Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Toplu Haberler

Toplu Haberler
Son Güncellenme : 28 Ağu 2016 14:54

Ne Baskılarınız, Ne OHAL’iniz Ne de Tutuklamalarınız

Bizleri Haklı Mücadelemizden Vazgeçiremez!

Kazanan Biz Yenilen Siz Olacaksız!

AKP’nin katil polisleri 17 Ağustos’ta İstanbul Sarıgazi Mahallesi’nde bir eve baskın yapmış ve 9 devrimciyi işkencelerle gözaltına almıştır. Darbe girişiminden sonra FETÖ örgütünü bahane eden işbirlikçi AKP iktidarı, bu bahaneyle OHAL’i ilan etmiş ve halkı baskı ve gözaltılarla sindirmeye çalışmaktadır. Anadolu Halk Cephesi yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada; “…Faşist AKP darbe girişiminden sonra tekrar devrimcilere ve halka karşı saldırıya geçmiştir. AKP tam bir yönetememe krizi içinde son çırpınışlarını yapıyor. Halka ve devrimcilere ne kadar saldırırsam o kadar sonumu ötelerim diyerek tekrar saldırıya geçmiştir. Özgür Gündem’i basarak susturmaya çalışan AKP 17 Ağustos günü de İstanbul Sarıgazi Mahallesi’nde bir eve baskın düzenleyerek 9 devrimciyi işkencelerle gözaltına almıştır. Görgü tanıklarının anlatımlarına göre arkadaşlarımızı çok ağır işkencelerle gözaltına almışlardır. Yine alınan bilgilere göre kadın arkadaşlarımız kendilerine alt üst kıyafet istemişlerdir. Bunlar yapılan işkencelerin boyutlarını göstermektedir. Bütün bu işkencelerin üzerine AKP’nin savcıları tamamen keyfi ve AKP’nin lağım fareleri olmalarına yakışır şekilde arkadaşlarımızın avukat görüşmesini 5 gün yasaklayarak işkenceyi daha da büyütmekte ve polise işkence fırsatı vermektedir.

Zalimler unutmamalıdır ki, bu halkı ve devrimcileri zulümle bastıramazlar. Halkımıza ve devrimcilere uzanan eller geçmişte nasıl kırıldıysa bugün de öyle kırılır. Yoldaşlarımızın başına gelecek her şeyden faşist katliamcı AKP ve onun işbirlikçileri, kiralık katilleri sorumludur… Bu katiller bizleri bölüp parçalayarak yeneceklerini sanıyorlar. Buna izin vermeyin. Biz Kürt’ü, Türk’ü, Alevi’si, Sünni’si her inanç ve milletten Anadolu halkıyız. Bizi yenecek hiçbir güç yoktur. Birleşelim, Savaşalım, Kazanalım ve hep birlikte AKP’nin faşizminden hesap soralım…” denildi.

Ayrıca, Halk Cephesi Uluslararası İlişkiler Komitesi, Antep Halk Cephesi, Esenyurt Halk Cephesi ve TAYAD’lı Aileler de   gözaltına alınan devrimcileri sahiplenmek ve OHAL’i tanımadıklarını dile getirmek için açıklamalar yayınladılar.

Dergimiz yayına hazırlanırken Sarıgazi’de gözaltına alınan devrimcilerin hepsi tutuklandı…

