Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Bizler Halkın Mühendis Mimarlarıyız

Bizler Halkın Mühendis Mimarlarıyız
Son Güncellenme : 20 Ağu 2016 20:59

 Bizler Halkın Mühendis Mimarlarıyız

Projelerimizde Halkımızın da Katkısı Olsun!

Halkın Mühendis Mimarları (HMM) 12 Ağustos’ta yazılı açıklama yaparak halkı projelerinde yardımcı ve gönüllü olmaya çağırdı. Yapılan açıklamada kısaca şu sözler yer aldı; “Amacımız yoksul halkımız için, ezilenler, evsiz, işsiz ve aç bırakılanlar için mühendislik mimarlık yapmak! Bu amaçla biraraya geldik ve bu uğurda bedel ödeyen mühendislerin, mimarların yolunda yürümekten onur duyuyoruz. Yoksul halkımız kendi evinin elektrik ihtiyacını karşılasın diye rüzgar türbinleri yaptık! Halkımız birlikte üretsin, birlikte tüketsin, paylaşımın hazzına varsın diye halk bahçeleri yaptık. Felçli olan, engelli olan insanlarımız ayağa kalksın, yürümenin coşkusunu yaşasın diye elektronik yürüteçler yaptık. Yapacağımız daha pek çok şey var… Ancak kapitalist bir düzende ne yazık ki hiçbir şeyi parasız elde edemiyoruz. Ürettiğimiz şeyler elbette ki kapitalist bir meta olarak üretilmediği için şirket ürünleri gibi maliyet taşımıyor ancak yine de yüklü bir meblağ tutuyor. Bu meblağı Halkın Mühendis Mimarları olarak tek başımıza karşılamamızın olanağı yok. Bu nedenle çalıyoruz kapınızı. Ses verin bize, projelerimize. Sizin de bu üretimde payınız, katkınız, emeğiniz olsun! Hep birlikte umutlu, mutlu, özgür, bağımsız, baskısız ve sömürüsüz yarınlara…”

Halk İçin Mühendislik Mimarlık Dergisi, Mahallelerde Halka Ulaşmaya Devam Ediyor!

Halkın Mühendis Mimarları Bahçe Komitesi (HMM) 9 Ağustos’ta İstanbul – Gazi Mahallesi’nde Halk İçin Mühendislik Mimarlık Dergisi’nin dağıtımı ve tanıtımını yaptı. Yapılan çalışmada 35 dergi halka ulaştırıldı.

Halk İçin “Umut Çeşmelerimiz” den Umut Akacak!

Halkın Mühendis Mimarları (HMM) 2 Ağustos’ta, Tokat Dolay Köyü’nde faşizm tarafından kaçırılarak kaybedilen yoldaşları Yusuf Erişti’nin ailesini ziyaret etti.  Yusuf için babanın yaptırdığı çeşmeye koyduğu isim ise “Umut Çeşmesi” idi.

Halk Bahçelerini Zenginleştiriyoruz

İzmir Doğançay Halk Bahçesi ve Tohum Merkezi’nde 9 Ağustos’ta ekime başlandı. Yapılan çalışmada Halk Bahçesi Komitesi, Halkın Mühendisleri, Dev-Genç’liler ve Doğançay halkı yeni bahçeye umudun tohumlarını ekti. Çiğli Halk Bahçesi’nden alınan ve Anadolu topraklarından gelen roka, fasulye, mısır, havuç tohumlarının yanısıra domates ve biber fidesi için tohumlar toprakla buluşturuldu.

Alternatif Projelerimizle Halkımızın Yanındayız

Filtise Köyünde Rüzgâr Türbini Kuruyoruz!

Halkın Mühendis Mimarları 1 Ağustos’ta köylünün isteği üzerine Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Filtise (Durudere) köyüne rüzgar türbini kurmak için ön çalışma yapmaya gitti. Köyde misafir olarak kaldıkları yerde, faşist AKP’nin polisleri GBT dayatmasında bulundu. Köyde, rüzgar türbini yapılıp yapılamayacağını ve diğer ihtiyaçları üzerine sohbet edildi. Köylüler yapılan rüzgar türbinlerini Armutlu’dan bildiklerini ve köyde de yapmak istediklerini söylediler. Bunun için hazır olduklarını hatta maliyetlerini bile hazırladıklarını söylediler. Köydeki rüzgarın yetersiz olması durumunda ise yaylada rüzgar türbinini hayata geçirmek istediklerini söylediler. Ayrıca, yaylada kalınan evlerin 200 metre aşağısında kaynak suyu olduğunu, bu kaynak suyunu evlerin olduğu seviyeye taşımak için boru hattı çektiklerini fakat elektrik olmadığı için suyu yukarı çıkaramadıklarını birkaç kez jeneratör ile suyu taşıyabildiklerini söylediler. Bu suyu da yukarı çıkarmak için proje istediklerini ilettiler. Bu konuşmalar ışığında 3 Ağustos’ta tüm gün boyunca köylü ile beraber tarlada çalışıldıktan sonra akşam üzeri yaylaya çıkıldı. Yaylada gerekli verileri topladıktan sonra köye geri dönüldü.

 

Mimar Meclisi, Kolektif İnşa Atölyesi’ne Çağırıyor!

Ülkemizde yaşanan malum durumlardan ötürü ertelemek durumunda kaldığımız Kolektif İnşa Atölyesi için yeni tarihimiz: 27 Ağustos Cumartesi – 4 Eylül Pazar olarak belirlendi. Dilek Doğan Parkı’nı birlikte inşa etmek için halkımızı Küçük Armutlu’ya davet ediyoruz.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.