Örnek Resim

Anasayfa > GENÇLİK > Ülkemizde Gençlik’ten Haberler

Ülkemizde Gençlik’ten Haberler
Son Güncellenme : 28 Ağu 2016 13:12

İstanbul – Hacıahmet: Liseli Dev-Genç’liler 20 Ağustos’ta İstanbul – Hacıahmet’te bulunan parkta film gösterimi yaptı. İlk olarak parka afiş asıldığı sırada park güvenliği asılan afişi yırtıp “afiş asmak için izin aldınız mı?” diye sordu. Bunun üzerine meşruluklarıyla hareket eden Liseli Dev-Genç’liler “izin almaya gerek duymadık, astık buna kimse karışamaz…” diyerek güvenliğin üzerine yürüdü ve orada bulunan mahalle gençleri “abi merak etmeyin afişlerinizi biz koruyacağız, eğer sökerlerse o güvenliklere günlerini gösteririz” diyerek çalışmaları sahiplendi. Yapılan çalışmalarda 75 afiş asıldı, 450 bildiri dağıtıldı. Gösterimde ise Yılmaz Güney’in “Arkadaş” filmi 40 kişinin katılımıyla izlendi.

 

İstanbul – Dağevleri: Dev-Genç’liler 19 Ağustos’ta 2 Temmuz Parkı’nda film gösterimi yaptı. Gösterim öncesi mahallede kapı çalışması yapılarak evlere akşam yapılacak olan program için bildiri dağıtımı yapıldı. Gösterim saati geldiğinde ise halkın alternatif film gösterimine ilgisinin yoğun olduğu gözlendi. 2 saat süren programda Yılmaz Güney’in “Yol” filmi 40 kişi tarafından izlendi.

*

Kaçırmalar, Tutuklamalar Çürümüş Bu Düzenin Sonunu Getirecektir

Ankara’da 17 Ağustos gecesi aile ziyaretinden dönen Dev-Genç’li Eda Kaya ve Ertuğrul Çayan’ın kullandıkları otomobil Saime Kadın benzin istasyonu önünde uzun namlulu, silahlı sivil kişiler tarafından, önleri kesilerek durdurulmuştur. Benzin istasyonuna 4-5 ekip polis otosu ve 1 akreple gelen katil polisler Dev-Genç’lileri işkenceyle araçtan indirip ters kelepçe ile yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. 4 saat boyunca benzin istasyonunda ters kelepçeli halde bekleterek sürekli işkence ve sözlü tacizlerde bulunulmuştur. Açlık grevine başlayan gençlere şeker ve su temini yapılmamıştır, hiçbir ihtiyaçları karşılanmamıştır. Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Ankara Dev-Genç; “Bizler Dev-Genç’lileriz bu halkın en onurlu, en namuslu evlatlarıyız. Bizleri bu baskılar ve gözaltılar ile durduramazsınız. Dost da düşman da bizi çok iyi bilir…” dedi.

*

Parasız, Bilimsel Eğitim İçin 4 Eylül’de Ankara’ya Yürüyoruz!

Liseli Dev-Genç 4 Eylül’de Ankara’ya yapılacak adalet yürüyüşü için yazılı bir açıklama yaparak kısaca şu sözlere yer verdi;

“ Liselilerin 15-16 yaşında faşizme karşı halkla beraber sınıf mücadelesi vermesini hazmedemeyen devlet 12 Eylül 1980 darbesi ile beraber öğrenci gençliği halkın sınıf mücadelesinden koparmak için 1981’de YÖK’ü kurarak; işkencelerle, katliamlarla teslim alamadığı gençliği eğitim sistemiyle kendine uygun gerici, bencil, hiçbir şeyi sorgulamayan, halkın kültüründen kopararak yoz bir gençlik yaratmak istemektedir. Bizler Liseli Dev-Genç’liler olarak AKP’nin oyuncak ettiği eğitim sistemi ile bizi ve ailelerimizi daha fazla sömürmesine, halkın mücadelesinden koparmasına karşı ADALET istiyoruz. 4 Eylül’de Ankara’ya yürüyoruz. Adalet İstiyoruz Alacağız! Parasız, Bilimsel ve Halk İçin Eğitim İstiyoruz 4 Eylül’de Ankara’ya Yürüyoruz! OHAL’i Tanımıyoruz!”