*

Bizler Çaresiz Değiliz  Müvekkillerimizi  Ne Pahasına Olursa Olsun Savunacağız

Halkın Hukuk Bürosu avukatları  Oya Aslan ve Özgür Yılmaz 19 Ağustos’ta İstanbul Çağlayan Adliyesi’nin 7. katında bulunan örgüt suçları bürosunun önünde oturma eylemine başladı. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından aldığımız bilgiye göre avukatların oturma eylemi yapmasının sebebi hukuk yollarının kullanılamıyor olması. Oysa müvekkillerinin gözaltına alındıkları evde bulunan kan izleri ve görgü tanıkları şiddetli şekilde darp edildiklerini söylemiş. Dört günden bu yana gözaltında bulunan müvekkilleri ile görüşemeyen avukatlar bunun sebebini sorduklarında polis kısıtlama kararı olduğunu söylemiş. İsim ve somut olayla ilgili ayrıntı barındırmayan ve her dosyaya uygun bir metin dışında savcının isminin bile bulunmadığı bir kağıt göstermişler. Avukatlar bu kararın kendi müvekkilleri ile ilgili olduğunun bile anlaşılamadığını söyleyince elimizde olan tek evrak budur cevabını almışlar. O kağıtta bulunan numara ile savcılığa gittiklerinde böyle bir soruşturma numarası olmadığını öğrenmişler. Karara karşı sulh mahkemesine itiraz etmek istediklerinde mahkeme kabul etmemiş. Emniyetten de “Bizim yapacağımız bir şey yok gidin adliyede işinizi çözün. OHAL var memlekette” cevabını almışlar. Ertesi gün yeniden Cumhuriyet Savcılığı’na giden avukatlar yeniden soruşturma numarasını ya da dosya ile ilgilenen savcının ismini ve dilekçe vermek için yardım istemişler. Fakat koridorda bekletilmiş ve içeri alınmamışlar. Güvenlik görevlilerinden başka muhattap bulamayan avukatlar bunun üzerine oturma eylemine başladılar. Müvekkillerine sahip çıkan 5 avukat işkenceyle gözaltına alındı.

 

Alibeyköy ve Kamu  Emekçileri Cephesi :

“Tecriti ve tutuklamaları protesto etmek ve müvekkillerinden haber almak için Halkın Hukuk Bürosu avukatları 19 Ağustos’ta Çağlayan Adliyesi’nde oturma eylemi yaptı. AKP’nin eli kanlı katil polisleri işkencelerle 5 avukatı gözaltına aldı. Hiçbir kanununuz hiçbir yasanız bizi engelleyemeyecek halkın onurlu evlatlarına, devrimcilerine el uzatan, işkence yapan bu kirli bataklığı ne pahasına olursa olsun kurutacağız.”

 

Uyuşturucu Satmak, Satışına İzin Vermek Suçtur!

Suçlular, Halkın Adaletine Er ya da Geç Hesap Verecektir!

Uyuşturucu satıcıları halkın adaletine hesap verirken polisler tarafından korumaya alınıp kaçırıldı. Gazi Mahallesi’nde 12 Ağustos’ta yaşanan bu olayda halkı zehirlerken Halk Cephesi üyeleri tarafından yakalanan uyuşturucu çetesi tam da halkın adaletine hesap vermek üzere iken polisler tarafından silahlar çekilerek önce korumaya alındı, sonra da zırhlı araca bindirilerek kaçırıldı.

Geçen hafta Okmeydanı Halk Meclisi olarak uyuşturucuya ve kumara karşı yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasının sonunda, akrep tipi zırhlı araçlardan kitleye biber gazlı saldırı yapılmış, çevredeki birçok insan gazdan etkilenmiş ve polislere tepki göstermişti. Bir kişi ise bu gazlı saldırıdan korunmak için sığındığı yerden çıktığında, saldırıdan sonra ortaya çıkan torbacılar ile Z29 numaralı akrep aracı içindeki polislerin uzaktan selamlaştığını, el ve göz işaretleriyle iletişim sağladığını gördüğünü, hayretler içinde ifade etti.

Okmeydanı Halk Meclisi; “Bunun sistemli bir saldırı olduğunu belirtmiştik. Mahallelerimizi ve gençlerimizi teslim almanın, yozlaştırma amacının, talan politikalarının polis desteğiyle uyuşturucu çetelerine uygulatılan bir aşaması oluyor. Birliğimiz ve mücadelemizle bu pislik yuvalarını kurutup mahallelerimizden söküp atacağız” açıklaması yaptı.

 

Yaz Okulumuz Engellenemez! Halk, Devrimcilere

Güvenip Çocuklarını Onlara Emanet Etmeye Devam Edecek!

