Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu haberler

Toplu haberler
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 16:15

İLK BAHTİYAR BEBEK DOĞDU!
Nefa direnişçisi Erkan Munar’ın 1 Haziran günü bir oğlu dünyaya geldi.
Bebeğe Çağlayan Adliyesi eyleminde şehit düşen adalet savaşçımız Bahtiyar Doğruyol’un adı verildi.
Doğumun hemen ardından Erkan Munar direnişini zafer kazanarak bitirdi.
BAHTİYAR DOĞRUYOL direnişiyle zafer yaratarak ölümsüzleşti… Bahtiyar bebek de bir direnişin içinde ve zafer haberiyle beraber dünyaya geldi.
Halk Cepheliler Bahtiyar bebeği ve annesini “Bahtiyar bir mutlulukla Şafak’ın kavgasında doğdu. Hoşgeldin geleceğimiz Bahtiyar bebek” diyerek ziyaret ettiler ve Bahtiyar Doğruyol’un ismini verdiler.
Şehitlerimiz haklı bir dava uğruna savaştıkları için ölümsüzleşiyorlar… Bu ölümsüzlüğün bir başka anlamı da onların adlarını taşıyan çocuklarımız, bebeklerimiz…
Şimdi Bahtiyar, yeni Bahtiyarlar’da yaşıyor.
*
Çayan’da IŞİD Yandaşlarına Yer Yok!
Çayan Mahallesi’nde 5 Haziran gecesi IŞİD yanlısı Tevhid Dergisi duraklara gelip Grup Yorum afişlerini sökerek kendi stıckerlerini yapıştırmışlardır. Mahalleden müdahale edenlere “Size ne? Siz karışmayın!” diye konuşma yapmışlardır.
Çayan Halk Cephesi’nin bununla ilgili bir açıklama yaptı: “Başta Amerikan emperyalizmi olmak üzere dünya tekelleri tarafından yaratılıp işbirlikçi AKP tarafından beslenerek Suriye’ de ve Ortadoğu’ da katliamlar yapan IŞİD’li teröristleri mahallelerimiz de barındırmayacağız.” denildi.
*
Berkin’in Getirdiği Güneş Yolumuzu Aydınlatmaya Devam Edecek!
Haziran Ayaklanması şehitleri, Türkiye halklarına klavuzluk etmeye, güç vermeye devam ediyor.
14 yaşında katillere sapanıyla direnen Berkin… Katiller tarafından hedef alınarak vurulacak kadar onları korkutan çocuğumuz… Berkin bizim geleceğimizdir, Berkin Umudun Çocuğudur.
Berkin’in katilleri, Berkin’in isminin verildiği kütüphaneye de tahammül edemedi; 3 Haziran tarihinde, AKP’nin katil, işkenceci polisleri Altınşehir Şahintepe Mahallesi’nde bulunan Berkin Elvan Halk Kütüphanesi’ne saat 04.00’da baskın düzenleyip, camlarını kırıp her yeri yıktı. Kütüphanede bulunan kitapları, masaları talan etti. Mahalle halkı tepki göstermeye çalıştıysa da, polis silahlarını halka doğru tutarak yaşlı insanları korkutmak istedi. Katillerin estirdiği terörün nedeni bellidir; Altınşehir halkı, Berkin’i kurdukları kütüphaneleriyle yaşatıyor. Altınşehir halkı yeni Berkin’leri büyütüyor. AKP’nin katilleri buna tahammül edemedi, halkın açtığı kütüphaneyi talan etti.
Ama başaramayacaklar, Berkin’in ismini ne kütüphanelerimizden ne de halkın hafızasından silebilecekler. Biz Berkin’i kütüphanelerimizde, parklarımızda, yeni doğan çocuklarımızda yaşatacağız. Her yerde Berkin’i göreceğiz. Ve Berkin’e söz vereceğiz; senin katillerinden hesap soracağız! Ne Berkin’in bizimle beraber yaşamasını ne de katillerinden hesap sormamızı engelleyebilecekler.
