tutsak ailelerimize sahip çıkmak moral değerlerimizdendir.
Şehitlerimiz kanlarını, canlarını koşulsuz olarak mücadeleye sundular. Aileleri bizlere emanettir. Onların emanetini sahiplenmek TAYAD’lıların görevidir. Bizler de şehit ve tutsak ailesiyiz ve o ailelerin yaşadıklarını en iyi bizler anlarız.
Acımızı da üzüntümüzü de paylaşarak azaltabiliriz. Şehit ve tutsak ailelerimizin zor günlerinde sevinçlerinde yanlarında olmak, onlara bu düzen karşısında yalnız ve çaresiz olmadıklarını göstermek bizlerin görevidir.
Şehit ve tutsak ailelerini sahiplenmek bizim manevi yanımızı değerlerimizi de büyütecektir. Şehit ve tutsaklarımızın emanetini korumak bizi güçlendiren bir duygudur.
Biz onlara sahip çıktıkça moral değerlerimizi büyütürüz. İnancımızı büyütürüz. Değerlerimizi büyütürüz..
Aileleri Ziyaret Etmek  Bir Kitle Çalışması          Faaliyetidir
Bir alan çalışması örgütlenme üzerinde şekillenir. Yaptığımız her faaliyet örgütlenmeye hizmet etmelidir. Karşımızda çocuklarımızı tutsak eden, katleden örgütlü bir devlet gücü var. Bu gücü yenmek için bizlerin de örgütlü olması şarttır. Örgütlenmek kitlelere gitmek demektir aynı zamanda. Kitle çalışması demek, büyümek demektir.
Neden büyümek isteriz… Şehitlerimizin hesabını sormak için, haklarımızı almak için, devrimi büyütmek için….
İşte bu nedenlerden dolayı kitle çalışması yapmak zorundayız.
Bu nedenle şehit ve tutsak ailelerine düzenli ve kararlı bir şekilde gitmek zorundayız.
-Aile ziyaretlerini nasıl yapmalıyız?
Kitle çalışmasında esas olan sürekliliğimizin olmasıdır. Çalışmamızı düzenli ve sürekli bir biçimde yapabilirsek sonuç alabiliriz. Düzenli ve ısrarlı çalışırsak gittiğimiz her aileyi yanımıza katabiliriz. Bu nedenle her TAYAD’lının ilgilendiği aileler belirli olmalıdır.
Yüzlerce şehit ve tutsak ailemiz var. TAYAD’lılar bu ailelerle düzenli ilgilenmek görüşmek zorundadırlar. Bu nedenle aramızda iş bölümü yaparak şehit ve tutsak ailelerini paylaşmalı ve her hafta kaç aileyi ziyaret edileceği belirlenmelidir.
Yani ilk adım kimin hangi aile ile ilgileneceğinin belirlenmesidir.
Bu belirlendikten sonra kendimize aile ziyaretlerine dair bir program çıkarmalıyız.
Yani hangi gün kime gideceğimizi belirlemeliyiz. Ve belirlediğimiz günde aileyi ziyaret etmeliyiz.
Gittiğimiz aileyi tanımak için kafamızda sorularımız olmalı. Nereliler, ne iş yapıyorlar, kaç kişiler?
Nasıl bir yaşamları var, ne tür sorunlar yaşıyorlar… gibi sorularla aileyi tanımaya çalışmalıyız. Tabi ziyaretimizi sorulara boğmamalıyız. Ailenin de bizi tanımasına yönelik sohbetlerimiz olmalı.
Ziyaret ettiğimiz ailelere dair hedeflerimiz olmalıdır. Bu hedeflerimizi aileyi tanıdıkça adım adım belirlemeliyiz. Örnegin ilk gittiğimiz aile için birinci hedef onları tanımaktır. İkinci gidişimizin hedefi aile ile ortak bir şey yapmaktır… Bu hedeflerimizi bir önceki ziyaretimizin sonucuna göre gerçekçi bir şekilde belirlemeliyiz. Ama şunu unutmamalıyız, en nihai hedefimiz gittiğimiz ailemizi de mücadeleye katmak, onları kadrolaştırmaktır. Aileyi ve onların çevresini örgütlü hale getirmektir. Bu amacımızı unutmadan adım adım hedeflerimizi belirlemeliyiz.
İlişkilerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
-Gittiğimiz aileye karşı saygılı olmalıyız. Üslubumuzdan hareketlerimize kadar her şeyimize dikkat etmeliyiz.
“Bende şehit-tutsak yakınıyım sizde, ben nasıl çocuğuma sahip çıkıyor onun düşüncelerine saygı duyuyorsam sen de duyacaksın” dememeliyiz.  Biz sabırla üslubumuza dikkat ederek  aileyi ikna etmeye çalışmalıyız. Ve şuna inanmalıyız, sabırlı ve düzenli ziyaretlerimizle, onlara anlattıklarımızla aileleri değiştirebiliriz.
Israrla ve sabırla devrimciliğin meşruluğunu ve haklılığını anlatarak, nasıl bir düzende yaşadığımızı, bu düzenin bizleri nasıl esir aldığını kendi yaşamlarımızdan canlı canlı anlatırsak aileler ikna olacaktır.
-Aileye bir söz vermişsek bu sözü tutmalıyız. Yapamayacağımız sözler vermemeliyiz.
-Ailelerin sorunlarına çözüm bulmaya çalışmalıyız. Ancak dayanışma örgütleyerek sorunları çözebiliriz.

