Örnek Resim

Anasayfa > EMEKÇİLERDEN > Devrimci İşçi Hareketi’nden

Devrimci İşçi Hareketi’nden
Son Güncellenme : 28 Ağu 2016 13:12

OYA BAYDAK GENEL-İŞ KOCAELİ ŞUBESİ’NDE İŞİNE BAŞLADI!

PATRON SENDİKACILARI DİZE GELDİ!

ZAFER, 390 GÜN DİRENEN

OYA BAYDAK DİRENİŞİ’NİN OLMUŞTUR!

 

Bir direniş daha zafer ile sonuçlandı. Devrimci İşçi Hareketi olarak başladığımız ve destek verdiğimiz her direnişi zafere kadar götürmek ilkemizdir. Bu ilkemizden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bu bizim sınıf mücadelesinde ısrarımızdır.

Oya BAYDAK direnişi, DİH öncülüğünde zaferi kazanmıştır.

Tam 391 gün süren bir direniş. Sendikalara karşı bir direniş var mı diye baktık, yoktu. İşçilerin patronlara karşı haklarını korumak, savunmak için kurulan bir sendika, kendi çalışan işçisini işten atıyor. Böyle bir sendika işçinin haklarını koruyabilir mi?

Bu sendika (konfederasyon) aynı zamanda kendi DEVRİMCİ olarak nitelendiren bir sendikadır. DİSK… Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu… Adının başında “devrimci” var. Ve bu sendikanın son 10 yılına bakın işten atılan işçilerini savunmak için, üyesi olan işçilerin ekonomik, demokratik taleplerini korumak için yaptığı tek bir direniş yok… Grev yok…

Ancak işten attığı bir işçiyi işe geri almamak için tam 390 gündür direndi…

İşçilerin hakkını korumak için sendikacılık yaparak direnmeyen DİSK, patronluk yaparak direndi.

Bu da dünyada ilk oldu. O nedenle bu eylemin en önemli özelliği, adında “Devrimci” kelimesi olan İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı, kendisini DEVRİMCİ sendika olarak gören DİSK içinde en çok üyeye sahip olan Genel-İş Sendikası’na karşı yapılmış olmasıdır.

Genel-İş Sendikası bu eylem boyunca nasıl bir patron sendikacılığı yaptığını defalarca kanıtlamıştır. İşçisini ve devrimcileri linç ettirmiş, olmadı işçilere polisi saldırtmıştır.

 

Oya Baydak Direnişi Zaferle Sonuçlandı;

Çünkü, Patron Sendikacılığının İpliği Pazara Çıkmıştır

Devrimci İşçi Hareketi Oya Baydak direnişi ile bir kez daha göstermiştir ki, bugün sendikacılık bitmiştir… Bu sendikacılık işçi sendikacılığı değil, PATRON SENDİKACILIĞIDIR!

İşçilerin haklarını korumak için bir gün bile direniş yapmayan sendikalar, aynı patronlar gibi davranıp işçilerini işten atabilmektedir. Aynı patronlar gibi davranıp direnen bir işçiyi düşman gibi görmektedir.

İşimi istiyorum diye direnen Oya Baydak ve Devrimci İşçi Hareketi’nden işçilerin LİNÇ edilmek istenmesi bundandır.

DİSK-Genel İş yöneticileri bir sendikacı gibi değil, bir şirket sahibi patron gibi düşünmektedir.

1800’lü yılların Amerikan sendikacılığı DİSK’te vücut bulmuştur.

1800’lü yıllarda Amerika’da işçilerin direnişlerini bitirmek için patronlar sendikaları kullanmıştır. Sendikalar mafya ile el ele verip, beyzbol sopaları ile işçilerin direnişlerine saldırmış ve onlarca işçiyi linç ederek ve kurşunlayarak katletmişlerdir.

DİSK/Genel-İş’te daha direnişin aşında Diyarbakır’dan, Mersin’den, Ankara’dan, İzmir’den ve İstanbul’dan topladığı işçileri kandırarak Oya Baydak direnişini linç saldırısıyla bitirmek istemiştir. Ve bunu defalarca denemiştir, fakat başaramamıştır. Oya Baydak DİH öncülüğünde 390 gün direnerek patron sendikacılarının ipliğini pazara çıkartmıştır. Patron sendikacılığını iflas ettirmiştir. Zafer linççi Amerikan sendikacılarının değil,  Oya Baydak direnişinin olmuştur.

Bugün artık patron sendikaları bu sendikal anlayışla, daha fazla işçiyi kandıramazlar. İşçilerin mücadelesi patronlara karşı sürerken, patron sendikacılığına karşı da sürecektir.

 

Oya Baydak Direnişi Zaferle Sonuçlandı;

Çünkü Kürt Milliyetçilerinin

Sendikal Anlayışı İflas Etmiştir

Oya Baydak direnişi, bugün sendikaların yönetimlerine çöreklenen Kürt milliyetçilerinin ve reformizmin, oportünizmin de ipliğini pazara çıkarmıştır.

Oya Baydak’ı işten atan ve 390 gün boyunca işe almamak için direnen, linç saldırıları ile direnişi bitirmeye çalışan anlayışın arkasındaki irade Kürt milliyetçi hareketin sendikal anlayışıdır.

Kürt milliyetçi hareketin “başta Kürt sorunu olmak üzere” diye başlayan ve her şeyin başına “Kürt sorununu” koyan sendikal anlayışı gerek memur sendikalarında ve KESK’te gerekse de işçi sendikalarında sınıf mücadelesini bitirmiştir.