Kalbimiz ve Beynimiz Adalet İçin Çalışacak

Ankara Dev-Genç’liler Adalet Kampanyası çalışmaları için gecelerini gündüzlerine katıyor. Ankara’da yapılan çalışmalardan kısaca derlediklerimiz şu şekilde;Şirintepe, Tuzluçayır Mahallesi, NATO Yolu Caddesi ve ODTÜ’de 4 – 12 Ağustos tarihleri arasında afiş, bildiri, yazılama ve dergi çalışması yapıldı. Yapılan çalışma sırasında halka Tekmezar Parkı’nda sürdürülen adalet için açlık grevi hakkında bilgi verildi ve destek için çağrı yapıldı. Ayrıca yapılacak toplantının duyurusu yapıldı. Asılan afişlerde ise “Adalet İçin Açlık Grevindeyiz, Ekmek, Adalet ve Özgürlük İçin Süresiz Açlık Grevindeyiz, SEN DE KATIL!” yazılıdır. Ve bu afişlerden toplamda 260 adet asıldı. Ayrıca OHAL Kararı tanınmayarak 22 farklı yere yazılama yapıldı. Ve yine bu kampanya dahilinde 500 bildiri, ayrıca gerçeğin sesi Yürüyüş dergisinden 50 adet halka ulaştırıldı.

Ankara’da yapılan açlık grevini desteklemek için ulaşacağınız telefon numarası:
0541 835 37 44

 *

Mahallemizde Gericiliğe ve Faşistlere İzin Vermeyeceğiz!

Okmeydanı Liseli Dev-Genç’liler 18 Ağustos gece 00.30 sularında mahallede devriye atarken Okmeydanı Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nın arasındaki sokağa gerici yazılamalar yapan faşist grupla karşılaştı. Faşist grup duvara “ülkü ocakları” yazılaması yaparken Liseli Dev-Genç’liler müdahale edip yazılamalarını karalatmışlardır, bununla birlikte faşistlerin ellerindeki spreyleri alıp “Umudun Adını” duvara nakşetmişlerdir. Ardından faşistleri mahalleden kovmuşlardır.

*

Gençlik Şehitlerini ve Ailelerini Unutmuyor – Unutturmuyor

Liseli Dev-Genç’liler 18 Ağustos’ta devrimci mücadelede şehit ve tutsak düşen yoldaşlarının ailelerini İstanbul – Gazi Mahallesi’nde TAYAD’lılar ile ziyaret etti. Yapılan ziyarette Perpa İş Merkezi’nde polisler tarafından katledilen Hakan Kasa’nın ve Kağıthane’de gözaltına alınarak tutuklanan Özgür Tutsak Bahar Ertürk’ün ailesini ziyaret etti.

*

Liseli Dev-Genç: “Daha öncelerde de aynı taleple yapılan yürüyüşlere polis gaz bombaları, plastik mermiler, gerçek mermilerle saldırmış birçok insanımızı gözaltına alıp tutuklamıştı.Yeni Eserler örgütleyeceğiz! Adalet talebimiz gerçekleşene kadar her yolu deneyeceğiz! Liseli Dev-Genç’liler olarak, işkenceli gözaltıların, tutuklamaların hesabını soracak, halk düşmanlarına rahat vermeyeceğiz!”

21 Ağustos’ta İstanbul – İkitelli’de Halk Cephesi’nin düzenlediği Adalet Yürüyüşü’ne AKP’nin katil polisleri saldırdı. Saldırı sonucu Liseli Dev-Genç’li Eser Çelik işkencelerle eli yaralı bir şekilde gözaltına alınıp ardından hukuksuzca tutuklanmıştır. Saldırı sırasında katil polisler Eser’i sahiplenmeye gelen halkı görünce üzerlerine 4 el silahla ateş ederek oradan kaçtı.

 *

Liseli Halk Okulunda Her Geçen Gün Sayımız Artıyor

Liseli Halk Okulları düzenin yozlaştırma, robotlaştırma, sindirme amaçlı eğitim sistemine alternatif eğitim kurumlarıdır. Dev-Genç’liler Liseli Halk Okullarını yaygınlaştırma, büyütme hedefiyle çalışmalarını coşkuyla sürdürüyor.

