Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Gençlik Federasyonu’ndan

Gençlik Federasyonu’ndan
Son Güncellenme : 28 Ağu 2016 13:08

Dev-Genç Rehberlik Çalışmalarını Başlatıyor

Yıl 89… «Tamam görevimiz bitti» mantığıyla hareket etmedi Dev-Genç’liler. Alternatif açılışları rehberlik çalışmalarıyla tamamladılar. Rehberlik çalışmalarında hem okula yeni gelen devrimci-demokrat öğrenciler tespit ediliyor ve hem de öğrencilerin aileleriyle ilişkiye geçme olanağı yaratılıyordu. Bu çalışmalarla kayıt için gelen ailelere yardım edilirken YÖK’te teşhir ediliyordu… «Kayıt sırasında isteniyor, mecbur vereceksiniz» yalanlarıyla soygun daha okul kapısındayken başlamıştı. Öyle ki 500 TL olan dosyalar 10.000 liradan satılıyordu. Bunu öğrenen Dev-Genç’liler inisiyatif koymakta gecikmediler. Ailelere olayın gerçek yüzü anlatıldı. Ailelerden oluşan bir heyetle dekan sekreterliğine gidildi. Aileler öfkeliydi. Okula adımını atar atmaz dolandırılmışlardı. Ama dekan sekreteri bilgisi olmadığını söylüyor, lafı dolandırıyordu. Dev-Genç’liler kararlıydı. Paralarını geri almadan yollamayacaklardı aileleri. Dev-Genç şehitlerinden Buluthan KANGALGİL de oradaydı. Buluthan ısrarcıydı. Israrcılığı ve sıcaklığıyla kısa sürede kaynaşmıştı ailelerle. İşte diye düşünüyordu Buluthan; «rehberlik çalışmaları gerçek anlamına kavuşuyor.»

– Paralarla bir saat içinde aşağıda olacaksın. Yoksa başına yıkarım burayı… Sekreter korkmuştu. Bu öfkeyi tanıyordu. Tehdit edenlerin kimler olduğunu çok iyi biliyor, başına gelecekleri tahmin edebiliyordu. Kısa süre sonra ailelerin yanına geldi. Tabii yanında paralarla… Kapıdaki görevli kaçmıştı. Dekan hala kendisinin haberi olmadığını söylüyordu.

– Öyleyse bu paraları nereden buldun? Cevap veremezdi, veremedi. Onun kendisini aklamasına izin vermedi Dev-Genç’liler. O’nun da soygunun ortaklarından biri olduğunu hatırlattılar.

Ailelere güven vermek gerekiyordu. Eğitimdeki soygun anlatıldı onlara. Bu eğitimin halk için eğitim olmadığı anlatıldı: «Sesimizi çıkarmadığımızda böyle soyuyorlar, her türlü hakkımızı elimizden alıyorlardı işte…» Aileler etkilenmişti. Başlardaki tedirgin yüzler, yerini güven dolu sıcak bakışlara bıraktı. Ayrılırken: «Bunlar size emanet» dediler çocuklarını göstererek. Başarmıştı Dev-Genç’liler. Emek harcayınca, uğraşınca başarılıyordu. Gerekçeye tahammülü yoktu mücadelenin. İÜ Mühendislik Fakültesi’nde yaşayarak, yaparak öğrendiler… Başlangıçta rehberlik çalışmasında oportünistler de yer alacaklarını söylemiş, Dev-Genç’in önerisini kabul etmişlerdi. Ancak iş yapmaya gelince ya öğlene kadar okula gelmemişler ya da geldiklerinde «sen, ben, bizim oğlan» hesabı kendi kendilerine kalmayı tercih etmişlerdi. Uyanıklığı kimseye kaptırmadılar tabii. Rehberlik masalarında ilgilenilen bir grup gence yaklaştıkları bir gün, Buluthan: «Hayrola niye geldiniz, biz insanları getirip size emanet edecektik, zahmet etmeseydiniz» dedi. Oportünizmin ideolojisinin de çapının da niyetlerinin de ne olduğunun, nasıl olduğunun kanıtıydı bu sözler… (Gençlik 2 Kitabından)

HAFTAYA REHBERLİK MASALARIYLA DEVAM EDECEĞİZ! HAFTAYA KADAR BEKLEMEYİN… MÜCADELEYİ DAHA DA BÜYÜTÜN! KAVGAYLA KALIN! HOŞÇAKALIN!

(SEDA’YA MEKTUP YAZMAYI UNUTMAYIN!)

 

***

 yildizdevrimcilik neden zorunluluktur

31-Devrimcilikde acelecilik aldatılmaya açık olmak demektir.

32-Devrimcilik bir şeyi kavramak ve hayata geçirmektir.

kavrama süreci plan yapmakla başlar uygulama aşaması ile devam eder.

33-Devrimcilikte öğrenme ve bilme süreci çok önemlidir.

34-Devrimcilik ilkeli olmaktır. İlkeli olmak sonuç aldırır.

35-Devrimcilik doğru analiz yapmaktır. Ne kadar çok soru sorulursa o kadar çok derinlemesine analiz yapılır.

36-Devrimciler hiç bir zaman hata yapan kızgın adamlar durumuna gelmemelidir. Aksine devrimciler yiğit, akıllı ve gelişmelere egemen olmalıdır.

37-Devrimcilik düşünerek zihnimizi silahlandırmaktır.

38-Devrimcilik her şeye hazırlıklı olmaktır. Hazırlıklı olmak tehlikeyi uzaktaştırmaktır.

39-Devrimcilik değişiklikleri tam zamanında tespit etmek ve zamanında harekete geçmektir.

40-Devrimcilikte dinamizm, düşündüklerinin hayata geçirilmesidir.

***

 ATASÖZÜ

“Aslan yattığı yerden belli olur. “

Anlamı: Kişinin çalışması, yaşamı, düzeni kim olduğu hakkında fikir verir.

***

 Gençlikten Haberler:

Rektörlük dualarla teslim edildi! Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, rektörlük devir teslim töreni alışılmışın dışında bir uygulamaya sahne oldu, tören dualarla yapıldı (21.8.2016-BASINDAN)

DİNCİ, GERİCİ EĞİTİM DEĞİL;

HALK İÇİN, EŞİT, BİLİMSEL EĞİTİM İÇİN;

DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE,

BAĞIMSIZ TÜRKİYE İSTİYORUZ!

 

***

 

BİR İNSAN NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

HİÇBİR İNSANIMIZI DÜZENE VERMEYECEĞİZ,

DELİLERİMİZİ BİLE.

BİR İNSANI DEĞERLENDİRİRKEN

NASIL DÜŞÜNÜR?

NASIL YAŞAR?

NASIL ÇALIŞIR, YANİ SAVAŞIR?

BUNLARA BAKMALIYIZ. ASLA ÖN YARGILARLA HAREKET

EDEMEYİZ, BU SORULARIN CEVAPLARINI BULMALIYIZ.

YOKSA ÖN YARGI AHLAKSIZLIKTIR, ADALETSİZLİKTİR VE

DE SUÇTUR. BURJUVA HUKUKU DAHİ YÜZDE YÜZ

NETLEŞMEYİNCE CEZA VERMEZ. BİZİM ADALETİMİZ ONU

AŞAN GERÇEK ADALETTİR, YUKARIDAKİ SORULARI

MUTLAKA SORMALI VE CEVAPLARINI MUTLAKA

BULMALIYIZ. BAŞKA YOLU YOKTUR.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.