Kınık Maden İşçileri Dayanışma Derneği 16 Ağustos’ta bir açıklama yayınlayarak, tüm engellemelere rağmen, maden işçilerinin çocuklarına ders vereceklerini duyurdu. Açıklamada şunlar ifade edildi: “16 Ağustos 2016’da ilk günü olan Kınık yaz okulu saat 10.00’da başlamıştır. Cemevi’nde yapacak olduğumuz ve izni dahil her şeyin gerekli yerlerden halledilmiş olduğu yaz okulumuza, faşist AKP yine oyunlar oynayarak halkın çocuklarının devrimcilerden uzak durması için ellerinden geleni ardına koymuyor, derslerimizi engellemeye çalışıyorlar. Çünkü farkında AKP’nin katil köpekleri, şu yaşlarında bile çocuklar onlardan nefret ediyor, nasıl katlettiklerini görüyorlar halkın çocuklarını, bizlere yaptıkları baskıları, işkenceleri…

Anadolu Erenler Derneği, Cemevi’nde derslerimiz için izin verip daha sonra okulumuzun adının Turan Kılıç olduğu gerekçesi ile onlara yapılmış olan polis baskısından dolayı anlaşmamızı bozdular. Cemevi, kitaplığının içinde eşyalarımız olmasına rağmen kapı kilitlerini değiştirmiş, okulumuzun ikinci gününde yapacağımız dersleri de böyle engellemeye çalışmışlardır. Anadolu Erenler Derneği ile emniyet iş birliği yaparak okulumuzu kapatmaya çalışıyor fakat 17 Ağustos’ta okulumuzun ikinci günü ve eğitimimizin ilk günü olmasına rağmen toplamda gelen çocuk sayısı 50’ye ulaştı. Katil polisler çocukların ders saatinde gelip, gözleri önünde bizleri tehdit ettiler. Halkın bizi istemediğini, bizden şikayetçi olduklarını ve de tepki olarak çocuklarını da göndermeyeceklerini söylediklerini bize sözde iletirken; teyzelerimiz, ablalarımız çocuklarının ellerinden tutarak kendi elleriyle derslere getirdiler. Halk; onlara baskı uygulayan, işkence yapan, çocuklarını 15’inde fidan iken katleden, faşist cuntalarıyla, OHAL’leriyle sindirmeye çalışan Katil devlete değil de devrimcilere güvenip çocuklarını bizlere emanet edeceklerini biliyor! Liseli Dev-Genç’liler de yaz okulu çalışmalarına katılarak geleceğin Dev-Genç’lilerini yetiştiriyor!”

Kuruçeşme Film Festivali

20 Ağustos’ta Kuruçeşme Kültür Derneği’nde Yılmaz Güney’in “Arkadaş” filmi gösterildi. Film gösterimine yaklaşık 50 çocuk ve halktan 20 kişi katıldı.

 

Adalet İstiyoruz Alacağız

İkitelli Halk Cephesi 17 Ağustos günü, akşam saatlerinde Adalet Kampanyası kapsamında Karakol Caddesi ve Cemevi Bölgesi’nde 300 adet “Adalet İstiyoruz Alacağız” yazılı sticker çalışmaları yaptı. İkitelli Halk Cephesi Kemal Delen Parkı’nda 16 Ağustos’ta da çay sohbeti programı düzenledi.

 

“F Tipi Film”i İzliyor,  İzletiyoruz

Gazi Halk Meclisi 18 Ağustos’ta Gazi Sondurak Hakan Kasa Parkı’nda film gösterimi yaptı. Film öncesi yapılan çalışmalar sonucu halkın filme ilgisi yoğundu. Bu haftada alınan karar doğrultusunda 50 kişiyle “F Tipi Film” seyredildi.

 

İzmir Doğançay Halk Bahçesi ve Tohum Merkezi’nde  İlk Tohumlarımız Filizlendi

Doğançay’da kurulan Halk Bahçesi’nin su sorunu 19 Ağustos’ta halkın desteği ile çözüldü. Halktan hem maddi yardım hem de yol yöntem sorularak çözüm üretildi.

