Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Liseliyiz Biz

Liseliyiz Biz
Son Güncellenme : 28 Ağu 2016 12:51

Bu ülkede yaşıyoruz… Bu halkın çocuklarıyız… Ezilen, sömürülen,
katledilen bir halkın çocuklarıyız… Bu halkın kavgasında biz varız!

LİSELERDE AJİTASYON PROPAGANDADA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN NOKTALAR

Liselerde ajitasyon propagandada dikkat etmemiz gereken noktalar, bu anlattıklarımızın liselere uyarlanmış şeklinden başka bir şey değildir. Liseli gençliğin kendine özgü şekillenişi nasıldır? Olaylara nasıl yaklaşır? Yaşadığı somut sorunlar nelerdir? Tek tek birimlerin sınıfsal, kültürel, ulusal  özellikleri, tarihi nasıldır? gibi sorulara doğru olarak yanıt veriyorsak, ajitasyon propagandanın nasıl şekillenmesi gerektiğini tespit etmemiz zor olmayacaktır. Bu sorulara biz daha önceki yazılarımızda cevap verdik. O halde burada ortaya koyacaklarımız, bu cevapların ışığında ajitasyon propagandayı nasıl ele almamız gerektiğidir.

Liselerde en başta ele alınması gereken, liseli gençliğin yaşadığı somut sorunlar ve bunlardan kaynaklanan talepler temelinde bir ajitasyon-propaganda yapmaktır. Bu sorunları ve talepleri daha önce sıraladık. Ve bunların her birinin düzenden kaynaklandığını gösterdik. Bunlar her zaman liseli gençliğin gündemindeki sorunlardır. Bazen biri bazen diğeri ön plana çıkarma genelde hepsi her dönem varlığını hissettirir. Ön plana çıkanlara daha ağırlık vermek kaydıyla, bunların etrafında düzenin teşhirini yapmak, devrimi propaganda yapmak liselerde izlememiz gereken başlıca yoldur. Örneğin devrim propagandasını, Demokratik Halk Liseleri propagandasını ön plana alarak yapmak her zaman daha başarılı sonuç almamızı sağlayacaktır. Liseli gençlik, somut olarak içinde yaşadığı eğitim kurumlarının nasıl olduğu ve alternatifinin nasıl olacağına her zaman daha ilgilidir. Demokratik Halk Liselerinin kendi özlediği eğitim kurumu olduğunu anlamakta zorlanmayacaktır. Bu devrimi de kavraması yolunda atılan önemli bir adım olacaktır. Çünkü biz hemen ardından böyle bir lisenin ancak devrimle mümkün olcağını, çünkü devrimin halkın ve halk gençliğinin özlemleri ve çıkarlarını savunmaktan başka bir misyonu olmadığını, bugün yapılan oligarşi için eğitim yerine, halk için eğitim felsefesini geçirmeden, böyle bir lise kurulamayacağını vb. anlatacağız. Devrimin vatanımız ve emekçi yoksul halkımıza başka neler vereceğini anlatacağız.

*

YOKSULLUĞUN MATBAASI BU HAFTA DUVARLARA NE YAZALIM:

Adalet isteyen liseli Eda, Neslihan, Seda’ya ÖZGÜRLÜK! LİSELİ DEV-GENÇ

*

“OKUL SERVİSİ  CEP YAKIYOR!

Ankara ve İzmir’de 2016-2017 eğitim öğretim yılı okul servislerinin yeni ücretleri belli oldu. Ücretlere 100 liradan fazla zam yapıldı” BASINDAN

PARASIZ ULAŞIM HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ!

***

“Antep İslahiye’de 9 aylık bebeğe tecavüz edildi” BASINDAN

9 AYLIK  BEBEĞE TECAVÜZ EDEN BU DÜZENİ;

BU DÜZENİN EĞİTİMİNİ, YASASINI  TANIMIYORUZ!

*

DÜZEN LİSELİLERİ HANGİ YÖNTEMLERLE TESLİM  ALMAYA ÇALIŞIYOR?

Düzen, liselileri teslim almak için birçok yöntem kullanır. Okul baskısı, aile baskısı ile liselileri bir cendere içine sokar.

Eğitim sistemiyle liselilerin saydığımız olumlu özelliklerini törpülemek isterler.

Yine gözaltılarla yıldırmaya çalışır. Resmi olarak aileye bağımlı olmasını kullanarak, aile üzerinde baskı yapar.

Sonuç olarak liselilerin iki temel sorunu vardır aile ve okul.

*

Liseli Dev-Genç’liler Olarak İnanmalıyız!

Bütün liselileri örgütlemeyi hedeflemeliyiz.

Buna inanmalıyız.

Emeğimizle kararlılık ve ısrarımızla sonuç alacağımıza inanmalıyız.

Liseli Dev-Genç’liler olarak herkesi değiştirebileceğimize, eğitebileceğimize,  örgütleyebileceğimize  inanmalıyız.

Sorunlar yumağında dönüp duran, umutsuzluk ve çaresizlik içinde olan milyonlarca gence çare ve umut olduğumuza inanmalıyız.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.