Sonuç Olarak;
Bizim ülkemizde devrimci mücadele güçlüdür. Mücadele geleneği güçlüdür. Dolayısıyla şehitlik ve tutsaklık da kaçınılmaz olarak yaşanacak bedellerdir. Bunlar pahasına yürürüz. Şehit ve tutsak aileleri de güçlü bir mevzidir. Bu alanı örgütlü bir güce dönüştürmeliyiz.
Bunun için düzenli, sürekli aile ziyaretleri yapmalıyız. Düzenli aile ziyareti yapmayan, ilgilendiği aileler olmayan bir TAYAD’lı görevini yerine getirmiyor demektir.
Şu andan itibaren her TAYAD’lıya düşen görev ilgileneceği aileleri belirlemek ve iki eli kanda da olsa bu aileleri ile düzenli olarak ilgilenip onları örgütlemektir.


Zeynep Erduğrul Bakır ve Oğlu Poyraz Ali Serbest Bırakılsın!

TAYAD’lı aileler 8 Haziran’da evladı olan Zeynep Erduğrul için Bakırköy Kadın Hapishanesi’nin önünde eylem yapıtı. Eyleme 18 kişi katıldı.
Açıklamanın bitiminde oradan Şişli-Mecidiyeköy AKP önüne geçildi. AKP önünde yapılan açıklamada; “AKP ülkesin bağımsızlığı için, adalet için mücadele eden herkesi tutukladığı yetmezmiş gibi hapishanede de saldırılarına devam ediyor. Tutsakları düşünce ve inançlarından vazgeçirmek için her türlü işkenceye başvuruyor. Evlatlarımıza tecrit içinde tecrit yaşatıyor. Hapsettiği dört duvar arasında 24 saat kamerayla izleyerek, mektup-hücre-görüş cezaları vererek, avukat görüşme yerlerini cam fanuslara çevirerek sürgün sevklerle ve daha birçok hak ihlaliyle tecritte de işkenceye devam ediyor. Ama sadece evlatlarımızı değil evladımız olan Zeynep Erduğrul Bakır’ın üç buçuk yaşındaki otizm hastası Poyraz Ali’de bu tecrit işkencesini yaşıyor.” denildi.


Tutsaklarımız, Onurumuzdur!   Yeni Bir Katliama İzin Vermeyeceğiz!

AKP faşizmi Bakırköy Hapishanesi’nde bulunan devrimci kadın tutsaklara yönelik katliam saldırısı planlıyor. Devrimci tutsakların Silivri’ye götürülüp tecrite alınması söz konusu. Devrimci tutsaklar, direniş açıklaması yaptılar. TAYAD’lı aileler hapishane önünde oturma eylemindeler.
AKP’nin yeni bir 19 Aralık katliam saldırısı planları yaptığı Bakırköy Kadın Hapishanesi’ndeki devrimci kadın tutsaklar için Okmeydanı’nda sahiplenme çalışmaları başladı.  2 Haziran’da Bakırköy Hapishanesi önünde direnişte olan TAYAD’lı ailelere ziyaret gerçekleştirildi. Okmeydanı Halk Cephesinin düzenlediği destek ziyaretine 4 kişi katıldı. Ziyarete gelenlere TAYAD’lı aileler tarafından bilgi verildi. Genel saldırı ile ilgili sohbet edilerek direnişin nasıl güçlendirileceği üzerine konuşuldu.
4 Haziran günü Okmeydanı Kuzey Sokak’ta Bakırköy Hapishanesi önünde direnişte olan TAYAD’lı aileler ve asıl olarak saldırı tehdidi altındaki devrimci tutsakların anlatıldığı kapı çalışması yapıldı. Yaklaşık 30 kapı çalınarak el ilanlarıyla halka bilgi verildi ve direnişi sahiplenme çağrısı yapıldı. Saat 19.30’da başlayan çalışma 21.00’de sona erdi.
Okmeydanı’nda Halk Cepheliler 5 Haziran’da Kuzey Sokak’ta kapı çalışması yaparak halka bildiri dağıttı. Bu çalışma esnasında halkla uzun sohbetler edildi. 19 Aralık’ı görmüş insanlar, yeniden o günleri yaşadılar.Halkın devrimci tutsaklara ilgisi yoğundu. Çalışma 1,5 saat sürdü. 35 kapı çalınarak yapılan çalışma sonucunda, hapishane önünde nöbete ve ziyarete gideceğini söyleyen aileler oldu.
6 Haziran’da ise Mahmut Şevket Paşa bölgesinde 4 evin kapısı çalınarak Bakırköy Hapishanesi ile ilgili son durumlar anlatıldı. Uzun uzun yapılan sohbetler ve bilgilendirme çalışması yaklaşık 1 saat sürdü. Aynı gün, Bakırköy Hapishanesi’ndeki saldırı tehdidi ve süren direnişle ilgili mahallenin 5 ayrı bölgesine ozalitler yapıştırıldı.
6 Haziran’da ise, Armutlu Halk Cephesi Bakırköy Hapishanesi’nin önündeki TAYAD’lı ailelere desteğe gittiler. Armutlu’dan katılan 10 kişi, TAYAD’lı aileler ile sohbet etti. Sohbette Bakırköy Hapishanesi’ne katiller tarafından neler yapılmak istendiği özgür tutsaklara sahip çıkmak gerektiği, her zaman özgür tutsakların yanında olacakları ve katliama izin vermeyecekleri konuşuldu. Armutlu Liseli Dev-Genç de 9 Haziran’da yaptığı bir açıklama ile sahiplenme çağrısı yaptı.

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.