 

Açlık Grevi Günlüğü

  1. Gün: Sabah saat 08.00’da İdilcan Kültür Merkezi’ne geldik. Sabah temizliğimizi yapıp günlük gazeteleri okuduk sonrasında kitap okuduk. Akşam Saat 17.00’da Tuzluçayır Tekmezar Parkı’nda masamızı açtık, dergi dağıtımı yaptık. Ayrıca bildirilerimizi dağıttık… Şehidimiz Eyüp Baş’ın abisi ve yeğeni ziyaretimize geldi sohbet ettik.
  2. Gün Sabah saat 08.00’da geldik İdilcan Kültür Merkezi’ne. Sabah temizliğini yapıp günlük gazeteleri okuduk. Yürüyüş dergisinin 535. sayısından “Öğretmenimiz” ve “İstiyoruz Yapacağız” yazılarını okuduk. Gelen ziyaretçilerimizle sohbet ettik. Saat 15.00’da halk toplantımız vardı ona katıldık. Hapishaneler üzerine konuştuk ve adalet için açlık grevi direnişimizi haftaya Perşembe, Cuma, Cumartesi akşam saat 17.00 ile 22.00 saatleri arasında Dikmen Mahsuni Şerif Parkı’na taşıyıp masa açılması kararlaştırıldı.
  3. Gün: Erkenden, İdilcan Kültür Merkezi’nde sabah temizliğimizi yapıp günlük gazeteleri okuduk. Gün içinde Yürüyüş dergisinin 535. sayısını okuduk. Ziyaretçilerimizle sohbet ettik. Ziyaretçilerimiz arasında küçük Ayaz da vardı. Bugün ayrıca Özgür Tutsaklarımızdan Ali Osman Köse’nin abisi telefon açtı başarı dileklerini iletti. Bir telefonda Tekirdağ Hapishanesi’nden geldi. Özgür Tutsaklarımızdan Mustafa Gök aradı. Bugün tutsaklar kendilerini ranzalara bağlamışlar sayım vermemek için saldırı olmuş. Yaralı tutsaklar varmış. Bizde süren açlık grevi direnişimizi anlattık…
  4. Gün: Bugün sabah 07:45’te geldim. İdilcan Kültür Merkezini su basmıştı. Temizlik uzun sürdü, saat 10:45’te bitti.

***

Cephe Milisleri Hesap Sormaya Devam Ediyor!

Gazi: Gazi Mahallesi Gazi Barajı’nda 6 Ağustos’ta “Cephe adı kullanılarak gasp yapılıyor” bilgisi alan Cephe Milisleri gaspa uğrayan kişilerle birlikte olayın olduğu bölgeye giderek hırsızları yakaladılar. Yakalanan hırsızların sorgusunda, hırsızlar her şeyi itiraf ettiler. Daha önceleri de örgütün adını kullanıp insanlara üst aramasını yapıp, daha sonrasında cüzdanlarını, parasını, telefonlarını alarak kaçıp gittiklerini tek tek anlatmışlardır. Yakalanan şahıslardan Sezer ve Baran adlı kişiler Gazi’nin İsmet Paşa Caddesi’ne çıkartılıp teşhir edilerek ajitasyon çekildi. Ajitasyonda “Halkımız, bu şerefsizleri iyi tanıyın. Bunlar bizim adımızı kullanarak gasp yaparken yakalandılar. Mahallemizde fuhuşa, kumara nasıl izin vermiyorsak, hırsızlığa da izin vermeyeceğiz, hesabını soracağız…” denilerek Sezer ve Baran diz kapaklarına birer kurşun sıkılarak cezalandırılmışlardır.

Bununla ilgili Cephe Milislerinin yaptığı açıklamada  şunlara değinildi: “Cephe’nin yaptığı devriyelerde kesinlikle telefon, para, vs. gibi şeylere el konulmaz. Örgütümüzün adını böyle pis işlere bulaştıranlar er ya da geç cezasını çeker.  ‘Kamulaştırma’ adı altında hırsızlığa izin vermeyiz. Halk hareketi halkın içindedir, halktan talep eder halktan alır.”

 

Ahlak Düşkünü Muharrem Erden’i Vurarak Cezalandırdık!

