Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 04 Eyl 2016 23:41

 İngiltere’de FRFİ Gazetesinden AHKM’ye Destek

İngiltere’de çalışmalarını yürüten FRFI (Fight Racısm Fight Imperialism-Irkçılıkla Savaş, Emperyalizmle Savaş) örgütünün gazetesinde AHKM (Anadolu Halk Kültür Merkezi)’yle dayanışma haberi yayınladı.

FRFI’nin yaptığı haberde şu görüşlere yer verildi:

“Anadolu Halk Kültür Merkezi’nden Ellerinizi Çekin!

6 Nisan sabah saat 6:30’da Kuzey Londra’da faaliyet yürüten Anadolu Halk Kültür Merkezi ve iki üyesinin evleri Kontra-Terör ekipleri tarafından basılmıştır.

Anadolu Halk Kültür Merkezi 16 yıldır faaliyet yürütüyor. Üyelerinin bir çoğu Türkiye ve Kürdistan’lıdır. Ve siyasi düşünceleri çerçevesinde anti-emperyalist ve ırkçılık karşıtı aktif bir sosyalist mücadele vermektedirler.

Nasıl bir tesadüf ki bu saldırı Davutoğlu’nun David Cameron’la Türkiye-Avrupa ve ticari anlaşma görüşmesinden birkaç hafta sonra gerçekleşmiştir. Kültür merkezi DHKP-C’ye maddi destek sağladığı iddiası ile basılmıştır. Terörizm Yasası 2000 ile bu faaliyet yasaklanmış ve uyduruk Anti-Sosyal Davranış ve Suç 2014 yasasına dayanarak da dernek kapatılmıştır. Ve bu bir kurumu kapatmak için ilk defa kullanılan bir yöntemdir. Anadolu Halk Kültür Merkezi çalışmalarının durdurulmasına karşı, dernek yerinin karşısına çadır açarak faaliyetine devam etmiştir. 31 Mayıs’ta polis bu çadıra da saldırmış ve 7 insanı tutuklayıp sonra da serbest bırakmıştır.

ÖRGÜTLENMEK İÇİN DEMOKRATİK HAKLARIMIZI VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ SAVUNMALIYIZ!

***

LONDRA’DA HALK MECLİSİ GİRİŞİMİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Yapılan halk toplantılarının ürünü olan Halk Komiteleri ve Halk Meclisi Girişimi ilk etkinliğini yaptı. Bir ailenin evinde toplanarak akşam yemeği yendi. Yemekten sonra “Zamana Karşı” filmi izlendi.

Özellikle Yürüyüş dergimizi halklarımıza nasıl daha fazla ulaştıracağımızın programı yapılarak “Bir Dergi Al Bir Dergi Dağıt” kararı alındı.

***

ÖZGÜR TUTSAKLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR

Hapishanelerde Özgür Tutsaklara saldıran oligarşiyi teşhir etmek için, Avrupa’daki temsilciliklerimiz protesto eylemlerinin değişmez durağı olmaya devam edecektir.

Halkımıza yönelen OHAL saldırılarını, Özgür Tutsaklar hücreleri yakarak karşıladı. Halkımız da Özgür Tutsaklarımızı hiçbir yerde yalnız bırakmayacak.

 

HOLLANDA:

24 Ağustos 2016 tarihinde, Hollanda Dev-Genç, Rotterdam şehrinde bulunan Türkiye Başkonsolosluğu önünde, OHAL bahanesiyle tutsaklara yönelik artan saldırılar ve hak gasplarını protesto etti.

Onlarca polisin konsolosluğu koruma altına alması, zalimlerin korkularını da ortaya koyuyordu. Basının da yoğun ilgisinin olduğu eylem, belirli basın organlarınca da haber yapıldı.

 

ALMANYA:

26 Ağustos’ta Almanya ANADOLU FEDERASYONU tarafından Essen’deki Türkiye Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi yapıldı. Eyleme 7 kişi katıldı. Sivil faşistlerin provokasyon girişimlerine rağmen, tutsaklara yönelik saldırılar, slogan ve bildirilerle teşhir edildi.

 

İNGİLTERE:

26 Ağustos’ta İngiltere Halk Cephesi tarafından Londra’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde tutsaklarımızı yanık hücrelerde tutan faşist rejime yönelik gösteri düzenlendi.

“Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur, Devrimci Tutsaklar Yalnız Değildir, Direne Direne Kazanacağız, Bedel Ödettik Bedel Ödeteceğiz, Halkız Haklıyız Kazanacağız, Katil ABD İşbirlikçi AKP, Ne İstiyoruz Adalet, Kim İçin Halk İçin, Yaşasın Halkın Adaleti, Adalet Yoksa Huzur da Yok, Terörist, Katil, İşkenceci Kim Türkiye Devleti, Yaşasın Özgür Tutsakların Genel Direnişi”

***

YOZLAŞMAYA KARŞI BİZ VARIZ

Anadolu Federasyonu Yozlaşmaya Karşı Mücadele Komitesi Çağrısı

Yozlaşmaya Karşı Bayrak Açıyoruz

Şehirlerimizde Fuhuş, Kumar, Uyuşturucu, Çeteleşme İstemiyoruz!

Yozlaşmaya karşı mücadeleye sen de katıl.

Tüm halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz.

