Örnek Resim

Anasayfa > DÜNYADAN > Avrupa’da Yürüyüş

Avrupa’da Yürüyüş
Son Güncellenme : 18 Eyl 2016 18:08

 13.UTMP Uluslararası Sempozyum Paris’te Düzenlendi

Uluslararası Tecrite Karşı Mücadele Platformu tarafından her yıl bir başka ülkede düzenlenen, gelenekselleştirilen ve bu yıl 13.’sü düzenlenen uluslararası sempozyum 9 ile 11 Eylül günleri arasında Fransız Komünist Partisi’nin yayın organın gerçekleştirdiği Fete de L’Humanite’de yapıldı.

Lübnan, İrlanda, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya, İspanya, Sudan, Latin Amerika’dan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden katılımcılar bu sene Fransa Halk Cephesi’nin evsahipliğinde Paris’te buluştu. Sempozyum Avrupa ve dünya genelinde yükselen ırkçılık, göçmen sorunları emperyalizmin hayatın değişik alanlarında uyguladığı tecrit, ülkemizde yaşananan hak ihlalleri, saldırılar ve Ortadoğu’daki emperyalist saldırganlık ele alındı.

Dünyanın dört bir yerinden Uluslararası Tecrite Karşı Mücadele Platformu’nun düzenlediği 13. sempozyuma katılanlar ise Türkiye’de direnenlerin yanında olduklarını göstermek için broşürler dağıtarak, düzenlenen yürüyüşe katılarak ve yaptıkları konuşmalarla, dayanışmanın birlikte emperyalizme karşı mücadele etmekten geçtiğini gösterdiler.

*

Avrupa Halk Cephesi Fete Humanite’deydi!

Avrupa Halk Cephesi 9-10 ve 11 Eylül günleri Fransa’nın başkenti Paris’te Fransız Komünist Partisi tarafından her sene düzenlenen Fete de l’Humanite’deydi. Fransız Komünist Partisi’nin yayın organı Humanite gazetesi ile dayanışmak amacıyla 81. kez düzenlenen etkinliğe her sene olduğu gibi bu senede katılım yüksekti.

Avrupa Halk Cephesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Humanite gazetesinin düzenlediği festivalde görkemli standı ile yerini aldı. Üç gün boyunca dağıtılan on binlerce broşür ile Türkiye’de 15 Temmuz da yaşanan “darbe” girişiminin ardından yaşanan OHAL ile ilgili “AKP faşizmi 80 milyon halkı teslim alamaz” başlıklı Halk Cephesi imzalı Fransızca bildiriler, Halkın Hukuk Bürosu’nu tanıtan Fransızca broşürler, Halkın Mühendis Mimarları’nı tanıtan broşürler, Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu İle Savaş ve Kurtuluş Merkezi ile ilgili binlerce broşür dağıtıldı. Yapılan sesli konuşmalar ile Türkiye’de AKP faşizminin halkı teslim alamayacağı vurgulandı.

Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da yükselen ırkçılık, işsizlik, uyuşturucu ile ilgili verilen mücadeleye vurgu yapılarak, herkesin bu konuda yapabileceği mutlaka bir şeylerin olduğu vurgulandı. Üç gün boyunca Humanite bayramında yapılan bilgilendirme, anlatımlarla, görsel Anadolu mutfağı ve müzik dinletileriyle, Avrupa Halk Cephesi örgütlenmekten başka bir çarenin olmadığını vurgulayarak, herkesi faşizme karşı Halk Cephesi saflarında birleşmeye çağırdı. Etkinliğin ikinci gününde ise sahne alan Grup Yorum direniş türkülerini seslendirerek, emperyalizme karşı direnmekten başka çarenin olmadığını belirtti.

Görsel tek tip yürüşüyle Avrupa Dev-Genç de alanda yerini alarak, Avrupa’da verdikleri mücadeleyi anlattı.

Bir ayı aşkındır Türkiye hapishanelerinde devrimci tutsakların yaşadığı tecrit işkencesi ve buna karşı tutsakların verdiği mücadele TAYAD tarafından açılan tutsak ürünleri ile dağıtılan binlerce bildiri ile dile getirildi.

***

İsviçre TAYAD’dan ABD’de Direnen Tutsaklara Dayanışma Mesajı

İsviçre TAYAD tüm TAYAD’lılar adına ABD’de bulunan tüm tutsakların direnişini selamladı.

Bir dövizle birlikte çekilen fotoğraf ile destek mesajını yollayan TAYAD direnenlerin ve tutsakların her zaman yanında olduğunu söyledi.

Çekilen resim ABD’deki tutsaklar örgütü vasıtası ile tutsaklara ulaştırılacak. US Amerika tutsaklar örgütü “Amnesty and Freedom for All Political Prisoner ” dayanışma mesajı ve fotoğrafı tutsaklara ulaştıracak.

ABD’de 9 Eylülden itibaren 20 farklı eyalette tutsaklar onurları için açlık grevine başladılar.

***

Belçika’da Direnen Ali Çetin Direnişini Kazanımla Sonlandırdı

Ali Çetin direnişini sonlandırdı. Çalıştığı VASCO şirketinden 17 yıl çalıştıktan sonra keyfi bir şekilde işten çıkartılan Ali Çetin susup kabullenmek yerine direnmeyi seçmişti. İşten çıkartıldığı fabrikanın önünde çadır kurarak direnişe geçen Ali Çetin direnişini 81 gün sürdürdü.

