Örnek Resim

Anasayfa > HABER > Adalet Yürüyüşçüleri ile Röportaj

Adalet Yürüyüşçüleri ile Röportaj
Son Güncellenme : 18 Eyl 2016 15:49

Adalet Yürüyüşçüleri

DEV-GENÇ’li Ulaş İnci Ve Ceren Z. Aybay

HMM’den Cem Dursun İle Röpörtaj

“BİZ ADALET TALEBİMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

 

YÜRÜYÜŞ: Adalet yürüyüşü adaletsizliğe, katliamlara, mahallerderki saldırılara, haklarımızın gaspedilmesine karşı yapıldı. AKP faşizmin tüm gösterilere ve hak alma eylemlerine saldırısının olduğu bu süreçte siz Ankara yürüyüşünü gerçekleştirdiniz. Böyle bir süreçte yürüyüşün siyasi anlamı konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Ulaş İnci: Böyle bir süreçte adalet yürüyüşümüzün siyasi önemi çok büyüktür. Düşmanın her türlü engellemelerine karşılık yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Daha önce olduğu gibi bu irade savaşını, zaferi biz kazandık. OHAL ilan edildiği, en ufak basın açıklamamıza saldırdığı, demokratik mevzilerimize saldırdığı bu süreçte OHAL’i tanımıyoruz dedik ve yürüyüşümüzü gerçekleştirdik.

Ceren Z. AYBAY: Adalet talebimiz çok tarihsel bir talepdir. Bu ülkede adalet yok insanlarımızın cenazeleri 7 gün boyunca sokak ortasında kalıyor. AKP, katliamı yetmezmiş gibi cenazelerimize bile işkence yapıyor . Dilek’imizi, Günay’ımızı, Berkin’imizi, Hasan Ferit’imizi katletti bu devlet. Onlar için yürüdük Ankara’ya dosttada düşmanada sesimizin soluğumuzun yettiği kadar dile getirdik Adalet talebimizi. Her zaman moral üstünlük bizdeydi. Yürüyüş boyunca 2 kez gözaltına alındım kendi ağızlarıyla bu ülkede adalet olmadığını söylüyorlardı. Ama bizim halkımıza sözümüz var. Adalet er  geç bize de uğrayacak. Biz adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz, yatıp kalkıp adalet istemeye devam edeceğiz.

Cem Dursun: Ankara yürüyüşü temelde AKP iktidarının “OHAL” ile halk üzerinde yaratmaya çalıştığı baskıya karşı halkın cephesinin verdiği cevaptır diye düşünüyorum. AKP milyonlarca halkı ve de bu halkın adalet talebini ortadan kaldıramaz. Bunun için halka gözdağı vermeye çalışıyor. Bu yürüyüşle AKP’nin bu baskıyı yaratamayacağını, OHAL’le işkence, baskı ve tutuklamalarla bizleri sindiremeyeceğini, halka bir kez daha göstermiş olduk.

YÜRÜYÜŞ: Yürüyüş boyunca sizin önemli bulduğunuz ve etkili olduğunu düşündüğünüz konu neydi?

Ulaş İnci: Yola çıktığımızda hepimiz kararlı ve ısrarlıydık. Ne olursa olsun, gözaltı da olsa tutuklama da olsa biz bu yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz dedik.  OHAL var yürüyemezsiniz diyenlere devrimci iradenin önüne hiçbir şeyin geçemeyeyeceğini bir kez daha gösterdik. Yürüyüşümüzdeki ısrarımız OHAL’in önüne geçti. Her zaman olduğu gibi bu süreci aşacağız.

Ceren Z. AYBAY: Israrımızdı. Yola çıkmadan önce düşmanın saldırısını ön görebiliyorduk. Diğer sol OHAL var diye basın açıklamalarını bile iptal ederken bu süreçte adım adım, insan insan, şehir şehir ADALET istediğimizi, çocuklarımızın katillerinin yargılanmasını istediğimizi dile getirdik. Gözaltına alındık, işkence gördük ama yürümekten vazgeçmedik. OHAL’lerini tanımadığımızı polislerine de savcılarına da hakimlerine de söyledik. Biz ekmek kadar, su kadar ihtiyacımız olan adaleti istiyoruz

Cem Dursun: Yürüyüşümüz bizlerin hem kendimizi, hem yoldaşlarımızı daha iyi tanıma fırsatı verdi. Belki daha önce defalarca ağzımızdan çıkan “adalet” kelimesinin önemini bizlere daha iyi kavrattı. Çünkü yürüyüş boyunca “adalet” ile yattık, adalet ile kalktık.

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.