Armutlu: Liseli Halk Okulu bu haftada 12 Ağustos’ta yapıldı. Liseli Halk Okullarını nasıl daha kalabalık yapılacağı anlatıldı ve her katılan liselinin 3 yeni liseliyi haftaya olan Liseli Halk Okuluna getirme hedefi konuldu. Bu haftaki konu “Tutsaklarımızın direnişi ve tutsaklara saldırılar”dı. Tutsaklarımızın düşüncelerine, kazanılmış haklarına karşı saldırılar, direnişleri ve en son hücre yakma eylemleri anlatıldı. Devletin dışarıdaki gibi hapishanelerde de azgınca saldırdığı ve Liseli Dev-Genç’lilerin bu yaşanılanlar karşısında neler yapabileceği konusunda öneriler alındı. Haftaya bir daha buluşmak üzere çalışma sonlandırıldı. Liseli Halk Okulu’na 10 kişi katıldı.

*

Liseli Dev-Genç’liler bulundukları bölgelerden yaptıkları propaganda çalışmaları ile de mücadelelerine katkı yapmaya ve büyütmeye devam ediyor.  Örneğin duraklara, direklere, afiş panolarına… vb. yerlere mühür basarak bir çok yere daha hızlı seslerini, isimlerini ve iddialarını ulaştırıyor. Yapılan çalışmalardan kısaca derlenenler şu şekilde; Okmeydanı Liseli Dev-Genç: 17 Ağustos’ta 17 yaşında tutuklanan Eda Yaren Arık ile ilgili mahallenin çeşitli yerlerine “Eda Yaren Arık Serbest Bırakılsın! Liseli Dev-Genç” imzalı 5 adet yazılama yapıldı. Ayrıca 20 Ağustos’ta Okmeydanı-Hacıahmet yoluna “Liseli Dev-Genç Umuttur! Liseli Dev-Genç Cürettir!” yazılı mühürlerden 60 adet bastı.

1 Mayıs Liseli Dev-Genç: 18 Ağustos’ta, kısa süre önce hukuksuz yere tutuklanan Liseli Dev-Genç’liler için yazılama yaptı. Ayrıca 19 Ağustos’ta 6 yere mühür çalışması yapıldı.

Kartal Liseli Dev-Genç: 20 Ağustos’ta liseliler mahallenin çeşitli yerlerine “Liseli Dev-Genç Umuttur! Liseli Dev-Genç Cürettir!” mühürlerinden baskı çalışması yaptı.

Liseli Yoldaşlarımız Özgürlüklerine Kavuşana Kadar Adalet
Kampanyamız Devam Edecek

Liseli Dev-Genç’liler, daha öncesinden hukuksuzca tutuklanan liseli yoldaşları için bulundukları bölgelerden seslerini duyurmaya, yoldaşları için adalet aramaya devam ediyor. Genel olarak İstanbul ve Anadolu’da yapılan çalışmalar şu şekilde;

Alibeyköy: Liseli Dev-Genç’liler 18, 19 Ağustos’ta Karadolap, Cengiz Topel ve Erdem Kent Parkı’nda çalışma yaptı. Çalışmalarda tutsak olan Liseli Dev-Genç’li Eda Yaren Arık ve diğer tutuklu liseliler için “Devrimci Tutsaklar Serbest Bırakılsın” pankartı asıldı.

Gülsuyu: Liseliler 19 Ağustos’ta, Yürüyüş dergisi dağıttıkları ve adalet istedikleri için tutuklu bulunan yoldaşları Eda ve Neslihan için mahallenin çeşitli yerlerine yazılama yaptı.

Okmeydanı: Liseli Dev-Genç’liler 17 Ağustos’ta, 17 yaşında hukuksuzca tutuklanan yoldaşları Eda Yaren Arık için mahallenin çeşitli yerlerine imzalı yazılamalardan yaptı.

Liseli Dev-Genç’liler tarafından 18 Ağustos’ta, “Tutsak Liseli Dev-Genç’liler Serbest Bırakılsın-Liseli Dev-Genç” imzalı 2 adet pankart Sibel Yalçın ve Okmeydanı MOBESE karşısına asıldı.

“Tecrit İşkencedir, Tecrite Son!- Liseli Dev-Genç” imzalı 1 adet pankart Anadolu Parkı’na asıldı.“Özgür Tutsaklar Teslim Alınamaz! Liseli Dev-Genç” imzalı 1 adet pankart Örnektepe’ye asıldı.