Altınşehir Halk Cephesi yapılan baskınla ilgili şu açıklamayı yaptı: “AKP’nin katil polislerini uyarıyoruz: Kopardığınız her saç telinin hesabını vereceksiniz” uyarısında bulundu.
*
Haklı Olan Meşru Olan Kazanır, Bunu Öğreniyoruz…
9 Haziran tarihinde, Esenler Haklar Derneği’nde “Meşruluk, devrimcilik” üzerine okuma yapıldı ve bunun üzerine sohbet edildi. Faşist iktidarın kendi kültürümüz dışında yaşam tarzını halkımıza empoze etmesi karşılığında kendi değerlerimizi korumak, haklılığımız, direnen işçilerin zafer kazanması, tüm halkın açık açık görmüş olduğu AKP’nin yapmış olduğu hırsızlığı, işkenceleri, baskıları meşrulaştırmaya çalışması üzerine tartışıldı. Adalet kampanyası üzerine konuşulup yapılacak çalışmalar üzerinde konuşuldu. 5 kişiyle yapılan çalışma 2 saat sürdü.
*
Düzen Yozlaştırıyor, Uyuşturuyor! Biz Kurtaracağız!
Bu Bataklığı Kurutacağız!
Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu İle Savaş ve Kurtuluş Merkezi çalışanları karavanları ile Gazi Mahallesi’nde dolaşmaya başladı. İlk olarak 5 Haziran’da Gazi Mahallesi Dörtyol’da bekleyen karavana ilgi yoğundu. Çalışma süresince Grup Yorum şarkılarının çalındığı ve tedavi olmak isteyen gençlerle tanışıldığı çalışmada 200 el ilanı dağıtıldı. Bir aile ise çocuğunun uyuşturucu kullanmayı bıraktığını ama tekrar başladığından şüphelendiğini söyleyerek tedavi merkezi çalışanlarından yardım istedi. Ailenin telefon numarası alınarak yardım edileceği söylendi ve tedavi merkezine gelmeleri istendi. 6 Haziran’da ise Sekizevler’e giden tedavi merkezi çalışanları çalışmalarına burada devam etti. 250 el ilanının dağıtıldığı çalışmada 1 hasta kaydı alındı. Grup Yorum şarkılarının da çalındığı çalışmada halkla sohbet edilerek uyuşturucu ile mücadele ve tedavi ile ilgili bilgiler verildi.
*
Çocuklarımızın Katillerinden Hesap Soracağız!
Her hafta olduğu gibi yine Antalya Halk Cephesi olarak 6 Haziran’da Antalya Attalos Meydanı’nda eylem yapıldı. Eylemde “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın Adalet İstiyoruz!” pankartı açıldı. “Berkin Elvan Ölümsüzdür, Katil Devlet Hesap Verecek, Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz, Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak” sloganları atıldı.
Eylemde yapılan açıklamada: “…Bizler saldırılar, katliamlar karşısında asla geri adım atmayacağız. Halk ekmeğe, adalete doyuncaya kadar halk düşmanlarından hesap soracağız. Milyonlarca Berkin olup ordu kurup halkın çocuklarını katleden katillerden hesap soracağız!” dendi. Eylem sloganlarla bitirildi.
*
Bizler Kerbela’dan Kızıldere’ye Yürüyenlerin Sesi Olduk!