Direnmenin hak kazanmanın yegane yolu olduğunu tekrar gösteren Ali’nin direnişi kazanımla sonuçlandı.

81 gündür direnen Ali Çetin direnişine son verdiğini Cuma günü bir basın açıklaması ile duyurdu. 30 kişinin katıldığı açıklamada elde ettiği kazanımları anlattı. Belçika basını yoğun ilgi gösterdi. Direnişine destek olan herkese teşekkür eden Ali Çetin, konuşmasında ANADOLU FEDERASYONU ve HALK CEPHESİNE de teşekkür etti. Bağlı olduğu sendikanın direnişine hiçbir şekilde destek olmadığı gibi son günlerde belediye başkanının yönlendirdiği polis saldırılarında dahi kendisini yanlız bıraktığının altını çizdi.

Direnişi ile kazandıklarının yanında bir kısım hakları içinde hukuki süreç başlatacağını duyurdu.

“ALİ ÇETİN’E ADALET”, “DİRENMEK HAKTIR YASAKLANAMAZ”, “YAŞASIN DİRENİŞ YAŞASIN ZAFER” sloganlarının atılması ile basın açıklaması son buldu.

***

İsrail Başbakanı Netanyahu Hollanda’da Protesto Edildi

6 Eylül 2016 tarihinde İsrail’in katil Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hollanda ziyareti sırasında, Filistin İçin Adalet İsteyen Öğrenciler tarafından protesto edildi. Hollanda Dev-Genç olarak eyleme katıldık.

Program farklı kurumların konuşmaları ile başladı. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi adına da bir konuşma yapıldı. Filistin’de süren savaşın sorumlularının emperyalizm ve siyonizm olduğu, direnişin devam ettiği ve tek kurtuluş yolunun var olan sistemin değişmesi olduğu anlatıldı.

Konuşmaların ardından Hollanda Dışişleri Bakanlığına kadar yürüyüş yapıldı. Burada da yapılan konuşmalarla eylem bitirildi.

Hollanda Dev-Genç

***

LONDRA’DA YÜRÜYÜŞ DERGİSİ STANDI AÇILDI

İngiltere Yürüyüş Dergisi Temsilciliğinden açıklama:

İngiliz emperyalizmi katil AKP ile işbirliği yaptığından beri devrimcilere saldırıya devam ediyor. Tüm dünya halklarının ve özellikle de Türkiye’de yaşayan halkların sesi olan Yürüyüş dergisini susturmaya çalışıyor. Geçtiğimiz cumartesi günü Edmonton Yürüyüş dergisi standına saldırmış, arkadaşlarımızı gözaltına almışlardı.

Bizlere saldırdıkça sinip korkacağımızı sananlara, yanıldıklarını bir kez daha göstereceğiz. Doğruyu söylemekten ve haklının yanında olmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Bizler gerçekleri halklarımıza anlatmaya ve Yürüyüş dergisini sahiplenmek için her cumartesi 14.00 – 16.00 arası Woodgreen kütüphanesi önünde stand açmaya devam ediyoruz.

Woodgreen Kütüphanesi önünde yağmura rağmen açılan stantta 3 Yürüyüş dergisi, 4 Tavır ve 3 Bizim Gençlik dergisi halka ulaştırıldı.

*

Londra’da Tutsaklarımızın Direnişine Destek Çadırı

Devrimci tutsakların direnişine destek, onların Londra’daki sesi soluğu olmak, ABD ve İngiliz emperyalizmi işbirlikçisi katil AKP’yi teşhir etmek için kurulan çadır 7. gününde kaldırıldı.

Son günde; her sabah olduğu gibi çadırımız derlenip toplandı ve kahvaltıdan sonra sabah haberleri okundu.

Gün boyunca ziyaretçilerimiz geldi ve onlara tutsaklarımızın direnişi ve sahiplenilmesi gerektiği anlatıldı. İngilizce bildiriler dağıtıldı.

Akşam yemeğinden sonra akşam haberleri okunup sohbet edildi. Konuşmalar yapıldı ve daha sonra Dev Genç’lilerin hazırladığı bilgi yarışması yapıldı. Üç gruptan oluşan bilgi yarışması 15 sorudan oluştu.

Kızılbaş cephesi grubu yarışmanın birincisi olurken yarışma sonrası bir ailemizin getirdiği karpuz kesilerek hep beraber yenildi ve daha sonra çadırın neden açıldığı ve amaçları anlatılan konuşmanın ardından hep beraber kurduğumuz çadır gene hep birlikte müzikler, halaylar ve sloganlarla kaldırıldı.

İngiltere Yürüyüş Dergisi Temsilciliği

***

NRW Dev Genç Yazılama Yaptı

Almanya’nın Dortmund şehrinde 8 ve 9 Eylül tarihlerinde, Hafen ve merkez bölgesinde NRW Dev-Genç tarafından 14 adet yazılama yapıldı. Duvarlara “Avrupa Dev-Genç, Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur İşkencecilerden Hesap Soracağız Avrupa Dev-Genç, Devrimci Tutsaklara Uzanan Elleri Kıracağız, Dev-Genç ve Şafak Yayla Yaşıyor Dev-Genç Savaşıyor” yazıldı .

NRW Dev-Genç

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Billurcu Sokak No: 20/2 BEYOĞLU-İSTANBUL Tel: +90(212)536 93 44 Fax: +90(212)536 93 45 E-mail: info@yuruyus.com
CopyLEFT Yürüyüş Dergisi 2004-2014 | İnternet Sayfamız özgür yazılım araçları kullanılarak kodlanmıştır.