Yozlaşmaya Karşı Onur Polat Silahlı Mücadele Ekibi ahlak düşkünü Muharrem Erden’in cezalandırılmasıyla ilgili 13 Ağustos’ta bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlara değindi: “Sarıgazi, Yenidoğan bölgesinde oturan ahlaksız Muharrem Erden’i vurarak cezalandırdık. Muharrem Erden isimli uçkur düşkünü, şerefsiz defalarca ahlaki yönden çevresindeki kişilerden, akrabalarından ve dostları tarafından uyarılsa da bu suçu işlemeye devam etmiştir. Evli ve çocuk sahibi olmasına rağmen evli kadınlarla ilişkiye girmiş, genç kızlara kendinden yaşça çok küçük kişilere sosyal paylaşım siteleri üzerinden ahlaksız tekliflerde bulunmuştur.  Suçları sabit olan bu şerefsiz 12 Ağustos’ta ‘Yozlaşmaya Karşı Onur Polat Silahlı Mücadele Ekibi’ tarafından cezalandırılmıştır.

 

Halkımıza Çağrımızdır!

Muharrem Erden gibi ahlaksızların selamını almayın, selam vermeyin. Kapılarınızı açmayın. Gördüğünüz yerde yüzüne tükürün.  Bu ahlaksızı mahallenizde barındırmayın. Yaptığımız eylemle; ‘Yozlaşmaya Karşı Onur Polat Silahlı Mücadele Ekibi’nin kuruluşunu ilan ediyoruz!” denildi.

Avcılar: Parseller ve Tepeüstü’nde 14 Ağustos’ta Cephe Milisleri tarafından yazılamalar yapıldı. Yazılamalarda “CEPHE”, “DHKP-C”, “Asker Olma Polis Olma Halkın Milisi Ol – Cephe”, “OHAL’i Tanımıyoruz Cephe” yazılamarı yapıldı.  1 saat süren yazılama çalışmasında 30 adet yazılama yapıldı.

İzmir: Aliağa’da umudun adı duvarlara işlendi. 21 Ağustos’ta yapılan yazılamada duvarlara “DHKC-SPB”, “DHKC Gerilla”, “Mahirden Dayıya Sürüyor Bu Kavga/DHKC”, “Çayan Yoldaş Yaşıyor DHKC Savaşıyor” ve “Torbacılar Hedefimizdesiniz” yazıldı.

***

Yıkımlara Karşı Direnen Sakarya Halkının Yanındayız!

Armutlu Halk Cephesi 19 Ağustos’ta, Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yoksul halkın, evlerinin yıkılmasına karşı sürdürdüğü direnişe destek açıklaması yaptı.  Açıklamada; “Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde günlerdir yıkımlara karşı bir direniş yaşanıyor. AKP’nin katil polisleri, AKP’li belediyenin zabıtaları ile birlikte yoksul halkın evlerini  yıkmak istiyor. Halkın tüm tepkilerine rağmen, evlerin polis eşliğinde yıkılmasının ardından mahalle halkı Adapazarı’nın merkezi caddelerinden biri olan Sebahattin Zaim Bulvarı’nı traktörle kapatarak direnişe devam etti. AKP’nin katil polisleri oraya da saldırdı. Yıkımlara karşı direnen Sakarya halkı, yalnız değilsiniz. AKP’nin katil polislerine karşı olan direnişinizi Armutlu halkı olarak selamlıyoruz. Biz sesinizi duyuyoruz sesimizi daha da yükseltelim. Faşizme karşı mücadeleyi birliğimiz beraberliğimizle büyütelim” denildi.

***

Bilgi Güçtür: Okuyalım, Okutalım

Gazi Halk Meclisi tarafından 23 Ağustos’ta, “Bilmiyorsan Öğren; Biliyorsan Öğret” şiarıyla düzenlenen “Bilgi Güçtür” Kitap Festivaline çağrı afişleri Gazi Son Durak’ta asıldı. Çağrı bildirilerinin de dağıtıldığı çalışmada 3-4 Eylül günü Gazi Baraj’da kurulacak olan festivale çağrı yapıldı.

Dağevleri ve Okmeydanı’nda dergi dağıtımıyla birlikte kitap festivalinin çağrı bildirileri dağıtılarak festivalin çalışmalarına devam edildi. Aynı gün Halk Meclisine Katıl pankartları da asıldı.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.