Antalya TAYAD’lı Aileler 5 Haziran’da Dallar Düğün Salonu’nda tutsaklarla dayanışma gecesi düzenledi.  Gece başlamadan önce salona, “Hasan Ferit Gedik Ölümsüzdür”, “Berkin Elvan’ın Katilleri Cezalandırılsın, Adalet İstiyoruz-Halk Cephesi”, “Tutsak Dev-Genç’liler Serbest Bırakılsın”, “Okan Özer Serbest Bırakılsın- Dev-Genç’liler”,  “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın-TAYAD’lı Aileler” “Kerbela’da Hüseyin, Sivas’ta Pir Sultan, Dersim’de Seyit Rıza, Kızıldere’de Mahir’iz”, “Biz Buraya Dönmeye Değil Ölmeye Geldik”, “Kahramanlar Ölmez Halk Yenilmez” pankartları açıldı. Gecede ilk önce ülkede ve dünyada şehit düşen devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından TAYAD’lı Aileler adına yapılan konuşmada TAYAD’lı Aileler’in kuruluş amacı ve mücadele tarihi anlatıldı.  Dev-Genç’liler adına yapılan konuşmada ise Dev-Genç’lilerin tarihi anlatıldı. Ardından şiirler okundu ve hazırlanılan yemekler birlikte yenildi. TAYAD’lı Aileler’in hazırlamış oldukları hediyeler geceye katılan ailelere verildi. En son Isparta Dev-Genç’liler grubu olan Halk Kültür Merkezi müzik grubu sahneye çıkarak kavganın türkülerini söylediler. Türkülerle birlikte halaylar çekildi. Gece halayların ardından sona erdi.
*
AKP İçin Kendi Seçim Flamaları Kürt Halkının Kanından ve Canından Daha Değerli!
Amed Halkın Hukuk Bürosu HDP mitinginde yapılan bombalı saldırıyla ilgili 6 Haziran’da açıklama yaptı. Açıklamada; “5 Haziran’da Amed’de HDP’nin seçim mitinginde AKP provokasyonu yapıldı. İki ayrı bomba kısa aralıklarla patlatıldı. 4 şehit, 400’den fazla yaralı var. İnsanların kolları, bacakları koptu. AKP kendi provokasyonuna en üst düzeyde sahip çıktı. Yaptıkları katliam yetmezmiş gibi tehditlerine devam ediyor. Erdoğan ‘ben açıklama yaptım, üzerime düşeni yaptım’ diyor. Polis; halk miting alanından dağılırken halka saldırıyor. Gaza boğuyor. Halkın acılarını yaşamasına, yaralılarını hastanelere taşımasına bile tahammül edemiyorlar. AKP için Kürt halkının dökülen kanı, verdiği canının hiç değeri yoktur. Amed Bağlar İlçesi’nde AKP tarafından Gürsel Caddesi üzerinde seçim irtibat bürosu kuruldu. AKP flamaları da bu büronun iki yanındaki direklere asıldı. Flamalar asıldığı günden bugüne, gece – gündüz 24 saat zırhlı polis araçları tarafından korunuyor. Dün akşam AKP’nin provokasyon bombalarından ve polisin halka saldırmasından sonra, AKP flamalarından bir kısmı ipleri kesilerek yere düşürüldü ve yakılmak istendi. Flamaları yakmaya çalışan halka, çocuklara polis zırhlısı saldırdı ve caddeyi gaza boğarak halkı dağıttı. Böylece AKP halk düşmanı yüzünü bir kez daha gösterdi. Bir kaç gün önce Erzurum’da linç güruhunun HDP’li bir genci linç etmesini izleyen polis ve AKP flamalarını korumak için halka saldıran polis, AKP’dir. AKP için flamaları Kürt halkının kanından, canından daha değerlidir. Flamalarını canla başla korurken Kürt gençlerinin linç edilmesini, diri diri yakılmalarını izlemişlerdir. AKP’nin halk düşmanı gerçek yüzü budur. AKP halklarımızın hiçbir sorununu çözmez. O emperyalizmin, tekellerin iktidarıdır. Tarih devrimcilerin haklılığını bir kez daha kanıtlamıştır. Bu tarihsel ve siyasal haklılığa dayanarak diyoruz ki; sorunlarımızı biz kendimiz çözeriz. Seçimler çare değildir” denildi.
*
DEVRİMCİ TUTSAKLAR ONURUMUZDUR!
Sürgün ve Sevklere İzin Vermeyeceğiz!
