Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik

Ülkemizde Gençlik
Son Güncellenme : 14 Haz 2015 13:38

Tutsak Dev-Genç’lilerle Dayanışmamızı Engelleyemeyeceksiniz!

ANTALYA: Dev-Genç’liler Tutsak Liseli ve Üniversiteli Dev-Genç’lilerin serbest bırakılması için 2 Haziran’da Attalos Meydanı’nda eylem yaptılar. Eylemde “Tutsak Dev-Genç’liler Serbest Bırakılsın” pankartı açtılar. Eylemde aynı içerikte sloganlar atıldı.
2-3-5 Haziran’da ise Liseli Dev-Genç’liler tutsak liseli ve üniversiteli Dev-Genç’lilerin serbest bırakılması için Kapalıyol’da ve Kışlahan Meydanı’nda imza masası açtılar. Halkın sahiplenmesi yoğundu. Halkın sahiplenmesinden rahatsız olan katil polis Liseli Dev-Genç’lileri taciz etmeye çalıştı. Katil polis halka teşhir edildi.
Çalışmalarda 20 Yürüyüş dergisi halka ulaştırıldı. Tutsak Dev-Genç’lilere özgürlük için 70 imza toplandı. Çekilen ajitasyonlarda “İçerideki yoldaşlarımızın sesi olmaya devam edeceğiz. Halkımız, Dev-Genç’liler bu ülkenin onurlu evlatlarıdır. Dev-Genç’liler Berkin için adalet istedikleri için tutsak düştüler evlatlarımızı sahiplenelim” diyerek halkı devrimci tutsakları sahiplenmeye çağırdı.
Antalya Akdeniz Üniversitesi öğrencisi tutsak Dev-Genç’li Okan Özer için Akdeniz Üniversitesi Olbia köprüsüne Dev-Genç’liler 3 Haziran günü öğlen  “Okan Özer Serbest Bırakılsın / Dev-Genç” yazılı pankart astı. Pankartı asar asmaz işkenceci katil polisler işbirlikçi ÖGB’yi Dev-Genç’lilere saldırması için yönlendirdi. İşbirlikçi ÖGB’ler ve katil polisler etrafa konuşlanınca bazı devrimci kurumlar Dev-Genç’lileri sahiplendi. Katil polisler ve işbirlikçi ÖGB Dev-Genç’lilerin iradesiyle geri çekildi. Katil polisler ve işbirlikçi ÖGB öğrencilere teşhir edildi. Dev-Genç’liler bir buçuk saat sonra eylemi iradi olarak bitirdi.

ADANA: İnönü Parkı’nda Tutsak Dev-Genç’liler için 31 Mayıs’ta eylem yapıldı. Eylemde okunan açıklamada: “AKP faşizmi 16-17 yaşlarındaki çocukları tutukluyor. Berkin için adalet isteyen, bilimsel, parasız eğitim isteyen gençlere işkenceler yapıyor, hapishanelerde tecritte tutuyor. Katilleri, devlet yeni katliamlar yaparak saklıyor.
Bizler Dev-Genç’liler olarak yatıp kalkıp Berkin için adalet demeye devam edeceğiz. Tutsak Dev-Genç’lileri Zulmün Hücrelerinden Alacağız!” denildi. Daha sonra atılan sloganların ardından eylem bitirildi.
Çukurova Üniversitesi’nde 2 Haziran’da ise Tutsak Dev-Genç’liler için bildiri dağıtımı ve okul ve çevresine yazılama ve afiş çalışması yapıldı.

ANKARA: Dev-Genç’liler 2 Haziran’da Yüksel Caddesi’ne masa açtılar. Dev-Genç, Yürüyüş ve Tavır dergilerinin bulunduğu masada ayrıca Tutsak Dev-Genç’lilerin serbest bırakılması için imza toplandı. 14 imzanın toplanıldığı, 5 Dev-Genç ve 3 Yürüyüş dergisinin verildiği masa 2 saat açık kaldı. Ankara Dev-Genç, aynı gün bir kez daha tutsak Dev-Genç’lilerin serbest bırakılması için açıklama yaptı. “Tutsak Dev-Genç’liler Serbest Bırakılsın” sloganı atılarak yapılan basın açıklamasında: “31 Mart Çağlayan eyleminden sonra katil AKP devrimcilere saldırmaya devam ediyor. AKP bu saldırılarıyla halkı ve devrimcileri teslim alamaz” denildi.
Dev-Genç Masa: 9 Haziran’da, Ankara YükselCaddesi’nde Dev-Genç’liler masa açtı. Masa 17.00’dan 19.00’a kadar açık durdu. 2 saat açık kalan masada Yürüyüş, Tavır ve Dev-Genç dergisinin tanıtımı yapıldı.