ANADOLU FEDERASYONU                  YOZLAŞMAYA KARŞI MÜCADELE      KOMİTESİ

 

Bilgi ve İrtibat: Dortmund Aile ve Gençlik Dayanışma Evi (DayEv)

Uhlandstraße 54

44147 Dortmund-Mitte

Tel: 0231 98877990

 

Essen Eğitim ve Kültür Atölyesi (EKA)

Martin-Luther-Straße 82

45145 Essen-Frohnhausen

Tel: 0177 4736375

 

Köln Eğitim Sanat ve Dayanışma Atölyesi (Sanat Atölyesi)

Subbelrather Straße 109

50823 Köln-Ehrenfeld

Tel: 0178 6749478

 

IRKÇILIK VE YOZLAŞMAYA KARŞI YENİ KURUMLARLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ

21 Ağustos’ta Köln’de Köln Sanat Eğitim ve Dayanışma Atölyesi açıldı.

28 Ağustos’ta Essen’de Essen Eğitim ve Kültür Atölyesi açıldı.

Örgütsüz olduğumuz sürece, ırkçılık karşısında bir güç oluşturamayız, gençlerimizin yozlaşma bataklığına sürüklenmesine engel olamayız, hak gaspları karşısında sesimizi çıkaramayız.

Bu nedenle her alanda örgütlenmeliyiz, kurumlaşmalıyız.

Almanya’nın ve tüm Avrupa’nın her şehrinde halkımız için çekim merkezi olacak örgütlenmeler sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal bir ihtiyaçtır.

İşte bu noktada demokratik derneklerin, kurumlaşmaların üstleneceği tarihsel rol çok önemlidir. Buralar, baskılara karşı DİRENMENİN, bireyciliğe karşı PAYLAŞMANIN, DAYANIŞMANIN, emperyalist kültüre karşı HALK KÜLTÜRÜNÜN merkezleri olmalıdır.

Almanya ANADOLU FEDERASYONU

***

Almanya’da 129-B Maddesi Üzerine

Panel Yapıldı!

Anadolu Federasyonu ve Eski Başkanı Latife Adıgüzel’ın Yargılandığı Dava ve Alman Ceza Yasasının 129b Maddesi Üzerine Panel Yapıldı

25 Ağustos 2016 Perşembe akşamı saat 19.00’da, Almanya’nın Wuppertal şehrinde bulunan Şehir Kilisesi’nde, Anadolu Federasyonu Eski Başkanı Latife Adıgüzel Davası ve Alman Ceza Yasasının 129b maddesi üzerine panel yapıldı.

Alman Anti-faşistleri tarafından düzenlenen panelde Latife Adıgüzel iki avukatıyla bizzat yer aldı. Kendisinin politik bir insan olduğunu, sosyalist olduğunu ve hala aynı ideallerini koruduğunu belirtti. Bu davadan önce de üye ve taraftarlarının yargılanması veya anti-demokratik ve baskıcı bulması nedeniyle 129b maddesine karşı mücadele ettiğini açıklayarak, sonunda sıra bana da geldi ve ben de aynı maddeden yargılanmaya başladım dedi.

Yaklaşık 90 kişinin katıldığı Panel, soru-cevaplarla bittiğinde, özellikle Alman katılımcılar “şok yaşadık”, “Almanya’da böyle şeyler olabileceğini hiç düşünmemiştik” dedi.

Halkın Hukuk Ve Yardımlaşma Merkezi

***

Londra’da FRFI Pikniği Yapıldı

FRFI (Irkçılıkla Savaş, Emperyalizmle Savaş)’ın organize ettiği pikniğe İngiltere Halk Cephesi Enternasyonal Komitesi de onur misafiri olarak katıldı.

21 Ağustos Pazar günü yapılan pikniğe İRPSG (İrlanda Cumhuriyetçi Tutsakları Destekleme Grubu) da katıldı.

Piknikte, dünyada ve Türkiye’de yaşananlar, Antep’te ABD ve AKP beslemesi İŞİD’in yaptığı katliam, devrimci tutsakların direnişi konuşulurken, dünya halklarının ortak sorunlarına karşı birlikte daha güçlü hareket etmek, çözümler bulmak gerektiği üzerine sohbet edildi.

Ayrıca Fransa’da yapılacak olan Hümanite Festivaline katılım ve İrlandalı tutsakların Türkiye’deki devrimci tutsaklarımızla mektuplaşma konusu konuşuldu.

***

ANADOLU KÜLTÜR MERKEZİ

FAALİYETLERİNİ ARTIRIYOR

18 Ağustos tarihinde film gösterimi yapıldı.

27 Ağustos 2016 tarihinde Hollanda Dev-Genç’in çağrısıyla Rotterdam’da piknik yapıldı.

28 Ağustos 2016 tarihinde Darbe ve OHAL konulu seminer çalışması yapıldı.

AKM’NİN EYLÜL AYI PROGRAMI:

1 Eylül; Film Gecesi: SIKIYÖNETİM

4 Eylül; 11. Halk Kahvaltısı ve Halk Toplantısı

15 Eylül; Film Gecesi: YASADIŞI

17 Eylül; Özgür Tutsaklarla Dayanışma Gecesi

18 Eylül; 12. Halk Kahvaltısı ve Halk Toplantısı

25 Eylül; Seminer

29 Eylül; Film Gecesi

1 Ekim; Yozlaşmaya Karşı Futbol Turnuvası

Anadolu Kültür Merkezi

Willem Buytewechstraat 144, Rotterdam, Hollanda

 

 

 

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.