6-9 Haziran günlerinde Esenler Karabayır’da adalet konulu el ilanları dağıtıldı. Bakırköy Hapishanesi’ndeki devrimci tutsakların, F Tipi hapishanelerine sürgün edilmeleri hazırlığı içerisinde olan faşist AKP iktidarının yeni bir 19 Aralık Operasyonu hazırlığında olduğunu vurgulayan el ilanlarından 750 adet dağıtıldı.
*
Bahçelievler Halk Cephesi TAYAD’lıları Ziyaret Etti
Bahçelievler Halk Cephesi Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde TAYAD’lı Aileler’in açmış olduğu “Devrimci Tutsakları Sürgünler İle Teslim Alamazsınız” çadırını ziyaret etti. Ziyarete 5 kişi katıldı. Yapılan sohbetlerde ailelere yanlarında olduklarını ve devrimci tutsaklara yapılacak saldırılara izin vermeyeceklerini söyleyerek dayanışmalarını belirttiler.
1 Mayıs: 1 Mayıs Mahallesi’nde Bakırköy’deki Özgür Tutsaklara yapılacak olan saldırılara karşı halkı bilinçlendirmek için 6 Haziran’da merkezi bölgelere 5  ozalit yapıştırıldı.
*
BİLGİ GÜÇTÜR:  Halk Okulları’yla Bilgimizi  Arttıralım!
Halktan Öğrenelim, Mücadelemizle,  Tarihimizle Halka Öğretelim
Okmeydanı: ‘Bilgi Güçtür’ sloganıyla Okmeydanı’nda her hafta düzenli olarak yapılan halk okulu çalışması, bu hafta da devam etti. 3 Haziran’da Sibel Yalçın Parkı’nda Halk Okulu çalışması yapıldı. Çalışmanın ilk bölümünde Sibel Yalçın Parkında Pazar günü yapılan Grup Yorum çalışmasının değerlendirmesi yapıldı. Tek tek yapılan değerlendirmelerde bu konserin çok uzun bir aradan sonra Okmeydanı’nda gerçekleşen en güzel ve en kalabalık konser olduğu öne çıktı. Çalışmalar konusunda belli eksiklikler ortaya konuldu. 4–5 günlük iyi bir çalışma ve sınırlı sayıda insanla bu konsere ciddi bir emek verildiği, ancak daha fazla emek verilerek daha fazla insanla çok daha büyük bir konser örgütlenebileceği ortak görüşü çıktı. 30. yıl konseri için ise mahallede bir ön hazırlık süreci yaşandığı da öne çıkan başlıklar arasındaydı. Çalışmanın 2. bölümünde Bakırköy Hapishanesi’nde devrimci kadın tutsaklara yönelik gündemde olan saldırı konuşuldu. AKP’nin yeni bir 19 Aralık’a hazırlandığı ortaya konularak 19 Aralık’ta neler olduğu kısaca anlatıldı. Devrimci tutsakların, Cepheli tutsakların sürgün edilerek tecrite alınmaya çalışıldığı ve bunun karşısında Cepheli tutsakların direneceği anlatılarak daha fazla insana nasıl ulaşılıp bu konuda bir duyarlılık oluşturulacağı üzerine sohbet edildi. TAYAD’lı Aileler’in hapishane önünde bir direnişinin olduğu belirtilerek bu direnişe daha fazla nasıl katılım sağlanacağı konuşuldu. Mahallede neler yapılabileceği konusunda görüş ve öneriler alınarak çalışma bitirildi. Çalışmaya 17 kişi katıldı.

1 Mayıs: 1 Mayıs Mahallesi’nde 8 Haziran’da Halk Okulu çalışması yapıldı.  Çalışmada; AKP’nin Bakırköy Hapishanesi’nde özgür tutsaklara saldırılarının pervasızlaşarak devam ettiği, Bakırköy’de kadın ve çocuk hapishanesinde bulunan devrimci tutsakların sürgün-sevk ile tehdit edildiği anlatıldı. “AKP hapishanelerde yeni bir katliamın peşinde. Devrimci tutsakların hapishanede örgütlenmemesi için katliamın peşinde. AKP ve devlet 80’den bu yana, halkın öncüsü devrimcileri teslim alma politikası ve katliam peşinde…  84, 1996 ve büyük ölüm orucu direnişimizle devrimci tutsakları teslim alamayacaklarını gördüler”  denildi. Çalışmaya 10 kişi katıldı.