Bakırköy: Liseli Dev-Genç’liler 19 Ağustos’ta Bakırköy Hapishanesi önünde, OHAL bahane edilerek hukuksuzca tutuklanan liseli Eda Yaren Arık için kitap ve dergi yatırmaya gitti. Dergi ve kitaplar teslim edildikten sonra 2 Liseli Dev-Genç’li hapishane önünde, üzerinde “AKP Faşizminin Tutukladığı 17 Yaşındaki Eda Yaren Arık Serbest Bırakılsın! Liseli Dev-Genç” imzalı ozalit açarak Eda için özgürlük istedi.

Ankara: Liseli Dev-Genç’liler 19 Ağustos’ta, hukuksuzca tutuklanan yoldaşları 17 yaşındaki Eda Yaren Arık için John Steinbeck’in “Gazap Üzümleri”, Kahraman Altun’un “Kavgamın Çırağı Olmak İsterim” kitaplarını yolladı.

1 Mayıs Mahallesi:

Liseli Dev-Genç’liler 18 Temmuz tarihinde okuma grubunda buluştu. Okuma gününde Çizgilerle Anadolu Tarihi’nden 30 sayfa okunup, üzerine sohbet edildi. Devrimciliğin neden zorunlu olduğu üzerine ve tutsak direnişleri ve neden direnilmesi gerektiği üzerine sohbet edildi. Ayrıca 122 Şehit kitabından bir ölüm orucu şehidinin özgeçmişi ve nasıl devrimcileşip ölüm orucu yaptığı üzerine de sohbet edildi.

*

Liseli Dev-Genç’li 17 Yaşındaki Neslihan Albayrak Serbest Bırakılsın Bir İmzada Sen Ver!

Neslihan Albayrak Dersim’de yaşayan bir Liseli Dev-Genç’lidir. Dersim halkı onu çok iyi tanır. Suruç Katliamı’ndan hemen sonra AKP İl Binası önünde tek başına yaptığı oturma eyleminden tanır. İşkenceci polisler 11 ayda 19 kere gözaltına aldı, işkence gördü ve tehdit edildi. Her gün yüzlerce kişinin uyuşturucu batağına battığı, ilkokul önlerinde uyuşturucu satıldığı, Kürdistan’da küçücük çocukların katledildiği bu ülkede AKP’nin polisleri “ülkenin huzuru ve güvenliği için” 17 yaşında bir kızın peşinde dolaşır hale gelmiştir. Nesliha komplo sonucu tutuklandı. Yaklaşık 5 aydır Elazığ E Tipi Hapishanesi’nde.

Liseliler, Halkımız!

Neslihan sizin arkadaşınız, kızınız. Onu Dersim sokaklarında parasız eğitim için afiş asarken görürdünüz. Suruç Katliamı’nın hesabını sormak için AKP Tunceli İl Binası önünde tek başına yaptığı oturma eyleminde gördünüz. Berkin için adalet isteyen sesini duydunuz. Şimdi Neslihan için adalet isteme sırası bizde. Neslihan’ı yalnız bırakmayalım!

Adalet İstiyoruz!

İmza İçin Link: https://www.change.org/p/neslihan-albayrak-liseli-dev-gen%C3%A7-li-17-ya%C5%9F%C4%B1ndaki-neslihan-albayrak-serbest-b%C4%B1rak%C4%B1ls%C4%B1n?source_location=petitions_share_skip

*

AKP, OHAL Bahanesiyle Devrimcilere Saldırmaya Devam Ediyor!

Oligarşi yönetememe krizi derinleştikçe devrimcilere, halka saldırmaya devam ediyor. 15 Temmuz 2016’da yapılan darbe girişimi sonrası bunu bahane ederek OHAL ilan eden AKP iktidarı daha kendine gelemeden ilk işi devrimci mahallelere, devrimcilere, halka saldırmak oldu. Sivil faşistleri örgütleyip devrimcilerin, yoksul halkın bulunduğu mahallelere saldırmaya çalıştı. Bedel ödeyerek kazanılan haklara saldırmaya başladı. Ve 17 Ağustos’ta 10 devrimcinin bulunduğu evi ellerinde silahlarıyla, balyozlarıyla basarak 10 Halk Cepheliyi işkencelerle gözaltına aldı. Bu olay üzerine sessiz kalmayan İzmir Dev-Genç yaptığı yazılı açıklamada; “…OHAL’i bahane ederek gözaltıların avukat görüş hakkını engellemeye çalışmaktadır. Bu şekilde işkencelerini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Tek suçları devrimci olmak; yoksul halk çocukları, katledilen halk çocukları için adalet istemek olan devrimcilere yapılan saldırılar, işkenceler “DHKP-C Anadolu il ve bölge sorumlularına operasyon… Son zamanların en önemli terör operasyonu” diyerek meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Evet, suçları büyük!  Suçları halk çocukları için halk için adalet istemek! Suçları gerçekleri halka duyurmak!