*

Birlikte Paylaşıyor, Birlikte Öğreniyoruz, Dayanışmayı Büyütüyoruz

Okmeydanı Liseli Dev-Genç’liler 4 ve 6 Haziran tarihlerinde, liselilerle, “aile ve mücadele” konusunda çalışma aldılar. Konuyla ilgili yazıların okunduğu ve tartışıldığı çalışmada, Liseli Dev-Genç’lilerin aileleriyle yaşadıkları sorunlar konuşuldu. Ailelerin de örgütlenmesi gereken milyonlarca halktan birileri olduğu anlatıldı. Devrimcilik konularında kararlılık ve aileyi mücadeleye seferber etmek üzerinde duruldu. Kararlılık adına kestirip atmanın yanlış olduğu ve bunun kolaycılık olduğu anlatıldı. 8 Haziran da ise 5 liselinin katıldığı bir çalışma alındı. “Meşruluk Bilinci ve Devrimcilik” konusu işlendi. Yapılan çalışmada meşruluğun tarihsel nedenleri üzerine konuşularak güncel örneklerle düzenin gayrı-meşruluğu ve devrimciliğin meşruluğu somutlandı. Son olarak Liseli-Dev-Genç’liler, devrimcilik neden meşrudur sorusuna cevaplar ürettiler. Ayrıca ‘Adalet Kampanyası’ üzerine konuşuldu.
10 Haziran tarihinde, bir araya gelen Okmeydanı Liseli Dev-Genç’liler, Hint Sineması’ndan ‘Yaşasın Devrim’ adlı filmi izlediler. Filmde anlatılanlarla kendi mücadelelerinin benzerlikleri üzerine sohbet edilerek halk ve vatan sevgisinin önemi vurgulandı. Bir sonraki çalışmada ‘Yıldız’ isimli filmin izleneceği duyurularak çalışma bitirildi.
1 Mayıs Mahallesi’nde Liseli Dev Genç’liler 9 Haziran’da düzenin gençliğe dayattığı yoz kültüre alternatif olarak kendi programlarını düzenlediler. “Yıldız” adlı film izlendi ve daha sonra “Meşruluk Bilinci ve Devrimcilik” konusu işlendi. Yapılan çalışmada meşruluk anlatıldı. Çalışmaya 3 liseli Dev-Genç’li katıldı.
Kartal: 8 Haziran’da da Kartal Liseli Dev-Genç’liler “Tutsak Liseli Dev-Genç’liler Değil Berkin’in Katilleri Yargılansın!” kampanyası ve mahalle çalışmaları ile ilgili toplantı yaptı. Ardından aile, giyim, kuşam ve moda konuları hakkında eğitim çalışması yaptılar.

*

Pikniklerimizle Dayanışmayı, Paylaşımı Büyütüyor Birbirimizden Öğreniyoruz

İSTANBUL: Gazi Mahallesi Liseli Dev-Genç’liler 31 Mayıs’ta piknikte buluştu. Gazi barajında bir araya gelen liseliler, mahallede, Tutsak Liseli Dev-Genç’liler için açılan çadır hakkında konuştular. Sahiplenmenin önemini ve tutsak Dev-Genç’lileri zulmün elinden nasıl almak gerektiği konusunda liselilerden fikirler alındı. Çeşitli mahallelerden gelen liselilerle çadırın programı çıkartıldı, hangi gün çadırda kimler nöbet tutacak gibi konular kolektif bir şekilde örgütlendi. Daha sonra liselilerin ortak hazırladığı yiyecekler yenildi. Yemek bittikten sonra Tutsak Liseli Dev-Genç’lilere mektuplar yazıldı. Hep birlikte “Vampir ile Köylü” oyunu oynandı. Son olarak söylenen marşlarla piknik sonlandırıldı. Yapılan pikniğe 35 liseli katıldı.

AMED: Liseli Dev-Genç eğitim yılının sonunda liseliler arasında dayanışma amaçlı piknik düzenledi. 1 Haziran’da Dicle Üniversitesi piknik alanında bir araya gelen Liseli Dev-Genç’liler beraber kahvaltı yaptıktan sonra liseliler ve sınav sistemi üzerine sohbetler edildi. Ardından voleybol maçı yapıldı.  Oynanan oyunların sonunda birinci olan liselilere “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş” kitabı hediye edildi. Liseli Dev- Genç korosunun söylediği türkülerle halay çekildi. Müzik dinletisinin ardından hep beraber yemekler hazırlanıp yenildi. Liselilerin neden örgütlenmesi gerektiği üzerine konuşuldu. AKP’nin Liseli Dev-Genç’ liler üzerindeki baskısı ve tutuklanan liselilerin AKP’yi ve düzeni nasıl korkuttuğu anlatılarak daha fazla emek harcayarak, liselilerin mücadelesinin yükseltilmesi gerektiği anlatıldı. Liseli Dev-Genç‘liler Tutsak Dev-Genç’lilere mektup yazdılar. 12 kişinin katıldığı piknik daha sonra sona erdi.