*
Amed’de Berkin Elvan Gençlik Kütüphanesi Kuruyoruz
Amed Liseli Dev-Genç olarak bir kitap kampanyası başlatıyoruz. Amed’in yoksul mahallelerinden birinde Gençlik Kütüphanesi kurmayı hedefliyoruz. Halk için, halkın faydalanabileceği, bilgiye ulaşabileceği bir kütüphane kurmak mümkün mü? Bizce mümkün. Bu bir rüya değil, sadece hayalimiz. Bu hayali sizlerle birlikte gerçekleştirebiliriz.
Biz Liseli Dev- Genç’lilerin amaçladığı bu kütüphane için çok sayıda kitaba ihtiyacımız var. Bu düzen halkımıza ve gençlerimize dayattığı eğitimle; araştırmayan, sorgulamayan, dogmatik bir toplum oluşturmaya çalışıyor.
Amacımız bu düzenin dayattığı eğitimin dışına çıkabilmek. Kuracağımız kütüphanenin buna katkısı olacağına inanıyoruz.
Damlaya damlaya göl olur, gönderdiğiniz bir kitap da bu kıraç topraklarda deryaları oluşturabilir.
Bize ulaşabileceğiniz adresler:
Kaynartepe Mahallesi 231. Sokak No: 66 Oruç Apartmanı Kat: 2 No: 5
BAĞLAR/DİYARBAKIR
Telefon Numarası: 0543 620 94 04
0541 577 81 62
E mail: bediicengiz62@hotmail.com
Amed Liseli Dev-Genç
9 Haziran 2015
*
Hatay Polisi Komplo Peşinde!
Hatay’da Yürüyüş okuru Şemsettin Say’a Hatay polisi tacizlerini arttırarak devam ettiriyor. Polis, Armutlu’da işlettiği işyeri sahibine giderek neden işyerini sadece iki ay çalıştırıp kapattığını ve neden İstanbul’a gitmiş olabileceği soruldu. Şemsettin Say’ın dükkân sahibine borcu olup olmadığı ayrıntılı soruldu. Hatay Halk Cephesi 5 Haziran’da açıklama yaparak; “Hatay polisi yine komplo peşinde, bu ucuz komplolarınızı biz daha önce çok gördük bundan vazgeçin. Nasıl ki geçmiş komplolarınızı boşa çıkardıysak bunu da boşa çıkaracağız. Hatay polisini uyarıyoruz komplolardan vazgeçin. Şemsettin Say’ın veya  Yürüyüş okurlarının başına gelebileceklerden Hatay polisi sorumludur. Ve bunun hesabını vermek zorunda kalırsınız.
Halkımız; komploları boşa çıkarmak için Yürüyüş Dergisi’ne ve okurlarına sahip çıkalım. Komplolar, baskılar bizi yıldıramaz!” denildi.
*
Taksim’de İmza Masası Devam Ediyor
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Meclisi 7 Haziran günü saat 17.00-18.30 arasında Taksim Galatasaray Lisesi önünde imza masası açarak atanma haklarını istediler. Oylarını kullanıp Taksim’e gezmeye gelenlerle sohbetler edildi; koşulsuz, sınavsız, torpilsiz atanma hakları üzerine konuşuldu.
*
Halkın Sorunlarının Çözümü, Halk Meclislerindedir!
