Örnek Resim

Anasayfa > KÜLTÜR - SANAT > Grup Yorum Saldırı Altında Yaptıkları Mahalle Konserlerini Değerlendiriyor:

Grup Yorum Saldırı Altında Yaptıkları Mahalle Konserlerini Değerlendiriyor:
Son Güncellenme : 20 Ağu 2016 20:26

Grup Yorum Saldırı Altında Yaptıkları Mahalle Konserlerini Değerlendiriyor:

 “O kamyon kasasındaki fotoğraf tarihi bir fotoğraf aslında.  Bu süreci ifade eden önemli bir fotoğraf. Faşizme teslim olmamamız, yasaklarını kabul etmememiz yanıyla çok önemliydi”

 

-Tabi hazırlık aşamasında eksiklerimiz de vardı. Dışarıdan bakıldığında kitlemizde bir coşku ve direniş vardı. Bizde de öyle. Her mahalleye dönük farklı politikaları var.

Kasetleri kurşunlanmış bir grup bu grup. Kamyon konserleri demek bile yeterli. Adını böyle koymak bile yeterli. Bu bizi güçlü kılıyor. Faşizme karşı direndik neticede. Bu da önemli bir yanı.

-İki önemli yanı vardı. Birincisi meşruluk bilincimizi gösterdi, ikincisi siyasi zaferin bizim olmuş olduğu gerçeğini… Bir diğer yanı şunu göstermiş olduk; Faşizm her şekilde saldırıyor ama biz asla çözümsüz kalmıyoruz. Yasaklara karşı mutlaka bir çözüm üretiyoruz. Ve üretmeliyiz.

Elimiz, kolumuzu bağlayıp oturmuyoruz. Aslında pek çok şey yasaklanıyor. Ama biz çözüm sunuyoruz, kabul etmiyoruz. Tüm teknik aksaklıklarımıza, eksiklerimize rağmen bu bir gerçek olarak duruyor karşılarında. Gazi’de bir aracın arkasında yüzlerce insan, Sarıgazi’de yapma ısrarımız… vs. Bunlar hep bunu gösteriyor. Tabi bunlar olumlu yanları. Ama diğer yanları da var. Bizim asıl bakmamamız gereken yanlar. Saldırı anında enstürümanlarımızı, insanlarımızı bırakmayalım. Neden gidelim ki, ne yaptığımız ortada.

Savunabilmeliyiz. Zaten böylesi zamanlarda verilen cevaplar önemli. Böylesi zamanlarda gösterdiğimiz tepkiler önemli. Yani olağandışı anlarda verdiğimiz tepkiler. Faşizm saldırıyor. Hiçbir teknik yetersizlik savaşmamanın, bırakmanın gerekçesi olamaz.

-Üçünde de saldırılar altında konser yapmaya çalıştık. Faşizmin saldırılarına karşı kamyon konserleri yaptık. Yeni bir deneyimdi bizim için. Doğruyu, yaşadıkça bulacağız.

-Hem yeni gelenekler yaratıldı hem de eksiklerimiz oldu. Bir diğer yanı, bu zamana kadar Yorum’un belli başlı köşe taşları vardı evet. Ama artık tekrar ele alabiliriz. Bunlar yenibaştan yazılıyor.

-Ne yerden yere vuracağımız ne de göklere çıkaracağımız bir süreç. Çok güzel, tarihe mal olanları var. En önemlisi ideolojik yanı doğru çözümsüz olmadığımızı gösteriyoruz. Israr etmek, koşulları zorlamak, her koşulda konseri yapma ısrarı… Bunlar çok iyiydi. Kitlemiz bize bakar. Çatışmalarda da öyle. İzmir’de ilk gözaltından sonra herkes dağıldı, bizim korocularımız bile tekrar gelmekte çekince yaşadılar. Ama gittik, tartıştık o arada geldiler yine. Sonra saldırdılar, dağıttılar. Yine geri durdurlar, toplamaya çalıştık kenardan kenardan baktılar.

Gittik polisin önüne oturduk. Gelmezler sandım ama öyle olmadı hiç. Tanımadıklarımız bile geldi ve gözaltına alındı. Bir kişi bile değiştiriyor. Önemli. Biz ne yapmalarrını istiyoruz, nasıl çalışıyouz, inanıyor muyuz? Hepsi önemli.

-Tarihimiz açısından bakıldığında yeni gelenekler eklenmiş oldu. Doğru. O kamyon kasasındaki fotoğraf tarihi bir fotoğraf aslında. Bu süreci ifade eden önemli bir fotoğraf. Yıllar sonra dönüp bakıldığında süreci ifade ediyor.

Faşizme teslim olmamamız, yasaklarını kabul etmememiz yanıyla çok önemliydi. Aslında haberimiz olmuyor ama yasaklanan çok şey var. İki gün önce Burhan Berken ile görüştük. Onun da yasaklanan konserleri var. Yine Valilik yasaklamış gerekçesiz. Başka yasaklar da var. Ve AKP iyice arttıracak bu yasakları ve saldırıları. Ama hiç sesleri çıkmıyor.

Oysa biz neler yapıyoruz. Bedeller ödüyoruz, pek çok şeyi göze alıyoruz. Ve yine, hep böyle olacak. Bizi diğerlerinden ayıran önemli yanımız. Bunu göstermiş olduk.

Üstünlük bizdedir.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.