Örnek Resim

Anasayfa > KÜLTÜR - SANAT > Çocuk Şenlikleri Örgütleyelim

Çocuk Şenlikleri Örgütleyelim
Son Güncellenme : 20 Ağu 2016 18:57

Çocuk Şenlikleri Örgütleyelim

Çocukların Hayallerine, Düşlerine Girmeliyiz

 Sevmeyi Dostluğu Bizden Öğrenmeliler

Onların Kahramanları Olmalı, Onları Kahramanca Yetiştirmeliyiz.

Devrimin çocukları

Umudun çocukları

Nasıl yetiştireceğiz umudun çocuklarını?

Çocuk Şenliği ile ne amaçlıyoruz?

Çocuklara doğruyu ve yanlışı göstereceğiz.

Devrimcilerle tanıştıracağız. Alternatif göstereceğiz.

Eğitimin hem fiziksel, hem ruhsal anlamda nasıl yapılabileceğini göstereceğiz.

Örgütçülük gözüyle bakacağız. Stratejik hedeflerimize göre düşüneceğiz.

Bir çocuk; bir aile, bir aile; bir ev diye düşüneceğiz.

Bir çocuk, bir genç; bir devrimci bir liseli diye düşünmeliyiz. Tüm bu çalışmalarımızın devrimle politikalarımızla bağını kurmalıyız.

Bir çocuğa devrimci bir temeli, devrimci bir ahlak temeli atacağız diye düşünmeliyiz.

Bir çocuğun dürüst ve namuslu bir insan olarak yetişmesine katkıda bulunacağız diye bakmalıyız.

Çocukları eğitmeliyiz. Onların yaşayacağı dünya için savaşıyoruz. Eğittiğimiz çocuklar şimdi mahallemizin istihbaratçısı yarın bir liseli belki bir devrimci, bir gerilla olacak.

Ya da devrimin halk gücü, örgütümüzün bir ilişkisi olacak ama sonuçta bizim olacak.

Düzenden aldığımız; bizim yaptığımız baştan müdahale ettiğimiz insanlar diye bakmalıyız. Yeni Berkin’ler yaratacağız. Mahallesini seven devrimcileri seven; halkını ve vatanını sevmeyi devrimcilerden öğrenmiş. Direnişi tanımış hak vermiş yer almış onurlu, dürüst, militan çocuklar yetiştireceğiz, Berkinler yetiştireceğiz.

Nasıl yapacağız?

Mahallemizdeki çocukları düşüneceğiz. Nelere ihtiyaçları var diye düşüneceğiz. Okul dönemi derslere yardımcı kurslarla, orkestramızla, koromuzla, tiyatromuzla, yaz okullarımızla çocukların ihtiyaçlarıına biz cevap vermeliyiz.

Bizim mahallemizin çocukları ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını düzende değil, bizimle çözmeli.

Şimdi yaz dönemi bütün çocuklar tatilde. Düzen onlara ne veriyor? Tatile gidemiyorlar, yaz okulları, özel kursları yok. Bunları onlara vermeyen düzen onları bilgisayar başında oturmaya, internet kafelerde sabahtan akşama oyun oynamaya özendiriyor.

Biz ne yapacağız çocukların birbiriyle, çevreleriyle ilişki kurdukları sosyal alanlar, etkinlikler yaratacağız.

Örneğin çocuk şenliği.

Bu şenlik ile çocuklar devrimcilerle ilk defa tanışacaklar belki. Daha önce tanımış olanlar bağlarını sağlamlaştıracak. Önemsendiklerini, değer verildikelerini hissedecekler. Devrimci abla ve abilerini gönüllerine yazacaklar. Orada aileleriyle tanışacağız, kendi alternatif kurslarımızı; bizi tanıtacağız.

 

Çocuk Şenliğini Nasıl Yapacağız?

Abartmayacağız, kafamızda büyütmeyeceğiz. Çocuklar zaten yaratıcı ve üretkendir.

Yeterki onlara bir şeyler verelim onlar, kendinden katma ve yaratma çabası içine gireceklerdir.

Örneğin, iki günlük bir kermes eskiden mahallelerde oluşturulan panayır gibi düşünelim.

İlk gün sabahtan akşama açık olan kermes. Kermeste mahalleden ablalardan, teyzelerden getirilen yiyecek ve içecekler ucuza satılacak. Bir köşede çocuklar için resim çizme alanı oluşturulacak. Bir köşede masalarımız olacak. Orkestramızın tanıtım köşesi, tiyatromuzun tanıtım köşesi, FOSEM’in çizgi film çalışmasının tanıtıldığı bir köşe,  bir alan olacak.

Oyun oynayacakları bir mekan yaratacağız. Her alanı renkli kurdaleler ile ayıracağız. Örneğin oyun alanı kırmızı kurdale, film izleme alanı sarı kurdale ile çevrili olacak. Her alandan bir kişi sorumlu olacak. Örneğin resim çizilen mavi kurdaleli alanda bir arkadaşımız onlarla birlikte resim çizecek.

Bir arkadaşımız masal anlatır gibi Berkin’i anlatacak. Berkin hikayeleri masalları dinleyecek çocuklar; birbirlerine uydurma hikayeler anlattıkları gibi devamını onlar tamamlasın.

Ve sonrasında orkestramızın konseri olacak. Sonuç olarak bu tür etkinlikleri önemsemeliyiz. Çocuklar bizim mücadelemizin mirasçıları. Verdiğimiz mücadeleyi onlar büyütecekler. Bizim mahallelerimizdeki çocukların kahramanları süpermenler, örümcek adamlar değil, biz olmalıyız.

Çocukların hayallerini, hedeflerini biz şekillendireceğiz. Sevmeyi bizden öğrenecekler. Hayallerini düşlerini bizimle şekillendirecekler. Bizi düşünerek büyüyecekler. Ailelerine alternatifi göstereceğiz. Çocuklarınızı devrimcilere emanet edin diyeceğiz. Umut olacağız, umudu göstereceğiz. Umudun çocuklarını büyüteceğiz. Halk Meclislerimizin çocuklara yönelik çalışmaları olmalı.

Çocuklara ve ailelerine sormalıyız neler istiyorlar, neye ihtiyaç duyuyorlar…

Halk meclisleri olarak mahallelerde yaz okulları, yaz kursları, okul dönemi ders kursları açmalıyız. Boş vakitlerini sağlıklı geçirebilecekleri ortamlar yaratmalıyız.

Halk çocuklarının rahatça kullanabileceği kütüphaneler açmalıyız.

Oyun parkları kurmalyız

Var olan parklarımızı çocukların ihtiyaçlarına göre düzenlemeliyiz.

Çocuklar için şenlikler düzenlemeliyiz.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.