Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Düşman Karşısında Bir Kadın Kahraman: Perihan

Düşman Karşısında Bir Kadın Kahraman: Perihan
Son Güncellenme : 20 Ağu 2016 14:15

‘KADIN OLMAKSIZIN DEVRİM DEVRİM OLMAKSIZIN

KADININ KURTULUŞU DÜŞÜNÜLEMEZ’

DÜŞMAN KARŞISINDA BİR KADIN KAHRAMAN: PERİHAN

CEPHELİ KADINLAR BUGÜNE PERİHAN’LARLA GELDİ, DİRENİŞ GELENEĞİNİ BÜYÜTEREK ESMALARLA, ZELİHALARLA, FİDANLARLA, GÜNAYLARLA… DAĞLARINDA, ŞEHİRLERİNDE SÜRDÜRÜYORLAR!

Eve yaklaştığında huzursuzluğu arttı. Evin ve kendisinin takipte olduğuna kesin emindi artık. Kurtulma şansı vardı. Daha eve girmeden uzaklaşabilir, takibi atlatabilirdi. Ama bu fikir aklından bile geçmedi. Bir süre sonra yoldaşlarının üsse gelip pusuya düşeceği düşüncesiyle ürperdi. Onları uyarmalı, eve gelmelerini engellemeliydi.

Hızla çıktı merdivenleri. İçeri girince ilk işi silahını yarım tetik yapıp, beline takmak oldu. Balkona çıkıp, tehlike işareti olan beyaz havluyu astı. İstihbarat bilgilerini, raporları ve dokümanları yaktı sonra. Yanında götürebileceği fünye, mermi, silah gibi malzemeleri bir çantaya doldurdu. Patlayıcı, bomba kalıbı gibi ağır olanları apartmanın merdiven boşluğuna taşıdı. Merdivenleri çıkarken katiller sürüsü daldı apartmanın kapısından içeri. Silahını çekip ateşledi. Katiller kaçışıp gizlendiler. Çatışarak çıktı merdivenlerden yukarı. Yaralanmıştı. Katiller kapıyı kırıp eve girdiklerinde de sürdü çatışma. Son mermisine kadar sıktı.

Elinde mekanizma takılı kalıp, üzerine kurşunlar boşaltıldığında huzurluydu Perihan. Onlarca düşmanın karşısında 19 yaşında bir genç kız. Yoldaşları için kendini feda eden bir kadın kahraman. Gelenek güçlendi onunla birlikte. Arkası kesilmeyecek bir neslin soyunu büyüttü.

***

28.6.1991 günü eli silahlı onlarca işkenceci katil Beşiktaş Yenimahalle’de güpegündüz bir eve saldırdılar. Önceden bir uyarıda bulunmadan, “teslim ol” çağrısı yapmadan, kendi hukuk kurallarını dahi hiçe sayarak tüm halkın gözü önünde bir vahşet sergilediler.

Saldırdıkları evde bir ordu yoktu. İmha edilmek islenen bir grup Devrimci Sol savaşçısı da değildi. Eli silahlı bir alay serserinin karşısında 18 yaşında gencecik bir kız vardı. Adı PERİHAN DEMİRER’di.

Yaşı küçüktü ama yüreği büyüktü Perihan’ın. Doğrudan ateş ederek eve girmek isteyen işkenceci katillere tek başına karşı koydu. Onların silahlı saldırısına bir Devrimci Sol savaşçısına yakışır tarzda silahla karşılık verdi. Halk düşmanı cellatlarına adeta “durun olduğunuz yerde, buraya o kadar kolay giremezsiniz” dedi. Ölmekten korkmuyordu. Çünkü o, inançları için varlığını adadığı davası için gerektiğinde seve seve ölmeye hazır bir devrimciydi. Onun duyduğu korku, kaldığı evde bulunan örgütsel dokümanların polisin eline geçmesi ve yoldaşlarının polisin kuracağı karakola düşerek yakalanmasıydı. Ama o kendi hayatını feda ederek bunlara izin vermedi. Tek başına sürdürdüğü çatışma sırasında hem evdeki dokümanları imha etmeyi başardı, hem de yoldaşlarının olası bir düşman tuzağına düşüp ele geçmelerini engelledi.

Basın, evden kaçanların olduğunu yazdı. Oysa evden kaçan yoktu, Perihan tek başınaydı ve tek başına savaştı.

Perihan’ın tavrı, devrimci kahramanlığın en güzel örneklerinden biridir. O, faşizmin eli kanlı cellatlarının karşısına tek başına dikilerek, yoldaşlarına ve örgütüne bağlılığın, devrimci kararlılık ve cesaretin ne olduğunu gösterdi. Devrim için, sosyalizm için, halk için yaşamın ve mücadele etmenin ne anlama geldiğini öğretti. Onun tavrında cisimleşen devrimci sorumluluk bilinci, tüm devrimcilere örnek olacak güzellikledir. Ve öğrenmeye niyetli olanlar için büyük bir derstir.

Perihan Yoldaş’ın direnişini büyütecek ve yayacak, anısını yaşatacağız!

Perihan Yoldaş, Devrimci Sol’un bir üyesi, Silahlı Devrimci Birlikler’in bir savaşçısıydı. Çorumlu yoksul bir ailenin kızıydı. Emekçiydi. Yaşamını hep çalışarak kazandı. İşçi sınıfı içinden gelen bu genç yoldaşımız, devrimci kavgaya katıldıktan sonra da hep bir emekçi gibi çalıştı, çabaladı. Kendini süratle geliştirdi ve kısa sürede kendini kabul ettirdi. Yaratıcı ve üretken özellikleriyle SDB içinde başarılı oldu ve kadınların devrimci savaş içinde ne denil önemli rol oynayabileceklerine pratik bir örnek oluşturdu.

O, örnek yaşamı ve tavrıyla, daha şimdiden kadınların bir kahramanlık simgesi haline gelmiştir. Bundan böyle devrimci kadınlar, Perihan gibi olmak, onun gibi savaşmak, onun taşıdığı sorumluluk duygusuna sahip olmak için çaba gösterecek, Perihan’ı kendilerine örnek alacaklardır. Perihan adı, ülkemiz devrimci mücadelesinde kadın kahramanlığını simgeleyen bir isim olarak daima yaşayacak ve yaşatılacaktır.” (1 Temmuz 1991 tarihli, 27 No’lu Devrimci Sol Silahlı Birlikler imzasıyla yayınladığı bültenden alınmıştır)

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.