MERSİN: Liseli Dev-Genç’liler tarafından 31 Mayıs’ta yozlaşmaya karşı dayanışmayı büyütmek amaçlı 68’ler Ormanı’nda piknik düzenlendi. Saat 10’da başlayan piknik saat 16.00’a kadar sürdü, coşkulu geçen piknikte Tutsak Dev-Genç’liler için etraftaki insanlardan imzalar toplandı. Grup Yorum ‘un Adana’da yapacağı konserin duyurusu yapılıp pullamaları yapıştırıldı, yemekler yendi, türküler söylenip halaylar çekildi.

*

 Berkin İçin Adalet İstemek Suç Değildir! Tutsak Dev-Genç’liler Derhal Serbest Bırakılsın!
İSTANBUL: İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nde Tutsak Dev-Genç’lilerin serbest bırakılması için 2-3 Haziran’da masa açılarak imza toplandı. Dev-Genç’lilerin neden tutsak edildiği, yapılan baskınlar, hukuksuzluklar öğrencilere anlatılarak sahiplenme çağrısında bulunuldu. Aynı zamanda Tutsaklar için mektup yazıp göndermeleri istendi. Yürüyüş dergisine ve evlere yapılan baskınlar öğrencilere anlatılarak Yürüyüş dergisinin hiçbir zaman susturulamayacağı söylendi. Çalışmalar sonucunda 30 Yürüyüş dergisi, 1 Berkin Elvan kitabı ve 2 Tavır dergisi öğrencilere ulaştırıldı.

*

Direnen Sarıyer İşçileriyle Dayanışmamızı Büyütelim!
Sarıyer Belediyesi işçileri, işlerine geri dönmek için Eskişehir yolu üzerindeki CHP Genel Merkezi önünde 9 gün önce açlık grevine başlamışlardı. 5 Haziran’da Dev-Genç’liler, Sarıyer Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçileri ziyaret etti. Çaylar eşliğinde sohbet edildi, CHP’nin tavrından, direnişte bugüne kadar yaşananlara kadar birçok konu üzerinde konuşuldu. Daha sonra aynı günün akşamı yapılacak basın açıklamasında buluşulmak üzere sözleşerek ziyaret sonlandırıldı.

*

Bu Ülkede Adalet Yok, Adaleti Biz Sağlayacağız!
Bağcılar ve 1 Mayıs Liseli Dev-Genç’liler Adalet kampanyasıyla ilgili 8 Haziran’da açıklama yaptılar. Açıklamada: “Bizler Liseli Dev-Genç’lileriz. Adalet isterken hemen hemen her gün gözaltına alınıp işkenceler gören, tehdit edilen, okullardan atılan ve 16 yaşımızda tutuklanan liselileriz. Bu ülkede adalet yok! Bu ülkede adalet istemek suç! Bu ülkede en güzel adalet dersini veren Şafak Yaylalar’ımız, Bahtiyar Doğruyollar’ımız var bizim. Bizlere yaşatılan hiçbir adaletsizliği unutmayız. Adaleti sağlamayanlardan, hakkımızı vermeyenlerden soracak hesabımız var. Hesap sorma bilincimiz daha da güçlü kılıyor bizleri. Adalet halkın ekmeğidir, halkımız adalete doyana kadar adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz” denildi.

*

1 Mayıs Mahallesi’nde Liseli Dev-Genç Kahvaltı Düzenledi
1 Mayıs Mahallesi’nde Liseli Dev-Genç’liler 4 Haziran sabahı Anadolu Haklar Derneğinde kahvaltı yaptıktan sonra bir yazı hakkında sohbet ettiler ve daha sonra  “Yaşasın Devrim” filmi izlendi. Filmin değerlendirmesi yapıldı.

*

Duyuru:
Tecriti Kırmak İçin  Tutsak Dev-Genç’lilere 10.000 Mektup Yazalım!
Dev Genç’liler bu ülkede bedeller ödeyen, ekmek, adalet, özgürlük için mücadele edenlerdir. Faşist devlet yaptığı saldırılar ile arkadaşlarımızı gözaltına almakta ve haksız hukuksuz şekilde tutsak etmektedir. Bizler Dev Genç’liler olarak herkese çağrı yapıyoruz. Tutsak Dev Genç’lileri sahiplenelim. Onlar özgür bir ülke, sömürüsüz bir dünya istedikleri için şu anda F tiplerinde tecrit hapishanelerinde kalmaktadırlar. Yazacağımız her mektup, yollayacağımız her selam tecritin aşılmasında çok önemli bir adımdır. Tutsak Dev Genç’lileri yalnız bırakmayalım, yazacağımız 10.000 imza ile tecrit duvarlarını param parça edelim.
Dev-Genç

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.