2016’da da yine aynı şiarla “teslim olmadık olmayacağız”, “OHAL’i tanımıyoruz” diyoruz. Saldırılarınız, işkenceleriniz bizleri yıldırmaz. Gözaltına alınan Halk Cepheliler derhal serbest bırakılsın.” denildi..

Ayrıca Altınşehir Liseli Dev-Genç ve Liseli Dev-Genç kavganın gençliği yazılı açıklamalar yayınlayarak Halk Cephelileri sahiplendiler…


Dev-Genç Milisleri;

Tutsaklara Yönelik Her Saldırınıza Misliyle Cevap Vereceğiz Özgür
Tutsaklara Kalkan Elleri Kıracağız!

OHAL Yasaları Halkı Teslim Almak İçindir! Teslim Olmayacağız!

Özgür Tutsaklar Teslim Alınamaz!

AKP faşizmi gün geçtikçe halka karşı saldırılarını arttırıyor.

Hapishanelerde 10 kitap dayatması, görüşlere çıkarmama, tekli hücrelere atma gibi birçok onursuz uygulama ile Özgür Tutsakları teslim alabileceğini düşünüyor. Bugün vatanımızın dört bir yanında Özgür Tutsaklar hak gasplarına karşı genel direnişe geçmişlerdir. Son olarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Özgür Tutsaklarımız işkence, tacizle Silivri 9 No’lu Hapishanesi’ne sürgün edilmişlerdir. Biz de Dev-Genç Milisleri olarak özgür tutsaklara yapılan saldırıların hesabını soracağımızın AKP faşizmine Özgür Tutsaklarımızın sahipsiz olmadığını göstermek için 2 ayrı eylem gerçekleştirdik.

İstanbul Okmeydanı’nda 4 Ağustos sabah saat 05.30 sularında Dev-Genç Milisleri olarak özgür tutsaklara yapılan saldırıların hesabını sormak için ellerimizde molotoflarımızla D-100 Taksim Bağlantı Yolunu 15 dakika boyunca kapattık. 15 dakika boyunca halka Özgür Tutsaklara yapılan saldırıları anlatıp hesabını soracağımızı söyledik, geri çekilirken 2 adet “Sürgünlerle Özgür Tutsakları Teslim Alamazsınız! DHKC/DEV-GENÇ”,  “Özgür Tutsaklara Kalkan Elleri Kıracağız! DHKC/DEV-GENÇ” imzalı bomba süslü pankart astık. Astıktan 30 dakika sonra anca olay yerine gelebilen katil polisler akreplerle yolu trafiğe kapatıp bomba imha ekibini çağırarak ancak patlatabildi.

Ankara’da 6 Ağustos sabah saat 04.00 sularında Eskişehir yolu üzerinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın tam karşısına “Devrimci Tutsaklara Kalkan Elleri Kıracağız! DHKC/DEV-GENÇ” imzalı bomba süslü pankartı astık. Pankart asıldıktan kısa bir süre sonra halk düşmanları tam karşısındaki pankartı görünce korkudan ne yapacaklarını bilemedi. Olay yerine gelen katil polisler ancak yoğun güvenlik önlemi aldıktan sonra bomba imha ekibi gelip bomba süsünü fünye ile patlatabildi.

Halkı teslim almaya çalışan, Özgür Tutsakları hak gasplarıyla, işkencelerle, sürgünlerle yıldırmaya çalışan halk düşmanları iyi bilmelidir ki bizler nerede bir baskı nerede bir zulüm varsa hesabını soracağız! Halkı teslim alamayacaklar. Özgür Tutsakları teslim alamayacaklar.

Özgür Tutsaklara Kalkan Elleri Kıracağız!

Yaşasın Dev-Genç Yaşasın Dev-Genç’liler

DEV-GENÇ MİLİSLERİ

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.