Bugün KESK de, DİSK de Kürt milliyetçi hareketin sınıf mücadelesini kendisine yedeklemesiyle bitmiştir. Kürt milliyetçi hareket yıllardır KESK’in yönetiminde bulunmaktardır. En çetin mücadeleyi KESK içindeki devrimcileri tasfiye etmek için vermiştir. Memurlara yönelik onca saldırı olmasına rağmen tek bir direniş yoktur KESK’in. Yüzlerce üyesi ve yöneticisi gözaltına alınmış, tutuklanmıştır, KESK kılını bile kıpırdatmamıştır. KESK sınıf mücadelesinden kopartılıp Kürt milliyetçi hareketin “çözüm politikaları” kapsamında AKP politikalarına yedeklenmiştir.

DİSK yöntimini ele geçiren Kürt milliyetçi hareket aynı şeyi işçi sendikalarında da yapmaya çalışmaktadır.

Devrimciler yönetimde iken AKP’nin “Akil Adamı” olmayı kabul etmeyen DİSK, Kürt milliyetçilerin yönetime geçmesiyle birlikte AKP politikalarına da yedeklenmiştir.

2016 1 Mayıs’ı bunun en açık ortaya konulduğu yer olmuştur. Reformist, oportünist bütün solu yanına alarak, Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarını tasfiye ederek Bakırköy’e gitmişlerdir.

Oya Baydak direnişi Kürt milliyetçi hareketin çarpık sendikal anlayışını da iflas ettirmiştir ve zafer kazanmıştır.

 

Oya Baydak Direnişi Zaferle Sonuçlandı;

Çünkü Direniş Halkevciler’in İkiyüzlülüğünü de Günyüzüne Çıkarmıştır!

Oya Baydak direnişinin linç saldırısıyla tasfiye edilmek istenmesinin arkasındaki siyasi iradelerden birisi de Halkevcilerdir.

Linç saldırısını örgütleyenlerden birisi de DİSK Genel Sekreteri olan Halkevci Arzu Çerkezoğlu’dur.

Halkevcilerin, devrimci harekete düşmanlığı çok daha eskilere, DY’ye kadar uzanır. Parti-Cephelilere olan tarihsel düşmanlıklarıyla Kürt milliyetçi hareketinin de arkasına sığınarak bu saldırıda yerlerini almışlardır.

390 gün süren Oya Baydak direnişi, Halkevcilerin sözde “işçilerin yanındaymış” gibi görünen ikiyüzlülüklerini de günyüzüne çıkartarak zaferini ilan etmiştir…

 

Oya Baydak Direnişi Zaferle Sonuçlandı; Çünkü Reformist,          Oportünist Solun da İkiyüzlülüğünü Günyüzüne Çıkarmıştır!

İlerici, demokrat, sol, sosyalist ve devrimci olmanın kıstasları vardır. Bunlardan biri de direnişlerin yanında olmaktır.

Oportünizm karakteri gereği direnişleri kullanabildiği oranda kullanmaya çalışır.  Direnişlerin zaferle sonuçlanması için direnenlere bir dirhem katkıda bulunmazlar. Onların tek çabaları direnişi kendi reklamlarını yapmak için kullanmaktır.

Oya Baydak direnişi DİH’in direnişi olduğu için 390 gün boyunca adeta görmezden geldiler…

Kızılbayrak, Kaldıraç, Nakliyat-İş gibi birkaç  siyasi yapı dışında sol direnişe karşı gözlerini kapatmış, kulaklarını tıkamıştır.

Bunun bir nedeni de direnişin karşısındaki iradenin Kürt milliyetçi hareket olmasıdır. Ağızlarından “işçi”yi, “sınıf müçadelesi”ni düşürmeyen reformist, oportünist kesimler Oya Baydak direnişi karşısında KÖR ve SAĞIR olmuşlardır. 390 gün boyunca kitlelerine söyleyebilecek sözleri olmayıp “kem-küm” edip durmuşlardır.

 

Oya Baydak Direnişi Zaferle Sonuçlanmıştır; Çünkü Oya Baydak

Atıldığı İşine Geri Dönmüştür!

Oya Baydak DİH’li bir işçi olduğu için Genel İş yönetimine çöreklenen Kürt milliyetçileri tarafından işten atılmıştır. Nedeni ise patron sendikacılığının devrimci düşmanlığıdır.

390 gün boyunca Oya Baydak’ı işe almamak için direnen Kürt milliyetçileri, sonunda Oya Baydak’ın taleplerini kabul etmiş ve direniş zaferini ilan etmiştir.

DİSK/Genel İş yöneticilerinin DİH ile yaptığı görüşme sonucunda;

1- Oya Baydak’ın Kocaeli Genel İş Şubesi’nde tekrar işine başlamak üzere girişi yapılmıştır.

2- Direniş boyunca geçen sürede hak ettiği alacakları kendisine ödenecektir!

DİH öncülüğünde süren Oya Baydak direnişi, bu taleplerin kabul edilmesiyle sonuçlanmıştır.

Bir kez daha son sözü direnenler söylemiştir.

ZAFER; OYA BAYDAK DİRENİŞİNİN OLMUŞTUR!

YAŞASIN DİRENİŞ YAŞASIN ZAFER!

İŞÇİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.