Örnek Resim

Anasayfa > KÜLTÜR - SANAT > Hiçbir Güç Halkla Birleşmiş Örgütlü Sanatı Yenemez!

Hiçbir Güç Halkla Birleşmiş Örgütlü Sanatı Yenemez!
Son Güncellenme : 05 Tem 2015 12:34

Yasak kararının kaldırıldığı andan itibaren, 48 saat hiç uyumadan çalışan, yüzlerce kişinin emeğiyle büyük konserin hazırlıklarını yapan Halk Cephesi’ne teşekkürler.

Bütün engelleme çabalarına rağmen 30. yılında Yorum’u sahiplenen halklarımıza, yüzbinlerce kişilik büyük halk korosuna teşekkürler…

Grup Yorum 30.Yıl Büyük İstanbul Konseri tüm engelleme çabalarına rağmen yapıldı. 28 Haziran’da Bakırköy Halk Pazarı’nda yapılan konser günler öncesinden valilik tarafından yasaklandı. Valiliğin, polisin yasak kararına karşı Yorum üyeleri, Yorum dinleyicileri beklemediler. İstanbul’un dört bir tarafında afişler asılmaya devam etti, pankartlar asıldı, bildiriler dağıtıldı.

Yorum üyeleri dinleyicileriyle birlikte mahkeme önünde oturma eylemi başlattı, İstanbul Valisi Vasip Şahin hakkında suç duyurusunda bulundu. Mesai bitimine dakikalar kala yasak kararının kaldırıldığı açıklandı.

O andan itibaren neredeyse uyumadan 48 saat içinde hazırlıklar yapıldı.

Bakırköy Emniyet Müdürlüğü’nün düşmanca tutumu yasak kararı kaldırıldıktan sonra iyice açığa çıktı. Bakırköy’da birçok yere pankart asarak, “Yorum konseri yasaklandı, izin verilmeyecektir” diyerek halkımızın konsere gelmesini engellemeye çalıştılar. Ama nafile… Çalışmalar devam etti. Bu defa sivil polisler gizli saklı, bildiri alan halkımıza “o konser yasaklandı” propagandası yaptılar.

Her şeye rağmen yüzbinlerce kişi Bakırköy Halk Pazarı’na aktı. Her şey son dakikada hazırlandığı için eksikler de fazlaydı ama hiçkimse bu eksiklerin lafını bile etmedi. Halkımız kendi yapacaklarını bilerek, kendi görevlerini bilerek, biz çağırmadan yerlerini aldılar. Normal zamanlarda bir haftayı bulacak hazırlıklar kolektivizmle, halkın sahiplenmesiyle 2 gün içinde tamamlandı. Her şey halk tipi yöntemlerle çözülüyordu. Profesyonel bariyer yoktu örneğin, ama onun yerine pazarcı tahtaları, yere çakılan ince çubuklar konuldu. Ve bir tekmede yıkılacak bu bariyerler Yorum dinleyicileri tarafından hiç bozulmadı, sadece düzeni, yerleşimi sağlamış oldu. Standların kurulması, sahne arkasının düzenlenmesi, bariyerlerin dizilmesi ve aklımıza gelecek bütün işler halkımızın sahiplenmesiyle, Halk Cephesi’nin örgütlemesiyle gerçekleşti.

Konser yasağının kalktığını duyurduktan iki saat sonra İstanbul’un dört tarafından onlarca görevli Okmeydanı’na geldi, işbölümü yapıldı. Örgütlü, devrimci sanatın gücünü görmemiz açısından, halkımızın sahiplenmesini görmemiz açısından öğretici ve gurur verici bir tabloydu.

Konser günü polis yine TOMA’larla, yüzlerce çevik kuvvet polisiyle kuşatmıştı her tarafı, buna rağmen polislerin yanından, arasından geçerek alana geldi halkımız. Sonra bu polis araması, polis yığınağı azaldı ve polisin olmadığı yerde halkımızın kendi güvenliğini çok daha iyi şeklide aldığı görüldü. Yine hiçbir sorun yaşanmadan konser sona erdi.

Öğle saatlerinden itibaren gelip sabırla bekleyen, konserin başladığı saatten geceye kadar ayakta konseri izleyen halkımıza bu sabrından dolayı teşekkür ediyoruz. İşte bu nedenle Yorum’u yok edemezler. Konseri izlemeye gelen halkımızın ağzından birkaç cümleyle de olsa bu işi başardığımızı anlıyoruz.

– “Konsere gelen ve son anlara kadar türkü ve halaylara katılan kitle, ricalarla, zorlamalarla, hatırla gelenler değil, Grup Yorum’un gerçek izleyicileri ve dostları idi.”

