Örnek Resim

Anasayfa > GÜNDEM > Tarih Cephelilere Diyor ki

Tarih Cephelilere Diyor ki
Son Güncellenme : 28 Ağu 2016 11:53

Karayılan’ın Öncülüğünde Antepliler 11 Ay Boyunca Direndiler ve Teslim Etmediler Vatan Topraklarını…

Şimdi Karayılan Tüm Cephelilere Sesleniyor;

Mahallelerinize; TOMA’sıyla, Akrebiyle, Polisiyle, Çeviğiyle…

Düşmanın Girmesine İzin Vermeyin…

Bu Mahalle, Bu Vatan Bizim

Kahrolsun ABD Emperyalizmi ve İşbirlikçisi AKP Faşizmi!

 “… Siperi bir gül fidanıydı onun / Gül fidanı dibinde yatıyordu ki yüzü koyun ak bir taşın ardından / Kara bir yılan çıkardı kafasını / Derisi ışıl ışıl/ gözleri ateşten al / dili çataldı / Birden bir kurşun gelip kafasını aldı / Hayvan devrildi kaldı / Karayılan / Karayılan olmadan önce / Karayılan’ın encamını görünce / haykırdı avaz avaz / ömrünün ilk düşüncesini / ‘ibret al, deli gönlüm / demir sandıkta da saklansan bulur seni / ak taş ardında karayılanı bulan ölüm…’ / Ve bir tarla sıçanı gibi yaşayıp / bir tarla sıçanı kadar korkak olan / fırlayıp atlayınca ileri / bir dehşet aldı Anteplileri / seğirttiler peşine / Gavuru tepelerde yediler / Ve bir tarla sıçanı gibi yaşayıp / bir tarla sıçanı kadar korkak olan: ‘Karayılan’ dediler…” (Nazım Hikmet)

“Karayılan” lakaplı Molla Mehmet Kurtuluş savaşında Kuvayyi Milliye saflarında Antep’i Fransız işgaline karşı savunmuştur. Antep Türkler’in, Ermeniler’in ve Kürtler’in yaşadığı bir bölgedir. Bütün yokluklar ve imkânsızlıklar içinde Antep halkı Fransız ordusuna karşı eşi benzeri az görünen bir şehir savaşı verdi. Fransız ordusuyla şehirlerini geri almak için 11 ay bütün gücüyle savaşan, o günlerin deyimiyle Ayıntap (Antep) halkı şehirlerini Karayılan öncülüğünde kurtarmış oldu.  Karayılan bir vatansever olarak Gaziantep savunmasında şehit düşmüştür.

Molla Mehmet’in 88 yaşındaki kızı anlatıyor: “…Koyunlarımızı satarmış, öküzleri satarmış, sana diyeyim ekinimizi çubuğumuzu satarmış, katır yükleriyle silah satıp Fransız’a karşı çeteleri silahla donatmış.

Ben anlatınca hep dediler ki senin baban Kürt idi. Molla Mehmet Karayılan Kürt idi; ben de Kürt’üm. Ne yapayım, inkar mı edeyim! Atatürk, Kazım Karabekir Paşa’yla düşmanı Antep’e sokma diye telgrafla haber etmiş Karayılan’a, Sarımsak Tepe’de istihkam yapmışlar, kendi oradan gavura hücum ediyor. Ayağa kalkınca vurulmuş göğsünden. Askerine ‘kaçman yiğitlerim, vurun namus gidiyor, Antep gidiyor’ diye bağırıp askerini kaçırmamış. Sonra diyorlar ki senin baban Kürt idi. Kürt’ü Türk’ü mü olur, bu toprağın sahibiyiz biz”

Milliyet, din farklılıkları önemli değildir. Yoksul halklar olarak bu toprakların sahipleriyiz. Burası bizim vatanımız, yurdumuzdur.

Halkımıza onları kimlerin sömürdüğünü, ortak düşmanın kim olduğunu yeniden anlatacak ve hedefi göstereceğiz. Halklarımız arasındaki din mezhep ve milliyet ayrımlarının asıl mesele olmadığını anlatacağız. Halk ikna olursa her şeyi yapar. Halktan güçlü hiçbir güç yoktur. Birleştirip savaştıracak ve kazanacağız. Vatanı özgürleştireceğiz.

Karayılan Cephelilere diyor ki:  Halkımızı Türk, Kürt, Arap diye bölüp-parçalayıp yöneten, bizi sömüren emperyalizmdir. Onlara uşaklık yapan oligarşidir. Bugünün gâvuru onlardır. Onlara karşı birlik olup savaşalım ve bu gâvurları vatanımızdan kovalım.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.