Hemen hepimiz aynı umutlarla geldik büyük kentlere. Daha iyi bir iş, daha iyi bir yaşam. Ama büyük kentlerde bizi daha büyük sorunlar karşıladı. Dün bu sorunlar yoldu, elektrikti, belki yakacak odun-kömürdü. Bugün bu sorunlara yenileri eklendi. Bugün sorunlarımız  farklı olsa da çözüm yöntemi yine aynı. Dün nasıl mahallelerimizi elbirliğiyle kurduysak, bugün de mahallelerimizden uyuşturucu çetelerini, hırsızları yine hep beraber kovacağız.
Biz halkız. Bizim sorunlarımızın çözümü kendi ellerimizdedir, kendi birliğimizdedir.
*
Gazi’de Halk Toplantısı Çalışması Yapıldı
Gazi Mahallesi’nde çeteleşme, uyuşturucu, hırsızlık gibi mahalle halkının yaşadığı sorunlara halkla beraber çözüm aranıyor..Yaşanan sorunların ve çözüm yollarının tartışılacağı bir halk toplantısı için çalışma yapıldı. Toplantının duyurusu için 5 Haziran’da 80 el ilanı dağıtıldı ve kapı çalışması yapıldı. 1 saat süren kapı çalışmasında tutsak olan Halk Meclisi çalışanlarının serbest bırakılması için imza da toplandı.
*
Mahallemizde Uyuşturucuya ve Yozlaşmaya İzin Vermeyeceğiz
Esenler Mahallesi’nde 29 Mayıs akşamı, uyuşturucu ve çeteleşmeye karşı halk toplantısı yapıldı. 2.si yapılan toplantıda mahalle halkı çevrede yaşamış olduğu sorunları anlattı ve bu sorunlara karşı neler yapılması gerektiği üzerine konuşuldu. Uyuşturucu ve çeteleşmeye karşı ortak mücadele ile karşı gelinebileceği ve gençliğin uyuşturucudan uzak tutulabileceği anlatıldı.  Ortak alınan bir karar ile 13 Haziran’da saat 20:00’de uyuşturucunun çok yoğun olduğu Esenler Tepe Meydan’da sokak toplantısı yapma kararı alındı. Toplantıya 10 kişi katıldı.
*
Hırsızlık ve Çöp Sorunu ile İlgili Kapı Çalışması Yapıldı
Çayan Mahallesi’nde son zamanlarda artan hırsızlık olayları ile ilgili kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında 2-3 Haziran’da 70 ev dolaşıldı. Hırsızlık ile ilgili hazırlanan bildiri ile birlikte mahallede yaşanan çöp sorunlarının çözümü için de bildiri dağıtıldı. Bildiriye belediyenin beyaz masa numarası yazıldı ve herkesten bu numarayı arayarak çöp konteyneri talep etmesi istendi. Ayrıca 5 Haziran’da artan hırsızlık olayları ile ilgili yapılacak halk meclisi toplantısına çağrı afişleri asıldı. Apartmanların giriş kapılarına asılarak halka çağrı yapıldı. Toplam 70 afiş asıldı. Figen Sokak ve Gülşen Sokak’ta kapı çalışması yapılıp bildiri dağıtıldı. Halk meclisi ile sorunların birlikte çözüleceği halka anlatıldı. Çalışmaya 2 kişi katıldı.
*
Sürgün Sevkler  Durdurulsun!
2 Haziran günü, TAYAD’lı Aileler  Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda bildiri dağıtımı yaptı. Sürgün sevkler ve cam kafes, kamera dayatmalarına karşı yapılan bildiri dağıtımında Bakırköy Hapishanesi’ndeki devrimci tutsaklara dayatılan sürgün sevklere de değinildi.
8 Haziran günü, TAYAD’lı Aileler her hafta olduğu gibi bu haftada evlatlarının sesini dışarıya taşıdı ve  evlatlarının yaşadıkları hak ihlallerini halka anlattı. Sloganlarla başlayan eylemde, TAYAD’lı Nagehan Kurt açıklamayı okudu. Açıklamadan sonra; “Evlatlarımızı asla yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız, evlatlarımıza her yapılan adaletsizliğe direnişle cevap vereceğiz” denildi.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.