– “Bu konser şu ana kadarki en heyecan verici konserdi. En büyük koro, en büyük senfoni orkestrası ve en büyük kitle olan bu konser tarihe yazılacak.”

– “Konser muhteşemdi. Zafer işaretleri, sıkılı yumruklar, öfke ve coşkuyla doluydu halkımız. Yeni bir Haziran Ayaklanması’ydı orada yaratılan. ‘Hırsız Katil AKP’, ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’ sloganları ağızlardaydı. Yüreğimiz titreyerek heyecanla izledik halkımızı. Grup Yorum çocuğumuz gibi.”

– “Emek, örgütlülük ve halkın gücü: Grup Yorum.”

– “Konserde emeğimizin karşılığını aldığımızı ve çalışmalarımızın ne kadar etkili olduğunu gördüm. İdeolojik mücadelenin kazanımının heyecan ve mutluluğunu yaşadım.”

– “Konsere ilk defa ailemle katıldım. Ama her şeyden öte kocaman bir aile olduğumuzu anladım. Herkes çok samimi ve sıcaktı. Çok az bir zamanda örgütlenen bir konser olmasına rağmen nitelikli bir dinleyici topluluğu olduğunu düşünüyorum. Bu başarıda Halk Cephesi’nin rolü çok büyük. Grup Yorum hayranlarının kararlılığı ve ısrarı da çok önemli tabi ki. ”

– “YORUM’un yıllardan gelen köklü ve etkileyici büyük gücüne bakıldığında ondan etkilenmeyen bir grup, insan topluluğu, sağ sol orta kesim var mıdır acaba? … Herkes gördü dünya gördü bu gücü. Halk bu gücü yüreğinde besliyor küçücük bir tohum gibi gün geçtikçe yüreklerde büyüyen, büyüyen ve büyüyen. Çürümeyen, yeniden filizlenen. ”

Grup Yorum Halktır Susturulamaz! Bu slogan boşuna söylenmiyor. Grup Yorum yüzbinlerce kişilik büyük ailesiyle yıkılmaz bir kale olduğunu bir kez daha gösterdi. Yasaklar onların olsun, meydanlar bizimdir, meydanlar halkındır. Grup Yorum’a ve halka yasaklayamazlar. Örgütlü sanatın, örgütlü sanatçılığın gücünü dosta düşmana bir kez daha gösterdik. Sanatçı halkın içinde olursa özgürdür. Sanatçı halkın kavgasında yer alırsa özgürdür. Ve Grup Yorum konser yapma özgürlüğünü, halkımızla birlikte söke söke almıştır. El pençe divan durarak değil, egemenlerin önünde eğilerek, sadaka isteyerek değil. Emeğinin hakkıyla, bileğinin hakkıyla kazanmıştır meydanları.

Milyonlarca dinleyicimizle bir araya geldik, tek bir vücut olduk, şimdi hedefimiz on milyonlara ulaşmak. Ülkemizde Grup YORUM’u bilmeyen kimse kalmayacak. Ülkemizde devrim şarkılarını bilmeyen kimse kalmayacak. Bağımsız bir ülke isteyen on milyonlar, Amerika’ya öfke duyan on milyonları Grup YORUM konserlerinde buluşturacağız.

Konser yasağının kalktığını duyurduktan iki saat sonra İstanbul’un dört tarafından onlarca görevli Okmeydanı’na geldi, işbölümü yapıldı. Örgütlü, devrimci sanatın gücünü görmemiz açısından, halkımızın sahiplenmesini görmemiz açısından öğretici ve gurur verici bir tabloydu.

***

Halkımız kendi yapacaklarını bilerek, kendi görevlerini bilerek, biz çağırmadan yerlerini aldılar. Normal zamanlarda bir haftayı bulacak hazırlıklar kolektivizmle, halkın sahiplenmesiyle 2 gün içinde tamamlandı. Her şey halk tipi yöntemlerle çözülüyordu. Profesyonel bariyer yoktu örneğin, ama onun yerine pazarcı tahtaları, yere çakılan ince çubuklar konuldu. Ve bir tekmede yıkılacak bu bariyerler Yorum dinleyicileri tarafından hiç bozulmadı, sadece düzeni, yerleşimi sağlamış oldu. Standların kurulması, sahne arkasının düzenlenmesi, bariyerlerin dizilmesi ve aklımıza gelecek bütün işler halkımızın sahiplenmesiyle, Halk Cephesi’nin örgütlemesiyle gerçekleşti.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.